500 + a dochód ze sprzedaży mieszkania

house-1492612-1600x1200Wiele pytań i wątpliwości dotyczących programu 500+ wciąż dotyczy sposobu liczenia dochodu rodziny. Jedno z pytań, jakie pojawiają się w komentarzach i mailach dotyczy traktowania przez organ ustalający prawo do 500+ dochodu ze sprzedaży nieruchomości (domu, mieszkania, działki). Organy ustalające prawo do świadczeń, w tym również prawo do świadczenia wychowawczego (a więc do 500+), automatycznie zaliczają ten dochód do dochodu rodziny. Czy słusznie?

Czy faktycznie dochód ze sprzedaży mieszkania, domu czy działki powinien być wliczany do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do świadczeń, czy też nie?

Sądy administracyjne stoją na stanowisku, że dochód ze sprzedaży nieruchomości nie powinien być wliczany do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do świadczeń – ale pod jednym warunkiem – jeżeli został przeznaczony na cele mieszkaniowe.

Osoby, którym odmówiono prawa do świadczenia wychowawczego (500+) na pierwsze dziecko albo do innych świadczeń rodzinnych (a więc np. prawa do zasiłku rodzinnego) właśnie ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego spowodowane uzyskaniem dochodu ze sprzedaży mieszkania, działki czy domu, mają więc szansę skutecznie odwołać się od negatywnej decyzji i uzyskać prawo do świadczenia 🙂

O tym, w jaki sposób skonstruować odwołanie, pisałam już tutaj.

Wzór jest aktualny nie tylko dla opisanej w nim sytuacji, można go zmodyfikować i zastosować również do innych okoliczności, także do sytuacji, w której organ błędnie zaliczy dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości do dochodu rodziny.

Można także powołać się na orzecznictwo sądów administracyjnych, które bardzo wyraźnie i zgodnie twierdzą, że traktowanie dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jako jednego z dochodu uzyskanego przez rodzinę jest błędem.

Tak m.in. stwierdził wojewódzki sąd administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 3.07.2014 roku – sygn. III SA/Kr 350/14 „(…)do dochodu rodziny stanowiącego podstawę wyliczenia zasiłku rodzinnego nie należy wliczać dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli dochód ten został przeznaczony na cele mieszkaniowe i w związku z tym korzysta ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.”

oraz wojewódzki sąd administracyjny w Kielcach w wyroku z dnia 5 marca 2015 roku – sygn. II SA/Ke 107/15: „ (…) Zdaniem Sądu taka interpretacja powyżej wskazanego przepisu ustawy jest błędna. Skoro bowiem art. 3 ust. 1 lit. a stanowi, że dochód to przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w (…) art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to treść tego przepisu należy odczytywać mając na uwadze cały art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji do dochodu rodziny stanowiącego podstawę wyliczenia zasiłku rodzinnego nie należy wliczać dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli dochód ten został przeznaczony na cele mieszkaniowe i w związku z tym korzysta ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Gdyby skarżąca uzyskała dochód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości i nie przeznaczył go na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, dochód taki powinien być wliczony do dochodu rodziny, gdyż w myśl art. 3 ust. 1 lit. a podlega opodatkowaniu. Skoro jednak dochód ten w przedmiotowym przypadku nie podlega opodatkowaniu (bo jest zwolniony), to ten przychód nie powinien być wliczany do dochodu rodziny skarżącej (…)”.

Wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych dotyczą świadczeń rodzinnych, a ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc ta, która wprowadza 500+) odsyła do definicji dochodu znajdującej się właśnie w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Stąd wniosek, że także orzecznictwo dotyczące zasad ustalania dochodu do 500+ może być podstawą do odwołania od decyzji odmawiającej prawa do 500+.

Szczęściu trzeba pomagać, więc jeżeli tylko masz dokumenty, które wyraźnie wskazują na to, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania, domu lub działki przeznaczyłaś/ przeznaczyłeś na zakup nowego mieszkania lub domu (faktury, zaświadczenia), nie wahaj się ani chwili – odwołuj się! Powodzenia 🙂

Jeżeli uważasz, że ta strona Ci pomogła, i Ty możesz mieć swój udział w jej tworzeniu – więcej informacji w tekście „Kawa, wino czy czekoladki?” po prawej stronie witryny 🙂

Prawa do zdjęcia należą do: Marie Charvet

76 thoughts on “500 + a dochód ze sprzedaży mieszkania

 • 30 czerwca 2016 o 10:56 am
  Permalink

  Witam.Mam pytanie odnośnie właśnie mieszkania które dostałam teraz w akcie darowizny. Czy muszę to zgłosić w mopsie z racji tego że pobieram 500+? Staram się również o specjalny zasiłek opiekuńczy na tatę i dziś pani w ops pow że to mieszkanie wlicza mi jako dochód, czyli chyba zasiłek nie będzie mi się należał. …

  Odpowiedz
  • 2 lipca 2016 o 12:07 pm
   Permalink

   Witam,

   Darowizna mieszkania sama w sobie nie jest dochodem, ale ma istotny wpływ na Twoją sytuację majątkową i niestety, może to być podstawą odmowy przyznania świadczenia z pomocy społecznej.

   Ustawa o pomocy społecznej wskazuje, że dochód stanowi suma miesięcznych przychodów bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania. Darowizna nieruchomości nie jest przychodem, nie mamy tu do czynienia z pozyskaniem środków finansowych. Jest ona jednak przysporzeniem majątkowym i może być uznana za swoiste świadczenie w naturze, a tego w myśl art. 8 ust. 4 ustawy nie wlicza się do dochodu. Tak więc nie ma podstaw prawnych potraktowania darowizny mieszkania i działki jak dochodu.

   Darowizna wartościowych nieruchomości (a mieszkanie taką nieruchomością jest) powoduje istotną zmianę w Twojej sytuacji majątkowej obdarowanego. Dlatego ośrodek pomocy społecznej musi zbadać czy dzięki otrzymaniu mieszkania będziesz czerpać korzyść w postaci posiadania mieszkania dla siebie i swojej rodziny, czy też masz szansę uzyskiwać dodatkowy dochód np. z najmu tego mieszkania przy równoczesnym zaspokojeniu swoich potrzeb mieszkaniowych. Jeżeli będziesz miała szansę uzyskiwać czynsz najmu z otrzymanego mieszkania, mops odmówi Ci zasiłku opiekuńczego.

   Co do 500+ – ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci nie odsyła do ustawy o pomocy społecznej, ale do ustawy o świadczeniach rodzinnych, a tam w katalogu dochodów, jakie stanowią podstawę do obliczenia dochodu rodziny nie widzę punktu w brzmieniu „darowizna mieszkania”. Ponieważ jednak jest to ustawa nowa i brak jeszcze do niej orzecznictwa, jeżeli chcesz mieć spokojne sumienie, możesz podejść do mopsu i napisać oświadczenie, że otrzymałaś mieszkanie, które zamierzasz wykorzystać na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych i nie będziesz uzyskiwać z tego tytułu żadnych dodatkowych dochodów.
   Nie jest to w mojej ocenie niezbędne, ale w razie czegokolwiek na pewno Cię ochroni 🙂

   Odpowiedz
   • 4 lipca 2016 o 7:09 pm
    Permalink

    Bardzo dziękuję za odpowiedź ☺ Czyli jeśli zdecyduje się wynająć owo mieszkanie to muszę zanieść do mopsu umowę z kwotą wynajmu,ponieważ będzie to mój nowy dochód?

    Odpowiedz
    • 6 lipca 2016 o 4:44 pm
     Permalink

     Proszę bardzo 🙂 Dokładnie tak – jeżeli znów uzyskasz dochód z najmu mieszkania, będziesz musiała zgłosić to do MOPS-u.

     Odpowiedz
     • 8 lipca 2016 o 6:43 pm
      Permalink

      Bardzo mi Pani pomogła,dziękuję i pozdrawiam serdecznie☺

 • 14 lipca 2016 o 11:34 am
  Permalink

  Bardzo prosze Panią Karoline o adres email lub informacje

  Odpowiedz
 • 22 lipca 2016 o 3:54 pm
  Permalink

  witam odwolalam sie od decyzji z 500+ i siwadczen rodzinnych poniewaz w 2014 roku maz sprzedal dziakle i z tych pieniedzy splacilismy kredyt mieszkaniowy czy oni licza te dochody do 500+ jesli splacilam kredyt mam jakies szanse ? i jak dlugo sie czeka na odp od sko

  Odpowiedz
  • 24 lipca 2016 o 9:28 am
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony następnie na inne cele mieszkaniowe nie powinien być wliczany do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń.
   Nie wiem jednak do końca jak było u Was, czy Twój mąż zgłosił w urzędzie skarbowym, że pieniądze ze sprzedaży działki zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe?
   Na odpowiedź na odwołanie SKO ma co do zasady 30 dni.

   Odpowiedz
   • 11 sierpnia 2016 o 2:01 pm
    Permalink

    Ja już czekam ponad 2 miesiące na decyzję z sko i nadal nic czy mogę coś zrobić lub jakoś sprawdzić co z moim odwolaniem

    Odpowiedz
    • 11 sierpnia 2016 o 3:45 pm
     Permalink

     Witam,
     Samorządowe kolegium odwoławcze w Twojej sytuacji zdecydowanie przekroczyło termin, w jakim powinno wydać decyzję (chyba, że to organ I instancji przetrzymuje akta sprawy). Możesz napisać pismo, które nazywa się wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa, czyli w praktyce wezwanie do załatwienia sprawy jak najszybciej. Za 2-3 dni napiszę o tym na blogu 🙂

     Odpowiedz
     • 6 września 2016 o 3:19 pm
      Permalink

      witam dzis dostalam decyzje z sko ze jest do ponownego rozpatrzenia poniewaz wymagaja zaswiadczenia z urzedu skarbowego ze jestem zwolniona z podatku i jesli dostarcze te zawiadczenie to zostanie mi przyznane 500+

  • 19 sierpnia 2016 o 11:26 am
   Permalink

   Witam
   czy otrzymala Pani juz oxpowiedz z sko?

   Odpowiedz
 • 5 sierpnia 2016 o 12:36 pm
  Permalink

  Siostra sprzedala mieszkanie 30 pazdziernika i przeznaczyla czesc na partycypacje a reszte wydala na zakup mebli ,przeprowadzke i remont nowego mieszkania.Mops odmowil jej zasilkow na rok czasu ze wzgledu na dochod ,ktory otrzymala ze sprzedazy.Do ustalenia dochodu wliczono tylko sume,ktora zostala po wplaceniu partycypacji.Czy Mops postapil slusznie odmawiajac zasilkow na rok i czy siostra powinna sie odwolac?Dziekuje.

  Odpowiedz
  • 5 sierpnia 2016 o 7:39 pm
   Permalink

   Siostra może się odwołać i wskazać w odwołaniu, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczyła na inne cele mieszkaniowe. Takie wydatki zostały wyraźnie wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 ust. 25. Wymienione zostały tu na:

   a. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

   b. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziały w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

   c. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

   d. budowę, rozbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

   e. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego.

   Twoja siostra mogłaby więc powołać się na to, że część pieniędzy przeznaczyła na adaptację na cele mieszkalne własnego lokalu mieszkalnego. Zakup mebli i przeprowadzka niestety nie mogą zostać odliczone. Być może jednak kwota, jaka została przeznaczona na adaptację (remont) odliczona od dochodu pozwoliłaby na uzyskanie 500+?

   Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2016 o 12:25 pm
  Permalink

  Witam. Czy to że wynajmuję mieszkanie od tego roku może mieć wpływ na uzyskanie 500+ jeśli obecnie mi przekracza?

  Odpowiedz
  • 23 sierpnia 2016 o 9:58 am
   Permalink

   Witam,
   Do dochodu z roku 2014 dodawany jest każdy dochód uzyskany po 2014 roku aż do teraz. To oznacza, że jeżeli uzyskałaś dochód z tytułu czynszu najmu mieszkania, to najprawdopodobniej zostanie on zaliczony jako tzw. dochód uzyskany.

   Odpowiedz
 • 30 września 2016 o 1:07 pm
  Permalink

  Mieszkanie sprzedałam w 2016 roku ,2 miesiące po tym fakcie zakupiłam inne mieszkanie i różńicę wydałam na cel mieszkaniowy-remont.W tym czasie pobierałam i pobieram zasiłki ( FA,od niedawna 500+ oraz zasiłek rodzinny)
  Nim dokonałam sprzedązy skrupulatnie pytałam w mops co z tym faktem.Odpowiedz :będą brane pod uwagę w okresie zasiłkowym na 2017 rok.Tu pytanie-czy w związku z tym iż w roku 2017 mops dowie się o dochodzie w 2016 roku nie naliczą mi nienależnie pobranych świadczeń?
  Uważam ze ustawa powinna się zmienić ,w zakresie przyczyn utraty dochodu poprzez dopisanie wydatku na następny cel mieszkaniowy.To rozwiałoby moje wątpliwości i myslę dużą niejasnośc wśród pracowników,bo już w następnym mopsie dowiedziałam się ze powinnam dochód ze sprzedaży zgłosić …no tak tyle że wówczas świadczenia traciłabym na niemal 2 lata kalendarzowe ,gdzie zarobki stałe się nie zmieniły a kasy ze sprzedaży mieszkania nie ma bo przecież pod most nie pójdziemy by chulać za kasę ze sprzedaży….proszę o odpowiedz

  Odpowiedz
  • 1 października 2016 o 10:57 am
   Permalink

   Witam,
   Czy rozliczyłaś się już z urzędem skarbowym, czy zostawiłaś to na później? Wiem, że masz jeszcze dużo czasu, ale zdarza się, że rozliczamy się od razu, by zwyczajnie mieć to z głowy.
   Na pewno masz akty notarialne dokumentujące sprzedaż jednego mieszkania i kupno drugiego, prawda? Jeżeli masz także wszystkie faktury i rachunki na cel mieszkaniowy, jakim niewątpliwie był remont, zebrałabym wszystkie te dokumenty i wysłała ich kserokopie do MOPS-u wraz z pismem wskazującym, że przesłana dokumentacja związana jest z dochodem, jaki uzyskałaś i wydatkowałaś w tym roku. W ten sposób zabezpieczasz się przed ewentualnym posądzeniem o nienależnie pobrane świadczenia.
   Dochód ze sprzedaży mieszkania wydatkowany następnie na cele mieszkaniowe nie powinien być wliczany do dochodu rodziny, ale niestety część organów administracji popełnia błąd zwyczajnie je do niego wliczając i wówczas trzeba się odwoływać do SKO. To niepotrzebne nerwy i strata czasu. Świadczenia natomiast powinny nadal Ci przysługiwać. Zgadzam się, można by zmienić zapisy ustaw, by nie było takich wątpliwości, ale kiedy to w końcu nastąpi – niestety nie wiem :/

   Odpowiedz
   • 3 stycznia 2017 o 8:47 am
    Permalink

    Dziękuję za odpowiedz.Właśnie wybieram się na dniach do us by się rozliczyć ,wcześniej tego nie robiłam bo wciąz remontuję kupione mieszkanie.Więc pieniądze z różnicy są wciąż inwestowane.Opodatkowane miałam 50 % sprzedazy wcześniejszego mieszkania ale na zakup następnego wydałam o 60 % więcej tak więc z dwóch aktów notarialnych już wynika że opodatkowania uniknęłam .Zagmatwane prawo sprzyjające nieporozumieniom ,stresom i nerwom zwłaszcza ,że miejsce w które się z synem przeprowadziliśmy okazało się totalnym niewypałem i będziemy wracać do rodzinnej miejscowości czyli wszystko od nowa

    Odpowiedz
    • 5 stycznia 2017 o 10:32 pm
     Permalink

     Proszę bardzo.
     Przykro mi słyszeć, że przeprowadzka okazała się być dla Ciebie i syna niewypałem, życzę Ci, by wszystko poukładało się od nowa tak, jak tego sobie życzysz Ty sama.
     Nasze prawo faktycznie bywa zagmatwane, natomiast z uzyskiwanych przeze mnie informacji wynika, że coraz więcej MOPS-ów i innych instytucji obsługujących 500+ przestaje zaliczać dochód ze sprzedaży nieruchomości (wydany następnie na inne cele mieszkaniowe) do dochodu rodziny z automatu, a pochyla się nad dostarczanymi przez wnioskodawców dokumentami – zwłaszcza tymi z urzędu skarbowego. To dobry znak na przyszły okres zasiłkowy 🙂

     Odpowiedz
     • 16 stycznia 2017 o 12:31 pm
      Permalink

      Bardzo sie ciesze.Wybieram sie do prawnika badz bede musiala wystapic o interpretacje do krajowej rady podatkowej ,bo a)sprzedane w 2016 r.mieszkanie wykupione bylo w 2007 na zasadzie wspólnoty majątkowej b)w 2011 r.przez ugodę sądowà podział bez spłat ?mieszkanie na mojà rzecz i pojawia sie pytanie czy calosc przychodu zwolniona jest z opodatkowania a co za tym idzie nie skladam w skarbowym wogole pita a co nastepuje-nie informujè mopsu wogole o nieopodatkowanym przychodzie ktorego i tak dawno nie ma bo nastàpila swoista zamiana mieszkania i tyle.Co radzisz?

     • 18 stycznia 2017 o 4:20 pm
      Permalink

      Jeżeli dobrze rozumiem, kupiłaś mieszkanie w 2007 roku wspólnie z mężem (teraz już ex). W 2011 roku sąd dokonując podziału majątku w trakcie postępowania rozwodowego przyznał Ci wyłączną własność tego mieszkania. Sprzedałaś to mieszkanie w 2016 roku,a pieniądze zań otrzymane wydatkujesz na inne cele mieszkaniowe. Nie jestem specjalistką od prawa podatkowego, ale na pewno powinnaś była złożyć PIT-39, by przychód ze sprzedaży nieruchomości został zwolniony z opodatkowania. W mojej ocenie zwolnienie powinno nastąpić w całości, bo od 2011 roku jedynym właścicielem sprzedanego mieszkania byłaś Ty. Ale jeżeli wolisz się upewnić możesz wystąpić o interpretację indywidualną do Dyrektora Izby Skarbowej.

     • 19 stycznia 2017 o 10:44 am
      Permalink

      Witaj ponownie ,po telefonie do US w tej sprawie dowiedziałam się ,że jesli sprzedaż całości byłaby zwolniona ( nie mam pewności bo do pełnych 5 lat od ugody sądowej zabrakło kilku miesięcy -ponieważ liczy się od końca 2011 r. -ale też przecież na zasadzie bezspłatowego podziału nie ma mowy o obłożeniu podatkiem -własność małżeńska nie określa udziałów stron) więc -jesli całość dochodu byłaby zwolniona z podatku to urzędniczka stwierdza iż wogóle nie składa się pita 39 .
      Nie wiem co robić ,jak zwrócić się do izby skarbowej o interpretację ,tak by mnie zrozumieli ,wolałabym osobistą rozmowę od pisania ,jestem laikiem …swoją drogą smutne ,że musimy płacić radcom prawnym oraz samym urzędom za odniesienie się do tematu nie nam ale im są potrzebne nasze podatki więc to ich a nie nasz interes….

     • 19 stycznia 2017 o 7:52 pm
      Permalink

      Witam ponownie,
      Wniosek o interpretację indywidualną w sprawach podatkowych składasz na formularzu. W tej kwestii i ja jestem laikiem, ale szczegółowe informacje i wzory druków znajdziesz tutaj: http://www.mf.gov.pl/administracja-podatkowa/dzialalnosc/interpretacje-podatkowe/interpretacje-indywidualne
      W szczegółowym opisie napisz tak, jakbyś opowiadała o swojej sytuacji – w mojej ocenie nie musisz używać określeń prawnych ani powoływać się na konkretne przepisy.
      Pozdrawiam 🙂

 • 22 listopada 2016 o 7:22 pm
  Permalink

  Witam bardzo serdecznie,mam całkiem podobny problem,mianowicie jakis czas temu zgadalem sie ze znajoma ze nie dostalem pieniedzy na pierwsze dziecko poniewaz w 2014 sprzedalem pole i przekroczylem dochod o o.k 60 zl a ona mi na to ze ten dochod nie powinien byc wliczany do kryterium poniewaz calosc ptzeznaczylem na budowe która prowadze od 2011.Moj problem polega na tym ze od decyzji z GOPS minelo 5 miesiecy czyli okres odwolawczy dawno minął,co w takiej sytuacji mi radzisz Przepisowa Mamo?

  Odpowiedz
  • 23 listopada 2016 o 5:50 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Czy wskazałeś wówczas GOPS-owi, że pieniądze ze sprzedaży pola przeznaczyłeś na inne cele mieszkaniowe?
   Jeżeli nie, mógłbyś spróbować złożyć wniosek o wznowienie postępowania powołując się na art.145 § 1 kpa: „W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli: (…)
   5) wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję (…)”.
   Jeżeli tak, pozostaje ponowne złożenie wniosku i ewentualne odwołanie się od decyzji, gdyby znów była odmowna.

   Odpowiedz
 • 23 listopada 2016 o 7:32 pm
  Permalink

  Dziekuje za informacje,mam nadzieje ze da sie to jeszcze wyprostowac.Pozdrawiam serdecznie „Przepisową Mamę”
  ,

  Odpowiedz
 • 25 stycznia 2017 o 11:48 pm
  Permalink

  Witam, My mamy taką sytuację, że jesteśmy w trakcie sprzedaży kawalerki. Pieniądze ze sprzedaży chcemy przeznaczyć na budowę domu, działkę mamy. Do rozpoczęcia budowy jeszcze daleko bo dopiero załatwiamy pozwolenie na budowę. Czy ten dochód będzie brany pod uwagę w 2018 r. ? Czy fakt „wzbogacenia” zgłasza się od razu do mops ? Jak to wygląda, gdzie się zaznacza informacje w US, że pieniadze będą przeznaczone na cele mieszkaniowe?
  Super , że są tacy ludzie jak Pani. W życiu zwykły zjadacz chleba by się w tym nie połapal. Dziękuję

  Odpowiedz
  • 27 stycznia 2017 o 12:50 am
   Permalink

   Witam,
   Dziękuję za miłe słowa 🙂
   Jeżeli sprzedacie kawalerkę w tym roku, to dochód z niej uzyskany może być brany pod uwagę w roku 2018 (a konkretniej przy ustalaniu prawa do 500+ na pierwsze dziecko na okres zasiłkowy od 1.10.2018 roku do 30.09.2019 roku) – oczywiście zakładam tutaj, że do tego momentu nie będzie zmian w obowiązującej obecnie ustawie.
   Nie musisz zgłaszać tego dochodu jako dochodu uzyskanego, bo ustawa nie wymienia go w katalogu takich źródeł. To oznacza, że dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania w tym roku nie wpłynie na przyznane Ci na okres do 30.09.2017 roku świadczenie.
   Co do złożenia deklaracji w US, najlepiej zapytać o to bezpośrednio w samym urzędzie skarbowym – przypuszczam, że powinniście złożyć PIT-39 w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku sprzedaży (czyli jeżeli sprzedacie kawalerkę teraz, PIT-39 składacie do 30.04.2018 roku). Jednak obowiązek złożenia PIT-39 nie dotyczy wszystkich nieruchomości (decyduje data ich nabycia lub budowy). Nie znając dokładnie historii Waszej kawalerki nie jestem w stanie doradzić więcej + w tym temacie najbezpieczniej upewnić się bezpośrednio u źródła czyli w US 😉
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 26 stycznia 2017 o 11:28 am
  Permalink

  Witam serdecznie. Mam również pytanie dotyczące sprzedaży nieruchomości i zgłaszania dochodu do MOPS. Mam przyznany zasiłek rodzinny i świadczenie 500 + na pierwsze dziecko. Planujemy sprzedać posiadaną przez nas działkę budowlaną i zastanawiam się, czy ten dochód uzyskany w tym roku muszę zgłosić do MOPS i czy przez to mogą mi zabrać świadczenia, które mam przyznane na podstawie dochodu za rok poprzedni. Na pewno nie będę składać wniosku o zasiłek na kolejny okres zasiłkowy, bo już wiem że ten dochód spowoduje przekroczenie progu dochodowego. Wiem że trzeba zgłaszać np. podjęcie pracy , ale czy sprzedaży działki też to dotyczy?

  Odpowiedz
  • 27 stycznia 2017 o 12:53 am
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Odpowiedź na Twoje pytanie znajduje się w treści tego artykułu: http://przepisowamama.pl/czy-grozi-ci-utrata-500/
   Dochód ze sprzedaży nieruchomości nie jest wskazany w tzw. katalogu dochodów uzyskanych, więc nie musisz zgłaszać go do MOPS. Tym samym nie przyczyni się on do utraty prawa do świadczeń.
   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
   • 27 stycznia 2017 o 1:13 pm
    Permalink

    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Od wczoraj ” studiuję” Twój blog i jestem zachwycona. Tyle pomocnych informacji w jednym miejscu. Dziękuję i pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • 27 stycznia 2017 o 2:20 pm
     Permalink

     Proszę bardzo 🙂
     Miło mi, że blog Ci się podoba. Sama mam nadzieję, że czas pozwoli mi na zebranie tu jeszcze większej ilości informacji.
     Pozdrawiam.

     Odpowiedz
 • 31 stycznia 2017 o 12:11 pm
  Permalink

  Witam,

  Pisze Pani, że ‚Skoro jednak dochód ten w przedmiotowym przypadku nie podlega opodatkowaniu (bo jest zwolniony), to ten przychód nie powinien być wliczany do dochodu rodziny skarżącej (…)”.
  Rozumiem to w sytuacji, kiedy pieniądze przeznaczyło się na cele mieszkaniowe. Ale co w przrypadku, gdy sprzedaż nieruchomości odbyła się po 5 latach podatkowych? Wg ustawy taka sprzedaż również nie jest opodatkowana, czy więc powinna się wliczać do dochodu?

  Moja siostra pobiera zasiłek oraz 500+ na pierwsze dziecko ale w tym roku sprzedajemy działkę, którą 7 lat temu ofiarowali nam w darowiźnie rodzice. Siostra obawia się, że zostaną jej odebrane zasiłki ale zastanawiam się, czy słusznie skoro jest to dochód nieopodatkowany?

  Czy w tej sytuacji siostra mogłaby przepisać działkę w darowiźnie na mnie (jest już umowa przedwstępna)?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam, Aneta 🙂

  Odpowiedz
  • 1 lutego 2017 o 3:40 pm
   Permalink

   Witam,
   Cytowany przez Ciebie fragment z mojego posta to fragment orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego w Kielcach (wyroku z dnia 5 marca 2015 roku – sygn. II SA/Ke 107/15), zaś sam post dotyczy wyłącznie sytuacji, w której po sprzedaży nieruchomości (mieszkania, domu, działki) uzyskane z tej sprzedaży pieniądze przeznaczone są na inne cele mieszkaniowe.
   Tylko w takiej sytuacji organ nie powinien wliczać dochodu ze sprzedaży nieruchomości do dochodu rodziny ustalając prawo do świadczeń rodzinnych i 500+. Kwestia zwolnienia z opodatkowania nie ma tutaj znaczenia.

   Jeżeli Twoja siostra pobiera zasiłek (rozumiem, że rodzinny?) oraz 500+, powinna w pierwszej kolejności zajrzeć tutaj: http://przepisowamama.pl/czy-grozi-ci-utrata-500/ – tutaj wyliczone są dochody, jakie należy zgłosić jako nowo uzyskane dochody rodziny.
   Ja mogę dodać tyle: planujecie sprzedać działkę w tym roku, a więc dochód z niej uzyskany nie będzie brany pod uwagę jako dochód uzyskany do aktualnie pobieranych przez siostrę świadczeń ani wliczany do dochodu rodziny za rok 2016, który to rok będzie brany pod uwagę przy nowym składaniu wniosków w tym roku (odpowiednio na okres od 1.10 – 500+ oraz na okres od 1.11 – świadczenia rodzinne). Dochód ten zostanie jednak uznany za część dochodu rodziny branego pod uwagę w roku 2018 (przy składaniu wniosków na okres zasiłkowy od 1.10 i 1.11.2018).

   Jeżeli siostra teraz daruje Ci działkę, a Ty ją później sprzedasz, nikt nie będzie mógł zaliczyć jej kwoty wartości działki do dochodu, bo darowizna jest czynnością nieodpłatną, a to jak Wy się później ewentualnie między sobą „dogadacie”, może zostać siostrzaną słodką tajemnicą.
   Pamiętaj tylko, że umowa darowizny nieruchomości musi zostać sporządzona u notariusza, inaczej nie będzie to czynność ważna.

   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
   • 1 lutego 2017 o 5:07 pm
    Permalink

    Serdecznie dziekuję za wyjaśnienie! 🙂

    Prawdopodobnie zrobimy darowiznę na mnie ale żeby uniknąć 19% podatku rozumiem, że musiałabym tę siostrzaną darowiznę przeznaczyć na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat?

    Pozdrawiam, Aneta 🙂

    Odpowiedz
    • 2 lutego 2017 o 9:43 pm
     Permalink

     Proszę bardzo 🙂
     Jeżeli chodzi o umowę darowizny, to podlega ona opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jednak ze względu na to, że jesteście z siostrą osobami zaliczanymi do tzw. I grupy podatkowej, może objąć Was całkowite zwolnienie z podatku. Więcej przeczytasz np. tutaj: http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/9012829,podatek-od-spadkow-i-darowizn-kto-placi-a-kto-nie,id,t.html
     Nie bardzo rozumiem pytanie o przeznaczenie darowizny na cele mieszkaniowe? Czy planujesz sprzedaż działki otrzymanej od siostry?
     Pozdrawiam 🙂

     Odpowiedz
     • 3 lutego 2017 o 3:06 pm
      Permalink

      Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
      Już wyjaśniam o co mi chodziło w poprzednim pytaniu;)
      Załóżmy, że siostra w darowiźnie ofiaruje mi swoją część działki (jest to działka, gdzie ja już jestem jednym ze współwłaścicieli) i sprzedamy ją zgodnie z planem w tym roku. Wówczas musiałabym prawdopodobnie zapłacić 19% podatek od sprzedaży nieruchomości (za część darowaną od siostry), ponieważ zwolnienie z podatku jest dopiero po 5 latach od objęcia nieruchomości lub jeśli pieniądze ze sprzedaży przeznacza się na cele mieszkaniowe? Rozumiem, że w tej sytuacji ja bym nie zapłaciła podatku za swoją część, ale za siostry tak o ile bym to wydała na cele mieszkaniowe?
      Tak wyczytałam w internecie, ale może coś mylę…

      Pozdrawiam, Aneta

     • 3 lutego 2017 o 9:16 pm
      Permalink

      Proszę bardzo 🙂
      Już rozumiem. Planujesz sprzedać działkę, która teraz jest Twoja i Twojej siostry, gdy będzie już ona w całości Twoja (po zawarciu umowy darowizny).
      Faktycznie powstaje wówczas problem ewentualnej zapłaty podatku (ale z tytułu zawarcia umowy sprzedaży, a nie darowizny) i dobrze przeczytałaś – jedną z możliwości zwolnienia z podatku jest wykorzystanie pieniędzy ze sprzedaży w ciągu 2 lat na inne cele mieszkaniowe.
      Nie chciałabym jednak dokonywać szczegółowej interpretacji przepisów dotyczących zwolnień od podatku, bo nie jest to obszar prawa, w którym na co dzień się poruszam – chyba, że bardzo naciskasz 😉
      Pozdrawiam!

 • 3 lutego 2017 o 11:41 pm
  Permalink

  Tak, dokładnie chodziło mi o to co opisalaś, trochę niejasno na początku się sprecyzowałam;/

  Absolutnie nie naciskam i bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi:)

  Pozdrawiam, Aneta

  Odpowiedz
  • 4 lutego 2017 o 11:10 am
   Permalink

   Oddycham z ulgą 🙂 Jak mi przychodzi brnąć przez podatki, to jakoś dostaję gęsiej skórki 😛

   Mam nadzieję, że uda Wam się z siostrą wszystko ułożyć bez-podatkowo 🙂

   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
 • 8 lutego 2017 o 12:43 pm
  Permalink

  Pani Karolinko, jeszcze jedno pytanie;)

  Rozumiem, że jeśli siostra dokonałaby na mnie darowizny już po sprzedaży działki, w formie gotówki, to również nie byłaby ona brana pod uwagę przy wyliaczaniu dochodu za 2017 r.?

  Pozdrawiam, Aneta

  Odpowiedz
 • 12 lutego 2017 o 9:34 am
  Permalink

  Witam
  Sprzdalam dzialke budowlana po uplywie 6 lat i nie musze skladac do US pit. Czy w tym przypadku powinnam poinfornowac Mops o uzyskanym dochodzie jesli w urzedzie nie skladam pit-u. Dodam iz cena dzialki gdy ja sprzedalam byla niższa niż jak ja kupilam wiec jeszcze stracilam na tej sprzedazy. Pobieram swiadczenia +500 oraz alimenty z funduszu i obawiam sie ze dochód mi przekroczy.

  Odpowiedz
  • 13 lutego 2017 o 9:41 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli sprzedałaś nieruchomość już po przyznaniu prawa do 500+ i świadczenia z FA na obecne okresy zasiłkowe, nie musisz zgłaszać tego w MOPS-ie, bo ani ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (ta, która wprowadziła 500+), ani ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie wskazują dochodu ze sprzedaży nieruchomości jako tzw. dochodu uzyskanego.

   Odpowiedz
 • 21 lutego 2017 o 6:31 am
  Permalink

  Witam, mam podobny problem co Aneta. Pobieram zasiłek oraz 500+ i w tym roku w sierpniu sprzedaje działkę, której jestem współwłaścicielem ale jestem umówiona z bratem że oddam w darowiźnie mu pieniądze z tej działki, ponieważ mieszkam w domu którego on jest wspolwlascicielem. Czy jeśli dostanę pieniądze ze sprzedaży na konto a później przeleje je bratu (oczywiście zglosimy to w US) to ta kwota będzie wliczala się do mojego dochodu za 2017 rok?

  Pozdrawiam Natalia

  Odpowiedz
  • 25 lutego 2017 o 10:35 pm
   Permalink

   Witam,
   Sądy administracyjne stoją na stanowisku, że dochód ze sprzedaży nieruchomości nie powinien być wliczany do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do świadczeń – ale pod jednym warunkiem – jeżeli został przeznaczony na cele mieszkaniowe. Orzecznictwo, które przywołałam w treści artykułu dotyczy zasiłku rodzinnego, a nie 500+, ale uważam, że analogicznie organy powinny traktować ten dochód także w przypadku tego ostatniego.
   W Twojej sytuacji jednak nie będzie miało miejsce przywołane przeze mnie orzecznictwo, bo planujesz sprzedać działkę, ale nie pożytkować tych pieniędzy na zakup innej nieruchomości. Nie wiem czy sprzedaż będzie opodatkowana czy zwolniona z podatku, jednak najbezpieczniej byłoby przekazać działkę bratu w darowiźnie, tak by później to on ją sprzedał i uzyskał z niej przychód.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 27 lutego 2017 o 12:37 pm
  Permalink

  Witam.Sprzedaliśmy nieruchomośc w 2016 roku i złożyliśmy deklaracje pit 39 w której zaznaczyliśmy że zamierzamy za cała kwote wpisana w nim przeznaczyc na inna nieruchomośc.I tak też zrobiliśmy.Dziasiaj będąc w Urzędzie Sakrbowym poprosiłam o zaświadczenie o dochodach i wyszło że uwzględnili nam w nim zysk z sprzedaży.Czy slusznie?Skoro za te pieniądze kupiliśmy dom.

  Odpowiedz
  • 2 marca 2017 o 10:11 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Złożenie deklaracji PIT-39 i wskazanie,że dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony na inne cele mieszkaniowe nie powoduje, że nie będziesz miała dochodu. Jedyne, co, następuje, to uzyskanie zwolnienia od podatku, który co do zasady wynosi dla sprzedaży nieruchomości 19% (wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy).
   Dzięki przeznaczeniu pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na inną nieruchomość w ciągu 2 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż, nie zapłaciłaś podatku. Dochód jednak niewątpliwie uzyskałaś.
   Nie wiem jakie zaświadczenie otrzymałaś ani w jakim celu było ono wystawiane. Nie wiem również czy rozliczyłaś się już z urzędem skarbowym ze wszystkich faktur, rachunków itd. związanych z realizacją innego celu mieszkaniowego. Może napisz więcej?

   Odpowiedz
 • 8 marca 2017 o 12:16 pm
  Permalink

  Witam
  Kuzynka ma możliwość otrzymania mieszkania na drodze darowizny od mamy , dodam ,że w mieszkaniu tym zamieszkuje od urodzenia. Pobiera zasiłek na dziecko i 500+ , czy w razie otrzymania darowizny mieszkaniowej grozi jej utrata pobieranych świadczeń? Dodam ,że w żaden sposób nie wpłynie to na jej dochód, sama ma zamiar nadal mieszkać w tym mieszkaniu. Czy będzie musiała płacić podatek? Co zrobić ,żeby go nie płacić. Co z MOPS-em? Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • 11 marca 2017 o 9:58 pm
   Permalink

   Witam,
   W mojej ocenie jeżeli Twoja kuzynka otrzyma nieruchomość w darowiźnie od mamy nie wpłynie to w żaden sposób na jej prawo do pobierania 500+ ani zasiłku rodzinnego.
   Co do pytania o podatek od darowizny – przy nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny m.in. przez dziecko, obdarowany może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
   Aby skorzystać ze zwolnienia od podatku należy w ciągu 6 miesięcy od dnia nabycia darowizny zgłosić nabyte rzeczy lub prawa majątkowe właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, przy czym w mojej ocenie w przypadku darowizny nieruchomości takiego zgłoszenia dokona notariusz, bo umowa darowizny będzie zawarta w formie aktu notarialnego.
   Wszelkie szczegółowe pytania dotyczące podatków proponuję zadawać ekspertowi zajmującemu się prawem podatkowym. Ja podatki przede wszystkim płacę ;), a poza tym zajmuję się nimi bardzo ogólnie i mogę nie mieć wystarczającej wiedzy, by pomóc bardziej niż w treści tego komentarza.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • 16 marca 2017 o 12:48 pm
    Permalink

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zastanawia mnie jeszcze kwestia spadku w postaci mieszkania , czy również wówczas nie ma potrzeby obawiania się o utratę zasiłków? Przepraszam za to ,że kolejny raz zawracam głowę i dziękuję za poświęcony czas.

    Odpowiedz
    • 17 marca 2017 o 9:42 am
     Permalink

     Proszę bardzo 🙂
     Nie widzę podstawy prawnej do utraty prawa do świadczeń (czy to do 500+,czy to do zasiłku rodzinnego) ze względu na przyjęcie spadku i odziedziczenie mieszkania.
     Oczywiście udzielam tej odpowiedzi w oparciu o aktualne brzmienie ustawy, w przyszłości mogą pojawić się zmiany.
     Pozdrawiam 🙂

     Odpowiedz
 • 15 marca 2017 o 5:59 am
  Permalink

  Witam, bardzo proszę o pomoc, mianowicie, pobieramy świadczenie wychowawcze na dziecko pierwsze i jedyne, i w listopadzie mój mąż wzią kredyt na mieszkanie i dwa mniejsze na wkład własny ponieważ nie mieliśmy własnych oszczędności, bardzo się cieszymy że w końcu mamy własny kąt a nie musimy się tułać i ostatnio dowiedziałam się że powinnam zgłosić zmianę adresu więc tym samym rzecz jasna wytłumaczę tą przeprowadzkę kredytem i tu moje pytanie, czy dochód z kredytu wliczy nam się teraz w dochód? I będziemy musieli zwrócić kwotę za 5 miesięcy pobierania zasiłku?

  Odpowiedz
  • 17 marca 2017 o 7:56 am
   Permalink

   Witam,
   Kwota otrzymanego kredytu nie wpływa na prawo do pobierania przez Was świadczenia. Kredyt nie jest wskazany jako źródło dochodu uzyskanego w ustawie, nie trzeba więc go zgłaszać ani wykazywać ☺

   Odpowiedz
 • 18 marca 2017 o 12:41 am
  Permalink

  Bardzo dziękuję za odpowiedz 🙂 prowadzi pani super bloga, wiele fajnych tematów, będę stałym gościem. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 • 20 marca 2017 o 3:07 pm
  Permalink

  Witam,
  sprzedaliśmy z mężem działkę w 2016roku. Co teraz musimy zrobić?? Pobieram 500+, w jaki sposób może to wpłynąć na to świadczenie??

  Odpowiedz
  • 22 marca 2017 o 5:08 pm
   Permalink

   Witam,
   Sprzedaż nieruchomości nie podlega konieczności zgłoszenia do organu, który wydał decyzję przyznającą 500+.
   W myśl ustawy nie jest to dochód uzyskany.

   Odpowiedz
   • 22 marca 2017 o 8:41 pm
    Permalink

    złożyłam do US Pit 39, gdzie zaznaczyłam wydatkowanie na inne cele mieszkaniowe. Wtedy, gdy MOPS będzie pobierał dane do ustanowienia świadczenia w październiku tego roku to weźmie pod uwagę ten dochód?? Wiadomo, że wszystko z PIT 37 jak najbardziej, ale chodzi o ten PIT39.. Panie z MOPSu nie wiedzą 🙁

    Odpowiedz
    • 27 marca 2017 o 9:50 pm
     Permalink

     Panie z MOPS-u nie wiedzą, bo ustawa sama w sobie nie wskazuje co zrobić z takim dochodem. Orzecznictwo sądów administracyjnych w tym temacie dotyczy jak na razie świadczeń rodzinnych, brakuje orzecznictwa związanego z 500+. W najbliższych dniach napiszę więcej o stanowisku organów i sądów administracyjnych w sprawie ustalania dochodu rodziny w przypadku sprzedaży mieszkania, a następnie wydatkowania dochodu ze sprzedaży na inne cele mieszkaniowe.

     Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2017 o 6:13 pm
  Permalink

  A jeśli jeszcze nie wiem co zrobię z pieniędzmi po sprzedaży nieruchomości (czy sprzedam mieszkanie, działkę, czy lokal użytkowy)? czy przeznaczę je na zakup działki, mieszkania jakiegoś lokalu czy domu lub np samochodu a resztę na konto albo powiedzmy za 5 lat coś kupię.

  Jeśli sprzedam nieruchomość przed upływem 5 lat od nabycia ale przeznaczę te pieniądze na inne cele mieszkaniowe to wtedy przysługuje zwolnienie z podatku. Natomiast jeśli sprzedam po 5 latach to już nie muszę przeznaczać na inne cele mieszkaniowe i podatku nie płacimy. Ale do dochodu na 500+ nie powinno się wliczać.
  A jak chciałbym kupić nieruchomość na granicą (w UE)

  Odpowiedz
  • 13 maja 2017 o 5:36 pm
   Permalink

   Sedno w tym, że ustawa, która wprowadziła 500+ odsyła nas do ustawy o świadczeniach rodzinnych w celu wskazania co wchodzi do dochodu rodziny. A tam w art. 3 znajdziesz zapis: „Ilekroć w ustawie jest mowa o:
   1) dochodzie – oznacza to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:
   a) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art.27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o
   podatku dochodowym od osób fizycznych (…), pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne (…)”.
   Art. 30 e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi zaś m.in. o podatku od odpłatnego zbycia nieruchomości („Art. 30e. 1. Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.”), co powoduje, że organy administracji wliczają dochód ze sprzedaży nieruchomości do dochodu rodziny.
   Post nie ma na celu wskazywania kiedy i na jakich zasadach można zwolnić się od zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości – nie zajmuję się prawem podatkowym. Ma na celu jedynie wskazanie, że w przypadku, gdy rodzic stara się o 500+ lub zasiłek rodzinny, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczył na inne cele mieszkaniowe, kwota ta nie powinna być wliczana do dochodu jego rodziny.

   Odpowiedz
 • 1 czerwca 2017 o 7:07 am
  Permalink

  Dzień dobry!
  Właśnie znalazłam się w sytuacji, kiedy rodzice sprzedali mieszkanie, a tata swoją część pieniędzy przekazuje mnie. Wiem, że po przekazaniu darowizny nie będę musiała płacić podatku. Jednak aktualnie pobieram świadczenia z MOPS (500+ i Kosiniakowe) i tutaj pojawia się pytanie: czy jest coś, co mogę zrobić,, żeby nie stracić tych świadczeń (Kosiniakowe do końca października)? Czy w ogóle jest taka szansa? Czy jeżeli jest to jednorazowa darowizna to wliczy się w dochód rodziny?
  Czy tak, jak w powyżej opisanych przypadkach w US należałoby zaznaczyć, że zamierzam te pieniądze wykorzystać na cele mieszkaniowe?

  Z góry dziękuję za rozwianie moich watpliwości i pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
  • 4 czerwca 2017 o 5:22 pm
   Permalink

   Dzień dobry,
   Taka darowizna nie podlega zgłoszeniu do MOPS-u w trakcie pobierania świadczeń, bo ani w ustawie o świadczeniach rodzinnych, ani w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie została wymieniona w tzw. koszyku dochodów uzyskanych. Tym samym jej otrzymanie nie ma żadnego wpływu na dalsze pobieranie przez Ciebie świadczeń 🙂
   To nie jest dochód, który uzyskujesz bezpośrednio ze sprzedaży mieszkania, więc urzędu skarbowego nie będzie interesować na co przeznaczysz te pieniądze 😉
   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • 21 czerwca 2017 o 8:45 pm
  Permalink

  Witam, co robic w sytuacji gdy jestem po rozwodzie, mam zasadzone alimenty na 2 dzieci ale mieszkamy razem i prowadzimy wspólne gospodarstwo, pobieram 500+ na 2 dzieci ponieważ nie pracuję i mój były tez nie.Mój były mąż otrzymał spadek tj mieszkanie, w ktorym zamieszkaliśmy, gotówke-200 000 zł oraz samochód -wart 80 000, czy powinnam to zgłosić do MOPS?

  Odpowiedz
 • 23 sierpnia 2017 o 10:29 pm
  Permalink

  Cześć Przepisowa Mamo 🙂

  Serdecznie proszę Cię o radę…
  Właśnie złożyłam wniosek o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko, jako iż niebawem rozpoczynam urlop wychowawczy i tracę tym samym dochód. W międzyczasie uświadomiłam sobie, że mój mąż sprzedał w roku 2015 mieszkanie otrzymane w spadku. Odpowiedni PIT złożył w marcu 2016. Czy w związku z tym kwota uzyskana ze sprzedaży spadkowego mieszkania będzie włączona w dochód za 2016 i tym samym nie dostaniemy świadczenia, czy może fakt, iż mieszkanie sprzedane było w 2015 jest rownoznaczny z tym, że rozliczenie nastąpiło w tym samym roku kalendarzowym?
  Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz
  • 26 sierpnia 2017 o 9:38 pm
   Permalink

   Witaj Julie,
   Dochód zgłoszony do urzędu skarbowego jako uzyskany w 2015 roku nie może być wliczany do dochodu rodziny za 2016 rok.
   W mojej ocenie bardzo istotny jest tutaj moment powstania obowiązku podatkowego wskazany w treści formularza SD-Z2. W Waszym przypadku obowiązek ten powstał w dniu sporządzenia umowy sprzedaży u notariusza.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz
 • 26 sierpnia 2017 o 11:58 am
  Permalink

  Witam! Mam wrażenie, że moje pytanie będzie jeszcze bardziej zawiłe, bo nawet Pani z MOPSu nie wiedziała do końca co ma mi odpowiedzieć i kazała skontaktować się ponownie za jakiś czas, bo musi zasięgnąć opinii. Chodzi o to, że pobieramy 500+ na nasze dzieci, jak również świadczenia rodzinne na 3 naszych dzieci. W styczniu 2017roku zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny na zakup domu, by nie musieć cisnąć się w 5 osób w 35metrach kwadratowych. Już teraz odmówiono nam świadczenia w postaci bezpłatnych posiłków dla najstarszego syna, który od września będzie uczęszczał do klasy 0, gdyż według ich przepisów kredyt, który otrzymaliśmy, to nasz dochód i przekracza on pięciokrotność kryterium dochodowego, dlatego o tego typu pomoc Pani tym się zajmująca kazała starać się dopiero od lutego 2018roku, bo w styczniu minie 12 miesięcy od uzyskania tego dochodu. Przy okazji nadmienię, że śmiesznym jest fakt liczenia kredytu hipotecznego jako dochodu, gdyż oprócz zobowiązania płacenia miesięcznych rat z tego tytułu i miejsca zamieszkania nie mamy żadnych profitów w postaci gotówki i nawet pieniądze z kredytu wpłynęły odrazu na konto sprzedającego nie nasze.
  Moja obawa jest następująca-co z 500+ i zasiłkiem rodzinnym w przyszłym roku, kiedy to będą brane pod uwagę dochody z 2017 roku? Czy one także nie będą nam przysługiwały. Przyznam się bez bicia, że tylko dzięki tym zasiłkom starcza nam na godne dla naszych dzieci życie i płacenie rachunków i raty kredytu.
  Ja już mam chyba za małą głowę by to ogarnąć- wzięliśmy kredyt hipoteczny na zakup domu, czyli na własne cele mieszkaniowe i w dodatku jak to przy takich kredytach bywa nie dostaliśmy z tego tytułu żadnej gotówki a jednak już pomoc w związku z posiłkami nam się nie należy. Czy to samo będzie w przyszłym roku z 500+ i zasiłkami rodzinnymi?

  Dodam także, że mamy kolejną zagwostkę, gdyż mieszkanie to 35m kw w którym mieszkaliśmy wcześniej chcielibyśmy sprzedać w styczniu 2018 roku(wujek dostał wypowiedzenie z dotychczas wynajmowanego lokalu do końca roku i chciałby od stycznia się przeprowadzić tam i kupić od nas to mieszkanie) a otrzymaną kwotę przeznaczyć na spłatę części kredytu, czyli jakby też na cele mieszkaniowe, czy to też będzie uznane jako dochód, mimo, że znów z tych pieniędzy nie skorzystamy materialnie? Błagam o pomoc, bo jak narazie drżę o sytuację moich dzieci a Panie z Mopsu nawet nie umieją odpowiedzieć na moje pytanie. Czekam z niecierpliwością

  Odpowiedz
  • 9 września 2017 o 4:19 pm
   Permalink

   Witam,

   Przepraszam, że dopiero dziś uzyskujesz odpowiedź ode mnie (tak na mailu, jak i na blogu), dostaję tak dużo pytań, że przy normalnym funkcjonowaniu (dziecko, dom, praca) nie jestem w stanie na bieżąco na nie wszystkie odpisać (choć przyznaję, że wciąż się staram 😉 )

   Odnosząc się do pierwszego z Twoich pytań – raz jeszcze spojrzałam na definicję dochodu wskazaną w art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych (bo to ona wyznacza źródła dochodu brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego oraz 500+ na pierwsze dziecko) i nie znajduję tam kredytu hipotecznego.
   Oczywiście polskie prawo zna różne absurdy, przykładowo dofinansowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej przez osobę zarejestrowaną w urzędzie pracy jest traktowane jako dochód rodziny mimo, że osoba, która uzyskała takie środki musi je wydatkować wyłącznie na tą działalność w zakresie wytyczonym we wniosku o dofinansowanie.
   Nie wiem jednak jaki z dochodów wskazanych w art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych panie z MOPS-u widziałyby jako podstawę do zaliczenia do dochodu Twojej rodziny kredytu hipotecznego. Ja takiego nie znajduję 🙂

   Podkreślę jeszcze raz: mojej ocenie nie ma podstaw by wliczyć kredyt hipoteczny do dochodu Twojej rodziny ani do programu 500+, ani do zasiłku rodzinnego ani w tym okresie zasiłkowym, ani w kolejnych.

   Co do pytania o dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony następnie na inne cele mieszkaniowe – nie powinien on być wliczany do dochodu Twojej rodziny przy ustalaniu prawa do świadczeń – więcej informacji tutaj: http://przepisowamama.pl/500-a-dochod-ze-sprzedazy-mieszkania/

   Pozdrawiam serdecznie, mam nadzieję, że panie w Twoim MOPS już zapoznały się z ustawą 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *