Bajki, bajki… Bajki prawię… Prawie bajki

prawie bajki okładka

Żyjemy w czasach, gdy wśród książek i książeczek dla dzieci możemy wybierać jak w ulęgałkach niezależnie od wieku naszej pociechy. Na kolorowych okładkach błyszczą tytuły znane nam z własnego dzieciństwa, pojawia się też wiele nowości. Wśród nich książeczka, jakiej jeszcze nie było, o wdzięcznym tytule „Prawie bajki. Nieznajomość prawa szkodzi”.

TYTUŁ KSIĄŻECZKI

„Prawie”

Jeszcze nim otworzyłam tą książeczkę, jej tytuł wywołał u mnie skojarzenia homonimowe – można go odczytać jako „Prawię bajki” czyli „opowiadam bajki” lub jako „Prawie bajki”, a więc „bajki o prawie”. Skojarzenia bardzo pozytywne i zachęcające do tego, by zapoznać się z jej treścią.

„bajki”

W bajce „Koniec” Ignacy Krasicki pisał:

Zmordował się na koniec ten, co bajki prawił,

Żeby więc do ostatka słuchaczów zabawił,

Rzekł: «Powiem jeszcze jedną, o której nie wiecie (…)”

To prawda. Nie wiecie o tej bajce, bajce taki innej niż wszystkie, jakie do tej pory czytaliście.

CZY TO BAJKA, CZY NIE BAJKA?

Czy „Prawie bajki” to na pewno bajka?

Bajki Ezopa czy Krasickiego to krótkie utwory pisane wierszem.

„Prawie bajki” Jakuba Skworza to utwór pisany prozą, podzielony na rozdziały (oddzielone kolejnymi … nie, nie tylko cyferkami, ale również paragrafami). Z bajką niewątpliwie łączy go morał. To jednak jedyna cecha wspólna. „Prawie bajkom” o wiele bliżej gatunkowo do opowiadania, noweli lub powieści niż klasycznej bajki.

JAK CZYTAĆ „PRAWIE BAJKI”?

Pierwsze czytanie: ja – mama – prawnik – byłam tak ciekawa tej książeczki, że przeczytałam ją od razu „od A do Z”.

Drugie czytanie: mama + dziecko – książeczkę przeczytałyśmy wspólnie z moją 28 – miesięczną córeczką. Przeczytałyśmy to może zbyt szumnie napisane, po kilku pierwszych akapitach usłyszałam „Opowiadaj mi o chłopcu mamo”, więc w miejsce czytania „wskoczyło” opowiadanie o tym, co znajduje się na kolejnych ilustracjach książeczki.

Przy okazji moja córeczka dowiedziała się, że mama jest prawnikiem 🙂

Trzecie czytanie: należy do Was – do Was i do Waszych dzieci. „Prawie bajki” to opowieść nie tylko dla dzieci.

Dlaczego tak myślę?

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Każdy z nas ma marzenia. Dzieci również. Co jednak, gdy jedenastoletni chłopiec postanowi spełnić swoje marzenie bez wiedzy rodziców? W erze smartfonów, komputerów i Internetu świat jest na wyciągnięcie ręki nie tylko nas – dorosłych. Może zdarzyć się, że nawet malutkie dziecko wejdzie do wirtualnego świata i… nabroi. Pisałam o tym w ubiegłym roku.

Dzieci dokonują różnych rzeczy spontanicznie, często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów. Skąd mają wiedzieć o świecie prawa, przepisów, nakazów, zakazów, sankcji, jeżeli nikt ich do niego nie wprowadził?

Punktem wyjścia do rozmów o prawie z najmłodszymi nawet dziećmi może stać się właśnie ta książeczka – „Prawie bajki. Nieznajomość prawa szkodzi”. Opowieść, której bohater dowiaduje się, że każdy nasz czyn może mieć swoje prawne konsekwencje. Historyjka, w której użyte są podstawowe pojęcia z języka prawnego i starorzymska maksyma „nieznajomość prawa szkodzi”, której nie znają często także dorośli.

ILUSTRACJE

Wspomniałam już powyżej, że dla mojej córeczki największą zaletą książeczki są znajdujące się w niej obrazki.

Ilustracje wykonane przez Przemysława Liputa przywodzą mi na na myśl ilustracje Jean Jaques Sempe’a do słynnej serii „Mikołajka” Rene Gościnnego. Niewątpliwie podobnie jak w „Mikołajkach”, tak i tutaj ilustracje są niezwykle ważne, dodają książeczce emocji.

Obok ilustracji w „Prawie bajkach” pojawiają się kilkukrotnie ramki z pojęciami prawnymi i ich definicją. Definicje te nie są rodem z piekła ustawy, lecz są napisane w sposób przystępny w mojej ocenie już dla kilkulatka.

ZALETY „PRAWIE BAJEK”

Największą zaletą książeczki jest… sam pomysł na nią. Pomysł, by w świat prawa wprowadzać już dzieci. Pomysł, który moim zdaniem autor zrealizował naprawdę świetnie.

Polecam 🙂

„Prawie bajki”

Autor: Jakub Skworz

Wydawnictwo: PmQ sp. z o.o.

Stron:63
Okładka: twarda

Cena rynkowa:39,90 zł

Książeczkę można kupić tutaj