Czy grozi Ci utrata 500+?

sad-kid-1511827-1280x960Nic nie jest nam dane raz na zawsze – ani zdrowie, ani uroda, ani miłość. Aby wciąż mieć to, czym obdarzył nas los, musimy o to zwyczajnie dbać.

Brzmi banalnie? Owszem. Tak często jednak zapominamy o najważniejszych sprawach pędząc przez życie w szalonym tempie, że warto je przypominać.

Warto też odnieść słowa „nic nie jest dane raz na zawsze” do… 500+. W szczególności do 500+ przyznanego na pierwsze dziecko.

Sprawdź czy grozi Ci utrata 500+.

500+ na pierwsze dziecko na okres od 1.04.2016 roku do 30.09.2017 roku przyznawano na podstawie dochodów rodziny za rok 2014. Brano również pod uwagę zmiany, jakie zaszły od 2014 roku do chwili składania wniosku. A co ze zmianami, jakie zaszły już po złożeniu wniosku i otrzymaniu decyzji pozytywnej? Czy mają wpływ na dalsze pobieranie świadczenia? Czy trzeba je zgłaszać? O tym w dzisiejszym poście.

CZY KAŻDY NOWY DOCHÓD NALEŻY ZGŁOSIĆ?

Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc ta, która wprowadziła 500+) wyraźnie wylicza co zostanie uznane za tzw. dochód uzyskany (czyli doliczany do dochodu rodziny z roku 2014). Taki dochód trzeba zgłaszać za każdym razem, gdy uzyska go którykolwiek z członków rodziny.

Nie trzeba więc zgłaszać wszystkiego (hurra!), a sytuacje, które są wyszczególnione w art. 2 ust. 20 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci to katalog zamknięty (więc panie z MOPS-ów, GOPS-ów i innych instytucji) nie mogą do niego dopisać nic więcej :)

Poniżej historyjki, których bohaterowie (tak, tak – to również Wy, bo historyjki pisane są na bazie Waszych pytań) zastanawiają się nad tym, czy powinni powiadomić organ administracji o swojej nowej sytuacji (lub nowym dochodzie), czy też nie.

NOWE SYTUACJE I DOCHODY, O KTÓRYCH TRZEBA POWIADOMIĆ ORGAN ADMINISTRACJI,

KTÓRY WYDAŁ DECYZJĘ W SPRAWIE 500+

1. zakończenie urlopu wychowawczego

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ Ona przebywała na urlopie wychowawczym, a On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1800 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 600 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. 20 – ego grudnia 2016 roku Jej kończy się urlop wychowawczy, 21 – ego po raz pierwszy od dawna o 7 rano wyjdzie do pracy. Za swoją pracę będzie otrzymywać wynagrodzenie. Tym samym Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

2. uzyskanie prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ On był zarejestrowany w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a Ona pracowała i otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 2100 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. 1– ego grudnia 2016 roku urząd pracy przyznał mu stypendium dla bezrobotnych ze względu na podjęcie przez niego nauki zawodu. W ten sposób Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

3.uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (czyli m. in. podpisanie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub założenie firmy)

Ona, On i dwoje dzieci. W chwili składania wniosku o 500+ oboje byli zatrudnieni na umowę o pracę i otrzymywali wynagrodzenie w kwocie 1400 zł miesięcznie. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia na oboje dzieci. 5 – ego grudnia 2016 roku On podpisał umowę zlecenie, z której będzie uzyskiwał miesięczny dochód w wysokości 400 zł. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić, choć dochód tej rodziny nadal będzie mieścił się w kryterium ustawowym :)

4. uzyskanie zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej

Ona, On i dwoje dzieci. W chwili składania wniosku o 500+ oboje byli zatrudnieni na umowę o pracę i otrzymywali wynagrodzenie w kwocie 1500 zł miesięcznie. Ich dochód na osobę wynosił 750 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia na oboje dzieci. 5 – ego grudnia 2016 roku On przeszedł na emeryturę równocześnie pracując wciąż na pół etatu. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

5.rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowienie jej wykonywania po okresie zawieszenia

Ona, On i dwoje dzieci. W chwili składania wniosku o 500+ on prowadził firmę, a dochód przyjęty do dochodu rodziny wynosił 2000 zł netto. Ona miała zawieszoną działalność gospodarczą z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dziećmi, jednak popyt na bożonarodzeniowe aniołki spowodował, że postanowiła wznowić działalność. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

6.uzyskanie świadczenia rodzicielskiego (zwanego inaczej „kosiniakowym”)

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ Ona była zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1800 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 600 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. 6-ego grudnia 2016 roku na świat przyszło ich drugie dziecko. Ona przez rok czasu będzie otrzymywać tzw. „kosiniakowe” w wysokości 1.000 zł miesięcznie. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

7. uzyskanie stypendium doktoranckiego

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2100 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. Ona jest studentką studiów doktoranckich i właśnie zostało Jej przyznane przez Rektora stypendium doktoranckie. Takie stypendium nie może być niższe niż 60% minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta, więc Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

8. uzyskanie zasiłku macierzyńskiego przez rolniczkę lub rolnika

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ uzyskiwali dochód z posiadanych przez siebie gruntów rolnych. 3-ego grudnia na świat przyszło ich drugie dziecko. Ona otrzyma prawo do zasiłku macierzyńskiego rolników (1000 zł miesięcznie). Ich sytuacja finansowa się zmieni, więc tą zmianę należy zgłosić.

9. uzyskanie zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2100 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. W listopadzie On utracił pracę, ale uzyskał prawo do zasiłku chorobowego. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

CZY ZGŁOSZENIE ZMIAN SPOWODUJE UTRATĘ PRAWA DO 500+ NA PIERWSZE DZIECKO?

Niestety, jeżeli ze względu na zmiany dochód na osobę w rodzinie przekroczy kryterium ustawowe (800 zł/osobę miesięcznie lub 1200 zł/ osobę miesięcznie, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne), świadczenie na pierwsze dziecko przestanie przysługiwać od kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym uzyskano nowy dochód (a więc np. gdy nowy dochód uzyskano w listopadzie, 500+ nie będzie przysługiwać od grudnia).

JAKICH DOCHODÓW NIE MUSISZ ZGŁASZAĆ?

Nie musisz zgłaszać informacji o dochodzie, jaki Ty lub członek Twojej rodziny uzyskaliście w 2016 roku z tytułu:

 1. sprzedaży mieszkania

 2. otrzymania spadku (lub zachowku)

 3. otrzymania darowizny

 4. uzyskania odszkodowania

Te dochody będą jednak brane pod uwagę w przyszłym roku – gdy będziesz składać wniosek o 500+ na okres od 1.10.2017 roku.

DLACZEGO TRZEBA ZGŁASZAĆ ZMIANY W DOCHODACH RODZINY?

Niezgłoszenie zmian w dochodzie rodziny (zwłaszcza tych, które spowodują przekroczenie kryterium dochodowego na osobę w rodzinie) sprawi, że organ będzie mógł (po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania) zażądać od Ciebie zwrotu 500+ jako świadczenia nienależnie pobranego.

A skąd wziąć coś, czego już nie mamy?

Żeby nie było takich sytuacji, jeżeli tylko jesteś jednym ze „szczęśliwców”, którzy pobierają 500+ na pierwsze dziecko, pamiętaj, by czuwać nad tym, by tego nie utracić :)

Prawa do zdjęcia należą do: adyna

230 thoughts on “Czy grozi Ci utrata 500+?

 • 12 grudnia 2016 o 1:59 am
  Permalink

  Nie pobieram tego zasiłku, ale post bardzo przydatny dla osob, które pobierają. Cieszę się, że blog ma się dobrze i osoby potrzebujące porad prawnych i rzetelnej wiedzy znajdą je tu:)
  Pozdrawiam i obserwuję w google+.

  Odpowiedz
  • 12 grudnia 2016 o 2:56 pm
   Permalink

   Dziękuję :) Miło mi, że znów do mnie zajrzałaś :)
   Blog ma się nieźle, przyznaję, że posłuchałam Twojej rady i od kilkunastu dni w zakładce „Współpraca” informuję o tym, że za napisanie pisma pobieram opłatę zależną od zawiłości sprawy. Nie jest ona wielka, a pozwoli mi to na pewno na to, by blog istniał :)
   Pozdrawiam serdecznie, ja też chętnie Cię poobserwuję częściej niż do tej pory 😉

   Odpowiedz
   • 18 kwietnia 2017 o 3:17 pm
    Permalink

    Witam. Prowadzę jednoosobowa działalność gospodarczą. Do taj pory żona nie pracowała i należało nam się 500+. Natomiast żona od 1.04.17r zaczęła pracę. Czy stracimy prawo do otrzymywania 500+?? Czy do września tak czy tak będziemy je otrzymywać?

    Odpowiedz
    • 18 kwietnia 2017 o 9:22 pm
     Permalink

     Witam,
     W tej sytuacji dochód żony z tytułu umowy o pracę zostanie doliczony do Waszego dochodu ustalonego przed przyznaniem Wam prawa do 500+ jako tzw. dochód uzyskany. Nie wiem ile wynosił Wasz dochód na osobę netto miesięcznie ustalony przez organ w ubiegłym roku ani jakie wynagrodzenie będzie otrzymywać Twoja żona. Ustawa wskazuje jednak, że nowy dochód należy zgłosić – przedstawić umowę o pracę i zaświadczenie o zarobkach za maj (drugi przepracowany miesiąc).
     Jeżeli wiesz jaki dochód przyjął organ za dochód Twojej rodziny na osobę netto w miesiącu, dodaj do tej kwoty wynagrodzenie żony za maj podzielone na ilość osób w rodzinie (np. 700 zł jako wynik: 2100 dzielone na 3) i będziesz wiedział czy nadal mieścicie się w kryterium 800 zł/osobę netto. Jeżeli tak, będziecie nadal otrzymywać 500+ na pierwsze dziecko.

     Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 8:33 pm
  Permalink

  Nie poruszylas w poście jednej bardzo istotnej sytuacji… Ona, On i Ono. Ono z orzeczeniem o niepelnosprawnosci. Dostają 500+ bo w chwili składania wniosku jego dochod z um.o prace wynosił 3000 zł , ona bez zadnego dochodu. Po pewnym czasie jego dochód znacznie wzrósł – ok 5000 – 6000zł , ale On nie podpisał żadnej nowej umowy o pracę , nawet nie zmienily mu sie warunki z dotychczasowej umowy, nie dostał podwyzki, a jest to jedynie premia uznaniowa. Co w takim przypadku , zgłaszać czy nie ?

  Odpowiedz
  • 13 grudnia 2016 o 10:35 pm
   Permalink

   Dziękuję za Twoją czujność – zupełnie wyleciała mi z głowy taka sytuacja, a przecież może ona zdarzyć się wielu osobom.
   W sytuacji, gdy nie ma nowej umowy o pracę, a jest tylko podwyższenie dochodu, Ona i On nie zgłaszają tego do organu, który przyznał Im prawo do 500+ na pierwsze dziecko. Nie jest to bowiem uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy.

   Odpowiedz
   • 23 marca 2017 o 11:16 pm
    Permalink

    A co będzie w przypadku gdy On otrzyma premię, a w następnym roku kalendarzowym okaże się, że owa premia przyczyniła się do przekroczenia dochodu na osobę? Czy biorąc pod uwagę rodzinę 4 osobową u której przyznane jest 500+ na pierwsze dziecko te dochody będą brane pod uwagę w przyszłym roku gdy będę składać wniosek o 500+ na okres od 1.10.2017 roku – czy w zaistniałej sytuacji zabiorą świadczenie na pierwsze dziecko?

    Odpowiedz
    • 27 marca 2017 o 9:47 pm
     Permalink

     Jeżeli On otrzyma premię, to nie będzie to uzyskanie dochodu, a więc nie jest to okoliczność, którą należy zgłosić. Nawet, jeżeli ta premia sprawi, że łączny dochód rodziny za 2016 rok będzie wyższy niż 800 zł/ osobę miesięcznie, nie spowoduje to konieczności zwrotu świadczenia pobranego w okresie do 30.09.2017 roku.
     Natomiast co do świadczenia na przyszły okres zasiłkowy (od 1.10.2017 do 30.09.2018), dla organu ważne będą dochody za rok 2016 oraz zmiany, jakie zaszły po tym roku (np. zmiana pracy, podpisanie umowy zlecenie, przejście na urlop wychowawczy). Jeżeli dochód rodziny będzie wyższy niż określony treścią ustawy 800 zł/osobę miesięcznie (lub 1200 zł, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne), 500+ na pierwsze dziecko nie będzie przysługiwać.

     Odpowiedz
  • 26 kwietnia 2017 o 11:28 am
   Permalink

   Witam, od lutego br. dostałam podwyżkę i aneks do umowy. Mój mąż zarabia najniższą krajową która wzrosła od stycznia 2017r. Tym sposobem przekroczyliśmy dochód do 500+ o 70 zł na osobę. Czy muszę to zgłaszać i co z kolejnym wnioskiem składać na dwójkę dzieci czy jedno. Dochód za 2016 r. mi nie przekracza granicy 800 zł.

   Odpowiedz
   • 29 kwietnia 2017 o 6:48 pm
    Permalink

    Witam,
    Podwyżka uzyskana dzięki podpisaniu aneksu do umowy nie podlega zgłoszeniu do organu, który przyznał prawo do 500+ na pierwsze dziecko.
    Podwyżka uzyskana dzięki ustaleniu wyższej kwoty najniższego wynagrodzenia również nie podlega zgłoszeniu, bo mąż nie podpisał nowej umowy o pracę.
    Co do kolejnego wniosku – bazowy dla ustalenia dochodu Twojej rodziny będzie rok 2016. Jeżeli nadal pracujecie z mężem u tych samych pracodawców, co w roku 2016 i nie uzyskaliście w tym roku (2017) żadnych dochodów dodatkowych, to jak najbardziej zasadne jest złożenie wniosku na dwójkę dzieci, skoro – jak piszesz – dochód na osobę nie przekracza 800 zł.

    Odpowiedz
 • 14 grudnia 2016 o 1:09 am
  Permalink

  Witam, nurtuje mnie pytanie jesli chodzi o zachowek, jeśli nie podlega opodatkowaniu, to musze go wykazac skladając wniosek na nowy okres o 500+?, czy to jest wogóle dochod ? i dlaczego mam go wykazać, nie chce popelnić ,żadnego błędu i dlatego chcialabym to wiedziec. pozdrawiam

  jaki artykul odnosi sie do tego ,że zachowek jest dochodem nieopodatkowanym i trzeba go wykazac we wniosku

  Odpowiedz
  • 14 grudnia 2016 o 1:04 pm
   Permalink

   Witam,
   Zachowek jest to część majątku spadkowego, który przysługuje nam, gdy zostaniemy pozbawieni należnego udziału w spadku. W Twoim przypadku należna Twojej córce jako część majątku ojca.
   W mojej ocenie jest to dochód, bo córka uzyska przysporzenie majątkowe. Błędnie uznajesz, że to jest dochód niepodlegający opodatkowaniu – istnieje podatek od spadków i darowizn, Twoja córka po prostu będzie zwolniona z jego zapłaty. Natomiast niezależnie od tego otrzymanie zachowku będzie musiała zgłosić w urzędzie skarbowym.
   Z racji Twojego pytania przejrzałam raz jeszcze cały katalog dochodów, jakie podlegają wliczeniu do dochodu rodziny (z odniesieniem do ustawy o świadczeniach rodzinnych i do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i faktycznie – nie znalazłam nigdzie zapisu o zachowku. Wychodzi więc na to, że brak jest podstawy tak do wliczania zachowku do dochodu, jak i do jego zgłoszenia.
   Pozdrawiam :)

   Odpowiedz
 • 14 grudnia 2016 o 10:24 am
  Permalink

  Myślę, że trochę nietrafnie użyłaś słowa „szczęśliwiec”. 500+ na pierwsze dziecko pobierają osoby żyjące na skraju ubóstwa, więc określenie mega nieadekwatne.

  Odpowiedz
  • 14 grudnia 2016 o 1:08 pm
   Permalink

   To określenie to była ironia, bo jakie to szczęście otrzymać 500 zł na dziecko i równocześnie stresować się cały czas tym czy przypadkiem za chwilę nie zabiorą Ci tego świadczenia?
   Sam post napisałam z uwagi na setki pytań brzmiących „Czy mogą mi zabrać 500+, bo…?”, „Czy będę musiała zwrócić 500+?” itp.
   Masz jednak rację, że ktoś z Czytelników może poczuć się urażony, więc już wprowadzam drobną zmianę – cudzysłów :)

   Odpowiedz
 • 14 grudnia 2016 o 1:58 pm
  Permalink

  bez ciebie mamusiu to po prostu jesteśmy kłebkiem nerwów, nikogo nie urazilaś opisem szczęśliwców, wiemy co mialaś na mysli, jestes nam potrzebna i my za to ci dziekujemy, nie możemy za nic czuc sie urażeni fochy to możemy sobie strzelać u prawnika któremu byśmy slono płacili, za poradę, bardzo ci dziękujemy za to że jesteś , i jeszcze cię pomęcze, czy skladając wniosek w 2017 roku na 500+ , to nie musze wykazywac otrzymanego zachowku.?

  Odpowiedz
  • 14 grudnia 2016 o 10:18 pm
   Permalink

   Rozbawiłaś mnie tym jakże prawdziwym stwierdzeniem o strzelaniu fochów :) Dziękuję!
   Cieszę się, że cieszy Was, że jestem :)
   Nie znalazłam żadnej wzmianki o zachowku w art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, do której odsyła ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc ta, która wprowadza 500+), gdy mowa o dochodzie. To by oznaczało, że zachowku nie musisz wykazywać. Postaram się czuwać nad tym problemem i śledzić ewentualne zmiany w przepisach (bo nie wiadomo czy w przyszłym roku nie będzie zmian dotyczących 500+ na nowy okres zasiłkowy) oraz w orzecznictwie. Jeżeli będą zmiany – na pewno napiszę o nich na blogu.
   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • 14 grudnia 2016 o 2:05 pm
  Permalink

  ale z córką chcemy dobrowolnie wesprzeć twojego bloga, prosze o podanie numeru konta, pozdrawiamy.

  Odpowiedz
  • 14 grudnia 2016 o 10:23 pm
   Permalink

   Bardzo to miłe, że o tym myślicie :) Doceniam każde nawet najmniejsze wsparcie :*
   Mój numer konta to: 87 1140 2004 0000 3102 7421 9106.
   Pozdrawiam :)

   Odpowiedz
 • 16 grudnia 2016 o 12:05 am
  Permalink

  A jak to bedzie w przypadku gdy sprzedam mieszkanie po to by od razu kupic wieksze. Czy tez wliczy sie to w dochod w kolejnym roku?

  Odpowiedz
 • 16 grudnia 2016 o 9:16 am
  Permalink

  Witam a co w sytuacji gdy On Ona i 2 dzieci,ona ma działalność gospodarczą,on bezrobotny.Ona zachodzi w ciążę i idzie na l4 z którego pobiera 2700 co w połączeniu z dochodem z dg przekracza , czy również trzeba to zgłosić?

  Odpowiedz
  • 17 grudnia 2016 o 3:42 pm
   Permalink

   Witam,
   W ustawie mowa jest jedynie o konieczności zgłoszenia jako dochodu uzyskanego dochodu z tytułu zasiłku chorobowego, który otrzymuje się po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek otrzymywany w trakcie zatrudnienia lub w trakcie prowadzenia działalności nie podlega zgłoszeniu.
   Pamiętaj tylko, że aby ZUS nie zaprzestał wypłaty zasiłku, Ona przebywając na zwolnieniu lekarskim powinna na czas choroby (lub w tym wypadku ciąży) przekazać prowadzenie działalności innej osobie i nie wykonywać żadnej pracy w swojej firmie przez czas pobierania zasiłku chorobowego.

   Odpowiedz
 • 16 grudnia 2016 o 11:52 am
  Permalink

  Dlaczego odszkodowanie miałoby byc brane pod uwagę (od kolejnego roku) skoro odszkodowanie nie jest środkiem wzbogacenia się tylko funduszem na naprawienie wyrzadzonej/poniesionej szkody, przywrocenie do stanu sprzed szkody. WTF czy ktos moze mi to wytłumaczyć?

  Odpowiedz
  • 18 grudnia 2016 o 3:06 pm
   Permalink

   Jeżeli podatnik uzyska w roku 2016 odszkodowanie, może okazać się, że będzie ono podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten zostanie więc wykazany w formularzu PIT (w pozycji: inne źródła), a następnie przedstawiony przez urząd skarbowy organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie o przyznanie 500+ na pierwsze dziecko.

   Zasadą jest, iż wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalenia wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Ustawodawca wprowadził w tym względzie pewne wyjątki (odsyłam tu do art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a-g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), na mocy których opodatkowaniu podlegają :
   a) określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
   b) odprawy pieniężne wypłacane na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
   c) odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
   d) odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
   e) odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, otrzymane również na podstawie wyroku lub ugody sądowej,
   f) odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (18% i 32 %), lub na zasadach, o których mowa w art. 30c (19 % podatek liniowy),
   g) odszkodowania wynikające z zawartych umów lub pozasądowych ugód,
   h) odszkodowania otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
   i) odszkodowania dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

   Odpowiedz
 • 16 grudnia 2016 o 2:08 pm
  Permalink

  Witam. A jeśli chodzi i podwyżkę z tytułu umowy o pracę, należy zgłosić?

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2016 o 8:38 am
  Permalink

  Witam mam pytanie czy jeżeli mąż prowadzi działalność gospodarczą wystawia faktury po 5000 zł, czekamy na komisje o niepełnosprawności ze starszą córką i na nią zanim mąż uzyskiwać dochod przekroczyła 2 zł I nie dostałam. TERAZ MĄŻ ZAMYKA DZIAŁALNOŚĆ CZY JEŻELI W CHWILI SKŁADANIA WNIOSKU PONOWNIE NA PIERWSZE DXIECKO BĘDZIE BEZROBOTNY CZY DOSTANĘ NA PIERWSZĄ CÓRKĘ 500 ZŁ BO BĘDĄ BRALI DOCHOD JESZCZE ZA 2014

  Odpowiedz
  • 18 grudnia 2016 o 5:34 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli Twój mąż zamknie działalność gospodarczą, to dochód, który z niej otrzymywał w 2014 roku zostanie uznany przez organ administracji za utracony i nie będzie wliczany do dochodu Twojej rodziny.
   Aby otrzymać świadczenie na pierwsze dziecko musicie jednak spełniać kryterium dochodowe, które jest zależne od dochodów zarówno Twojego męża, jak i Twoich oraz ewentualnie Waszych dzieci.

   Odpowiedz
 • 18 grudnia 2016 o 12:46 pm
  Permalink

  Czyli jeżeli On dostał awans i podpisał „porozumienie w sprawie tymczasowej zmiany zakresu obowiązków pracownika” (a nie nową umowę), co powoduje podwyższenie dochodu (przez co dochód na członka rodziny przekracza 800zl na osobę) nie musi tego zgłaszać?

  Odpowiedz
     • 20 grudnia 2016 o 9:31 pm
      Permalink

      A mam jeszcze dwa pytania: czy 500+ będzie jakoś rozliczane w PIT? I czy w związku z tym, że pobieramy świadczenie 500+ będzie nam zabrana kwota przyslugujaca na dziecko w tym rozliczeniu?
      Gdzieś mi się to obilo o uszy a zdania na ten temat są podzielone więc chciałabym mieć 100% pewności :)

     • 21 grudnia 2016 o 1:07 pm
      Permalink

      500+ nie będzie rozliczane w PIT, bo nie jest to dochód opodatkowany.
      W związku z tym pobieranie tego świadczenia nie spowoduje utraty ulgi na dziecko :)

 • 18 grudnia 2016 o 5:32 pm
  Permalink

  Witam chcialabym sie dowiedziec jak obliczany jest dochod???mam przyznane 500+ na pierwsze dziecko bo zarobki nie przekraczaly. Obecnie jak skladalam na rodzinne to zarobki przekroczyły 800 zl. I teraz chcialabym sie dowiedziec czy dochody na 500+ i rodzinne jest obliczane w ten sam sposob czy sa brane pod wzgad te same dochody???

  Odpowiedz
  • 18 grudnia 2016 o 10:58 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Do uzyskania prawa do 500+ brano pod uwagę dochody za 2014 rok wraz z późniejszymi zmianami. Do uzyskania prawa do zasiłku rodzinnego brano teraz pod uwagę dochody za rok 2015 wraz z późniejszymi zmianami. Być może stąd różnica w dochodzie Twojej rodziny.
   Co do Twojego pytania o to, co jest brane pod uwagę – tak, są to zasadniczo te same źródła dochodu.

   Odpowiedz
  • 20 grudnia 2016 o 9:21 pm
   Permalink

   Myślę, że wiele osób jest tego ciekawych 😉 Przyznam szczerze,że też należę do tego grona :)

   Odpowiedz
  • 21 grudnia 2016 o 1:09 pm
   Permalink

   Bardzo się cieszę :) Sama mam takie odczucie, że to jeden z najważniejszych moich wpisów 😉
   Miło, że się przyda i Tobie (choćby pośrednio) :*

   Odpowiedz
 • 23 grudnia 2016 o 10:19 am
  Permalink

  Moja sytuacja jest podobna do tej z punktu nr 7 (stypendium doktoranckie), tyle że odwrotna….
  W 2014 roku otrzymywałem takie stypendium, moja żona była na urlopie macierzyńskim, bezpośrednio po nim nie wróciła już do pracy (redukcja etatów).
  Finansowo wyglądało to tak:
  – dochód mojej żony był dochodem utraconym,
  – ja otrzymywałem 1500 zł stypendium doktoranckiego

  W sumie wychodziło po 500 na członka rodziny, 500+ przyznane, super.

  Zmiana nastąpiła w październiku tego roku (2016):
  – przestałem otrzymywać stypendium doktoranckie, (jest ono przyznawane na rok akademicki, tamto z 2014 było do 09/2015, później następne od 10/2015 do 09/2016),
  – zostałem zatrudniony na uczelni, 1/2 etatu asystenta, zaokrąglając do góry 1050 zł miesięcznie (tak, postawiłem 5 w dobrym miejscu :))

  Podsumowując dochody naszej rodziny w chwili obecnej to jakieś 350 zł na osobę, ale jest jedno ale. Stypendium nie jest dochodem uzyskanym, więc nie może być tez dochodem utraconym, tak mi powiedział Pan w urzędzie, więc nie ma znaczenia, że już go nie dostaję.

  Za chwilę dostanę decyzję uchylającą dodatek 500+, byłem już w urzędzie, bo żona zaniepokoiła się, że nie otrzymała jeszcze wpłaty. Dowiedziałem się, że jest już decyzja uchylająca, a ja ją lada dzień dostanę, pozostaje odwołanie do SKO.

  Odpowiedz
  • 27 grudnia 2016 o 11:11 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Faktycznie brzmi to absurdalnie, by do Twojego dochodu nadal wliczane było stypendium, którego już nie otrzymujesz. Niestety ustawodawca tworząc katalog tzw. dochodów utraconych nie przewidział tego, że stypendium można utracić – ot choćby z uwagi na zakończenie studiów doktoranckich. Koszyk dochodów utraconych to katalog zamknięty, jednak pomimo tego, proponowałabym, byście wraz z żoną odwołali się do SKO.
   W Twojej sytuacji uzyskanie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia na stanowisku asystenta jest niewątpliwie wynikiem ukończenia studiów doktoranckich, tym samym można by wnioskować, że ten dochód (tak, wiem, że „5” postawiłeś w odpowiednim miejscu) zastąpił stypendium doktoranckie, a idąc dalej tym tokiem, że niezasadne jest wobec tego zaliczanie obu źródeł dochodu równocześnie.
   To ryzykowna argumentacja, ale mimo wszystko – kto nie ryzykuje, ten nie ma, a zdarza się, że – czy to dzięki odwołaniu do SKO, czy też późniejszej skardze do wsa, świadczenie jednak zostaje przyznane.

   Odpowiedz
 • 27 grudnia 2016 o 9:10 pm
  Permalink

  Witam a co jeśli nie zgłosze uzyskania przychodu który zdecydowałby o zabraniu 500+ na pierwsze dziecko? Czy urzędy monitorują na bieżąco takie sytuacje? Rozumiem że konsekwencją jest zwrot tej kwoty ale jeżeli ja jej nie zgłosze co wtedy?

  Odpowiedz
  • 28 grudnia 2016 o 12:26 am
   Permalink

   Witam,
   Urzędy na pewno wyrywkowo kontrolują dochody rodzin, które pobierają świadczenia takie, jak 500+. Ile % rodzin i z jaką częstotliwością jest kontrolowanych – nie wiem, na pewno jednak zdarza się odebranie prawa do świadczenia nawet, gdy zmiana w dochodach nie zostanie zgłoszona.

   Odpowiedz
 • 28 grudnia 2016 o 2:14 am
  Permalink

  Witam serdecznie. Pani blog to chyba moja ostatnia nadzieja. 23.12.2016 otrzymałam decyzje o odebraniu prawa do 500+ w związku z podjęciem pracy i „przekroczeniem” dochodu. Obecnie mam umowe na czas określony i dochodem za drugi miesiac tj. Listopad bylo 1545 ale ze wzgledu ze mam zawieszona ddzialalnosc gospodarcza dodano mi dochod z listopada wlasnie z tej dzialalnosci tj916 zl. Dlaczego dodano dochody z dwuch miesiecy i uznali za dochod obecny? Co robic czy odwoływać sie? Czy zamkniecie dzialalnosci bedzie utrata tamtego dochodu i jest szansa na otrzymanie w dalszym ciagu pomocy w formie 500+ . Z gory dziekuje za pomoc

  Odpowiedz
  • 28 grudnia 2016 o 10:47 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Postępowanie organu niestety było zgodne z przepisami ustawy. Ale spróbuję pomóc. Musisz zmniejszyć dochód w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Co to oznacza w praktyce? Sprawić, by odjęto dochód z działalności, bo naprawdę go przecież nie uzyskujesz.
   Aby dochód z działalności nie był wliczany do dochodu Twojej rodziny musisz zrobić jedną z dwóch możliwych do zrobienia czynności:
   albo 1. zawiesić działalność ze wskazaniem, że zawieszenie następuje ze względu na konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (dziecko może chodzić do przedszkola, szkoły itp.),
   albo 2. zamknąć działalność gospodarczą.
   W obu przypadkach ( i tylko w tych 2) dochód z działalności zostanie uznany za utracony, a Ty ponownie zyskasz możliwość pobierania 500+.
   Oczywiście po zawieszeniu z powodu konieczności opieki osobistej nad dzieckiem lub zamknięciu działalności od razu możesz napisać odwołanie (masz 14 dni od 23.12.2016) i wskazać w nim, że dochód ten nie powinien być wliczany do dochodu rodziny.

   Odpowiedz
 • 2 stycznia 2017 o 6:34 pm
  Permalink

  Witam Przepisowa Mamo :)
  A co w takiej sytuacji: Mamy przyznane 500+ na pierwsze dziecko. Mąż jest zatrudniony na umowę o pracę natomiast ja prowadzę DG. Wszystko jest zgłoszone w MOPS-ie. Prowadzę działalność rękodzielniczą i gdy przynosiłam zaświadczenie o dochodach do MOPSu wynosiły one 0zł. Natomiast np. w grudniu (okres przedświąteczny) udało mi się osiągnąć dochód powiedzmy 1200zł. Czy w takiej sytuacji muszę zgłaszać to w MOPSie. A jeżeli tak, to w przypadku gdy w styczniu dochód będzie dużo niższy kolejny raz muszę przynosić zaświadczenie? Według mnie nie muszę nic zgłaszać, ponieważ uzyskanie dochodu w momencie założenia DG zostało zgłoszone, ale może się mylę?
  I jeszcze jedno pytanie: co w momencie, gdy w 2017 roku zostanie wypłacone odszkodowanie z tytułu szkód górniczych. Czy ono wlicza się do przychodu?

  Odpowiedz
  • 5 stycznia 2017 o 5:38 pm
   Permalink

   Witaj ponownie Asiu :) Bardzo mi miło, że do mnie wracasz :)
   Masz rację, że nie musisz zgłaszać podwyższonego dochodu za miesiąc grudzień ani obniżonego dochodu za styczeń. Musiałabyś zgłosić dochód z działalności tylko wtedy, gdybyś rozpoczęła ją po uzyskaniu prawa do 500+ – np. w listopadzie.
   Co do Twojego pytania o odszkodowanie z tytułu szkód górniczych – na pewno nie ma go w katalogu tzw. dochodów uzyskanych, które należy zgłaszać przy obecnym pobieraniu 500+ na pierwsze dziecko (prawo do świadczenia przyznane jest do 30.09.2017 roku), a skoro nie jest to dochód uzyskany, nie zgłaszasz go.
   Z kolei przy składaniu wniosku o 500+ na okres od 1.10.2017 roku pod uwagę będą brane dochody za rok 2016, a więc również nie będziesz wykazywać przychodu z tego odszkodowania.
   Z tego, co wstępnie widzę w interpretacjach indywidualnych i orzecznictwie sądów administracyjnych powstaje pytanie czy dochód z odszkodowania z tytułu szkód górniczych jest dochodem opodatkowanym, czy jest zwolniony z obowiązku podatkowego. Nie znam dokładnie Twojej sytuacji, więc nie wiem do której interpretacji/ wyroku ewentualnie Cię odesłać. Jeżeli będziesz tym zainteresowana bardziej szczegółowo, po prostu daj znać :)

   Odpowiedz
   • 12 stycznia 2017 o 12:13 pm
    Permalink

    Dziękuję za odpowiedź :)
    Szczegóły dotyczące odszkodowania z tytułu szkód górniczych prześlę w mailu.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
 • 6 stycznia 2017 o 11:52 am
  Permalink

  Witam. Moj mąż posiada w pracy dwie umowu – o pracę i zlecenie. Umowa zlecenie była do końca tego roku. Pod kociec grudnia dostał aneks do tej samej umowy zlecenie z przedłużeniem na kolej rok. Czy należy ją dostarczyć? Z góry dziękuję za odp.

  Odpowiedz
  • 6 stycznia 2017 o 3:18 pm
   Permalink

   Witam,
   Dochód z umowy zlecenie na pewno został doliczony do dochodu Waszej rodziny przy rozpatrywaniu Waszego wniosku o 500+, tym samym nie jest to nowo uzyskany dochód = nie musisz go zgłaszać. Zgłoszeniu natomiast podlegałoby wygaśnięcie zeszłorocznej umowy zlecenie i podpisanie nowej.

   Odpowiedz
 • Odbicie: Podwyżka płacy minimalnej – śmiać się czy płakać? – Przepisowa mama

 • 18 stycznia 2017 o 9:46 pm
  Permalink

  Mąż wyjechał za granicę w mieście.pazdzierniku,w listopadzie uzyskał dochód i w tym momencie nasz dochód przekroczył 800 zł na osobę,ile będę musiała zwrócić państwu pieniędzy do tego momentu czyli stycznia z programu 500+

  Odpowiedz
  • 19 stycznia 2017 o 7:45 pm
   Permalink

   500+ na pierwsze dziecko jest przyznawane, gdy spełnione jest kryterium dochodowe wynoszące 800 zł/ osobę w rodzinie miesięcznie lub 1200 zł/osobę miesięcznie, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Jeżeli Twój mąż podjął pracę, musisz zgłosić to do organu, który przyznał Ci świadczenie. Musisz przedstawić także jego dochód za drugi miesiąc pracy. Jeżeli więc podjął pracę w październiku, przedstawiasz dochód za listopad.
   Art. 18 ust. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wskazuje, że „W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty.” = jeżeli Twój mąż uzyskał dochód, który spowodował przekroczenie przez Was kryterium dochodowego w październiku, świadczenie na pierwsze dziecko nie przysługuje już od listopada.
   Jeżeli zostanie wydana decyzja nakazująca Ci zwrot świadczenia nienależnie pobranego będzie w niej wskazana kwota do zwrotu + odsetki.

   Odpowiedz
 • 19 stycznia 2017 o 1:25 am
  Permalink

  Witaj,
  czy mogę prosić o pomoc w ogarnięciu tematu umów o dzieło/dochodów uzyskanych i utraconych? Nasza sytuacja wygląda tak: mąż pracuje tylko i wyłącznie na umowy o dzieło (ja nie pracuję – miałam tylko jedną umowę o dzieło w grudniu 2016 trwającą tydzień – czy muszę ją zgłaszać?). W 2014 roku mąż miał jednego pracodawcę (nazwijmy go A), w 2015 dwóch pracodawców (u jednego – A- pracował do końca grudnia 2015, u drugiego – B- zaczął w październiku 2015- aż do grudnia 2016, z przerwą w kwietniu 2016 – bez umowy). W styczniu 2017 już nie dostał umowy o dzieło od tego pracodawcy. W międzyczasie, od stycznia 2016, zaczął prace u pracodawcy C aż do teraz. Za każdym razem umowy są podpisywane na niecały miesiąc np. od 1-20, 27 (nie ma ciągłości od 1 dnia miesiąca do 1).

  Moje pytanie dotyczy tego, jaki okres byłby uwzględniany przy składaniu wniosku teraz na 1 dziecko? I dochody od których pracodawców byłyby uznane za utracone lub uzyskane? I wreszcie :) jak urząd wg przepisów powinien potraktować kwestię odejmowania kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu dochodu? Będzie brał pod uwagę kwotę z umowy czy kwotę pomniejszoną o ww koszty?
  Dużo pytań ale będę bardzo wdzięczna za pomoc!

  Odpowiedz
  • 19 stycznia 2017 o 11:24 pm
   Permalink

   Witam,
   Postaram się w odpowiedzi skorzystać z oznaczeń A,B,C, jakie wprowadziłaś na potrzeby wskazania mi kolejno, z kim Twój mąż podpisywał umowy.
   Jak rozumiem w chwili obecnej umowy zawierane są wyłącznie z C i jest to ponownie umowa o dzieło podpisywana co kilka tygodni bez ciągłości na zasadzie od 1.01 do 31.01, a następna umowa od 1.02.
   Umowy zawierane w latach 2014 – 2016 z A i B można więc uznać za rozwiązane, a dochód z nich za utracony.
   Tym samym jeżeli teraz złożylibyście wniosek o 500+ na pierwsze dziecko, mimo, że wciąż brane są pod uwagę jako bazowe dochody za 2014 rok, to w praktyce w Waszym przypadku znaczenie miałby dochód z umów z C. Twój dochód z tytułu umowy o dzieło w XII 2016 był jednorazowy, nie musisz go zgłaszać.
   Z Twojego kolejnego pytania wnioskuję, że Twój mąż zawiera umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, co skutkuje inną kwotą do wyliczenia kwoty netto, a inną do obliczenia zobowiązania podatkowego. Przykładowo kwota wynagrodzenia brutto to 1050 zł. Netto to 955 zł, ale tylko dlatego, że koszty uzyskania przychodu ustalone są na 525 zł z uwagi na przeniesienie praw autorskich. Dla ustalenia prawa do 500+ brany jest jednak dochód netto 955 zł, a nie 525 zł (1050 – 525) i jest to zasadne, bo jest to realnie otrzymany dochód.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • 22 stycznia 2017 o 2:57 pm
    Permalink

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze pytanie odnośnie dokumentów potrzebnych do uzyskania becikowego w naszym przypadku (wniosek chcemy składać w przyszłym tygodniu). Skoro dochody męża za 2014 i 2015 z A i B można uznać za utracone, to czy musimy to jakoś udokumentowac przy składaniu wniosku o becikowe (np. zaświadczenie od pracodawcy A i B, że już nie pracuje)? Czy dobrze rozumiem, że musielibyśmy dołączyć do wniosku ksero wszystkich umów o dzieło za 2016 rok od C? Mojej jednorazowej umowy o dzieło z grudnia z kolei nie muszę dołączać?

    Odpowiedz
    • 22 stycznia 2017 o 9:51 pm
     Permalink

     Proszę bardzo.
     Do rozpatrywania wniosku o becikowe będą brane w Waszym przypadku dochody za rok 2015, więc o dochody z 2014 roku nikt Was już nie będzie pytał. Natomiast w przypadku dochodów utraconych z A i B, jak najbardziej musicie udokumentować fakt ich utraty (np. świadectwo pracy/ zaświadczenie o okresie zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia).
     Umowy o dzieło od C dołączyłabym wszystkie, przedstawiłabym również Twoją umowę o dzieło z grudnia. Nie musiałaś donosić jej do urzędu mając już przyznane 500+, jednak teraz starasz się o becikowe niejako „od początku”. Aby nie zarzucono Ci ukrywania dochodu, zrób ksero tej umowy – przy tej ilości papierów 1 więcej już nie robi praktycznie różnicy :)

     Odpowiedz
 • 10 lutego 2017 o 8:02 pm
  Permalink

  Chciałabym się dowiedzieć o następującą rzecz,jeżeli pobieram 500+,na pierwsze dziecko,a zmieniła się moja sytuacja finansowa i przekroczenie kryterium dochodowe nie zgłaszając tego do mops,to czy będę mogła składc nowy wniosek na kolejny rok tylko na drugie dziecko nie podając przyczyny dlaczego tylko na jedno dziecko?

  Odpowiedz
  • 11 lutego 2017 o 11:34 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli zmieniła się Twoja sytuacja finansowa (w taki sposób, że nastąpiło uzyskanie dochodu, a nie jego podwyższenie), masz obowiązek zgłosić to do MOPS.
   W innym przypadku możesz otrzymać decyzję nakazującą zwrot nienależnie pobranego świadczenia (wraz z odsetkami).
   Ciężko mi stwierdzić czy w sytuacji, w której nie poinformujesz MOPS-u o uzyskanym dochodzie w odpowiednim momencie, a następnie nowy wniosek o 500+ złożysz tylko na drugie dziecko, MOPS zacznie sprawdzać dochody Twojej rodziny za okres pobierania świadczenia na oboje dzieci.
   Organy administracji mają prawo prowadzić postępowania kontrolne. Czy będą jednak prowadzić wiele kontroli w sprawie nienależnego pobierania 500+, pokaże dopiero czas.

   Odpowiedz
 • 11 lutego 2017 o 10:49 am
  Permalink

  Witam, mam pytanie czy wzrost wynagrodzenia minimalnego od stycznia 2017roku należy zgłaszać jako dochód uzyskany?

  Odpowiedz
  • 11 lutego 2017 o 8:58 pm
   Permalink

   Witam,
   Nie – podwyżki wynagrodzenia nie trzeba zgłaszać – niezależnie od tego, z czego wynika. To nie jest dochód uzyskany, a tylko podwyższenie dochodu.

   Odpowiedz
 • 11 lutego 2017 o 5:15 pm
  Permalink

  Witam,
  Czy uzyskanie zwrotu podatku PIT w 2017 r. (ulga rodzinna, internet) moze wplynac na odebranie swiadczenia 500+ na pierwsze dziecko? Mamy przyznane do konca wrzesnia 2017 r. Rozliczam sie wspolnie z mezem. On na etacie ja DG. Zalezaloby nam na szybkim zlozeniu deklaracji, ale jesli grozilaby utrata 500+, to moze warto sie wstrzymac do konca kwietnia. Bardzo prosze o odpowiedz.

  Odpowiedz
  • 11 lutego 2017 o 9:01 pm
   Permalink

   Witam,
   Możecie się rozliczać jak najszybciej będziecie chcieli i mogli. Zwrot podatku za rok 2016 nie stanowi dochodu, który musisz zgłosić jako dochód uzyskany, a tym samym nie może spowodować, że utracisz prawo do 500+ na pierwsze dziecko :)
   Dochód rozliczony PIT-em za 2016 rok będzie brany pod uwagę dopiero, gdy złożysz wniosek o 500+ na nowy okres zasiłkowy (na okres od 1.10.2017 do 30.09.2018).

   Odpowiedz
 • 16 lutego 2017 o 12:58 pm
  Permalink

  czy bede musiala zglaszac fakt otrzymania darowizny gdy będe składać wniosek o 500+ na okres od 1.10.2017 roku? darowizna byla nieopodatkowana i nie musze jej rozliczac w rocznym pit.

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2017 o 7:47 pm
  Permalink

  Czy Mops może nakazać zwrot 500+ jeśli wyjdzie na jaw, że osoba podjęła pracę i nie zgłosiła tego faktu, ale podjęcie pracy nie spowodowało, że przekroczony został próg 800 zł/osobę /chodzi o 1 dziecko/ ? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna do ukarania w postaci zwrotu wypłaconego zasiłku w przypadku gdy ktoś nie zgłosił faktu, który i tak niczego nie zmieni ?

  Odpowiedz
  • 24 lutego 2017 o 12:17 am
   Permalink

   Art. 20. ust. 1. ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc tej, która wprowadziła 500+) wskazuje, że „(…)W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego osoba otrzymująca świadczenie wychowawcze jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego to świadczenie.(…)”.
   Jeżeli Ty lub Twój partner/mąż podjęliście pracę i nie zgłosiliście tego, proponowałabym zgłosić to jak najszybciej, by nikt nie mógł Wam zarzucić naruszenia treści w/w artykułu, jednak nie widzę podstawy do „ukarania” Was i nakazania przez organ zwrotu świadczenia nienależnie pobranego, skoro dochód na osobę w rodzinie nie przekracza nadal 800 zł na osobę.

   Odpowiedz
 • 23 lutego 2017 o 1:50 pm
  Permalink

  Witam,
  Od 2015 roku trwa moja sprawa rozwodowa i końca nie widać. 500+ dostałam na dwoje dzieci bo GOPS sam pobrał informacje o dochodach ale od razu mi powiedziano , że jeśli przy następnym składaniu wniosku nie będę miała prawomocnego wyroku rozwodowego to tego świadczenia na pierwsze dziecko już nie otrzymam, bo mąż utracił zarobki ( zwolnił się z pracy w 2015 aby płacić jak najmniejsze alimenty) a nie podpisze oświadczenia o utraconych dochodach złośliwie tak jak nie podpisał oświadczenia żeby dzieci otrzymały zasiłek rodzinny.Czy konieczne jest jego oświadczenie o utracie dochodów?

  Odpowiedz
  • 28 lutego 2017 o 5:43 pm
   Permalink

   Witam,
   Trafiłaś na bardzo przyjazny GOPS – większość rodziców w trakcie rozwodu ma duże problemy, by uzyskać 500+ na pierwsze dziecko. Z tego, co piszesz, GOPS pobrał sam informacje o dochodach Twojego męża (i to jest działanie prawidłowe), ale nie miał w rzeczywistości pełnej wiedzy, by ocenić jego dochody, nie miał możliwości sprawdzić czy mąż nie uzyskał np. nowego dochodu (choćby dlatego, że nie każda umowa podlega zgłoszeniu do ZUS). Gdyby patrzeć kontrolnie na działanie GOPS i wydanie Ci decyzji pozytywnej, można by mieć wątpliwości czy działanie to było prawidłowe.
   Oczywiście nie twierdzę, że powinnaś oddać 500+ :) Znam jednak przypadki, w których organy uznały, że nie mając możliwości sprawdzenia czy członek rodziny uzyskał lub utracił dochód po roku bazowym, po prostu odmówiły przyznania prawa do świadczenia.
   W Twojej sytuacji ciężko powiedzieć co zrobi GOPS przy rozpoznawaniu wniosku na kolejny okres zasiłkowy. Nie do końca prawidłowe w mojej ocenie jest to, co GOPS zrobił teraz, dlatego panie powiedziały Ci to, co powiedziały. To oczywiste zresztą, że najprościej byłoby mieć orzeczony rozwód, wówczas GOPS nie miałby wątpliwości, że mąż nie wchodzi w skład Twojej rodziny i nie brałby pod uwagę jego dochodów. Wiem jednak, że nie zawsze jest to takie proste. Piszesz, że sprawa rozwodowa ciągnie się od 2015 roku. Czy możesz napisać coś więcej o tym, co sprawia, że wciąż jesteś w tym miejscu, w którym jesteś? Może będę mogła coś podpowiedzieć.

   Odpowiedz
 • 28 lutego 2017 o 8:08 pm
  Permalink

  Witam serdecznie! W roku 2016 otrzymałam od Rodziców darowiznę pieniężną, którą zgłosiłam do US aby być zwolnioną z podatku od darowizn.Otrzymałam też nieruchomość (działkę), którą do US zgłsił notariusz. Dziś byłam w OPS w dziale 500+ zapytać czy miałam obowiązek to zgłosić. Miła pani powiedziała, że nie muszę ich o tym informować. Natomiast zostanie mi to wliczone jako dochód na wniosek składany od 1.10.2017r. Czy ta Pani ma rację? Z tego bloga zrozumiałam, że darowizna pieniężna nie jest wliczana do dochodu. Poza tym ponoć nie muszę darowizny już wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym, we wniosku 500+ również nigdzie nie było rubryki „otrzymane darowizny”. Proszę o wyjaśnienie jak to jest w moim przypadku.

  Odpowiedz
  • 5 marca 2017 o 7:52 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,

   Kolejny raz spojrzałam na art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych (a więc przepis, do którego ustawodawca odsyła przy ustalaniu co jest dochodem rodziny branym pod uwagę do programu 500+). Nie znajduję tu żadnego zapisu, który wskazywałby, że darowizna wchodzi w skład dochodu rodziny do świadczenia 500+ na pierwsze dziecko.
   Jeżeli pani w Twoim OPS twierdzi, że przy składaniu wniosku o 500+ na okres zasiłkowy 1.10.2017 – 30.09.2018 będzie brany pod uwagę dochód z uzyskanych przez Ciebie darowizn, to powinna umieć wskazać Ci podstawę prawną do takiego działania. Darowizna nie jest dochodem opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie jest rozliczana ryczałtem ani nie została wymieniona wśród dochodów nieopodatkowanych podatkiem od osób fizycznych, które podlegają zaliczeniu do dochodu rodziny. A ustawa tylko takie dochody wskazuje jako podlegające takiemu zaliczeniu. W razie wątpliwości odsyłam Cię (albo bardziej panią urzędnik niż Ciebie) do art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci.

   Odpowiedz
   • 9 marca 2017 o 8:38 pm
    Permalink

    Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. I gratuluję tak świetnego bloga! Na prawdę bardzo rzetelenie udziela Pani informacji. Jest Pani niezastąpiona!

    Odpowiedz
 • 2 marca 2017 o 7:44 am
  Permalink

  Witam serdecznie. Na dzień dzisiejszych córcia ma przyznane 500plus. Teraz moje pytanie :w kwietniu sprzedaję 0.84ha pola. Czy muszę poinformować MOPS o tej sytuacji? Czy zostanie wstrzymane świadczenie? Jeśli tak, to czy we wrześniu mogę starać się o ponowne świadczenie? Pozdrawiam Ewelina

  Odpowiedz
  • 4 marca 2017 o 10:19 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Dochód ze sprzedaży nieruchomości nie podlega konieczności zgłoszenia w trakcie pobierania 500+, bo nie jest wyszczególniony w tzw.koszyku dochodów uzyskanych. To oznacza,że sprzedaż pola nie spowoduje utraty prawa do 500+.
   Jest to jednak dochód, który będzie się liczyć dla dochodu za rok 2017, który będzie brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do 500+ na okres zasiłkowy 1.10.2018-30.09.2019 (zgodnie z aktualnymi przepisami).
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • 9 marca 2017 o 9:01 pm
    Permalink

    Chciałam tylko zapytać w kwestii tego dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości są traktowane jako dochód jeśli nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat od daty nabycia tej nieruchomości. Wtedy dochód ten deklaruje się w PIT 39. Po upływie 5 lat pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomościnie są traktowane jako dochód i niepodlegają opodatkowaniu dochodowemu Art. 30e. 1. i 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 2032). Więc jeżeli sprzedawane pole będzie sprzedane po upływie 5 lat od nabycia w ogóle nie wlicza się nigdy do jakiegokolwiek dochodu w przypadku 500 + ?

    Odpowiedz
    • 10 marca 2017 o 4:54 pm
     Permalink

     To jest troszkę inaczej.
     Terminy, jakie wskazują ustawy podatkowe (a więc np. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie mają dosłownego przeniesienia na terminy brane pod uwagę do ustalania dochodu rodziny do 500+.
     Do ustalenia dochodu rodziny na okres zasiłkowy 1.10.2016 – 30.09.2017 roku brano pod uwagę dochód za rok 2014 (jako bazowy) oraz zmiany, jakie zaszły po tym roku.
     Jeżeli nic się nie zmieni, to: Na kolejny okres zasiłkowy 1.10.2017 – 30.09.2018 będą brane dochody za rok 2016, a na okres zasiłkowy od 1.10.2018 roku do 30.09.2019 roku dochody za 2017 rok.
     Sprzedaż pola w roku 2017 nie będzie miała znaczenia dla uzyskania 500+ na pierwsze dziecko na okres 1.10.2017 – 30.09.2018, bo dochód ten nie jest uznawany przez ustawę za dochód uzyskany.
     Natomiast co do zwolnienia z opodatkowania sprzedaży nieruchomości po 5 latach od jej nabycia, nie powiedziałabym, że zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku powoduje brak osiągnięcia dochodu. Tutaj jednak musiałby się wypowiedzieć specjalista od prawa podatkowego, ja nim nie jestem 😉

     Odpowiedz
 • 5 marca 2017 o 12:17 pm
  Permalink

  Dziękuję slicznie za odpowiedź. Tylko jak pamiętam jakiś czas temu mówiłam w mops-ie, że będę sprzedawać ziemię i Pani mówiła, że jest to dochód i mam obowiązek poinformować ich o tym A tym samym świadczenie zostaję wstzymane od następnego msc. To jakies żarty w tych urzędach. Każdy sobie. Ale jeśli mops wstrzyma mi świadczenie ( w kwietniu mimo to) to czy we wrześniu (tak na logikę ) bo daje się PIT za 2016 mogą mi również odmówić przez to że sprzedalam pole?

  Odpowiedz
  • 5 marca 2017 o 1:07 pm
   Permalink

   Proszę bardzo.
   Pani z Twojego urzędu powinna zapoznać się z art.2 ust.20 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci -tam są wskazane tzw.dochody uzyskane. Dochód ze sprzedaży nieruchomości tam nie figuruje.
   We wrześniu również brak będzie podstawy, by ze względu na sprzedaż pola odmówiono Ci prawa do 500+, chyba że zmienią się przepisy,ale na razie nic na ten temat nie wiadomo.

   Odpowiedz
 • 6 marca 2017 o 7:36 am
  Permalink

  Ślicznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Dam znać Pani co w wyszło w tym naszym mops-ie.

  Odpowiedz
 • 6 marca 2017 o 2:00 pm
  Permalink

  Witam, złożyłam wniosek o świadczenie rodzinne na okres 2016/2017, wiem, że brany będzie z us pit za rok 2015, ale wtedy jeszcze pracowałam i zarabiałam więcej jak dzisiaj i patrząc na dochód z 2015 r to mi się nie należy. Ponieważ obecnie sytuacja się zmieniła i dochód na osobę w rodzinie wg pani z mopsu wychodzi 380 zl to jaki dochód będzie brany pod uwagę ? Z 2015r czy z 2016r czy może tylko 2015 i obecny ? dodam, że od 1.01.2016 byłam osobą bezrobotną a dzisiaj pracuję i mam dochód 873zł netto.

  Odpowiedz
  • 11 marca 2017 o 7:58 pm
   Permalink

   Witam,
   Pani z MOPS ustalając wysokość dochodu na 1 osobę w rodzinie na pewno zastosowała zasady przewidziane w treści ustawy, a więc ze względu na zmiany Waszej sytuacji od dochodu za rok 2015 odliczyła dochód utracony (którego już nie osiągacie) i doliczyła dochód uzyskany w roku 2016 lub 2017 (który obecnie osiągacie). Kwota 380 zł na osobę mieści się w kryterium dochodowym do zasiłku rodzinnego, nie widzę więc powodu, byś miała nie otrzymać świadczenia.

   Odpowiedz
 • 7 marca 2017 o 10:46 pm
  Permalink

  Witam,
  składałam teraz – marzec- wniosek o świadczenie rodzinne na okres 2016/2017, wiem, że brane są dochody za 2015 r /z pit-u/ W tamtym okresie mąż z działalności miał stratę, ja z pracy dochód ale obecnie mój dochód jest dużo niższy niż był w 2015 r. /w między czasie straciłam pracę, pobierałam zasiłek, podjęłam pracę/ . Czy MOPS będzie brał pod uwagę całą „historię” naszych dochodów od 2015 r do końca 2016 i obcną sytuację, czy tylko pity za 2015 i obecną sytuację ?

  Odpowiedz
  • 10 marca 2017 o 12:27 pm
   Permalink

   Witam,
   W przypadku obecnie rozpatrywanych wniosków o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami brany pod uwagę jest dochód za rok 2015 jako bazowy oraz zmiany, jakie nastąpiły już po tym roku. Jeżeli, tak, jak piszesz, następowały u Ciebie zmiany związane z zatrudnieniem, powinnaś te zmiany udokumentować, by organ (MOPS) mógł zaliczyć pewne dochody do dochodów utraconych (np. wynagrodzenie z 1 umowy o pracę i zasiłek dla bezrobotnych), a inne do dochodów uzyskanych (np. wynagrodzenie z umowy o pracę, którą masz teraz).

   Odpowiedz
 • 9 marca 2017 o 11:29 pm
  Permalink

  Witam serdecznie! Mam dwoje dzieci. Najmłodsza córeczka urodziła się w grudniu 2015r. Ze względu na to że jestem osobą bezrobotną (wychowuję młodszą córeczkę) w lutym 2016 roku złożyłam wniosek o świadczenie rodzicielskie. Mąż do czerwca 2016 r. pracował w Niemczech. Z tego względu ROPS rozpoczął swoje procedury. Niemcy do dnia dzisiejszego nie odpowiedzieli na wysłane zapytanie. W lipcu złożyłam wniosek 500+ na pierwsze i drugie dziecko. Męża dochód netto wynosi 2700 zł. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Kilka dni temu otrzymałam decyzję o przyznaniu mi świadczenia za okres od 1 lipca do grudnia 2016. Za wcześniejsze miesiące (od stycznia2016 do czerwca 2016)nie ma decyzji, ponieważ czekamy wciąż na odpowiedź urzędu w Niemczech. I teraz mnie zastanawia czy jak uzyskam przelew zaległego świadczenia rodzicielskiego (córeczka rok skończyła w grudniu 2016) to wpłynie to na dochód 500+ na pierwsze dziecko? Czy jestem zobowiązana to zgłosić w Centrum Świadczeń?
  Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
  • 12 marca 2017 o 10:03 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,

   Po pierwsze gratuluję, że w zaistniałych okolicznościach udało Wam się uzyskać 500+ za okres od lipca do grudnia 2016 :)
   Po drugie mam nadzieję, że i za pozostałe miesiące zostaną Wam wypłacone pieniądze.
   Po trzecie, zadałaś ciekawe i niełatwe pytanie:
   Gdybyś otrzymywała świadczenie rodzicielskie co miesiąc przez cały rok 2016, ten dodatkowy 1000 zł wliczałby się do dochodu Twojej rodziny i wobec tego, że Twój mąż zarabia 2700 zł netto, przekraczalibyście kryterium dochodowe dla otrzymania 500+ na pierwsze dziecko. Jednak przez cały ten czas nie dostawałaś tego świadczenia, a teraz otrzymasz je w taki sposób, jakby było świadczeniem jednorazowym. W mojej ocenie wypłata całego zaległego świadczenia w formie jednego przelewu spowoduje, że organ nie będzie mógł uznać go za dochód uzyskany, chyba, że równocześnie uzna, że w tym samym momencie dochód stał się także dochodem utraconym (bo jednorazowa wypłata spowoduje, że w kolejnym miesiącu nie uzyskasz już tego świadczenia). Na tzw. wszelki wypadek zgłosiłabym jednak otrzymanie zaległego świadczenia w Centrum Świadczeń. Ustawa nie precyzuje bowiem w żaden sposób, jak traktować taką sytuację, jak Twoja.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz
   • 13 marca 2017 o 9:37 am
    Permalink

    Po przeczytaniu tej odpowiedzi mam mętlik w głowie. Przecież świadczenie rodzicielskie 500+ miało nie wliczać się do dochodu. Skąd zatem to stwierdzenie, że dodatkowy 1000 zł wliczałby się do dochodu?

    Odpowiedz
    • 13 marca 2017 o 5:53 pm
     Permalink

     Świadczenie rodzicielskie – inaczej „kosiniakowe” – wlicza się do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+. Wynika to z odesłania do art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, gdy mowa o dochodzie rodziny oraz z treści art. 2 ust. 20 g ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc tej, która wprowadziła 500+), gdzie wskazane jest, że uzyskaniem dochodu jest m.in. uzyskanie świadczenia rodzicielskiego.
     Do dochodu nie wlicza się zasiłek rodzinny, ale świadczenie rodzicielskie się wlicza.
     Problem, z którym mierzy się Czytelniczka jest trochę inny – ona to świadczenie uzyska w formie „jednorazowej zapłaty zaległości” i ja nie traktowałabym tego już jako dochodu uzyskanego, ale nie wiem jak podejdzie do tego MOPS/GOPS, bo w przepisach nie ma mowy o takiej sytuacji.

     Odpowiedz
     • 13 marca 2017 o 7:11 pm
      Permalink

      Przepraszam, rzeczywiście to ja namieszałam. Pomyliłam „kosiniakowe” z 500+ stąd to zamieszanie :)

     • 13 marca 2017 o 10:11 pm
      Permalink

      Uff,już się bałam, że przestaję pisać po ludzku 😉

   • 23 marca 2017 o 11:17 pm
    Permalink

    Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź! :)

    Odpowiedz
 • 12 marca 2017 o 1:30 pm
  Permalink

  Witam,
  Czy umowy zlecenie zawierane z tym samym pracodawca ale bez ciaglosci powinna być zgłaszane?
  Przykładowo zlecenie od 10.12 do 09.01 i drugie od 10.02 do 09.03?

  Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiec

  Odpowiedz
  • 15 marca 2017 o 9:00 pm
   Permalink

   Witam,
   W mojej ocenie przy takich umowach nie bardzo jest jak mówić o dochodzie uzyskanym i dochodzie utraconym, bo organ „zaliczając” dochód z umowy zlecenie do dochodu rodziny bierze pod uwagę dochód uzyskany w drugim miesiącu uzyskiwania dochodu, a umowy o jakich piszesz są zawierane na okres 1 miesiąca i przerwane dłuższym okresem czasu. Z tego względu umowy takie nie będą uwzględniane przez organ i nie muszą być zgłaszane, ale jeżeli chcesz mieć pewność, że nikt nie zarzuci Ci niedopełnienia obowiązku zgłaszania zmian, możesz podejść z nimi do urzędu, który wydał decyzję przyznającą Ci 500+.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
  • 31 marca 2017 o 2:50 pm
   Permalink

   Też mam taką umowę. Przedłużają co miesiąc. Z 1 strony to dobrze dla Ciebie bo dochod z umowy zlecenie nie jest doliczany do waszego dochodu. Będzie doliczony tylko wtedy gdy umowa zlecenie będzie podpisana na dłuższy okres tj.3msc. 6msc lub rok. Wtedy wyliczaja średnia z danego okresu zatrudnienia. Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • 31 marca 2017 o 2:56 pm
    Permalink

    Ewelina i nie ma znaczenia ze np. jest bez przerwy jedna po drugiej?

    Odpowiedz
 • 12 marca 2017 o 1:35 pm
  Permalink

  Bo rozumie ze nie będzie brany taki dochód pod uwagę tylko sam daj czy powinno się zgłaszac?
  No i jak nie zgłosze teraz to będzie ono widoczne na picie z 2016 to wtedy trzeba je donieść to zlecenia ? Żeby nie brali do dochodów czegoś co nie ma ciągłości

  Odpowiedz
  • 15 marca 2017 o 9:06 pm
   Permalink

   Czasem na takiej umowie wpisany jest wyższy dochód niż dochód uzyskiwany z umowy o pracę. Ale tu nie ma znaczenia dochód jako taki, tylko fakt, że między umowami nie ma ciągłości. Nie musisz ich zgłaszać.
   Dochód z tych umów będzie widoczny na PIT za 2016 rok, co nie ma znaczenia dla obecnie pobieranego świadczenia, pamiętaj jednak, że dochód za 2016 rok będzie brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do 500+ na okres od 1.10.2017 roku do 30.09.2018 roku.

   Odpowiedz
   • 15 marca 2017 o 9:18 pm
    Permalink

    Ślicznie dziękuję za odpowiedź.

    To teraz tak w następnym okresie zasiłkowym przy składaniu nowego wniosku dołączę np. Zaświadczenie od zleceniodawcy z wyszczegulnionymi okresami na jakie poszczególne umowy były zawarte oraz z lacznym przychodem z tytyłu umów zlecen za caly 2016.

    A może umowy i pit11 ze zleceń?

    Pytam bo to ostatnie zlecenie i raczej kontaktu ze zleceniodawca nie będę mieć.
    . (Ewentualnie sama umowa ale tam jest stawka godzinowa)
    I rozumie ze to wystarczy żeby dochody ze zlecenia z 2016 roku nie były brane pod uwagę.

    Czyli ci do zasady nie ma znaczenia ile było z takich zleceń zawartyn na okres krótszy niz 2 miesiace bez ciągłość zatrudnienia.

    Odpowiedz
    • 15 marca 2017 o 9:23 pm
     Permalink

     Nie będę niestety mieć już tych zleceń ☺ czyli rozumie ze ten dochód z 2016 po całości z tytułu zleceń powinien być wykluczony. Analogicznie jak ktoś przechodzi na wychowawczy z dniem np. 01.01.2017 to dochód z tytułu umowy o pracę jest dochodem utraconym/wykluczonym i nie brany pod uwagę

     Odpowiedz
     • 15 marca 2017 o 9:46 pm
      Permalink

      Tak, jeżeli rodzic decyduje się na skorzystanie z urlopu wychowawczego, jego dochód z tytułu umowy o pracę staje się dochodem utraconym i nie wlicza się do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do świadczenia.

    • 15 marca 2017 o 9:38 pm
     Permalink

     Proszę bardzo.

     Tak, można powiedzieć, że zasadniczo takie umowy zawierane na okres do 1 miesiąca, do których nie ma zastosowania ciągłość, nie są obecnie wliczane do dochodu rodziny jako dochód uzyskany. Nie wiem jak będzie od października, bo przebąkuje się co jakiś czas o uszczelnianiu przepisów.

     W Twojej sytuacji dochód z tych umów zlecenie – jeżeli nie jest i nie będzie już uzyskiwany – będzie przy ustalaniu prawa do świadczenia na okres od 1.10.2017 roku traktowany jako dochód utracony, jeżeli przedstawisz umowy oraz do każdej z nich zaświadczenie od zleceniobiorcy o okresie zlecenia i wynagrodzeniu za nie. PIT-11 będzie wystawiony 1 od jednego zleceniobiorcy, oczywiście możesz także go dołączyć, ale ważne, by zaakcentować paniom w urzędzie, że między umowami nie było ciągłości.

     Odpowiedz
 • 13 marca 2017 o 10:39 am
  Permalink

  Witam,
  nasza rodzina załapała się na 500+ od samego początku bo nie przekraczaliśmy dochodu za rok 2014 i nawet 2015. Ale moje pytanie jest następujące. Mąż jeszcze nie ma umowy na czas nieokreślony. Cały czas ma przedłużaną. I właśnie otrzymując kontunuację zatrudnienia z podwyższką nie otrzymał dokumentu: aneks do umowy ani porozumienia stron do umowy ale umowę o pracę. Czy w takim przypadku należy ją zgłosić? Czy jest to pozyskanie nowego dochodu czy traktowane jako zwykła podwyższka. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • 17 marca 2017 o 7:48 am
   Permalink

   Witam,
   Czy między umowami męża będzie kilkudniowa przerwa, czy też będą one zawierane jedna po drugiej na zasadzie ciągłości?
   Jeżeli będzie przerwa, dochód z pierwszej umowy zostanie uznany za utracony, a dochód z nowej umowy za uzyskany.
   W braku przerwy między umowami wiele organów przyjmuje, że nastąpiła ciagłość i nie traktuje tej sytuacji jako uzyskania dochodu.
   Aby jednak mieć 100% pewności jak podchodzi do tego zagadnienia organ, który wydał Twoją decyzję, powinnaś zapytaćwiczenia bezpośrednio w swoim urzędzie.
   Ja mogę podpowiedzieć jeszcze tyle,że w razie nie uznania przez organ ciągłości umów Twojego męża możesz spróbować się odwoływać ☺

   Odpowiedz
 • 15 marca 2017 o 7:47 pm
  Permalink

  Witam Mam pytanie pobieramy 500+ na pierwsze dziecko moje wynagrodzenie to najniższa krajowa mój mąż pracował z taką samą umową Teraz aneksem do umowy mam 3/4 etatu a mój mąż 1/4 etatu w sumie straciliśmy cały etat cz to jest dochód utracony?

  Odpowiedz
  • 15 marca 2017 o 10:06 pm
   Permalink

   Witam,
   Zmiana wynagrodzenia wynikająca ze zmniejszenia etatu dokonana w ramach aneksu zmieniającego to nie jest utrata dochodu, a tylko jego obniżenie. Jeżeli jednak pobierasz 500+ na pierwsze dziecko, te zmiany będą miały znaczenie przy ustalaniu prawa do świadczenia na okres od 1.10.2018 roku do 30.09.2019, gdyż wówczas będą brane pod uwagę dochody za 2017 rok.

   Odpowiedz
   • 15 marca 2017 o 10:15 pm
    Permalink

    Jeśli nie byłoby aneksu tylko nowa umowa a do starej świadectwo pracy to byłby dochód utracony z całego etatu oraz uzyskamy z częściowego etatu .

    Odpowiedz
 • 15 marca 2017 o 10:10 pm
  Permalink

  Podsumowujac przy wniosku na następny okres zasiłkowy dołączam wszystkie umowy w których jest stawka godzinowa +pit 11 (zeby wiadomo było ile z pity 37 mają odjac)

  lub zaświadczenie z wyszczegolninnymi okresami na jaki zostały zawarte wszystkie zlecenia oraz np. Zborczym przychodem + zaliczka na podatek + zdrowotna 9% (żeby wiadomo było ile z pity 37 odjac )

  Podsumowania układają wszystko
  A Lubie iść raz przy becikowe był taki cyrk ze cyba ze 4 razy tam latalam.

  Dzięki wielkie i pozdrawiam napwwno ktoś jeszcze skorzysta i tej informacji.

  P.S.
  tez mam syna z 2014

  Odpowiedz
  • 15 marca 2017 o 10:22 pm
   Permalink

   Najlepiej załączyć wszystkie umowy + PIT-11 + zaświadczenie (takie coś na kształt świadectwa pracy tylko wystawiane przez zleceniodawcę).

   Jak będziesz składać wniosek na nowy okres zasiłkowy, możemy jeszcze raz zrobić podsumowanie, żebyś mogła pójść do urzędu raz 😉 Przypuszczam, że będzie wiele pytań o wnioski we wrześniu.

   PS Super! Taki sam łobuziak, jak moja córa? :)

   Odpowiedz
   • 15 marca 2017 o 10:28 pm
    Permalink

    Zboj ale bardzo radosny a gada juz jak człowiek ma 2.5 roku .
    Ogolnie wiek do 3 lat jest fajny potem jak to mówię jest tylko gozej ☺

    Odpowiedz
    • 15 marca 2017 o 10:43 pm
     Permalink

     :) W takim razie dogadałby się bez problemu z moją małą gadułką, muszę kiedyś jakiś filmik z nią wstawić na bloga – jak zaczyna mówić, można paść ze śmiechu 😀
     Super, że Ci zdrowo fajnie się synek rozwija – to najważniejsze :)
     A co do wieku dziecka po 3 roku życia – wszystko przede mną :P. Na szczęście jeszcze chwilka do tej magicznej „3-ki” :)

     Odpowiedz
   • 20 marca 2017 o 10:53 pm
    Permalink

    Mam jeszcze jedno pytanie koleżanka ma umowy zlecenie zawierane każda na jeden miesiąc kalendarzowy
    Ma takie umowy od września 2016 najprawdopodobniej ostatni będzie w czerwcu 2017 – praca w szkole ( dostaje 500+ na pierwsze dziecko) nie zgłaszała ich.
    Czy składąc wniosek na następny okres zasilkowy (o ile nic się nie zmieni w przepisach ) mogą potraktować takie umowy jAK ciągłość?
    Wsumie to nawet nie ma uzysku bo nie ma drugiego miesiąca ale jest ciągłość np. w danych z ZUS.

    Odpowiedz
    • 25 marca 2017 o 7:21 pm
     Permalink

     Jeżeli dobrze rozumiem, są to umowy zawierane z tym samym zleceniodawcą. Czy między kolejnymi umowami jest chociaż jeden dzień przerwy?

     Odpowiedz
     • 25 marca 2017 o 7:37 pm
      Permalink

      Są to umowy zlecenie zawierane na kolejne miesiące kalendarzowe.
      U tego samego zleceniodawcy. Bez przerwy ale każda jest oddzielna umowa cywilno – prawna .
      Jak czytam o uzysku to powinien być dostarczony dochód na 2 pelen przepracowany miesiąc. Te umowy z tego co rozumie nie mają drugiego miesiąca wice zgodnie z ustawą nue ma czego dostarczać bi nue ma drugiego miesiąca.
      Dobrze myślę? Tez wyroki ostanie czytalam o dochodzie uzyskanym i tsm wszędzie jest info ze musi być drugi miesiąc.

     • 25 marca 2017 o 8:21 pm
      Permalink

      Zgodnie z ustawą za dochód uzyskany przyjmuje się wysokość nowego dochodu (który pojawił się w rodzinie po 2014 roku i jest nadal uzyskiwany) za drugi miesiąc uzyskiwania tego dochodu. Równocześnie ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci w art. 2 ust. 20 wskazuje jako jedno ze źródeł uzyskania dochodu: uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (czyli m. in. podpisanie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub założenie firmy).
      Twoja koleżanka podpisuje umowę zlecenie co miesiąc, ale z tym samym zleceniodawcą i bez żadnego dnia przerwy, co w mojej ocenie powinno podlegać zgłoszeniu do organu, który przyznał prawo do 500+. Być może organ uzna, że te umowy nie stanowią ciągłości, ale na tzw. wszelki wypadek mimo wszystko radziłabym je zgłosić.

     • 25 marca 2017 o 7:42 pm
      Permalink

      Nie ma ani dnia przerwy . Teraz ma 7 umowę zlecenie.

     • 25 marca 2017 o 8:35 pm
      Permalink

      Bez spornie wiadomo ze lepiej zgłosić.

      Jak ja zaczęłam moje zlecenie to dzwonilam na infolinię i tam powiedzieli ze zlecenie będzie brane jeśli będzie na minimum 3 miesiące umowa wtedy za drugi miesiąc jest uzysk który wpływa ma wypłatę w 3 miesiącu zlecenia.
      Ogolnie to analogicznie jest w świadczeniach rodzinnych na których ustawę 500 plus stawiali.

      Dziękuję za pomoc ☺
      Dam znać jak się sprawa potoczyła.
      Do radze ze lepiej zgłosić bo i tak to wypłynie.

     • 25 marca 2017 o 8:40 pm
      Permalink

      Proszę bardzo 😉
      Doradź zgłoszenie, oczywiście. Zgadzam się z tym, co usłyszałaś na infolinii 500+, jednak w przypadku Twojej koleżanki umowa w rzeczywistości obejmuje nieprzerwanie więcej niż 3 miesiące (choć jest rozbita na kilka umów) i może być różnie potraktowana.
      Pozdrawiam serdecznie i czekam na informację jak potoczyła się sprawa :)

    • 8 czerwca 2017 o 9:25 am
     Permalink

     Dzien dobry jak sie potoczyła Pani sprawa bo moja znajoma ma podobna sytuacje?????

     Odpowiedz
 • 16 marca 2017 o 7:08 pm
  Permalink

  Dzień dobry,
  w 2016 r pobierałam /do nadal/ 500+ na jedno dziecko. Po rozliczeniu PIT-ów za 2016 r mojego i męża okazało się, że nasz dochód w 2016 r. przekroczył magiczne 800 zł/na osobę. Czy powinnam to natychmiast zgłosić, żeby np. przy składaniu kolejnego wniosku nie okazało się, że pobieraliśmy to 500+ nienależni i będziemy musieli zwracać całość ? Dodam, że obecną pracę /od stycznia 2017 do czerwca 2017/ zgłosiłam. Składając wniosek we wrześniu będę bez pracy i teoretycznie 500 + będzie mi się należeć na kolejny okres, ale czy ustalając to, nie okaże się, że muszę zwrócić pobrane świadczenie w 2016 r ?? Pozdrawiam ciepło. Iza

  Odpowiedz
  • 17 marca 2017 o 9:14 am
   Permalink

   Dzień dobry,
   Do ustalenia dochodu Twojej rodziny przy ustalaniu prawa do 500 + na okres od 1.10.2016 do 30.09.2017 Brano pod uwagę dochody za rok 2014 jako bazowe oraz dochody uzyskane i utracone po tym roku. Z tego względu całkiem możliwe jest, że dochód za 2016 rok stanowi inna kwota niż za 2014 z uwzględnieniem zmian.
   Jeżeli zgłosiłaś nową umowę o pracę, nikt nie może Ci zarzucić niedopełnienia obowiązku informowania organu o zmianach, które wpływają na prawo do świadczenia.
   A w kolejnym okresie zasiłkowym,jak piszesz, dochód z Twojej aktualnej umowy o pracę stanie się dochodem utraconym, więc nie ma co się nim martwić :)

   Odpowiedz
 • 17 marca 2017 o 10:46 pm
  Permalink

  Witam! Czytam wszystkie wątki i w związku z wpisami o sprzedaży pola i dochodem z tej sprzedaży mam takie pytanie… Pobieram 500 plus na drugie dziecko. Przed przyznaniem świadczenia sprawdzane były dochody za 2014 r. Nic nie dostarczałam, urzędnicy sami sprawdzili dochody z pit. Jedynie napisałam oświadczenie o dochodach z ziemi rolnej i ilości hektarów w 2014 r. Sytauacja jest taka, że po zebraniu plonów (czyli w 2014 roku dochód z uprawy ziemi wliczono nam do dochodu za 2014 r.) w paźddzierniku 2014 r. mąż sprzedał część ziemi rolnej. Aczkolwiek nie zgłosiliśmy tej sprzedaży do 500 plus, bo nigdzie nie było takiego zapytania odnośnie sprzedaży nieruchomości we formularzach. I teraz zastanawia mnie: wpisałam we wniosku, że w 2014 r. posiadaliśmy 4 h ziemi rolnej tylko nie wpisałam, że w pażdzierniku 2014r. część ziemi mąż sprzedał. czyli przez 10 miesięcy 2014 r. posiadaliśmy 4 h ziemi a przez pozostałe 2 miesiące 2014r. na skutek sprzedaży posiadaliśmy 2 h. Czy miałam obowiązek zgłosić jednak tę sprzedaż? Dzwoniłam do 500 plus i pani powiedziała mi, że nie, ale mam wrażenie, ża sama nie była zorientowana w temacie. Na pewno sprzedaży ziemi nie musieliśmy wykazywać w pit i w świetle przepisów o podatku dochodowym pieniądze ze sprzedaży nie wliczały się do naszego dochodu. Czy jestem w sytuacji, że w związku z uzyskaniem pieniędzy ze sprzedaży ziemi będziemy musieli zwrócić pobrane 500 plus? Wiem, że trochę ta sytuacja skomplikowana, ale proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
  • 18 marca 2017 o 2:37 pm
   Permalink

   Witam,
   W ustawie nie ma opisanej takiej sytuacji, jak Twoja. W przypadku posiadania przez wnioskodawcę lub jego członka rodziny ziemi uprawnej przyjmuje się po prostu wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego za dany rok, określony ustawą (w przypadku okresu zasiłkowego 1.02.2016 – 30.09.2017 był to rok 2014), a ten przeciętny dochód jest wskazywany w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
   W Twoim przypadku policzono dochód za 4 ha, bo tyle wskazałaś w treści oświadczenia złożonego do wniosku.
   Nie spotkałam się z sytuacją, w której po sprzedaży części pola organ odlicza sprzedane hektary i dochód z nich, a dodaje dochód ze sprzedaży. Stoję na takim samym stanowisku, jak pani z infolinii 500+, a więc, że nie miałaś i nie masz obowiązku tej sprzedaży zgłaszać.

   Odpowiedz
   • 19 marca 2017 o 8:00 pm
    Permalink

    Dziękuję za odpowiedź. Wątpliwości moje wzbudził fakt, że na tym forum były poruszane kwestie, że zaliczano pieniądze ze sprzedaży nieruchomości do dochodu i odmawioano przyznania świadczenia. Ale tak jak już pisałam, nie mieliśmy obowiązku (a nawet nie mogliśmy) wykazać tego w pit, bo sprzedaż tej ziemi rolnej nie podlegała opodatkowaniu. Stąd urzędnicy o niej nawet nie wiedzieli z pit, a ja przy składaniu wniosku tego nie ujęłam, bo nie widziałam takiej potrzeby. Jednak teraz zastanawaił mnie fakt art. 30e o dochocie z odpłatnego zbycia nieruchomości. Nie chcę sytuacji, że będę musiała zwrócić 500 plus wraz z odsetkami tym bardziej, że pieniądze na bierząco są wydawane i po prostu miałabym ogromny problem by je oddać. Czy nasza sprzedaż ziemi rolnej ma jakiś związek z tym art.30e ? (sprzedaż nieopodatkowana bo grunty były rolne i upłynęło 5 lat od nabycia i sprzedaży-brak obowiązku składania pit-39)
    Proszę jeszcze o wyjaśnienie takiej kwestii: barano pod uwagę dochody z 2014r, teraz będzie 2016r. A gdzie rok 2015?

    Odpowiedz
    • 20 marca 2017 o 10:40 pm
     Permalink

     Proszę bardzo.
     Otrzymałam od Czytelniczek decyzje SKO w związku ze sprzedażą nieruchomości, która nie podlegała opodatkowaniu i zamieszczę ich fragmenty na blogu – może uda się jeszcze w tym tygodniu. Potwierdzają one moje stanowisko i… Myślę, że powinny rozwiać też Twoje wątpliwości :)

     PS Rok 2015 się zgubił. Prawda jest taka, że gdyby ustawa wprowadzająca 500+ weszła w życie miesiąc później, liczyłby się już rok 2015, bo do 30.04 wszyscy podatnicy złożyli swoje PIT-y. Ale rząd się śpieszył i w ten sposób dochody całościowe za 2015 rok organów nie interesują.

     Odpowiedz
     • 21 marca 2017 o 10:32 am
      Permalink

      Dziękuję. Będę czekać. JUż jestem spokojniejsza, że nie będę musiała nic zwracać.

 • 18 marca 2017 o 4:49 pm
  Permalink

  Witam. Bardzo proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości. Mam teraz taką sytuację, że od marca mąż dostał podwyżkę w pracy (dostał aneks do umowy) i nasz dochód przekroczy 800 zł na osobę. Czy powinnam to zgłaszać do MOPS, jak to jest traktowane? Nie chciałabym potem spłacać świadczenia z odsetkami. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 18 marca 2017 o 8:05 pm
   Permalink

   Witam,
   Podwyżka wynagrodzenia nie podlega obowiązkowi zgłoszenia, bo zgodnie z treścią ustawy nie jest dochodem uzyskanym. Takim dochodem byłoby nowe wynagrodzenie za pracę w przypadku podpisania nowej umowy. Aneks nie jest nową umową, nie musisz więc się martwić :)

   Odpowiedz
 • 5 kwietnia 2017 o 12:22 pm
  Permalink

  Witam, bardzo ładnie Pani wyjaśnia i pomaga swoimi odpowiedziami, więc też zapytam:
  Dochód na pierwsze dziecko 500+ liczy się za 2014. I w tym czasie mąż pracował na umowę, a ja posiadałam gospodarstwo rolne i liczone są ha przeliczeniowe. Jednak w tym roku 2017, wynikła taka sytuacja, że już nie mam tego gospodarstwa i żadnej ziemi (część oddałam w darowiźnie, a część jest sprzedana). Wg ustawy utrata ziemi to nie jest dochód utracony i nie mogę wnieść tego jako zmiany, która przecież w chwili obecnej jest odczuwalna. Czy mogę jednak coś z tym zrobić? w Świadczeniach Rodzinnych powiedzieli mi, że niestety nie uznają tego. Z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • 16 kwietnia 2017 o 7:42 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Bardzo dziękuję za słowa uznania i przepraszam, że dopiero dziś odpowiadam zarówno tu, jak i na Twojego maila – zasypały mnie wiadomości od Czytelników i własne sprawy do załatwienia na wczoraj.
   Znalazłaś się faktycznie w nieciekawej sytuacji, bo ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc ta, która wprowadziła 500+) nie wskazuje jako dochodu utraconego dochodu z gospodarstwa rolnego :/ Oczywiście nikt nie może zabronić Ci złożenia wniosku o 500+, ale informacja, jaką uzyskałaś w Świadczeniach Rodzinnych jest prawidłowa – organ wyda decyzję negatywną. Odwołanie w Twoim przypadku najprawdopodobniej również zakończy się decyzją negatywną, podtrzymującą decyzję organu I instancji. Pozostaje droga sądowa i złożenie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Tu widzę maleńką szansę na wygraną i uzyskanie świadczenia, bo niewątpliwie brak dochodu z gospodarstwa rolnego to duża zmiana w dochodach Twojej rodziny (stały, trwały uszczerbek). Tu powstaje tylko jedno pytanie czy masz ochotę na przejście takiej drogi wiedząc, że szansa na wygraną jest mniejsza niż mała. Nie byłabym sobą, gdybym nie polecała walki (w końcu nic to nie kosztuje, a świadomość, że zrobiło się wszystko, co możliwe, jest ważniejsza niż sama wygrana), ale wybór oczywiście należy do Ciebie :)

   Pozdrawiam świątecznie!

   Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2017 o 7:00 pm
  Permalink

  Witam. Co w sytuacji gdy mąż od maja zakłada własną działalność gospodarczą (a dokładniej przechodzi na kontrakt). Jego dochód z pewnością przekroczy kryterium dochodowe 800 zl na członka rodziny. Czy tę zmianę mamy obowiązek zgłosić i zostanie nam odebrane prawo do świadczenia 500+? Świadczenie przysługuje nam od stycznia 2017 na pierwsze dziecko. Czy świadczenie będzie nam się należało do września 2017 czy już od maja zostanie odebrane? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 14 kwietnia 2017 o 8:38 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli Twój mąż założy działalność gospodarczą w maju, to będziesz musiała zgłosić to do organu, który przyznał Wam prawo do 500+ na pierwsze dziecko. Organ poprosi Cię o dostarczenie zaświadczenia/oświadczenia o dochodzie uzyskanym za drugi miesiąc uzyskiwania dochodu, a więc za czerwiec. Będziesz mogła dostarczyć ten dokument w lipcu i wówczas dochód ten zostanie doliczony do dochodu Twojej rodziny ustalonego wcześniej. Jeżeli poprzez to dochód przekroczy 800 zł/osobę miesięcznie, świadczenie przestanie być wypłacane mimo wcześniejszej decyzji przyznającej je do września 2017.
   Zgodnie z art. 18 ust. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci: „W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty.”

   Odpowiedz
 • 18 kwietnia 2017 o 9:58 am
  Permalink

  Witam serdecznie :)
  Jakiś czas temu pytałam czy w związku z tymczasowa zmiana stanowiska i związana z tym podwyżka muszę zgłaszać to do gopsu…a teraz chciałabym zapytać czy jeżeli stanowisko zostało utrzymane, została podpisana nowa umowa z nowym, wyższym wynagrodzeniem, które przekracza próg 800 zł/os. to muszę zgłosić się do urzędu i poinformować o podwyżce?

  Odpowiedz
  • 18 kwietnia 2017 o 7:24 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Miło mi, że wracasz na bloga :)
   Praktyka pokazuje, że różne GOPS-y i MOPS-y w odmienny sposób traktują nową umowę z tym samym pracodawcą – część uznaje, że mamy do czynienia z ciągłością zatrudnienia i w związku z tym nie traktuje dochodu ze „starej” umowy jako dochodu utraconego, a dochodu z „nowej” umowy jako uzyskanego, część czyni zupełnie odwrotnie.
   Zgłoszenie nowej umowy w Twojej sytuacji może okazać się zwykłą asekuracją, jednak w mojej ocenie jeżeli podpisałaś nową umowę o pracę (nawet z tym samym pracodawcą), powinnaś to zgłosić.

   Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2017 o 6:16 pm
  Permalink

  Witam. Mam takie pytanie natomist przyznali nam w tamtym roku 500 na pierwsze dziecko. W między czasie mial trzy aneksy. przez przypadek napisali mężowi świadectwo pracy którego nie mogą cofnąć i mąż z dniem nastepnym ma umoe w tej samej firmie na lepszych warunkach oczywiscie (uwzgledniajac tamte aneksy) i co teraz bo mąż dostaje premie kartalna i raz wychodzi 3000 a co trzecik misieac wychodzi 3300 i wlasnie w tym miesiacu beda brane dochody wiec 3300 na 4 przekroczy ?! Czy oni sie dopatrza ze tam byla zmiana? skoro tak naprawde ta sama firma ?

  Odpowiedz
  • 22 kwietnia 2017 o 11:27 am
   Permalink

   Witam,
   Praktyka organów administracji jest tutaj różna – część uważa taką sytuację za utratę i uzyskanie dochodu, jeżeli więc mąż otrzymał świadectwo pracy i nową umowę, to powinniście zgłosić to do organu, który przyznał Wam prawo do 500+. Organ jako dochód uzyskany przyjmuje dochód otrzymany za drugi miesiąc pracy na nowej umowie – nie wiem jaki to będzie miesiąc w Waszym przypadku, może jednak ten bez premii?

   Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2017 o 8:17 pm
  Permalink

  Nie wiem czemu ale mój komentarz a raczej pytanie nie zostało umieszczone!? Sprawa jest taka. Mamy dwoje dzieci i dostajemy 500 rowniez na pierwsze dziecko. Od maja mąż zmienia prace i początkowo przez pierwsze 3 miesiące bedzie zarabial1500 netto. Nastepnie dostanie- o ile sie sprawdzi nową umowe z 2500 netto. Moje zarobki na macierzynsim to 1400. Moje pytanie, czy skladajac nowy wniosek bedzie sie juz wliczal dochod z nowej umowy mimo ze to jest kontynuacja zatrudnienia i czy jak wróce do pracy z wyzszym wynagrodzeniem to musze to zgłaszac? Czy koniec macierzynskiego to utrata dochodu a powrot do pracy to dochod uzyskany?

  Odpowiedz
  • 29 kwietnia 2017 o 5:00 pm
   Permalink

   Witam,

   Pytania/komentarze podlegają zatwierdzeniu przed publikacją na blogu – wynika to z mojej niechęci do wszechobecnego spamu, a ponieważ niestety doba ma tylko 24 godziny, a ja ostatnio wiele na głowie – czasem trzeba poczekać kilka dni na publikację + moją odpowiedź.

   Gdy będziesz składała wniosek na nowy okres zasiłkowy (od 1.10.2017 do 30.09.2018), będzie brany pod uwagę jako bazowy dochód za rok 2016. Jednak z uwagi na zmianę pracy u Twojego męża, jego dochody z wynagrodzenia ze „starej pracy” zostaną uznane za utracone i odjęte od dochodu Twojej rodziny, a dochód z „nowej pracy” zostanie uznany za tzw. dochód uzyskany i organ doliczy do dochodu Twojej rodziny (konkretniej doliczy wynagrodzenie uzyskane za drugi miesiąc nowej pracy). W mojej ocenie będzie to dochód z najnowszej zawartej przez niego umowy o pracę – nawet, jeżeli będzie ona zawarta z tym samym pracodawcą.

   Jeżeli chodzi o praktykę organów administracji w kwestii interpretacji dochodu uzyskanego z kolejnej umowy zawartej z tym samym pracodawcą, część MOPS-ów i GOPS-ów uważa dochód z kolejnej umowy za nowo uzyskany, część wręcz przeciwnie. Dopóki nie zostanie to doprecyzowane zmianami w ustawie lub orzecznictwem sądów administracyjnych, choćby na tzw. wszelki wypadek sugeruję zgłosić organowi administracji obie kolejno po sobie umowy.

   Czy po urlopie macierzyńskim (lub rodzicielskim) wracasz do tej samej pracy? Jeżeli tak, to organ policzy Twoje dochody za ubiegły rok, nie będzie tu ani utraty, ani uzysku nowego dochodu.

   Odpowiedz
 • 7 maja 2017 o 4:30 pm
  Permalink

  Witam
  Mam pytanie…
  Od kwietnia zeszłego roku otrzymuje 500+ podczas pobierania świadczenia mąż zmienił pracę (maj 2016) na lepiej płatną przekraczamy kryteria dochodowe. Nie zgłosiliśmy tego do mops. Czy poniesiemy tego jakieś konsekwencje?

  Odpowiedz
  • 7 maja 2017 o 8:20 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli nastąpiła zmiana w postaci utraty jednego dochodu i uzyskania nowego (umowa od maja 2016), to powinnaś była zgłosić to do mops. Niezgłoszenie może (i najprawdopodobniej będzie) skutkować wydaniem decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia wraz z odsetkami.

   Odpowiedz
 • 8 maja 2017 o 10:13 am
  Permalink

  Witam, mam pytanie, od kwietnia 2016r dostajemy 500+ , od 1 stycznia 2017 mąż ma nową prace i jeszcze niestety tego nie zgłosiliśmy , wiem na 100% ze zarobki nie przekraczają normy bo są takie same jak w poprzedniej umowie, możemy mieć za to jakieś problemy, iść to zgłosić teraz czy już poczekać do składania nowych wniosków ??

  Odpowiedz
  • 8 maja 2017 o 6:44 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Jeżeli mąż ma nową umowę, to nawet, jeżeli nie powoduje to przekroczenia przez Was kryterium dochodowego, zgłoś ją jak najszybciej – choćby po to, by spokojniej spać :) Część urzędów uważa, że nowa umowa u tego samego pracodawcy stanowi kontynuację zatrudnienia, a więc także ciągłość, inne jednak traktują to jako zmianę.
   Natomiast jeżeli nadal mieścicie się w ustawowym kryterium dochodowym, nie widzę powodu, dla którego miałabyś ponosić jakieś negatywne konsekwencje spóźnienia.

   Odpowiedz
 • 8 maja 2017 o 1:26 pm
  Permalink

  Może? Czyli istnieje prawdopodobieństwo że nie dopatrzą się tego w mopsie? Kurcze jak teraz to zgłoszę to będzie problem…

  Odpowiedz
  • 8 maja 2017 o 5:08 pm
   Permalink

   Prawda jest taka, że im później im powiesz, tym większy będzie problem i większa kwota do zwrotu. A w chwili obecnej, gdy organ sam otrzymuje informacje o dochodach poszczególnych członków rodziny z urzędu skarbowego, prawdopodobieństwo, że się nie dopatrzą jest znikome :(

   Odpowiedz
 • 9 maja 2017 o 8:31 am
  Permalink

  Witam, dostajemy 500+ na pierwsze dziecko i zasiłek rodzinny. W momencie składania dokumentów ja miałam umowę o pracę, mąż był bezrobotny bez prawa do zasiłku. W ostatnim miesiącu uzyskał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Zgłosiliśmy to do MOPS i czekamy na decyzję, czy przekraczamy próg czy nie (prawdopodobnie nie). Na decyzji o przyznaniu renty jest zapis, że jeśli mąż dostarczy jakiś tam formularz z ostatniego miejsca pracy, wysokość renty przeliczą ponownie (będzie wtedy wyższa). Czy takie podniesienie renty również trzeba będzie zgłosić? Głównie chodzi mi o zasiłek rodzinny, bo tam kryterium dochodowe jest niższe i wtedy na pewno je przekroczymy.

  Odpowiedz
  • 12 maja 2017 o 7:18 pm
   Permalink

   Witam,
   W przypadku każdego dochodu uzyskanego, który podlega zgłoszeniu w trakcie pobierania 500+ i zasiłku rodzinnego, należy dostarczyć do organu (MOPS-u) zaświadczenie o wysokości tego dochodu za drugi miesiąc jego otrzymywania.
   Jeżeli Twój mąż uzyskał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od kwietnia, będziesz musiała dostarczyć do MOPS-u zaświadczenie z ZUS-u o wysokości renty wypłaconej w czerwcu za miesiąc maj jako drugi miesiąc uzyskiwania dochodu.
   W mojej ocenie, jeżeli ze względu na dostarczenie przez męża dodatkowych dokumentów, wysokość renty ulegnie zwiększeniu, ale ZUS nie wyda nowej decyzji, to nie będzie to okoliczność wymagająca zgłoszenia. Jednak jeżeli zostanie uchylona pierwsza decyzja, a na jej miejsce wydana nowa decyzja – zdecydowanie będziesz musiała ją zgłosić.

   Odpowiedz
 • 9 maja 2017 o 10:46 pm
  Permalink

  Witam serdecznie. Obecnie pobieram świadczenie na dwójkę dzieci z racji urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy kończę równo 30 września 2017 r -wykorzystany cały- więc teoretycznie wracam do pracy. Sytuacja jest o tyle inna od poprzednio już omówionych-gdzie jasne jest zgłoszenie uzyskania dochodu po tym miesiącu-że umowa o pracę kończy mi się dokładnie miesiąc później czyli 30 października. Co mam zrobić , jeśli 500zł na pierwsze dziecko już utracę z racji uzyskania dochodu na nowy okres zasiłkowy a po miesiącu utracę dochód z racji wygaśnięcia umowy (jeśli kolejnej pracodawca ze mną nie podpisze)?Sytuacja męża nie ulega zmianie , cały czas pracuje u tego samego pracodawcy i jedynie mój dochód ma wpływ na zasiłek na pierwsze dziecko.Czy jeszcze w tym samym okresie zasiłkowym w sytuacji braku zatrudnienia ponownie uzyskam prawo do zasiłku na pierwsze dziecko /ew po jakim czasie?

  Odpowiedz
  • 11 maja 2017 o 1:43 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Jeżeli do 30.09.2017 roku będziesz na urlopie wychowawczym, to możesz spróbować złożyć wniosek o 500+ na oboje dzieci – w mojej ocenie organ powinien zażądać od Ciebie dostarczenia zaświadczenia o dochodzie za drugi miesiąc pracy po urlopie (bo będzie to dochód uzyskany), a więc w sytuacji, gdyby pracodawca nie zdecydował się na zawarcie z Tobą kolejnej umowy o pracę od 1.11.2017, zamiast takiego zaświadczenia dostarczysz do organu świadectwo pracy.
   Jeżeli zdarzyłoby się inaczej i otrzymałabyś odmowę przyznania świadczenia na starsze dziecko, to po rozwiązaniu umowy o pracę, możesz ponownie starać się o przyznanie na to dziecko świadczenia, a świadczenie powinno zostać przyznane od miesiąca listopada, jeżeli umowa o pracę wygaśnie 31.10.2017, a Ty złożysz wniosek w listopadzie. Wynika to z art. 18 ust.5 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, który wskazuje, że „W razie utraty dochodu prawo do świadczenia wychowawczego ustala się od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku”.

   Odpowiedz
 • 10 maja 2017 o 6:07 am
  Permalink

  Ale jeśli przez rok nie zorientowali się? Świadczenie mam do września… jeśli do tego momentu nie otrzymam żadnego pisma od mopsu to po zakończeniu pobierania świadczenia sprawa będzie zakończona? Czy w późniejszym terminie mogę otrzymać wezwanie o zwrocie świadczenia?

  Odpowiedz
  • 10 maja 2017 o 8:55 pm
   Permalink

   Odpowiem tak: art. 25 ust. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wskazuje, że: „Decyzja o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego nie jest wydawana, jeżeli od terminu jego pobrania upłynęło więcej niż 10 lat.”.

   Odpowiedz
 • 10 maja 2017 o 10:04 am
  Permalink

  Witam pobieramy 500+na jedyne dziecko.Mój mąż zmienił prace od 7.04.2017 r,Ma umowę o pracę na dwa miesiące,czy trzeba to zgłaszać od razu czy dopiero jak mu przedłuża na dłuższy okres?I czy nadgodziny na pasku wliczaja się w podstawę wypłaty ( podstawy ma 1700 zł plus nad godz 750zl).Czy to wlicza się w łączny dochód 2450zl na m.?

  Odpowiedz
  • 10 maja 2017 o 8:48 pm
   Permalink

   Witam,
   W mojej ocenie taka umowa nie będzie podlegała zgłoszeniu, bo organ zaliczając jako Wasz dochód uzyskany kwotę wynagrodzenia za drugi (ostatni zarazem) miesiąc pracy musiałby od razu uznać też ten dochód za utracony.
   Nadgodziny również stanowią część wynagrodzenia, jakie jest brane pod uwagę w wypadku zaliczania danego dochodu do dochodu rodziny jako tzw. dochód uzyskany.

   Odpowiedz
 • 16 maja 2017 o 9:30 pm
  Permalink

  Witam prosze o pomoc bo jestem pod sciana i nie wiem co zrobić
  Do 06.07 mam przyznane kosiniakowe. Lipiec wyplata tylko za 6 dni.
  Obecnie udalo mi sie znalezc prace i jestem w kropce bo…
  Umowe chcialam podpisac od 01.06 tak zeby nie zabrali mi kosiniakowego i 500+ (na pierwsze dziecko teraz nie przekraczam dochodu ja mam tylko kosiniakowe, maz umowa na najnizsza krajowa-miescimy sie w progu) w czerwcu tylko dopiero po pierwszym przepracowanym miesiacu czyli w lipcu ( i dla mnie chwala za to bo w lipcu dostałabym juz pensje wiec mialabym za co zyc) ALE JEST PROBLEM nowy szef chce, abym zaczela zaraz na umowe zlecenie, a od 1 czerwca podpisala umowe o prace co ja mam zrobic co mi zabiora i kiedy. A moze od razu podpisac umowe o prace ale wtedy w czerwcu nie dostane juz ani kosiniakowego ani 500+ zgadza się? Matko nie wiem co robic i czy w ogole dobrze mysle

  Odpowiedz
  • 4 czerwca 2017 o 5:47 pm
   Permalink

   Witam,
   Bardzo późno odczytałam Twoje pytanie :( i nie wiem co zdecydowałaś… Nie chciałabym jednak pozostawiać Twojego komentarza bez odpowiedzi, stąd napiszę tak:
   1. Podjęcie zatrudnienia – niezależnie od formy tego zatrudnienia (czy to na umowę o pracę, czy to na zlecenie) – jest przesłanką utraty prawa do kosiniakowego – wynika to z art. 17 c ust. 9. Ustawy o świadczeniach rodzinnych „Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli:(…)
   pkt 3) osoba ubiegająca się o świadczenie rodzicielskie lub osoba pobierająca świadczenie rodzicielskie nie sprawuje lub zaprzestała sprawowania osobistej
   opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki (…)”
   2. Co do 500+ – w przypadku podjęcia zatrudnienia jako dochód uzyskany (doliczany do dochodu rodziny ustalonego wcześniej przed przyznaniem prawa do świadczenia) brany pod uwagę jest dochód za drugi miesiąc uzyskiwania tego dochodu. Jeżeli więc zdecydowałaś się na podpisanie umowy o pracę w lipcu, będziesz musiała dostarczyć nową umowę i zaświadczenie o zarobkach za sierpień (wypłaconych Ci we wrześniu). Wówczas od września świadczenie 500+ nie będzie Ci już przysługiwać w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego – wynika to z art. 18 ust. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci: „W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty.”

   Odpowiedz
 • 17 maja 2017 o 8:54 am
  Permalink

  Witam ponownie :)
  Mam pytanko odnośnie zapowiadanych zmian w zakresie ustalania dochodu utraconego :)
  Krążą pogłoski, iż nie będą uznawane jako utrata dochodu sytuacje, gdzie dochód był utracony na kilka dni i nastąpiło ponowne zatrudnienie, na tym samym stanowisku, w tej samej firmie, ale na niższym wymiarze czasu pracy (dochód o połowę niższy, a więc 500+ należy się na chwilę obecną).
  Co w przypadku gdy dochód był utracony już w roku 2016? Jak to się będzie miało do wprowadzonych ewentualnie przepisów w roku 2017? Czy w takiej sytuacji prawo nie działa wstecz i mogę „spać spokojnie”, czy też wtedy od nowego okresu zasiłkowego są nowe zasady i obowiązują mnie również, mimo iż utrata dochodu miała miejsce przed wejściem w życie nowych przepisów?
  Serdecznie z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam gorąco :)

  Odpowiedz
  • 31 maja 2017 o 10:01 pm
   Permalink

   Witam ponownie,
   Przyjrzałam się (choć na razie bardzo wstępnie) projektowi o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin i faktycznie pojawia się tam m.in. taki zapis odnośnie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci:
   „3a. Przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu nie stosuje się do dochodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i dochodu z tytułu wyrejestrowania lub rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli członek rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego utracili dochód z tych tytułów i w okresie 3 miesięcy licząc od dnia utraty dochodu uzyskali dochód u tego samego pracodawcy lub zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpoczęli pozarolniczą działalność gospodarczą.(…)”.
   Oznaczałoby to wyłączenie przepisów dotyczących utraty i uzyskania dochodu m.in. w sytuacji, w której dana osoba rozwiąże umowę o pracę np. w styczniu i nawiąże ponownie stosunek pracy z tym samym pracodawcą np. w marcu.
   Nie do końca rozumiem pytanie o dochód utracony z roku 2016. Przy ustalaniu dochodu rodziny do kolejnego okresu zasiłkowego będą brane pod uwagę właśnie dochody za rok 2016 i tutaj – nawet jeżeli nastąpiły u Ciebie zmiany w zatrudnieniu w obrębie jednego pracodawcy – ważny będzie (o ile zmiany w ustawie wejdą w życie) dochód za cały rok 2016. Najłatwiej będzie sprawdzić Ci wysokość dochodu na osobę miesięcznie sprawdzając swojego PIT-a.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Odpowiedz
 • 2 czerwca 2017 o 4:54 pm
  Permalink

  Witam serdecznie. Zacznę odrazu otrzymałem w spadku pieniądze o ktorych powiadomilem US. Czy muszę zgłosić tez to do mopsu do swiadzenia rodzinnego lub 500+.czy beda mi zabrane swiadzenia. I co jesli nie zglosze tego dziękuję

  Odpowiedz
  • 4 czerwca 2017 o 5:17 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Dochód ze spadku nie podlega zgłoszeniu podczas pobierania świadczeń rodzinnych oraz 500+, bo nie został wskazany w tzw. koszyku dochodów uzyskanych. Nie ma powodu, by z powodu otrzymania spadku miały być Ci zabrane świadczenia :)

   Odpowiedz
 • 8 czerwca 2017 o 1:44 pm
  Permalink

  Witam serdecznie
  Pobieram 500+ na pierwsze i drugie dziecko (rodzina 4-osobowa).
  Mąż podjął pracę 3 kwietnia 2017 ale niestety rozwiązał ją już 16 maja 2017.
  Wynagrodzenie wypłacone w maju 3750 zł (za kwiecień) i w czerwcu 1320 zł (za maj).
  Był to jedyny dochód rodziny.
  Czy informować MOPS o uzyskaniu i utracie dochodu? Jakie dokumenty ewentualnie przedstawić?
  Czy za ten jeden miesiąc będę musiała zwrócić 500+?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • 28 czerwca 2017 o 9:51 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,

   Aby odpowiedzieć na Twoje pytanie należy sięgnąć do art. 7 ust. 3. ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który brzmi tak: „W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego.”

   W mojej ocenie dochód Twojego męża nie będzie stanowił dochodu uzyskanego (w kwocie 1320 zł, bo organ brałby pod uwagę dochód tylko za drugi miesiąc pracy), bo nie ma kontynuacji jego uzyskiwania (w związku z rozwiązaniem umowy o pracę). Nie widzę też podstaw do żądania od Ciebie zwrotu świadczenia za jeden miesiąc.
   Jeżeli jednak chcesz mieć spokojne sumienie możesz zanieść do MOPS umowę o pracę męża, świadectwo pracy i zaświadczenie o dochodzie netto za drugi miesiąc pracy.

   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • 19 czerwca 2017 o 9:35 pm
  Permalink

  Witam
  Mam pytanie gdyż mój mąż miesiąc temu zwolnił się z pracy a parę dni temu wyjechał za granicę. Na umowie ma, ze okres pobytu to min 3 tygodnie a potem nie wiadomo co będzie dalej czy będzie tam praca. Proszę mi powiedzieć kiedy i co należy zawieść do MOPSu żeby nie stracić świadczeń

  Odpowiedz
  • 21 czerwca 2017 o 4:55 pm
   Permalink

   Witam,
   W przypadku uzyskania dochodu z tytułu umowy o pracę przez osobę pobierającą 500+ lub członka jej rodziny (w Twoi wypadku męża) organ (MOPS) bierze pod uwagę dochód uzyskany za drugi miesiąc pracy. W Twoim przypadku dodatkowo znaczenie ma fakt, iż jest to praca za granicą.
   Jeżeli więc umowa męża nie zostanie przedłużona po 3 tygodniach, nie zgłaszasz jej. Jeżeli zostanie przedłużona, zgłoś to, przedstaw nową umowę męża, zaświadczenie o dochodzie za drugi miesiąc pracy oraz świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Organ sprawdzi: 1. czy świadczenie powinno być nadal pobierane, czy też mąż powinien wnioskować o inne świadczenie o podobnym charakterze za granicą, 2. czy Wasz dochód po uzyskaniu nowego dochodu przez męża mieści się w kryterium ustawowym.

   Odpowiedz
 • 22 czerwca 2017 o 1:01 am
  Permalink

  A co się stanie jeśli się nie zgłosi podjęcia przez jednego rodzica pracy gdzie drugi już pracuje i wtedy na pewno by zabrali 500+? Jest możliwość żeby się MOPS dowiedział o tym w jakich sposób teraz czy za jakiś czas ?

  Odpowiedz
  • 23 czerwca 2017 o 3:21 pm
   Permalink

   Art. 20 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wskazuje, że: „1. W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego osoba otrzymująca świadczenie wychowawcze jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego to świadczenie.
   2. Osoby otrzymujące świadczenie wychowawcze, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielania, na żądanie organu właściwego lub marszałka województwa, wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego.”
   Przepis ten wyraźnie wskazuje na możliwość uzyskania informacji o dochodzie nie przekazanych przez osobę pobierającą 500+ od innych osób i instytucji (np. z urzędu skarbowego). Dotychczas nie przeprowadzono wielu takich postępowań kontrolnych, jednak choćby w przypadku składania wniosku o świadczenie (500+ lub inne) na kolejny okres lub kolejne okresy zasiłkowe, organ może uzyskać wiedzę o dochodzie, o którym nie został (choć powinien był) wcześniej powiadomiony.
   Skutkiem nie wykonania obowiązku informacyjnego poza utratą prawa do 500+, gdy dochód przekracza kryterium dochodowe jest także konieczność zwrotu nienależnie pobranego świadczenia wraz z odsetkami oraz powiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyłudzenia.

   Odpowiedz
 • 28 czerwca 2017 o 7:35 pm
  Permalink

  Błagam o pomoc!
  Pobieram od 1 kwietnia 2016 do września 2017 roku 500 + na pierwsze dziecko.
  1 Lipca 2016 roku mój mąż stracił pracę w Tesco ( pracował tam od 2008 roku bez przerw ), 3 miesiące otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych a od września podjął nową pracę. Ja pracuję cały czas w tej samej pracy. 2 dzieci.

  Do tej pory nie zgłosiłam w mopsie utraty jego dochodu, uzyskania zasiłku i uzyskania dochodu z nowej pracy.
  Dzisiaj byłam w mopsie, dowiedziałam się, że nowy dochód z nowej pracy zostanie doliczony do tego dochodu z 2014 roku i powinnam mopsowi zwrócić pieniądze otrzymywane od lipca 2016 do teraz.
  Wychodzi mi ok. 5 ooo zł !!

  Pytanie: Skoro mąż stracił dochód uzyskiwany w 2014 roku przez utratę pracy w roku 2016 – czy ten dochód będzie dochodem utraconym ?? Może Mops powinien o tym dochodzie zapomnieć??

  Co ja mam teraz robić ? Jakie kroki podjąć aby nie zwracać pieniędzy ??
  Może nie składać kolejnego wniosku o 500 + na pierwsze dziecko – a mops za rok lub dwa zapomni o sprawie ??

  Od lipca 2017 roku syn uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności. Czy ma to znaczenie dla sprawy , jak nie oddawać Mopsowi 5000 zł ??

  Błagam o pomoc !!!

  Odpowiedz
  • 29 czerwca 2017 o 5:07 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   W sytuacji, którą opisałaś mamy do czynienia zarówno z utratą dochodu, jak i z jego uzyskaniem, przy czym kolejno wyglądało to tak:
   1. utrata dochodu z wynagrodzenia za pracę w Tesco,
   2. uzyskanie dochodu z tytułu zasiłku dla bezrobotnych,
   3. utrata dochodu z tytułu zasiłku dla bezrobotnych,
   4. uzyskanie dochodu z tytułu nowej pracy.

   O każdej z tych zmian powinnaś była poinformować MOPS, jednak nie oznacza to, że którakolwiek ze zmian w sytuacji dochodowej Twojej rodziny od razu powodowała i powoduje utratę prawa do świadczenia 500+ i konieczność zwrotu pobranych pieniędzy. Pytanie zasadnicze dotyczy wysokości dochodu Twojej rodziny w czasie pobierania 500+ na pierwsze dziecko – czy w związku ze zmianami, jakie zaszły wynosił on 800 zł/osobę miesięcznie czy więcej?

   W chwili obecnej musisz poczekać na wydanie przez MOPS nowych decyzji administracyjnych – jedną z nich MOPS może nakazać Ci zwrot świadczenia, jeżeli dochód Twojej rodziny przekraczał kryterium ustawowe, a Ty tego nie zgłosiłaś. Wówczas będziesz mogła odwołać się od tej decyzji do SKO albo złożyć wniosek o umorzenie zaległości lub rozłożenie jej na raty. Nie umiem w chwili obecnej wskazać które z tych rozwiązań będzie najlepsze w Twojej sytuacji, gdyż nie wiem ile wynosił Wasz dochód od lipca ubiegłego roku aż do teraz.

   MOPS na pewno musi zastosować się do przepisów prawa, a te nakazują odliczać dochód utracony (w tym m.in. z tytułu umowy o pracę i zasiłku dla bezrobotnych) i doliczać do dochodu rodziny dochód uzyskany (m.in. z nowej umowy o pracę). Niezłożenie wniosku na kolejny okres zasiłkowy nie sprawi, że MOPS zapomni o Tobie. Już teraz MOPS wszczął postępowanie wyjaśniające. Teraz pozostaje Ci tylko poczekać na decyzję, jaka zostanie wydana. Wówczas i ja będę mogła napisać Ci coś więcej.

   Odpowiedz
 • 29 czerwca 2017 o 8:41 pm
  Permalink

  Dziękuję za szybką odpowiedź.
  Sytuacja jest znaczniej pogmatwana. Na początek dochody:
  1 ) Ja pracuję i zarabiam obecnie 1600 zł/mies na rękę. W roku 2014 pracowałam od sierpnia do grudnia i zarabiałam 1500 zł/mies na rękę. Mąż od września 2016 otrzymuje wynagrodzenie ok 1900 zł, zależy od miesiąca.
  Czy dobrze rozumiem: MOPS będzie brał pod uwagę dochód uzyskany przez męża w roku 2016 z miesięcy od września do grudnia ? ( od września podjął nową pracę).
  Czy dobrze liczę: 1600zł ( mój dochód z 2016 roku) x 12 miesięcy + 1900 zł x 4 miesiące( dochód męża w roku 2016) = 26800 zł:12 mies : 4 os = 558 zł / osobę
  Proszę o potwierdzenie, czy dobrze rozumiem zasady przeliczeń ?

  2) Mops jeszcze nie nakazuje mi zwrotu świadczeń, w chwili obecnej nakazuje donieść papiery męża tj.
  – świadectwo z poprzedniej pracy ( tesco)
  – decyzja przyznania i utraty zasiłku dla bezrobotnych
  – nowa umowa o pracę w Leroy merlin
  – pit11 z 2014 roku

  Na podstawie tych papierów dokładnie przeliczy dochody i wtedy podejmie decyzję.

  3) Jestem w mężem w trakcie rozwodu od dwóch lat ( nie mamy sądowej separacji ani rozwodu) i mój mąż na złość mi nie chce donosić tych papierów.
  Pytanie: Co się stanie, jeśli nie doniesie tych papierów?
  Czy Mops nakaże mi zwrotu świadczeń, mimo tego ?
  Czy ja mogę w jakiś prawny sposób przymusić męża, aby dostarczył papiery do mops?
  Nie mamy z mężem rozdzielności majątkowej. Czy jest możliwość, że komornik zacznie ściągać należne mopsowi pieniądze również z jego konta, jeśli na moim koncie ( na które wpływało 500 +) nie byłoby żadnych pieniędzy.
  Jakie nieprzyjemności mogą spotkać mojego męża, jeśli nie doniesie papierów do MOPS ? Zastanawiam się, jakie wyłożyć argumenty gdy będę z nim rozmawiać.

  Z góry dziękuję za pomoc :)
  pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 6 lipca 2017 o 12:24 am
   Permalink

   Proszę bardzo, poprzednim razem udało się z tą szybką odpowiedzią, teraz nie było niestety aż tak dobrze z moim czasem…
   Mam nadzieję, że moje odpowiedzi mimo wszystko Ci pomogą :)

   1. Aby na nowo obliczyć dochód Twojej rodziny po doliczeniu dochodu uzyskanego przez Twojego męża z tytułu nowej umowy o pracę, MOPS odejmie od wcześniej uzyskanej kwoty średnie wynagrodzenie miesięczne męża z pracy w TESCO i doda dochód uzyskany przez niego za miesiąc październik 2016 (drugi miesiąc pracy).
   Jeżeli Twój dochód z 2016 roku wynosił 1600 zł miesięcznie, a dochód męża za październik 2016 wyniósł 1900 zł, to dla rodziny czteroosobowej dochód wyniesie 3500:4 = 875 zł (czyli niestety więcej niż kryterium dochodowe określone w ustawie :( ).

   2. Żądanie dostarczenia dokumentów, które wymieniłaś, jest jak najbardziej uzasadnione. Wszystko wskazuje na to, że MOPS zastosuje prawidłowo przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

   3. Czy posiadasz jakąś korespondencję sądową w sprawie o rozwód? Mogłabyś spróbować (przynajmniej na ten moment) wskazać w MOPS-ie, że nie jest on już członkiem Twojej rodziny w myśl przepisów ustawy, gdyż nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego.

   Nie widzę możliwości przymuszenia męża do dostarczenia dokumentów do MOPS-u, bo nawet zakładając (czysto hipotetycznie), że wystąpisz do sądu z pozwem o wydanie rzeczy (dokumentów), to nim powództwo zostanie rozpoznane, upłynie sporo czasu :(

   Nie wybiegałabym na razie myślą do postępowania egzekucyjnego (raz, że jeszcze nie ma decyzji, dwa, że istnieje opcja odwołania się oraz złożenia wniosku o umorzenie zaległości), ale jeżeli świadczenie zostało przyznane Tobie i jest wypłacane na oboje dzieci, to organ w razie ustalenia, że zostało ono pobrane nienależnie, po prostu przestanie wypłacać Ci 500+ na młodsze dziecko, a kwoty te przeznaczy na „spłaty zaległości”.

   Może jeżeli powiesz mężowi, że te pieniądze są na dzieci, które są tak Twoje, jak i jego, spojrzy inaczej na prośbę o dostarczenie dokumentów? :)

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • 2 lipca 2017 o 5:25 pm
  Permalink

  Witam . Jestem młodą mamą. Urodziłam dziecko i ubiegałam się o 500 plus i kosiniakowe . Policzyli mi i mojemu partnerowi dochód za 2015 rok . Zarabiał wtedy 1700 na ręke . A ja byłam niepełnoletnia , i moja mama pobierała na mnie 250 złotych alimentów z funduszu . Które pani z mops wliczyła jako MÓJ dochód za 2015 rok . Przyznali mi 500 plus na miesiąc a gdy tylko przyszła decyzja z przyznaniem kosiniakowego ,przyszło pismo z odmową 500 plus. I teraz moje pytanie czy to wszystko jest zgodne z prawem ? Czy mieli prawo policzyć mi alimenty na mnie z okresu gdy byłam niepełnoletnia? I dlaczego kosiniakowe przerwało mi wypłate 500 plus skoro jest to dochód uzyskany w 2017 roku ? I czy mają prawo ( zakładając że mogą policzyć mi te alimenty z funduszu które pobierała na mnie moja mama w 2015 roku) liczyć nam trzy dochody ? Czyli alimenty z 2015 roku,dochód partnera z 2015 roku i mój dochód z 2017 ? Co robić w takiej sytuacji bo ja już nic nie rozumiem …

  Odpowiedz
  • 3 lipca 2017 o 10:27 pm
   Permalink

   Witam,

   Alimenty były zasądzone na Ciebie, a nie na Twoją mamę, stanowiły więc Twój, a nie Jej dochód. Ponieważ nie były płacone przez zobowiązanego do tego ojca, wypłacał je w formie zaliczki alimentacyjnej Fundusz Alimentacyjny.
   Zaliczenie kwoty 250 zł z tytułu tej zaliczki jako Twojego dochodu za rok 2015 jak najbardziej jest prawidłowe.
   Doliczenie do dochodu kosiniakowego (które zostało Ci przyznane w 2017 roku) także jest poprawnym działaniem, gdyż jest to dochód zaliczany do tzw. dochodów uzyskanych (art. 7 ust. 3 w związku z art. 2 ust. 20 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci).
   Wiem, że to brzmi dziwnie i nielogicznie, ale… do otrzymania 500+ na pierwsze dziecko w okresie od 1.04.2016 do 30.09.2017 roku jako bazowy brany był pod uwagę dochód za rok 2014. Do tej „bazy” dodawane są dochody uzyskane później i nadal otrzymywane.
   Niestety z tego, co napisałaś, wynika, że działanie organu było prawidłowe… chyba, że partner już nie uzyskuje tego dochodu, jaki miał w 2015 roku?

   Odpowiedz
 • 5 lipca 2017 o 8:15 am
  Permalink

  Witam,jeśli do grudnia 2016 pobierałam zasiłek macierzyński a od stycznia 2017 dostawałam już tylko zasilek dla bezrobotnych przez kilka miesięcy i nie mialam żadnych innych dochodów,to czy ten dochód (zasiłek)z 2016 zostanie uznany za utracony?

  Odpowiedz
  • 5 lipca 2017 o 8:54 am
   Permalink

   Witam,
   Pobierany przez Ciebie zasiłek macierzyński stanowił świadczenie związane z zatrudnieniem lub był wypłacany już po ustaniu zatrudnienia. W obu przypadkach nastąpiła utrata dochodu – nie pozostajesz w stosunku pracy ani też nie pobierasz zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia.
   Zasiłek dla bezrobotnych także nie będzie już wliczany do dochodu Twojej rodziny, jeżeli pobierałaś go tylko przez kilka miesięcy.

   Odpowiedz
 • 11 lipca 2017 o 4:09 pm
  Permalink

  Witam, czteroosobowa rodzina. Pracuje tylko tata. W kwietniu 2016 dostał umowę o pracę na 1/10 etatu, natomiast w grudniu 2016 dostał aneks do umowy na rok ( do grudnia 2017) na cały etat, najniższa krajowa. Mam 500+ na pierwsze dziecko, czy muszę zgłosić ten aneks?

  Odpowiedz
  • 11 lipca 2017 o 9:11 pm
   Permalink

   Witam,
   Aneks nie podlega zgłoszeniu – nie stanowi nawiązania nowego stosunku pracy, a jedynie zmienia warunki już uprzednio zawartej umowy.

   Odpowiedz
 • 12 lipca 2017 o 1:28 pm
  Permalink

  Witam
  Już nic nie rozumiem:(..jeśli od m-ca lipca mój dochód przekroczy min 800 zł na osobę (ona i ono) i 1 sierpnia dostanę za m-c lipiec już wyższy dochód to powinnam jeszcze dziś to zgłosić i już w lipcu nie dostanę? :(

  Odpowiedz
  • 15 lipca 2017 o 5:20 pm
   Permalink

   Witam,
   A z jakiego powodu Twój dochód przekroczy 800 zł? Czy podpisujesz nową umowę (np. o pracę lub zlecenie), czy po prostu otrzymałaś podwyżkę?
   Jeżeli to podwyżka, nic nie zgłaszasz, a świadczenie pobierasz nadal 😉

   Odpowiedz
 • 16 lipca 2017 o 1:57 pm
  Permalink

  Witam
  Długo szukałam czegokolwiek co pomogłoby mi w moim problemie i myślę że udało mi się trafić w odpowiednie „miejsce” . Opiszę krótko mój problem. Otóż jestem samotną mamą , która otrzymuje alimenty na siebie i synka. Do tej pory otrzymywałam 500+ ale w kwietniu podjęłam pracę. Od kwietnia do końca maja była to praca na okres próbny na cały etat za najniższą krajową.Od 1 czerwca dostałam umowę na dwa lata na 3/4 etatu 1500 netto. Dostarczyłam do MOPR-u obie umowy i tak jak chcieli zaświadczenie o zarobkach za miesiąc maj. Niedawno dostałam pismo że wszczęto postępowanie w sprawie zasiłku a gdy poszłam do nich aby uzyskać informacje co się dzieje dowiedziałam się że utracę prawo do zasiłku rodzinnego i 500+ ponieważ w maju mój dochód przekroczył kryterium i że nie biorą pod uwagę tego że od 1 czerwca mój dochód jest obniżony bo dla nich cały czas będzie się liczył dochód z maja. Jednocześnie w sądzie toczy się sprawa o obniżenie alimentów na mnie. Czy powinnam się odwołać od tej decyzji ? Jedni mówią pisz, drudzy po co i tak nic to nie da, ale jak poczytałam to co Pani pisze to już sama nie wiem. Nie wiem nawet jak napisać takie odwołanie. Może Pani coś podpowie? Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • 19 lipca 2017 o 11:21 am
   Permalink

   Witam,
   Miło mi, że trafiłaś do mnie na bloga :)
   Twoja sytuacja faktycznie nie jest prosta, bo aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące 500+ nie do końca jasno wskazują jak traktować kontynuację zatrudnienia u nowego pracodawcy – czy traktować to jako utratę dochodu z pierwszej umowy i uzyskanie nowego dochodu z kolejnej, czy też uznawać istnienie ciągłości. Nowe przepisy (które jeszcze nie weszły w życie) wskazują na zasadność uznawania ciągłości, a więc w Twojej sytuacji znaczenie miałby dochód wyłącznie za drugi miesiąc pracy (maj) niezależnie od zmian związanych z umową i wysokością dochodu.
   Odwołanie jednak zawsze warto napisać – nic to nie kosztuje, a może Samorządowe Kolegium Odwoławcze uzna Twoją argumentację, że zmiana umowy łączy się z utratą dochodu i uzyskaniem dochodu w innej niż uprzednio wysokości. Innymi słowy poprzez złożenie odwołania nic nie tracisz, a możesz tylko zyskać :)
   Przykład odwołania znajdziesz w poście, pod którym piszemy. Myślę, że pomoże Ci także treść tego posta: http://przepisowamama.pl/dochod-uzyskany-pod-lupa-sadu/
   W razie dalszych pytań, pisz śmiało :)
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • 18 lipca 2017 o 8:52 pm
  Permalink

  Witam. Mam pytanie odnośnie 500+. Rodzina 2+1. Tylko maż pracuje, w roku 2016 od stycznia do lipca u jednego pracodawcy, od lipca 2016 do nadal u innego. Jeszcze w 2016 roku było pobierane kosiniakowe 1000 zł.Co będzie się wliczało do dochodu ? Kosiniakowe jest dochodem utraconym czyli zostaje dochód męża. Ale cały za rok 2016 ? Czy będzie brany tylko pod uwagę dochód od drugiego pracodawcy ( od lipca 2016 do nadal) ? A co jeśli teraz mąż straci pracę? to można od razu starać się o 500+? A jak znajdzie za powiedzmy miesiąc inną, u innego pracodawcy to jaki dochód będzie liczony?

  Odpowiedz
  • 24 lipca 2017 o 6:22 pm
   Permalink

   Witam,
   Kosiniakowe będzie dochodem utraconym, tak samo dochodem utraconym będzie dochód z pierwszej pracy męża (do czerwca 2016 roku). Dochód u aktualnego pracodawcy będzie wliczany do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+.
   Jeżeli mąż straciłby pracę (czego oczywiście Wam nie życzę), jak najbardziej możesz od razu złożyć wniosek o 500+ i otrzymać świadczenie jeszcze w tym okresie zasiłkowym (do 30.09.2017 roku).
   Jeżeli mąż zmieniłby pracę, to do programu 500+ cały jego dochód za 2016 rok (uzyskany u obu pracodawców) zostałby uznany za utracony, a nowy dochód stałby się dochodem uzyskanym, wliczanym do dochodu rodziny.

   Odpowiedz
 • 18 lipca 2017 o 10:56 pm
  Permalink

  Witam! 5 sierpnia wychodze za maz( ponownie, gdyz jestem rozwodka :)
  Kiedy mam zglosic ten fakt do GOPS?(pobieram 500+ na syna ktory jest naszym jedynym dzieckiem)
  Czy wyplata zostanie wstrzymana juz w sierpniu, czy dopiero we wrzesniu?

  Odpowiedz
  • 19 lipca 2017 o 9:10 pm
   Permalink

   Witam,
   Zgłosiłabym zmianę składu rodziny jeszcze w sierpniu, przedkładając odpis aktu małżeństwa. Wówczas panie z GOPS poproszą o przedstawienie zaświadczenia o zarobkach Twojego męża. W mojej ocenie dochód Twojego męża będzie dochodem uzyskanym przez rodzinę, więc zasadne byłoby zaświadczenie o dochodzie za wrzesień, ale ustawa nie wskazuje wyraźnie jak organ powinien postąpić w takiej sytuacji. Art. 18 ust. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci mówi tylko, że „W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty”. W mojej ocenie świadczenie powinno więc przysługiwać Ci jeszcze zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu. Przyznam jednak, że sama jestem ciekawa jak zinterpretują przepisy w Twoim przypadku panie z GOPS 😉

   Odpowiedz
 • 24 lipca 2017 o 7:04 am
  Permalink

  Witam mam pytanie mam przyznane 500+ od Lipca przeprowadzam się do mamy
  mama ma emeryturę czy muszę zgłosić do urzędu jej emeryturę

  Odpowiedz
  • 24 lipca 2017 o 9:13 am
   Permalink

   Witam,
   Nie musisz, bo Twoja mama nie jest członkiem rodziny w rozumieniu przepisów ustawy o 500+.

   Odpowiedz
 • 24 lipca 2017 o 10:51 am
  Permalink

  Witam,
  jesli w trakcie pobierania 500 plus przejde na urlop wychowawczy czy musze to zglaszać do MOPSu??

  Odpowiedz
  • 24 lipca 2017 o 6:01 pm
   Permalink

   Witam,
   Teoretycznie wydawać by się mogło, że przejście na urlop wychowawczy nie poprawia Twojej sytuacji dochodowej, więc zgłoszenie jego rozpoczęcia nie ma znaczenia dla pobierania 500+, jednak w praktyce jest to zmiana dotycząca dochodu Twojej rodziny i w mojej ocenie należy ją zgłosić.

   Odpowiedz
 • 25 lipca 2017 o 8:25 am
  Permalink

  Witam mam kolejne pytanie związane z 500+ mianowicie mam przyznane
  W Sierpniu chce maja córa pracować na wakacje ma 17 lat czy muszę przedstawić
  w Sierpniu jej zarobek?

  Odpowiedz
  • 28 lipca 2017 o 2:59 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli córka podejmie pracę wyłącznie na miesiąc, nie będzie ona podlegała zgłoszeniu, bo w świetle przepisów ustawy dochodem uzyskanym jest dopiero dochód za drugi miesiąc jego uzyskiwania.

   Odpowiedz
 • 28 lipca 2017 o 4:45 pm
  Permalink

  Witam .
  Pobieram zasiłek rodzinny o raz 500+ na pierwsze dziecko. Pracuje na zlecenie 600 zł netto, mąż stracił prace.Obecnie pod koniec czerwca 2017 mąż sprzedał ziemię, która posiadał więcej niż 5 lat jako darowiznę , w związku z tym nie płaci podatku dochodowego i nie ma potrzeby wykazywania tego w pit. Czy muszę zgłaszać do Mopsu fakt sprzedaży tej ziemi?Czy po zgłoszeniu stracę zasiłek rodzinny i 500+? Z góry dziękuję za udzieloną radę.

  Odpowiedz
  • 28 lipca 2017 o 8:37 pm
   Permalink

   Witam,
   Dochód ze sprzedaży nieruchomości nie został wskazany przez ustawodawcę w katalogu tzw. dochodów uzyskanych ani w ustawie o świadczeniach rodzinnych, ani w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, nie musisz więc zgłaszać tego faktu do MOPS-u. Nie ma on wpływu na pobieranie przez Ciebie zasiłku rodzinnego ani 500 + :)

   Odpowiedz
 • 30 lipca 2017 o 6:01 pm
  Permalink

  Witam. Ja pracuje na umowe o prace i zarabiam ok.2300zl. Od poczatku roku moj maz nie pracuje. Nie jest tez zarejestrowany w urzedzie pracy. W poprzednich latach dochody meza wynosily ok.2100zl.Mamy jedno dziecko. Czy jest szansa na 500+ w nowym okresie rozliczeniowym?

  Odpowiedz
  • 31 lipca 2017 o 10:41 am
   Permalink

   Witam,
   W takim razie od Waszego dochodu za rok 2016 będą odjęte dochody męża z pracy, w której przestał pracować wraz z początkiem tego roku. Jeżeli po odjęciu tego dochodu Wasze dochody za rok 2016 (w praktyce po prostu Twój dochód, jeżeli wciąż pracujesz u tego samego pracodawcy) będzie niższy niż 800 zł netto na osobę w miesiącu, 500+ będzie Wam przysługiwało.
   Jeżeli w 2016 roku osiągałaś dochody rzędu 2300 zł miesięcznie, powinniście mieścić się w kryterium dochodowym niezbędnym, by otrzymać 500+ od 1.10.2017 do 30.09.2018 :)

   Odpowiedz
 • 1 sierpnia 2017 o 3:44 pm
  Permalink

  Witam
  Ubiegam sie o 500+ , prowadze działalnosc godpod ryczałt 3% , pit 28 mam pytanie czy alimenty musze podawac w zeznaniu podatkowym itp przy przekroczeniu jakiej sumy?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 2 sierpnia 2017 o 9:56 am
   Permalink

   Witam,
   Alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 lat lub są starsze, ale pobierają zasiłek pielęgnacyjny/rentę socjalną są zwolnione od podatku bez względu na ich wysokość. Alimenty na Ciebie podlegają zwolnieniu od opodatkowania przy zachowaniu kryteriów ustawowych:
   1. zwolnienie jest limitowane do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł,
   2. zwolnienie przysługuje tylko wtedy, gdy obowiązek alimentacyjny wynika z orzeczenia sądowego bądź ugody stron zawartej przed sądem.
   Oba te warunki muszą być spełnione łącznie.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 5 sierpnia 2017 o 12:21 am
  Permalink

  Witam,
  Proszę o pomoc. Otrzymuję teraz 500 + na pierwsze dziecko, rozglądam się za inną pracą, mam już nawet wstępnie 2 nagrane. W obydwu tych pracach proponują mi jako podstawę najniższą krajową ale do tego dodatkowo będzie premia uznaniowa i premia od obrotu. Mąż ma działalność gospodarczą ale póki co straty są. Proszę o informację czy te premie wliczają się do dochodu i jeżeli ewentualnie złożę wniosek w sierpniu a do podpisania umowy z nowym pracodawcą dojdzie we wrześniu będzie nam się należało 500 + ? Jeżeli miałby być brany pod uwagę tylko rok 2016 to na pewno nie przekroczymy tych 800 zł.

  Odpowiedz
  • 13 sierpnia 2017 o 9:56 am
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli planujesz zmiany w życiu zawodowym, wstrzymaj się ze złożeniem wniosku do września lub października – świadczenie na nowy okres zasiłkowy nie zostanie przyznane wcześniej niż od dnia 1.10.2017.
   Jeżeli zakończysz stosunek pracy,w którym obecnie jesteś, organ po przedstawieniu przez Ciebie świadectwa pracy, uzna dochód z tej pracy, jaki uzyskałaś w 2016 roku za dochód utracony. Doliczy jednak do dochodu Twojej rodziny dochód otrzymany za drugi miesiąc pracy u nowego pracodawcy. Jeżeli będzie to miesiąc, w którym otrzymasz premię, ona również zostanie wliczona, bo stanowi część wynagrodzenia. Jeżeli zdarzyłoby się tak, że akurat za drugi miesiąc pracy otrzymasz wyższe wynagrodzenie, a to spowoduje odmowną decyzję w sprawie 500+, możesz odwoływać się od niej do SKO, a w razie gdyby i to nie przyniosło skutku – pisać skargę do wsa. Sądy administracyjne uważają, że „(…)dla uwzględnienia dochodu uzyskanego niezbędne jest potwierdzenie, że dochód ten uzyskiwany jest w dacie przyznawania świadczenia i to w tej samej wysokości, jak w miesiącu, o którym mowa w art. 7 ust.3 ustawy. Tylko wówczas w pełni zostanie spełniona przesłanka uwzględnienia realnego poziomu dochodów potencjalnych świadczeniobiorców.(…)”. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: http://przepisowamama.pl/dochod-uzyskany-pod-lupa-sadu/

   Odpowiedz
 • 7 sierpnia 2017 o 12:07 pm
  Permalink

  Witam. Miałam umowę o pracę od 24.10.2016 do 30.06.2017. Kolejną otrzymałam od 01.07.2017 do czasu powrotu zastępowanej osoby z urlopu wychowawczego. Warunki umowy się nie zmieniły i dochód jest taki sam. Czy muszę nową umowę zgłaszać do 500+ i rodzinnego oraz czy muszę donieść zaświadczenie o dochodach?

  Odpowiedz
  • 11 sierpnia 2017 o 10:04 pm
   Permalink

   Witam,
   W tej sytuacji masz ciągłość zatrudnienia i nie musisz zgłaszać tej umowy do 500+ oraz rodzinnego pobieranych w tym okresie zasiłkowym. Jeżeli będziesz składała wnioski o świadczenia na kolejny okres (od 1.10.2017 do 30.09.2018), a umowa nadal będzie trwała – przedłożyłabym ją wraz z wnioskami, by organ wiedział, że jest ciągłość zatrudnienia i nie doszło do utraty dochodu.

   Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2017 o 7:40 am
  Permalink

  Witam:)
  Biorąc pod uwagę nasz dochód z 2016 roku mieściliśmy się w kryterium, żeby dostać 500zl również na pierwsze dziecko, jednak ja – od 1 stycznia 2017 roku zacząłem zarabiać więcej (podpisałem aneks do umowy o pracę), a żona otrzymała zasiłek rehabilitacyjny przyznany od 1 czerwca 2017 na rok. Sprawa z zasiłkiem wygląda tak, że przez pierwsze 3 miesiące żona otrzymuje 90% z pensji, która miała wcześniej (i wtedy przekraczamy „kryterium pierwszego dziecka”), a następnie ma dostawać 75% (wtedy mieścimy się w kryterium). Czy w tej sytuacji możemy ubiegać się o pieniądze również na pierwsze dziecko oraz czy ja muszę zgłaszać fakt uzyskiwana wyższych dochodów od 01.01.2017r. ? Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 9 sierpnia 2017 o 6:40 pm
   Permalink

   Witam,
   Podwyżka wynagrodzenia nie podlega zgłoszeniu do organu ustalającego prawo do 500 +,bo nie stanowi uzyskania nowego dochodu.
   Jeżeli chodzi o świadczenie rehabilitacyjne, organ przyjmie dochód otrzymany przez Twoją żonę za drugi miesiąc jego pobierania (a więc kwotę wypłaconą żonie przez ZUS w sierpniu za miesiąc lipiec) jako Wasz dochód uzyskany i tą zmianę należy zgłosić.
   Niestety zmiana wysokości świadczenia po 3 miesiącach nie będzie stanowiła utraty dochodu i nie spowoduje obniżenia dochodu Twojej rodziny tak,byście mieścili się w kryterium dochodowym 800 zł /osobę miesięcznie.
   Z informacji otrzymanych od Ciebie wynika,że :
   1.powinniście zgłosić otrzymywanie przez żonę świadczenia rehabilitacyjnego,
   2.możecie starać się o 500+ na pierwsze dziecko po zakończeniu pobierania przez żonę świadczenia rehabilitacyjnego.

   Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2017 o 9:08 pm
  Permalink

  Dobry wieczór Pani Karolino, dziękuję że mogę zadać pytanie. Pobieramy z żoną świadczenie 500+ na pierwsze dziecko. W tym roku zmieniłem pracę i w urzędzie zażądali dochodu z drugiego miesiąca u nowego pracodawcy. Dochód ten uprawniał do dalszego pobierania zasiłku 500+. Czy ma zatem znaczenie dochód z trzeciego, czwartego i kolejnych miesięcy i czy muszę zgłaszać przekroczenie dochodu w tych następnych miesiącach (między czasie umowa na okres próbny przekształciła się na umowę na czas określony)? Czy będziemy musieli oddać świadczenie jeśli w tych kolejnych miesiącach dochód wzrósł? Dochód za jakie miesiące będzie brany pod uwagę przy nowym okresie rozliczeniowym w moim przypadku? Dziękuję bardzo

  Odpowiedz
  • 9 sierpnia 2017 o 9:42 pm
   Permalink

   Dobry wieczór,
   Zmiana pracy spowodowała, iż organ dokonał utraty dochodu, jaki uzyskiwałeś wcześniej oraz doliczył dochód uzyskany z nowej pracy. Ze względu na określone zapisy ustawy znaczenie miał i nadal mieć będzie wyłącznie dochód, jaki uzyskałeś za drugi miesiąc pracy u nowego pracodawcy. Jeżeli w kolejnych miesiącach ten dochód będzie wyższy, nie musisz zgłaszać tego do organu i nie spowoduje to konieczności zwrotu świadczenia za miesiące, w których dochód był wyższy. Ewentualne podwyżki mogą jednak wpłynąć na całość Twojego dochodu za 2017 rok i zaważyć na prawie do świadczenia od 1.10.2018 do 30.09.2019.
   W chwili obecnej jednak do ustalenia prawa do 500+ na kolejny okres zasiłkowy (a więc od 1.10.2017 do 30.09.2018) znaczenie będzie mieć wyłącznie dochód za drugi miesiąc pracy u Twojego obecnego pracodawcy (oraz dochód żony za 2016 rok lub w razie jego utraty – dochód uzyskany z tytułu nowej umowy, podobnie jak u Ciebie w kwocie wynagrodzenia za drugi miesiąc pracy).
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2017 o 8:45 am
  Permalink

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Super że są jeszcze dobrzy ludzie którzy mogą pomóc (bo w urzędzie dostałem odpowiedź że „w ustawie i dokumentach ma pan wszystko napisane”)

  Odpowiedz
  • 19 sierpnia 2017 o 4:14 pm
   Permalink

   Proszę bardzo :)
   Panie w urzędzie zapominają o brzmieniu art. 9 kodeksu postępowania administracyjnego: „Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.” – ten przepis to jedna z zasad postępowania administracyjnego = zasada informowania stron i innych uczestników postępowania.

   Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2017 o 9:07 am
  Permalink

  W 2014 dochód byl maly i dostałem 500 plus na pierwsze dziecko. W 2016 przekraczal dochód na rodzine 2plus 1 2650 i nie zglosilem tego mopsowi. Bede musial zwrócić pieniadze które otrzymałem ? Czy oni sami to sprawdzają ? Teraz pobieram nadal i wynagrodzenie mam 3250 na rękę.

  Odpowiedz
  • 11 sierpnia 2017 o 1:34 pm
   Permalink

   Niektóre zmiany podlegają zgłoszeniu do MOPS-u i mogą skutkować koniecznością zwrotu tzw. nienależnie pobranego świadczenia, nie znając historii dochodowej Twojej rodziny nie odpowiem jednak czy i Ty byłeś zobowiązany powiadomić o jakiejś zmianie MOPS. Pytanie podstawowe to dlaczego dochód Twojej rodziny był wyższy w 2016 roku niż w roku 2014 – czy dostałeś podwyżkę, czy też Ty lub żona (partnerka) zmieniliście pracę lub uzyskaliście inne dochody?

   Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2017 o 12:51 pm
  Permalink

  Mam pytanko w trakcie pobierania świadczenia 500+ na pierwsze dziecko wyszłam za mąż a później dostałam umowę o pracę dodam że suma nie przekracza ustawowego 800 zł na osobę lecz nie zgłosiłam tego do mopsu bo nie wiedziałam że trzeba czy mogą zadać odemnie zwrotu 500 + ?

  Odpowiedz
  • 11 sierpnia 2017 o 2:13 pm
   Permalink

   Zgłoszenia powinnaś dokonać niezależnie od tego, czy zmiany powodują ustanie prawa do 500+ na pierwsze dziecko, czy też nie mają wpływu na pobieranie świadczenia. Rozumiem, że zmiany nastąpiły już kilka miesięcy temu, ale i tak radziłabym poinformować o nich organ, który wydał decyzję w sprawie 500+.
   Po zgłoszeniu przez Ciebie zmian, zostanie wszczęte postępowanie, w toku którego organ ustali czy świadczenie przysługiwało Ci w okresie po zmianach, czy też nie. Jeżeli dochód na osobę netto miesięcznie (według zasad jego obliczania wskazanych w treści ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci) nie przekraczał kryterium ustawowego, nie ma podstaw do żądania zwrotu pobranego przez Ciebie świadczenia.

   Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2017 o 3:02 pm
  Permalink

  Jeszcze jedno czy jeśli mąż płaci alimenty na swoje dzieci z poprzedniego małżeństwa to odlicza się to od dochodu ?

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2017 o 8:30 pm
  Permalink

  Witam
  Rodzina 2+2. Starsze dziecko niepełnosprawne. Otrzymuje 500+ na dwoje dzieci. O zgłaszaniu zmian pracy po wydaniu decyzji nie wiedziałam. I tak w 2016 roku zmieniłam pracę dwa razy. W 2017r również zmieniłam pracę. Teraz nawet nie wiem w jaki sposób miałabym to zgłosić (przyjść z umowami..?)I oczywiście zastanawiam się czy nie będzie wiązać się to ze zwrotem świadczenia na pierwsze dziecko.
  Dodatkowo dziecko niepełnosprawne od czerwca 2017r posiada lekki stopień niepełnosprawności (ma 16 lat- wcześniej miał orzeczenie o niepełnosprawności) Z tym dokumentem poszłam do MOPS. Nie uzyskałam informacji że ma to wpływ na 500+.
  Obecnie nie wiem na ile dzieci mam składać wniosek i czy nie będę musiała zwracać wcześniej pobranych świadczeń.

  Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2017 o 4:05 pm
   Permalink

   Witam,
   Zmiany takie, jak rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie nowego stosunku pracy podlegają zgłoszeniu do organu, który wydał decyzję o przyznaniu 500+ (w Twoim wypadku do MOPS-u).
   Jeżeli nie zgłosiłaś ich wcześniej, powinnaś zrobić to teraz (wskazując umowy oraz świadectwa pracy). Jeżeli mimo zmian w zatrudnieniu dochód Twojej rodziny (zgodnie z zasadami obliczania dochodu wskazanymi w treści ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci) cały czas nie przekraczał kryterium ustawowego nie będzie się to wiązało z koniecznością zwrotu świadczenia.
   Co do kwestii niepełnosprawności Twojego dziecka – ustawa wskazuje, że kryterium dochodowe jest podniesione do 1200 zł netto na osobę miesięcznie w przypadku niepełnosprawności
   o umiarkowanym lub znacznym stopniu – tym samym od czerwca 2017 roku Twoją rodzinę obowiązuje kryterium 800 zł netto na osobę miesięcznie (a nie 1200).
   Nie umiem odpowiedzieć na pytanie na ile dzieci powinnaś złożyć wniosek, bo nie znam sytuacji dochodowej Twojej rodziny. Podobnie z pytaniem o to, czy będziesz musiała zwrócić świadczenie. Tak, jak napisałam powyżej – jeżeli mimo zmian w zatrudnieniu dochód Twojej rodziny cały czas nie przekraczał kryterium ustawowego, nie będzie się to wiązało z koniecznością zwrotu świadczenia. Jeżeli zmiany powodowały przekroczenie kryterium, niestety – będziesz musiała zwrócić pobrane nienależnie 500+ na pierwsze dziecko.

   Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2017 o 12:35 pm
  Permalink

  Witam,
  Pobieram świadczenie 500+ na pierwsze dziecko. W lipcu br. mąż podjął nową pracę za granicą, a ja od września wracam do pracy (po macierzyńskim, który skończył się w czerwcu 2016 – do września pozostaję na wychowawczym). Czy zmiany jakie zachodzą u męża i u mnie muszę przekładać w mopsie jako uzyskanie dochodu – wówczas na pewno będzie to decyzja odmowna. za jaki okres podać zarobki męża, za sierpień 2017 i podzielić na 3 osoby?

  Odpowiedz
  • 19 sierpnia 2017 o 8:44 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli Twój mąż podjął pracę za granicą, koniecznie zgłoś to do MOPS-u – w przypadku, gdy członek rodziny przebywa i pracuje za granicą Polski niezbędne jest zastosowanie przepisów o tzw. koordynacji świadczeń – być może właściwe będzie pobieranie przez Twojego męża świadczenia podobnego do 500+ w kraju, w którym przebywa.
   Zgłoszeniu podlega każda zmiana związana z podjęciem zatrudnienia, a więc jeżeli zdecydujesz się przerwać (zakończyć) urlop wychowawczy i wrócić do pracy – także i to należy zgłosić. W pierwszej kolejności jednak poinformuj MOPS o zmianach w sytuacji męża.
   Dochód uzyskany z nowych miejsc pracy/zatrudnienia brany jest pod uwagę w wysokości dochodu uzyskanego za drugi miesiąc pracy (w przypadku Twojego męża będzie to sierpień). Od 1-ego sierpnia zmieniły się jednak zasady uznawania dochodu za utracony lub uzyskany,więcej informacji znajdziesz tutaj: http://przepisowamama.pl/zmiany-w-programie-500

   Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2017 o 6:35 pm
  Permalink

  Witam. Jestem samotną matką z jednym dzieckiem. Przez cały rak 2016 miałam umowy z pracy co mc. Czyli np; Od 2-go do 31…lub od 1-go do 30 . czyli miałam utratę dochodu. Teraz sytuacja się nie zmieniła. Pytanie jak obliczą dochód skoro nie ma u mnie 2-go pełnego miesiąca pracy. Bo podobno tak bazują teraz w obliczaniu dochodu? Czy teraz stracę 500+ . Nie wiem jak to ogarnąć.

  Odpowiedz
  • 18 sierpnia 2017 o 9:42 pm
   Permalink

   Witam,
   W chwili obecnej przy ustalaniu prawa do 500+ na nowy okres zasiłkowy (od 1.10.2017 do 30.09.2018) obowiązują nowe zasady ustalania dochodu w przypadku zawierania w 2016 roku umów z tym samym pracodawcą. U Ciebie nie będą miały zastosowania pojęcia utraty i uzyskania dochodu, bo przerwy między umowami nie przekraczały 3 miesięcy. Nie wiem od kiedy pracujesz, czy pierwszą umowę podpisałaś w 2016, czy wcześniej?
   Więcej informacji na temat zmian i nowego sposobu obliczania dochodu znajdziesz tutaj: http://przepisowamama.pl/zmiany-w-programie-500.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *