Czy grozi Ci utrata 500+?

sad-kid-1511827-1280x960Nic nie jest nam dane raz na zawsze – ani zdrowie, ani uroda, ani miłość. Aby wciąż mieć to, czym obdarzył nas los, musimy o to zwyczajnie dbać.

Brzmi banalnie? Owszem. Tak często jednak zapominamy o najważniejszych sprawach pędząc przez życie w szalonym tempie, że warto je przypominać.

Warto też odnieść słowa „nic nie jest dane raz na zawsze” do… 500+. W szczególności do 500+ przyznanego na pierwsze dziecko.

Sprawdź czy grozi Ci utrata 500+.

500+ na pierwsze dziecko na okres od 1.04.2016 roku do 30.09.2017 roku przyznawano na podstawie dochodów rodziny za rok 2014. Brano również pod uwagę zmiany, jakie zaszły od 2014 roku do chwili składania wniosku. A co ze zmianami, jakie zaszły już po złożeniu wniosku i otrzymaniu decyzji pozytywnej? Czy mają wpływ na dalsze pobieranie świadczenia? Czy trzeba je zgłaszać? O tym w dzisiejszym poście.

CZY KAŻDY NOWY DOCHÓD NALEŻY ZGŁOSIĆ?

Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc ta, która wprowadziła 500+) wyraźnie wylicza co zostanie uznane za tzw. dochód uzyskany (czyli doliczany do dochodu rodziny z roku 2014). Taki dochód trzeba zgłaszać za każdym razem, gdy uzyska go którykolwiek z członków rodziny.

Nie trzeba więc zgłaszać wszystkiego (hurra!), a sytuacje, które są wyszczególnione w art. 2 ust. 20 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci to katalog zamknięty (więc panie z MOPS-ów, GOPS-ów i innych instytucji) nie mogą do niego dopisać nic więcej 🙂

Poniżej historyjki, których bohaterowie (tak, tak – to również Wy, bo historyjki pisane są na bazie Waszych pytań) zastanawiają się nad tym, czy powinni powiadomić organ administracji o swojej nowej sytuacji (lub nowym dochodzie), czy też nie.

NOWE SYTUACJE I DOCHODY, O KTÓRYCH TRZEBA POWIADOMIĆ ORGAN ADMINISTRACJI,

KTÓRY WYDAŁ DECYZJĘ W SPRAWIE 500+

1. zakończenie urlopu wychowawczego

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ Ona przebywała na urlopie wychowawczym, a On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1800 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 600 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. 20 – ego grudnia 2016 roku Jej kończy się urlop wychowawczy, 21 – ego po raz pierwszy od dawna o 7 rano wyjdzie do pracy. Za swoją pracę będzie otrzymywać wynagrodzenie. Tym samym Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

2. uzyskanie prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ On był zarejestrowany w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a Ona pracowała i otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 2100 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. 1– ego grudnia 2016 roku urząd pracy przyznał mu stypendium dla bezrobotnych ze względu na podjęcie przez niego nauki zawodu. W ten sposób Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

3.uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (czyli m. in. podpisanie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub założenie firmy)

Ona, On i dwoje dzieci. W chwili składania wniosku o 500+ oboje byli zatrudnieni na umowę o pracę i otrzymywali wynagrodzenie w kwocie 1400 zł miesięcznie. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia na oboje dzieci. 5 – ego grudnia 2016 roku On podpisał umowę zlecenie, z której będzie uzyskiwał miesięczny dochód w wysokości 400 zł. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić, choć dochód tej rodziny nadal będzie mieścił się w kryterium ustawowym 🙂

4. uzyskanie zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej

Ona, On i dwoje dzieci. W chwili składania wniosku o 500+ oboje byli zatrudnieni na umowę o pracę i otrzymywali wynagrodzenie w kwocie 1500 zł miesięcznie. Ich dochód na osobę wynosił 750 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia na oboje dzieci. 5 – ego grudnia 2016 roku On przeszedł na emeryturę równocześnie pracując wciąż na pół etatu. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

5.rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowienie jej wykonywania po okresie zawieszenia

Ona, On i dwoje dzieci. W chwili składania wniosku o 500+ on prowadził firmę, a dochód przyjęty do dochodu rodziny wynosił 2000 zł netto. Ona miała zawieszoną działalność gospodarczą z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dziećmi, jednak popyt na bożonarodzeniowe aniołki spowodował, że postanowiła wznowić działalność. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

6.uzyskanie świadczenia rodzicielskiego (zwanego inaczej „kosiniakowym”)

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ Ona była zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1800 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 600 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. 6-ego grudnia 2016 roku na świat przyszło ich drugie dziecko. Ona przez rok czasu będzie otrzymywać tzw. „kosiniakowe” w wysokości 1.000 zł miesięcznie. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

7. uzyskanie stypendium doktoranckiego

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2100 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. Ona jest studentką studiów doktoranckich i właśnie zostało Jej przyznane przez Rektora stypendium doktoranckie. Takie stypendium nie może być niższe niż 60% minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta, więc Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

8. uzyskanie zasiłku macierzyńskiego przez rolniczkę lub rolnika

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ uzyskiwali dochód z posiadanych przez siebie gruntów rolnych. 3-ego grudnia na świat przyszło ich drugie dziecko. Ona otrzyma prawo do zasiłku macierzyńskiego rolników (1000 zł miesięcznie). Ich sytuacja finansowa się zmieni, więc tą zmianę należy zgłosić.

9. uzyskanie zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

Ona, On i Ono. W chwili składania wniosku o 500+ On pracował i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2100 zł netto. Ich dochód na osobę wynosił 700 zł, więc otrzymali prawo do świadczenia. W listopadzie On utracił pracę, ale uzyskał prawo do zasiłku chorobowego. Ich sytuacja finansowa się zmieni. I tą zmianę trzeba zgłosić.

CZY ZGŁOSZENIE ZMIAN SPOWODUJE UTRATĘ PRAWA DO 500+ NA PIERWSZE DZIECKO?

Niestety, jeżeli ze względu na zmiany dochód na osobę w rodzinie przekroczy kryterium ustawowe (800 zł/osobę miesięcznie lub 1200 zł/ osobę miesięcznie, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne), świadczenie na pierwsze dziecko przestanie przysługiwać od kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym uzyskano nowy dochód (a więc np. gdy nowy dochód uzyskano w listopadzie, 500+ nie będzie przysługiwać od grudnia).

JAKICH DOCHODÓW NIE MUSISZ ZGŁASZAĆ?

Nie musisz zgłaszać informacji o dochodzie, jaki Ty lub członek Twojej rodziny uzyskaliście w 2016 roku z tytułu:

 1. sprzedaży mieszkania

 2. otrzymania spadku (lub zachowku)

 3. otrzymania darowizny

 4. uzyskania odszkodowania

Te dochody będą jednak brane pod uwagę w przyszłym roku – gdy będziesz składać wniosek o 500+ na okres od 1.10.2017 roku.

DLACZEGO TRZEBA ZGŁASZAĆ ZMIANY W DOCHODACH RODZINY?

Niezgłoszenie zmian w dochodzie rodziny (zwłaszcza tych, które spowodują przekroczenie kryterium dochodowego na osobę w rodzinie) sprawi, że organ będzie mógł (po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania) zażądać od Ciebie zwrotu 500+ jako świadczenia nienależnie pobranego.

A skąd wziąć coś, czego już nie mamy?

Żeby nie było takich sytuacji, jeżeli tylko jesteś jednym ze „szczęśliwców”, którzy pobierają 500+ na pierwsze dziecko, pamiętaj, by czuwać nad tym, by tego nie utracić 🙂

Prawa do zdjęcia należą do: adyna

332 thoughts on “Czy grozi Ci utrata 500+?

 • 12 grudnia 2016 o 1:59 am
  Permalink

  Nie pobieram tego zasiłku, ale post bardzo przydatny dla osob, które pobierają. Cieszę się, że blog ma się dobrze i osoby potrzebujące porad prawnych i rzetelnej wiedzy znajdą je tu:)
  Pozdrawiam i obserwuję w google+.

  Odpowiedz
  • 12 grudnia 2016 o 2:56 pm
   Permalink

   Dziękuję 🙂 Miło mi, że znów do mnie zajrzałaś 🙂
   Blog ma się nieźle, przyznaję, że posłuchałam Twojej rady i od kilkunastu dni w zakładce „Współpraca” informuję o tym, że za napisanie pisma pobieram opłatę zależną od zawiłości sprawy. Nie jest ona wielka, a pozwoli mi to na pewno na to, by blog istniał 🙂
   Pozdrawiam serdecznie, ja też chętnie Cię poobserwuję częściej niż do tej pory 😉

   Odpowiedz
   • 18 kwietnia 2017 o 3:17 pm
    Permalink

    Witam. Prowadzę jednoosobowa działalność gospodarczą. Do taj pory żona nie pracowała i należało nam się 500+. Natomiast żona od 1.04.17r zaczęła pracę. Czy stracimy prawo do otrzymywania 500+?? Czy do września tak czy tak będziemy je otrzymywać?

    Odpowiedz
    • 18 kwietnia 2017 o 9:22 pm
     Permalink

     Witam,
     W tej sytuacji dochód żony z tytułu umowy o pracę zostanie doliczony do Waszego dochodu ustalonego przed przyznaniem Wam prawa do 500+ jako tzw. dochód uzyskany. Nie wiem ile wynosił Wasz dochód na osobę netto miesięcznie ustalony przez organ w ubiegłym roku ani jakie wynagrodzenie będzie otrzymywać Twoja żona. Ustawa wskazuje jednak, że nowy dochód należy zgłosić – przedstawić umowę o pracę i zaświadczenie o zarobkach za maj (drugi przepracowany miesiąc).
     Jeżeli wiesz jaki dochód przyjął organ za dochód Twojej rodziny na osobę netto w miesiącu, dodaj do tej kwoty wynagrodzenie żony za maj podzielone na ilość osób w rodzinie (np. 700 zł jako wynik: 2100 dzielone na 3) i będziesz wiedział czy nadal mieścicie się w kryterium 800 zł/osobę netto. Jeżeli tak, będziecie nadal otrzymywać 500+ na pierwsze dziecko.

     Odpowiedz
  • 1 września 2017 o 2:34 pm
   Permalink

   A co gdy w czasie pobierania 500+ moja ucząca się córka zaczęła pracę na umowe zlecenie,przedstawiłem jej dochód za drugi przepracowany miesiąc i dochód nie został przekroczony ale w następnych miesiącach w tej samej pracy zarobiła o wiele więcej . Czy muszę to zgłosić i czy przy następnym składaniu wniosku urząd będzie domagał się zwrotu tych pieniędzy? Proszę o radę .

   Odpowiedz
   • 1 września 2017 o 8:36 pm
    Permalink

    Jeżeli chodzi o poprzedni (jeszcze obowiązujący) okres zasiłkowy (od 1.04.2016 do 30.09.2017), podwyżka wynagrodzenia Twojej córki w kolejnych miesiącach następujących po drugim miesiącu pracy nie będzie miała wpływu na prawo do 500+, nie podlega zgłoszeniu, nie spowoduje, że złożenie nowego wniosku będzie wiązało się z koniecznością zwrotu już pobranego świadczenia.
    Jeżeli jednak Twoja córka rozpoczęła pracę w 2016 roku, przy ustalaniu prawa do świadczenia na nowy okres zasiłkowy (od 1.10.2017 do 30.09.2018) zostanie wzięty cały osiągnięty przez nią w 2016 roku dochód i podzielony przez ilość miesięcy, w czasie których był osiągany (np. jeżeli umowa była zawarta we wrześniu, to organ łączne wynagrodzenie z 2016 podzieli przez 4).

    Odpowiedz
 • 12 grudnia 2016 o 8:33 pm
  Permalink

  Nie poruszylas w poście jednej bardzo istotnej sytuacji… Ona, On i Ono. Ono z orzeczeniem o niepelnosprawnosci. Dostają 500+ bo w chwili składania wniosku jego dochod z um.o prace wynosił 3000 zł , ona bez zadnego dochodu. Po pewnym czasie jego dochód znacznie wzrósł – ok 5000 – 6000zł , ale On nie podpisał żadnej nowej umowy o pracę , nawet nie zmienily mu sie warunki z dotychczasowej umowy, nie dostał podwyzki, a jest to jedynie premia uznaniowa. Co w takim przypadku , zgłaszać czy nie ?

  Odpowiedz
  • 13 grudnia 2016 o 10:35 pm
   Permalink

   Dziękuję za Twoją czujność – zupełnie wyleciała mi z głowy taka sytuacja, a przecież może ona zdarzyć się wielu osobom.
   W sytuacji, gdy nie ma nowej umowy o pracę, a jest tylko podwyższenie dochodu, Ona i On nie zgłaszają tego do organu, który przyznał Im prawo do 500+ na pierwsze dziecko. Nie jest to bowiem uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy.

   Odpowiedz
   • 23 marca 2017 o 11:16 pm
    Permalink

    A co będzie w przypadku gdy On otrzyma premię, a w następnym roku kalendarzowym okaże się, że owa premia przyczyniła się do przekroczenia dochodu na osobę? Czy biorąc pod uwagę rodzinę 4 osobową u której przyznane jest 500+ na pierwsze dziecko te dochody będą brane pod uwagę w przyszłym roku gdy będę składać wniosek o 500+ na okres od 1.10.2017 roku – czy w zaistniałej sytuacji zabiorą świadczenie na pierwsze dziecko?

    Odpowiedz
    • 27 marca 2017 o 9:47 pm
     Permalink

     Jeżeli On otrzyma premię, to nie będzie to uzyskanie dochodu, a więc nie jest to okoliczność, którą należy zgłosić. Nawet, jeżeli ta premia sprawi, że łączny dochód rodziny za 2016 rok będzie wyższy niż 800 zł/ osobę miesięcznie, nie spowoduje to konieczności zwrotu świadczenia pobranego w okresie do 30.09.2017 roku.
     Natomiast co do świadczenia na przyszły okres zasiłkowy (od 1.10.2017 do 30.09.2018), dla organu ważne będą dochody za rok 2016 oraz zmiany, jakie zaszły po tym roku (np. zmiana pracy, podpisanie umowy zlecenie, przejście na urlop wychowawczy). Jeżeli dochód rodziny będzie wyższy niż określony treścią ustawy 800 zł/osobę miesięcznie (lub 1200 zł, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne), 500+ na pierwsze dziecko nie będzie przysługiwać.

     Odpowiedz
  • 26 kwietnia 2017 o 11:28 am
   Permalink

   Witam, od lutego br. dostałam podwyżkę i aneks do umowy. Mój mąż zarabia najniższą krajową która wzrosła od stycznia 2017r. Tym sposobem przekroczyliśmy dochód do 500+ o 70 zł na osobę. Czy muszę to zgłaszać i co z kolejnym wnioskiem składać na dwójkę dzieci czy jedno. Dochód za 2016 r. mi nie przekracza granicy 800 zł.

   Odpowiedz
   • 29 kwietnia 2017 o 6:48 pm
    Permalink

    Witam,
    Podwyżka uzyskana dzięki podpisaniu aneksu do umowy nie podlega zgłoszeniu do organu, który przyznał prawo do 500+ na pierwsze dziecko.
    Podwyżka uzyskana dzięki ustaleniu wyższej kwoty najniższego wynagrodzenia również nie podlega zgłoszeniu, bo mąż nie podpisał nowej umowy o pracę.
    Co do kolejnego wniosku – bazowy dla ustalenia dochodu Twojej rodziny będzie rok 2016. Jeżeli nadal pracujecie z mężem u tych samych pracodawców, co w roku 2016 i nie uzyskaliście w tym roku (2017) żadnych dochodów dodatkowych, to jak najbardziej zasadne jest złożenie wniosku na dwójkę dzieci, skoro – jak piszesz – dochód na osobę nie przekracza 800 zł.

    Odpowiedz
 • 14 grudnia 2016 o 1:09 am
  Permalink

  Witam, nurtuje mnie pytanie jesli chodzi o zachowek, jeśli nie podlega opodatkowaniu, to musze go wykazac skladając wniosek na nowy okres o 500+?, czy to jest wogóle dochod ? i dlaczego mam go wykazać, nie chce popelnić ,żadnego błędu i dlatego chcialabym to wiedziec. pozdrawiam

  jaki artykul odnosi sie do tego ,że zachowek jest dochodem nieopodatkowanym i trzeba go wykazac we wniosku

  Odpowiedz
  • 14 grudnia 2016 o 1:04 pm
   Permalink

   Witam,
   Zachowek jest to część majątku spadkowego, który przysługuje nam, gdy zostaniemy pozbawieni należnego udziału w spadku. W Twoim przypadku należna Twojej córce jako część majątku ojca.
   W mojej ocenie jest to dochód, bo córka uzyska przysporzenie majątkowe. Błędnie uznajesz, że to jest dochód niepodlegający opodatkowaniu – istnieje podatek od spadków i darowizn, Twoja córka po prostu będzie zwolniona z jego zapłaty. Natomiast niezależnie od tego otrzymanie zachowku będzie musiała zgłosić w urzędzie skarbowym.
   Z racji Twojego pytania przejrzałam raz jeszcze cały katalog dochodów, jakie podlegają wliczeniu do dochodu rodziny (z odniesieniem do ustawy o świadczeniach rodzinnych i do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i faktycznie – nie znalazłam nigdzie zapisu o zachowku. Wychodzi więc na to, że brak jest podstawy tak do wliczania zachowku do dochodu, jak i do jego zgłoszenia.
   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 • 14 grudnia 2016 o 10:24 am
  Permalink

  Myślę, że trochę nietrafnie użyłaś słowa „szczęśliwiec”. 500+ na pierwsze dziecko pobierają osoby żyjące na skraju ubóstwa, więc określenie mega nieadekwatne.

  Odpowiedz
  • 14 grudnia 2016 o 1:08 pm
   Permalink

   To określenie to była ironia, bo jakie to szczęście otrzymać 500 zł na dziecko i równocześnie stresować się cały czas tym czy przypadkiem za chwilę nie zabiorą Ci tego świadczenia?
   Sam post napisałam z uwagi na setki pytań brzmiących „Czy mogą mi zabrać 500+, bo…?”, „Czy będę musiała zwrócić 500+?” itp.
   Masz jednak rację, że ktoś z Czytelników może poczuć się urażony, więc już wprowadzam drobną zmianę – cudzysłów 🙂

   Odpowiedz
 • 14 grudnia 2016 o 1:58 pm
  Permalink

  bez ciebie mamusiu to po prostu jesteśmy kłebkiem nerwów, nikogo nie urazilaś opisem szczęśliwców, wiemy co mialaś na mysli, jestes nam potrzebna i my za to ci dziekujemy, nie możemy za nic czuc sie urażeni fochy to możemy sobie strzelać u prawnika któremu byśmy slono płacili, za poradę, bardzo ci dziękujemy za to że jesteś , i jeszcze cię pomęcze, czy skladając wniosek w 2017 roku na 500+ , to nie musze wykazywac otrzymanego zachowku.?

  Odpowiedz
  • 14 grudnia 2016 o 10:18 pm
   Permalink

   Rozbawiłaś mnie tym jakże prawdziwym stwierdzeniem o strzelaniu fochów 🙂 Dziękuję!
   Cieszę się, że cieszy Was, że jestem 🙂
   Nie znalazłam żadnej wzmianki o zachowku w art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, do której odsyła ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc ta, która wprowadza 500+), gdy mowa o dochodzie. To by oznaczało, że zachowku nie musisz wykazywać. Postaram się czuwać nad tym problemem i śledzić ewentualne zmiany w przepisach (bo nie wiadomo czy w przyszłym roku nie będzie zmian dotyczących 500+ na nowy okres zasiłkowy) oraz w orzecznictwie. Jeżeli będą zmiany – na pewno napiszę o nich na blogu.
   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • 14 grudnia 2016 o 2:05 pm
  Permalink

  ale z córką chcemy dobrowolnie wesprzeć twojego bloga, prosze o podanie numeru konta, pozdrawiamy.

  Odpowiedz
  • 14 grudnia 2016 o 10:23 pm
   Permalink

   Bardzo to miłe, że o tym myślicie 🙂 Doceniam każde nawet najmniejsze wsparcie :*
   Mój numer konta to: 87 1140 2004 0000 3102 7421 9106.
   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 • 16 grudnia 2016 o 12:05 am
  Permalink

  A jak to bedzie w przypadku gdy sprzedam mieszkanie po to by od razu kupic wieksze. Czy tez wliczy sie to w dochod w kolejnym roku?

  Odpowiedz
 • 16 grudnia 2016 o 9:16 am
  Permalink

  Witam a co w sytuacji gdy On Ona i 2 dzieci,ona ma działalność gospodarczą,on bezrobotny.Ona zachodzi w ciążę i idzie na l4 z którego pobiera 2700 co w połączeniu z dochodem z dg przekracza , czy również trzeba to zgłosić?

  Odpowiedz
  • 17 grudnia 2016 o 3:42 pm
   Permalink

   Witam,
   W ustawie mowa jest jedynie o konieczności zgłoszenia jako dochodu uzyskanego dochodu z tytułu zasiłku chorobowego, który otrzymuje się po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek otrzymywany w trakcie zatrudnienia lub w trakcie prowadzenia działalności nie podlega zgłoszeniu.
   Pamiętaj tylko, że aby ZUS nie zaprzestał wypłaty zasiłku, Ona przebywając na zwolnieniu lekarskim powinna na czas choroby (lub w tym wypadku ciąży) przekazać prowadzenie działalności innej osobie i nie wykonywać żadnej pracy w swojej firmie przez czas pobierania zasiłku chorobowego.

   Odpowiedz
 • 16 grudnia 2016 o 11:52 am
  Permalink

  Dlaczego odszkodowanie miałoby byc brane pod uwagę (od kolejnego roku) skoro odszkodowanie nie jest środkiem wzbogacenia się tylko funduszem na naprawienie wyrzadzonej/poniesionej szkody, przywrocenie do stanu sprzed szkody. WTF czy ktos moze mi to wytłumaczyć?

  Odpowiedz
  • 18 grudnia 2016 o 3:06 pm
   Permalink

   Jeżeli podatnik uzyska w roku 2016 odszkodowanie, może okazać się, że będzie ono podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten zostanie więc wykazany w formularzu PIT (w pozycji: inne źródła), a następnie przedstawiony przez urząd skarbowy organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie o przyznanie 500+ na pierwsze dziecko.

   Zasadą jest, iż wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalenia wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Ustawodawca wprowadził w tym względzie pewne wyjątki (odsyłam tu do art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a-g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), na mocy których opodatkowaniu podlegają :
   a) określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
   b) odprawy pieniężne wypłacane na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
   c) odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
   d) odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
   e) odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, otrzymane również na podstawie wyroku lub ugody sądowej,
   f) odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (18% i 32 %), lub na zasadach, o których mowa w art. 30c (19 % podatek liniowy),
   g) odszkodowania wynikające z zawartych umów lub pozasądowych ugód,
   h) odszkodowania otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
   i) odszkodowania dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

   Odpowiedz
 • 16 grudnia 2016 o 2:08 pm
  Permalink

  Witam. A jeśli chodzi i podwyżkę z tytułu umowy o pracę, należy zgłosić?

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2016 o 8:38 am
  Permalink

  Witam mam pytanie czy jeżeli mąż prowadzi działalność gospodarczą wystawia faktury po 5000 zł, czekamy na komisje o niepełnosprawności ze starszą córką i na nią zanim mąż uzyskiwać dochod przekroczyła 2 zł I nie dostałam. TERAZ MĄŻ ZAMYKA DZIAŁALNOŚĆ CZY JEŻELI W CHWILI SKŁADANIA WNIOSKU PONOWNIE NA PIERWSZE DXIECKO BĘDZIE BEZROBOTNY CZY DOSTANĘ NA PIERWSZĄ CÓRKĘ 500 ZŁ BO BĘDĄ BRALI DOCHOD JESZCZE ZA 2014

  Odpowiedz
  • 18 grudnia 2016 o 5:34 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli Twój mąż zamknie działalność gospodarczą, to dochód, który z niej otrzymywał w 2014 roku zostanie uznany przez organ administracji za utracony i nie będzie wliczany do dochodu Twojej rodziny.
   Aby otrzymać świadczenie na pierwsze dziecko musicie jednak spełniać kryterium dochodowe, które jest zależne od dochodów zarówno Twojego męża, jak i Twoich oraz ewentualnie Waszych dzieci.

   Odpowiedz
 • 18 grudnia 2016 o 12:46 pm
  Permalink

  Czyli jeżeli On dostał awans i podpisał „porozumienie w sprawie tymczasowej zmiany zakresu obowiązków pracownika” (a nie nową umowę), co powoduje podwyższenie dochodu (przez co dochód na członka rodziny przekracza 800zl na osobę) nie musi tego zgłaszać?

  Odpowiedz
  • 18 grudnia 2016 o 5:37 pm
   Permalink

   Taka sytuacja to w świetle ustawy nie jest uzyskanie dochodu i nie trzeba jej zgłaszać 🙂

   Odpowiedz
     • 20 grudnia 2016 o 9:31 pm
      Permalink

      A mam jeszcze dwa pytania: czy 500+ będzie jakoś rozliczane w PIT? I czy w związku z tym, że pobieramy świadczenie 500+ będzie nam zabrana kwota przyslugujaca na dziecko w tym rozliczeniu?
      Gdzieś mi się to obilo o uszy a zdania na ten temat są podzielone więc chciałabym mieć 100% pewności 🙂

     • 21 grudnia 2016 o 1:07 pm
      Permalink

      500+ nie będzie rozliczane w PIT, bo nie jest to dochód opodatkowany.
      W związku z tym pobieranie tego świadczenia nie spowoduje utraty ulgi na dziecko 🙂

 • 18 grudnia 2016 o 5:32 pm
  Permalink

  Witam chcialabym sie dowiedziec jak obliczany jest dochod???mam przyznane 500+ na pierwsze dziecko bo zarobki nie przekraczaly. Obecnie jak skladalam na rodzinne to zarobki przekroczyły 800 zl. I teraz chcialabym sie dowiedziec czy dochody na 500+ i rodzinne jest obliczane w ten sam sposob czy sa brane pod wzgad te same dochody???

  Odpowiedz
  • 18 grudnia 2016 o 10:58 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Do uzyskania prawa do 500+ brano pod uwagę dochody za 2014 rok wraz z późniejszymi zmianami. Do uzyskania prawa do zasiłku rodzinnego brano teraz pod uwagę dochody za rok 2015 wraz z późniejszymi zmianami. Być może stąd różnica w dochodzie Twojej rodziny.
   Co do Twojego pytania o to, co jest brane pod uwagę – tak, są to zasadniczo te same źródła dochodu.

   Odpowiedz
  • 20 grudnia 2016 o 9:21 pm
   Permalink

   Myślę, że wiele osób jest tego ciekawych 😉 Przyznam szczerze,że też należę do tego grona 🙂

   Odpowiedz
  • 21 grudnia 2016 o 1:09 pm
   Permalink

   Bardzo się cieszę 🙂 Sama mam takie odczucie, że to jeden z najważniejszych moich wpisów 😉
   Miło, że się przyda i Tobie (choćby pośrednio) :*

   Odpowiedz
 • 23 grudnia 2016 o 10:19 am
  Permalink

  Moja sytuacja jest podobna do tej z punktu nr 7 (stypendium doktoranckie), tyle że odwrotna….
  W 2014 roku otrzymywałem takie stypendium, moja żona była na urlopie macierzyńskim, bezpośrednio po nim nie wróciła już do pracy (redukcja etatów).
  Finansowo wyglądało to tak:
  – dochód mojej żony był dochodem utraconym,
  – ja otrzymywałem 1500 zł stypendium doktoranckiego

  W sumie wychodziło po 500 na członka rodziny, 500+ przyznane, super.

  Zmiana nastąpiła w październiku tego roku (2016):
  – przestałem otrzymywać stypendium doktoranckie, (jest ono przyznawane na rok akademicki, tamto z 2014 było do 09/2015, później następne od 10/2015 do 09/2016),
  – zostałem zatrudniony na uczelni, 1/2 etatu asystenta, zaokrąglając do góry 1050 zł miesięcznie (tak, postawiłem 5 w dobrym miejscu :))

  Podsumowując dochody naszej rodziny w chwili obecnej to jakieś 350 zł na osobę, ale jest jedno ale. Stypendium nie jest dochodem uzyskanym, więc nie może być tez dochodem utraconym, tak mi powiedział Pan w urzędzie, więc nie ma znaczenia, że już go nie dostaję.

  Za chwilę dostanę decyzję uchylającą dodatek 500+, byłem już w urzędzie, bo żona zaniepokoiła się, że nie otrzymała jeszcze wpłaty. Dowiedziałem się, że jest już decyzja uchylająca, a ja ją lada dzień dostanę, pozostaje odwołanie do SKO.

  Odpowiedz
  • 27 grudnia 2016 o 11:11 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Faktycznie brzmi to absurdalnie, by do Twojego dochodu nadal wliczane było stypendium, którego już nie otrzymujesz. Niestety ustawodawca tworząc katalog tzw. dochodów utraconych nie przewidział tego, że stypendium można utracić – ot choćby z uwagi na zakończenie studiów doktoranckich. Koszyk dochodów utraconych to katalog zamknięty, jednak pomimo tego, proponowałabym, byście wraz z żoną odwołali się do SKO.
   W Twojej sytuacji uzyskanie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia na stanowisku asystenta jest niewątpliwie wynikiem ukończenia studiów doktoranckich, tym samym można by wnioskować, że ten dochód (tak, wiem, że „5” postawiłeś w odpowiednim miejscu) zastąpił stypendium doktoranckie, a idąc dalej tym tokiem, że niezasadne jest wobec tego zaliczanie obu źródeł dochodu równocześnie.
   To ryzykowna argumentacja, ale mimo wszystko – kto nie ryzykuje, ten nie ma, a zdarza się, że – czy to dzięki odwołaniu do SKO, czy też późniejszej skardze do wsa, świadczenie jednak zostaje przyznane.

   Odpowiedz
 • 27 grudnia 2016 o 9:10 pm
  Permalink

  Witam a co jeśli nie zgłosze uzyskania przychodu który zdecydowałby o zabraniu 500+ na pierwsze dziecko? Czy urzędy monitorują na bieżąco takie sytuacje? Rozumiem że konsekwencją jest zwrot tej kwoty ale jeżeli ja jej nie zgłosze co wtedy?

  Odpowiedz
  • 28 grudnia 2016 o 12:26 am
   Permalink

   Witam,
   Urzędy na pewno wyrywkowo kontrolują dochody rodzin, które pobierają świadczenia takie, jak 500+. Ile % rodzin i z jaką częstotliwością jest kontrolowanych – nie wiem, na pewno jednak zdarza się odebranie prawa do świadczenia nawet, gdy zmiana w dochodach nie zostanie zgłoszona.

   Odpowiedz
 • 28 grudnia 2016 o 2:14 am
  Permalink

  Witam serdecznie. Pani blog to chyba moja ostatnia nadzieja. 23.12.2016 otrzymałam decyzje o odebraniu prawa do 500+ w związku z podjęciem pracy i „przekroczeniem” dochodu. Obecnie mam umowe na czas określony i dochodem za drugi miesiac tj. Listopad bylo 1545 ale ze wzgledu ze mam zawieszona ddzialalnosc gospodarcza dodano mi dochod z listopada wlasnie z tej dzialalnosci tj916 zl. Dlaczego dodano dochody z dwuch miesiecy i uznali za dochod obecny? Co robic czy odwoływać sie? Czy zamkniecie dzialalnosci bedzie utrata tamtego dochodu i jest szansa na otrzymanie w dalszym ciagu pomocy w formie 500+ . Z gory dziekuje za pomoc

  Odpowiedz
  • 28 grudnia 2016 o 10:47 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Postępowanie organu niestety było zgodne z przepisami ustawy. Ale spróbuję pomóc. Musisz zmniejszyć dochód w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Co to oznacza w praktyce? Sprawić, by odjęto dochód z działalności, bo naprawdę go przecież nie uzyskujesz.
   Aby dochód z działalności nie był wliczany do dochodu Twojej rodziny musisz zrobić jedną z dwóch możliwych do zrobienia czynności:
   albo 1. zawiesić działalność ze wskazaniem, że zawieszenie następuje ze względu na konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (dziecko może chodzić do przedszkola, szkoły itp.),
   albo 2. zamknąć działalność gospodarczą.
   W obu przypadkach ( i tylko w tych 2) dochód z działalności zostanie uznany za utracony, a Ty ponownie zyskasz możliwość pobierania 500+.
   Oczywiście po zawieszeniu z powodu konieczności opieki osobistej nad dzieckiem lub zamknięciu działalności od razu możesz napisać odwołanie (masz 14 dni od 23.12.2016) i wskazać w nim, że dochód ten nie powinien być wliczany do dochodu rodziny.

   Odpowiedz
 • 2 stycznia 2017 o 6:34 pm
  Permalink

  Witam Przepisowa Mamo 🙂
  A co w takiej sytuacji: Mamy przyznane 500+ na pierwsze dziecko. Mąż jest zatrudniony na umowę o pracę natomiast ja prowadzę DG. Wszystko jest zgłoszone w MOPS-ie. Prowadzę działalność rękodzielniczą i gdy przynosiłam zaświadczenie o dochodach do MOPSu wynosiły one 0zł. Natomiast np. w grudniu (okres przedświąteczny) udało mi się osiągnąć dochód powiedzmy 1200zł. Czy w takiej sytuacji muszę zgłaszać to w MOPSie. A jeżeli tak, to w przypadku gdy w styczniu dochód będzie dużo niższy kolejny raz muszę przynosić zaświadczenie? Według mnie nie muszę nic zgłaszać, ponieważ uzyskanie dochodu w momencie założenia DG zostało zgłoszone, ale może się mylę?
  I jeszcze jedno pytanie: co w momencie, gdy w 2017 roku zostanie wypłacone odszkodowanie z tytułu szkód górniczych. Czy ono wlicza się do przychodu?

  Odpowiedz
  • 5 stycznia 2017 o 5:38 pm
   Permalink

   Witaj ponownie Asiu 🙂 Bardzo mi miło, że do mnie wracasz 🙂
   Masz rację, że nie musisz zgłaszać podwyższonego dochodu za miesiąc grudzień ani obniżonego dochodu za styczeń. Musiałabyś zgłosić dochód z działalności tylko wtedy, gdybyś rozpoczęła ją po uzyskaniu prawa do 500+ – np. w listopadzie.
   Co do Twojego pytania o odszkodowanie z tytułu szkód górniczych – na pewno nie ma go w katalogu tzw. dochodów uzyskanych, które należy zgłaszać przy obecnym pobieraniu 500+ na pierwsze dziecko (prawo do świadczenia przyznane jest do 30.09.2017 roku), a skoro nie jest to dochód uzyskany, nie zgłaszasz go.
   Z kolei przy składaniu wniosku o 500+ na okres od 1.10.2017 roku pod uwagę będą brane dochody za rok 2016, a więc również nie będziesz wykazywać przychodu z tego odszkodowania.
   Z tego, co wstępnie widzę w interpretacjach indywidualnych i orzecznictwie sądów administracyjnych powstaje pytanie czy dochód z odszkodowania z tytułu szkód górniczych jest dochodem opodatkowanym, czy jest zwolniony z obowiązku podatkowego. Nie znam dokładnie Twojej sytuacji, więc nie wiem do której interpretacji/ wyroku ewentualnie Cię odesłać. Jeżeli będziesz tym zainteresowana bardziej szczegółowo, po prostu daj znać 🙂

   Odpowiedz
   • 12 stycznia 2017 o 12:13 pm
    Permalink

    Dziękuję za odpowiedź 🙂
    Szczegóły dotyczące odszkodowania z tytułu szkód górniczych prześlę w mailu.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
 • 6 stycznia 2017 o 11:52 am
  Permalink

  Witam. Moj mąż posiada w pracy dwie umowu – o pracę i zlecenie. Umowa zlecenie była do końca tego roku. Pod kociec grudnia dostał aneks do tej samej umowy zlecenie z przedłużeniem na kolej rok. Czy należy ją dostarczyć? Z góry dziękuję za odp.

  Odpowiedz
  • 6 stycznia 2017 o 3:18 pm
   Permalink

   Witam,
   Dochód z umowy zlecenie na pewno został doliczony do dochodu Waszej rodziny przy rozpatrywaniu Waszego wniosku o 500+, tym samym nie jest to nowo uzyskany dochód = nie musisz go zgłaszać. Zgłoszeniu natomiast podlegałoby wygaśnięcie zeszłorocznej umowy zlecenie i podpisanie nowej.

   Odpowiedz
 • Odbicie: Podwyżka płacy minimalnej – śmiać się czy płakać? – Przepisowa mama

 • 18 stycznia 2017 o 9:46 pm
  Permalink

  Mąż wyjechał za granicę w mieście.pazdzierniku,w listopadzie uzyskał dochód i w tym momencie nasz dochód przekroczył 800 zł na osobę,ile będę musiała zwrócić państwu pieniędzy do tego momentu czyli stycznia z programu 500+

  Odpowiedz
  • 19 stycznia 2017 o 7:45 pm
   Permalink

   500+ na pierwsze dziecko jest przyznawane, gdy spełnione jest kryterium dochodowe wynoszące 800 zł/ osobę w rodzinie miesięcznie lub 1200 zł/osobę miesięcznie, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Jeżeli Twój mąż podjął pracę, musisz zgłosić to do organu, który przyznał Ci świadczenie. Musisz przedstawić także jego dochód za drugi miesiąc pracy. Jeżeli więc podjął pracę w październiku, przedstawiasz dochód za listopad.
   Art. 18 ust. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wskazuje, że „W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty.” = jeżeli Twój mąż uzyskał dochód, który spowodował przekroczenie przez Was kryterium dochodowego w październiku, świadczenie na pierwsze dziecko nie przysługuje już od listopada.
   Jeżeli zostanie wydana decyzja nakazująca Ci zwrot świadczenia nienależnie pobranego będzie w niej wskazana kwota do zwrotu + odsetki.

   Odpowiedz
 • 19 stycznia 2017 o 1:25 am
  Permalink

  Witaj,
  czy mogę prosić o pomoc w ogarnięciu tematu umów o dzieło/dochodów uzyskanych i utraconych? Nasza sytuacja wygląda tak: mąż pracuje tylko i wyłącznie na umowy o dzieło (ja nie pracuję – miałam tylko jedną umowę o dzieło w grudniu 2016 trwającą tydzień – czy muszę ją zgłaszać?). W 2014 roku mąż miał jednego pracodawcę (nazwijmy go A), w 2015 dwóch pracodawców (u jednego – A- pracował do końca grudnia 2015, u drugiego – B- zaczął w październiku 2015- aż do grudnia 2016, z przerwą w kwietniu 2016 – bez umowy). W styczniu 2017 już nie dostał umowy o dzieło od tego pracodawcy. W międzyczasie, od stycznia 2016, zaczął prace u pracodawcy C aż do teraz. Za każdym razem umowy są podpisywane na niecały miesiąc np. od 1-20, 27 (nie ma ciągłości od 1 dnia miesiąca do 1).

  Moje pytanie dotyczy tego, jaki okres byłby uwzględniany przy składaniu wniosku teraz na 1 dziecko? I dochody od których pracodawców byłyby uznane za utracone lub uzyskane? I wreszcie 🙂 jak urząd wg przepisów powinien potraktować kwestię odejmowania kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu dochodu? Będzie brał pod uwagę kwotę z umowy czy kwotę pomniejszoną o ww koszty?
  Dużo pytań ale będę bardzo wdzięczna za pomoc!

  Odpowiedz
  • 19 stycznia 2017 o 11:24 pm
   Permalink

   Witam,
   Postaram się w odpowiedzi skorzystać z oznaczeń A,B,C, jakie wprowadziłaś na potrzeby wskazania mi kolejno, z kim Twój mąż podpisywał umowy.
   Jak rozumiem w chwili obecnej umowy zawierane są wyłącznie z C i jest to ponownie umowa o dzieło podpisywana co kilka tygodni bez ciągłości na zasadzie od 1.01 do 31.01, a następna umowa od 1.02.
   Umowy zawierane w latach 2014 – 2016 z A i B można więc uznać za rozwiązane, a dochód z nich za utracony.
   Tym samym jeżeli teraz złożylibyście wniosek o 500+ na pierwsze dziecko, mimo, że wciąż brane są pod uwagę jako bazowe dochody za 2014 rok, to w praktyce w Waszym przypadku znaczenie miałby dochód z umów z C. Twój dochód z tytułu umowy o dzieło w XII 2016 był jednorazowy, nie musisz go zgłaszać.
   Z Twojego kolejnego pytania wnioskuję, że Twój mąż zawiera umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, co skutkuje inną kwotą do wyliczenia kwoty netto, a inną do obliczenia zobowiązania podatkowego. Przykładowo kwota wynagrodzenia brutto to 1050 zł. Netto to 955 zł, ale tylko dlatego, że koszty uzyskania przychodu ustalone są na 525 zł z uwagi na przeniesienie praw autorskich. Dla ustalenia prawa do 500+ brany jest jednak dochód netto 955 zł, a nie 525 zł (1050 – 525) i jest to zasadne, bo jest to realnie otrzymany dochód.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • 22 stycznia 2017 o 2:57 pm
    Permalink

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze pytanie odnośnie dokumentów potrzebnych do uzyskania becikowego w naszym przypadku (wniosek chcemy składać w przyszłym tygodniu). Skoro dochody męża za 2014 i 2015 z A i B można uznać za utracone, to czy musimy to jakoś udokumentowac przy składaniu wniosku o becikowe (np. zaświadczenie od pracodawcy A i B, że już nie pracuje)? Czy dobrze rozumiem, że musielibyśmy dołączyć do wniosku ksero wszystkich umów o dzieło za 2016 rok od C? Mojej jednorazowej umowy o dzieło z grudnia z kolei nie muszę dołączać?

    Odpowiedz
    • 22 stycznia 2017 o 9:51 pm
     Permalink

     Proszę bardzo.
     Do rozpatrywania wniosku o becikowe będą brane w Waszym przypadku dochody za rok 2015, więc o dochody z 2014 roku nikt Was już nie będzie pytał. Natomiast w przypadku dochodów utraconych z A i B, jak najbardziej musicie udokumentować fakt ich utraty (np. świadectwo pracy/ zaświadczenie o okresie zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia).
     Umowy o dzieło od C dołączyłabym wszystkie, przedstawiłabym również Twoją umowę o dzieło z grudnia. Nie musiałaś donosić jej do urzędu mając już przyznane 500+, jednak teraz starasz się o becikowe niejako „od początku”. Aby nie zarzucono Ci ukrywania dochodu, zrób ksero tej umowy – przy tej ilości papierów 1 więcej już nie robi praktycznie różnicy 🙂

     Odpowiedz
   • 29 września 2017 o 1:09 pm
    Permalink

    Co do sposoby obliczania dochodu branego pod uwagę przy 500+ to wprowadził a Pani w błąd bo w przypadku umów o dzieło dochodem jest kwota brutto minus koszty uzyskania przychodu (w tym przypadku 50%) minus zapłacony podatek to w przypadku przykładu 1050 zł brutto dochodem będzie zaledwie 430 zł (1050 minus 525(koszty) minus 95(podatek) )

    Odpowiedz
    • 29 września 2017 o 6:21 pm
     Permalink

     Witam,
     Dochodem realnie otrzymanym nie będzie kwota 430 zł, a kwota 955 zł. Taka też kwota widnieć będzie na rachunku wystawianym przez wykonawcę dzieła. W mojej ocenie więc zasadne jest przyjęcie tej kwoty jako kwoty dochodu uzyskanego w przypadku, gdy dochód ten został uzyskany po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do 500+.
     Jeżeli nie zgadzasz się ze mną, proszę o wskazanie jakiegoś źródła czy to ustawowego, czy pochodzącego z opracowania księgowego. Chętnie się z nim zapoznam.

     Odpowiedz
 • 10 lutego 2017 o 8:02 pm
  Permalink

  Chciałabym się dowiedzieć o następującą rzecz,jeżeli pobieram 500+,na pierwsze dziecko,a zmieniła się moja sytuacja finansowa i przekroczenie kryterium dochodowe nie zgłaszając tego do mops,to czy będę mogła składc nowy wniosek na kolejny rok tylko na drugie dziecko nie podając przyczyny dlaczego tylko na jedno dziecko?

  Odpowiedz
  • 11 lutego 2017 o 11:34 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli zmieniła się Twoja sytuacja finansowa (w taki sposób, że nastąpiło uzyskanie dochodu, a nie jego podwyższenie), masz obowiązek zgłosić to do MOPS.
   W innym przypadku możesz otrzymać decyzję nakazującą zwrot nienależnie pobranego świadczenia (wraz z odsetkami).
   Ciężko mi stwierdzić czy w sytuacji, w której nie poinformujesz MOPS-u o uzyskanym dochodzie w odpowiednim momencie, a następnie nowy wniosek o 500+ złożysz tylko na drugie dziecko, MOPS zacznie sprawdzać dochody Twojej rodziny za okres pobierania świadczenia na oboje dzieci.
   Organy administracji mają prawo prowadzić postępowania kontrolne. Czy będą jednak prowadzić wiele kontroli w sprawie nienależnego pobierania 500+, pokaże dopiero czas.

   Odpowiedz
 • 11 lutego 2017 o 10:49 am
  Permalink

  Witam, mam pytanie czy wzrost wynagrodzenia minimalnego od stycznia 2017roku należy zgłaszać jako dochód uzyskany?

  Odpowiedz
  • 11 lutego 2017 o 8:58 pm
   Permalink

   Witam,
   Nie – podwyżki wynagrodzenia nie trzeba zgłaszać – niezależnie od tego, z czego wynika. To nie jest dochód uzyskany, a tylko podwyższenie dochodu.

   Odpowiedz
 • 11 lutego 2017 o 5:15 pm
  Permalink

  Witam,
  Czy uzyskanie zwrotu podatku PIT w 2017 r. (ulga rodzinna, internet) moze wplynac na odebranie swiadczenia 500+ na pierwsze dziecko? Mamy przyznane do konca wrzesnia 2017 r. Rozliczam sie wspolnie z mezem. On na etacie ja DG. Zalezaloby nam na szybkim zlozeniu deklaracji, ale jesli grozilaby utrata 500+, to moze warto sie wstrzymac do konca kwietnia. Bardzo prosze o odpowiedz.

  Odpowiedz
  • 11 lutego 2017 o 9:01 pm
   Permalink

   Witam,
   Możecie się rozliczać jak najszybciej będziecie chcieli i mogli. Zwrot podatku za rok 2016 nie stanowi dochodu, który musisz zgłosić jako dochód uzyskany, a tym samym nie może spowodować, że utracisz prawo do 500+ na pierwsze dziecko 🙂
   Dochód rozliczony PIT-em za 2016 rok będzie brany pod uwagę dopiero, gdy złożysz wniosek o 500+ na nowy okres zasiłkowy (na okres od 1.10.2017 do 30.09.2018).

   Odpowiedz
 • 16 lutego 2017 o 12:58 pm
  Permalink

  czy bede musiala zglaszac fakt otrzymania darowizny gdy będe składać wniosek o 500+ na okres od 1.10.2017 roku? darowizna byla nieopodatkowana i nie musze jej rozliczac w rocznym pit.

  Odpowiedz
 • 21 lutego 2017 o 7:47 pm
  Permalink

  Czy Mops może nakazać zwrot 500+ jeśli wyjdzie na jaw, że osoba podjęła pracę i nie zgłosiła tego faktu, ale podjęcie pracy nie spowodowało, że przekroczony został próg 800 zł/osobę /chodzi o 1 dziecko/ ? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna do ukarania w postaci zwrotu wypłaconego zasiłku w przypadku gdy ktoś nie zgłosił faktu, który i tak niczego nie zmieni ?

  Odpowiedz
  • 24 lutego 2017 o 12:17 am
   Permalink

   Art. 20. ust. 1. ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc tej, która wprowadziła 500+) wskazuje, że „(…)W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego osoba otrzymująca świadczenie wychowawcze jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego to świadczenie.(…)”.
   Jeżeli Ty lub Twój partner/mąż podjęliście pracę i nie zgłosiliście tego, proponowałabym zgłosić to jak najszybciej, by nikt nie mógł Wam zarzucić naruszenia treści w/w artykułu, jednak nie widzę podstawy do „ukarania” Was i nakazania przez organ zwrotu świadczenia nienależnie pobranego, skoro dochód na osobę w rodzinie nie przekracza nadal 800 zł na osobę.

   Odpowiedz
 • 23 lutego 2017 o 1:50 pm
  Permalink

  Witam,
  Od 2015 roku trwa moja sprawa rozwodowa i końca nie widać. 500+ dostałam na dwoje dzieci bo GOPS sam pobrał informacje o dochodach ale od razu mi powiedziano , że jeśli przy następnym składaniu wniosku nie będę miała prawomocnego wyroku rozwodowego to tego świadczenia na pierwsze dziecko już nie otrzymam, bo mąż utracił zarobki ( zwolnił się z pracy w 2015 aby płacić jak najmniejsze alimenty) a nie podpisze oświadczenia o utraconych dochodach złośliwie tak jak nie podpisał oświadczenia żeby dzieci otrzymały zasiłek rodzinny.Czy konieczne jest jego oświadczenie o utracie dochodów?

  Odpowiedz
  • 28 lutego 2017 o 5:43 pm
   Permalink

   Witam,
   Trafiłaś na bardzo przyjazny GOPS – większość rodziców w trakcie rozwodu ma duże problemy, by uzyskać 500+ na pierwsze dziecko. Z tego, co piszesz, GOPS pobrał sam informacje o dochodach Twojego męża (i to jest działanie prawidłowe), ale nie miał w rzeczywistości pełnej wiedzy, by ocenić jego dochody, nie miał możliwości sprawdzić czy mąż nie uzyskał np. nowego dochodu (choćby dlatego, że nie każda umowa podlega zgłoszeniu do ZUS). Gdyby patrzeć kontrolnie na działanie GOPS i wydanie Ci decyzji pozytywnej, można by mieć wątpliwości czy działanie to było prawidłowe.
   Oczywiście nie twierdzę, że powinnaś oddać 500+ 🙂 Znam jednak przypadki, w których organy uznały, że nie mając możliwości sprawdzenia czy członek rodziny uzyskał lub utracił dochód po roku bazowym, po prostu odmówiły przyznania prawa do świadczenia.
   W Twojej sytuacji ciężko powiedzieć co zrobi GOPS przy rozpoznawaniu wniosku na kolejny okres zasiłkowy. Nie do końca prawidłowe w mojej ocenie jest to, co GOPS zrobił teraz, dlatego panie powiedziały Ci to, co powiedziały. To oczywiste zresztą, że najprościej byłoby mieć orzeczony rozwód, wówczas GOPS nie miałby wątpliwości, że mąż nie wchodzi w skład Twojej rodziny i nie brałby pod uwagę jego dochodów. Wiem jednak, że nie zawsze jest to takie proste. Piszesz, że sprawa rozwodowa ciągnie się od 2015 roku. Czy możesz napisać coś więcej o tym, co sprawia, że wciąż jesteś w tym miejscu, w którym jesteś? Może będę mogła coś podpowiedzieć.

   Odpowiedz
 • 28 lutego 2017 o 8:08 pm
  Permalink

  Witam serdecznie! W roku 2016 otrzymałam od Rodziców darowiznę pieniężną, którą zgłosiłam do US aby być zwolnioną z podatku od darowizn.Otrzymałam też nieruchomość (działkę), którą do US zgłsił notariusz. Dziś byłam w OPS w dziale 500+ zapytać czy miałam obowiązek to zgłosić. Miła pani powiedziała, że nie muszę ich o tym informować. Natomiast zostanie mi to wliczone jako dochód na wniosek składany od 1.10.2017r. Czy ta Pani ma rację? Z tego bloga zrozumiałam, że darowizna pieniężna nie jest wliczana do dochodu. Poza tym ponoć nie muszę darowizny już wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym, we wniosku 500+ również nigdzie nie było rubryki „otrzymane darowizny”. Proszę o wyjaśnienie jak to jest w moim przypadku.

  Odpowiedz
  • 5 marca 2017 o 7:52 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,

   Kolejny raz spojrzałam na art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych (a więc przepis, do którego ustawodawca odsyła przy ustalaniu co jest dochodem rodziny branym pod uwagę do programu 500+). Nie znajduję tu żadnego zapisu, który wskazywałby, że darowizna wchodzi w skład dochodu rodziny do świadczenia 500+ na pierwsze dziecko.
   Jeżeli pani w Twoim OPS twierdzi, że przy składaniu wniosku o 500+ na okres zasiłkowy 1.10.2017 – 30.09.2018 będzie brany pod uwagę dochód z uzyskanych przez Ciebie darowizn, to powinna umieć wskazać Ci podstawę prawną do takiego działania. Darowizna nie jest dochodem opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie jest rozliczana ryczałtem ani nie została wymieniona wśród dochodów nieopodatkowanych podatkiem od osób fizycznych, które podlegają zaliczeniu do dochodu rodziny. A ustawa tylko takie dochody wskazuje jako podlegające takiemu zaliczeniu. W razie wątpliwości odsyłam Cię (albo bardziej panią urzędnik niż Ciebie) do art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci.

   Odpowiedz
   • 9 marca 2017 o 8:38 pm
    Permalink

    Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. I gratuluję tak świetnego bloga! Na prawdę bardzo rzetelenie udziela Pani informacji. Jest Pani niezastąpiona!

    Odpowiedz
 • 2 marca 2017 o 7:44 am
  Permalink

  Witam serdecznie. Na dzień dzisiejszych córcia ma przyznane 500plus. Teraz moje pytanie :w kwietniu sprzedaję 0.84ha pola. Czy muszę poinformować MOPS o tej sytuacji? Czy zostanie wstrzymane świadczenie? Jeśli tak, to czy we wrześniu mogę starać się o ponowne świadczenie? Pozdrawiam Ewelina

  Odpowiedz
  • 4 marca 2017 o 10:19 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Dochód ze sprzedaży nieruchomości nie podlega konieczności zgłoszenia w trakcie pobierania 500+, bo nie jest wyszczególniony w tzw.koszyku dochodów uzyskanych. To oznacza,że sprzedaż pola nie spowoduje utraty prawa do 500+.
   Jest to jednak dochód, który będzie się liczyć dla dochodu za rok 2017, który będzie brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do 500+ na okres zasiłkowy 1.10.2018-30.09.2019 (zgodnie z aktualnymi przepisami).
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • 9 marca 2017 o 9:01 pm
    Permalink

    Chciałam tylko zapytać w kwestii tego dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości są traktowane jako dochód jeśli nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat od daty nabycia tej nieruchomości. Wtedy dochód ten deklaruje się w PIT 39. Po upływie 5 lat pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomościnie są traktowane jako dochód i niepodlegają opodatkowaniu dochodowemu Art. 30e. 1. i 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 2032). Więc jeżeli sprzedawane pole będzie sprzedane po upływie 5 lat od nabycia w ogóle nie wlicza się nigdy do jakiegokolwiek dochodu w przypadku 500 + ?

    Odpowiedz
    • 10 marca 2017 o 4:54 pm
     Permalink

     To jest troszkę inaczej.
     Terminy, jakie wskazują ustawy podatkowe (a więc np. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie mają dosłownego przeniesienia na terminy brane pod uwagę do ustalania dochodu rodziny do 500+.
     Do ustalenia dochodu rodziny na okres zasiłkowy 1.10.2016 – 30.09.2017 roku brano pod uwagę dochód za rok 2014 (jako bazowy) oraz zmiany, jakie zaszły po tym roku.
     Jeżeli nic się nie zmieni, to: Na kolejny okres zasiłkowy 1.10.2017 – 30.09.2018 będą brane dochody za rok 2016, a na okres zasiłkowy od 1.10.2018 roku do 30.09.2019 roku dochody za 2017 rok.
     Sprzedaż pola w roku 2017 nie będzie miała znaczenia dla uzyskania 500+ na pierwsze dziecko na okres 1.10.2017 – 30.09.2018, bo dochód ten nie jest uznawany przez ustawę za dochód uzyskany.
     Natomiast co do zwolnienia z opodatkowania sprzedaży nieruchomości po 5 latach od jej nabycia, nie powiedziałabym, że zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku powoduje brak osiągnięcia dochodu. Tutaj jednak musiałby się wypowiedzieć specjalista od prawa podatkowego, ja nim nie jestem 😉

     Odpowiedz
 • 5 marca 2017 o 12:17 pm
  Permalink

  Dziękuję slicznie za odpowiedź. Tylko jak pamiętam jakiś czas temu mówiłam w mops-ie, że będę sprzedawać ziemię i Pani mówiła, że jest to dochód i mam obowiązek poinformować ich o tym A tym samym świadczenie zostaję wstzymane od następnego msc. To jakies żarty w tych urzędach. Każdy sobie. Ale jeśli mops wstrzyma mi świadczenie ( w kwietniu mimo to) to czy we wrześniu (tak na logikę ) bo daje się PIT za 2016 mogą mi również odmówić przez to że sprzedalam pole?

  Odpowiedz
  • 5 marca 2017 o 1:07 pm
   Permalink

   Proszę bardzo.
   Pani z Twojego urzędu powinna zapoznać się z art.2 ust.20 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci -tam są wskazane tzw.dochody uzyskane. Dochód ze sprzedaży nieruchomości tam nie figuruje.
   We wrześniu również brak będzie podstawy, by ze względu na sprzedaż pola odmówiono Ci prawa do 500+, chyba że zmienią się przepisy,ale na razie nic na ten temat nie wiadomo.

   Odpowiedz
 • 6 marca 2017 o 7:36 am
  Permalink

  Ślicznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Dam znać Pani co w wyszło w tym naszym mops-ie.

  Odpowiedz
 • 6 marca 2017 o 2:00 pm
  Permalink

  Witam, złożyłam wniosek o świadczenie rodzinne na okres 2016/2017, wiem, że brany będzie z us pit za rok 2015, ale wtedy jeszcze pracowałam i zarabiałam więcej jak dzisiaj i patrząc na dochód z 2015 r to mi się nie należy. Ponieważ obecnie sytuacja się zmieniła i dochód na osobę w rodzinie wg pani z mopsu wychodzi 380 zl to jaki dochód będzie brany pod uwagę ? Z 2015r czy z 2016r czy może tylko 2015 i obecny ? dodam, że od 1.01.2016 byłam osobą bezrobotną a dzisiaj pracuję i mam dochód 873zł netto.

  Odpowiedz
  • 11 marca 2017 o 7:58 pm
   Permalink

   Witam,
   Pani z MOPS ustalając wysokość dochodu na 1 osobę w rodzinie na pewno zastosowała zasady przewidziane w treści ustawy, a więc ze względu na zmiany Waszej sytuacji od dochodu za rok 2015 odliczyła dochód utracony (którego już nie osiągacie) i doliczyła dochód uzyskany w roku 2016 lub 2017 (który obecnie osiągacie). Kwota 380 zł na osobę mieści się w kryterium dochodowym do zasiłku rodzinnego, nie widzę więc powodu, byś miała nie otrzymać świadczenia.

   Odpowiedz
 • 7 marca 2017 o 10:46 pm
  Permalink

  Witam,
  składałam teraz – marzec- wniosek o świadczenie rodzinne na okres 2016/2017, wiem, że brane są dochody za 2015 r /z pit-u/ W tamtym okresie mąż z działalności miał stratę, ja z pracy dochód ale obecnie mój dochód jest dużo niższy niż był w 2015 r. /w między czasie straciłam pracę, pobierałam zasiłek, podjęłam pracę/ . Czy MOPS będzie brał pod uwagę całą „historię” naszych dochodów od 2015 r do końca 2016 i obcną sytuację, czy tylko pity za 2015 i obecną sytuację ?

  Odpowiedz
  • 10 marca 2017 o 12:27 pm
   Permalink

   Witam,
   W przypadku obecnie rozpatrywanych wniosków o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami brany pod uwagę jest dochód za rok 2015 jako bazowy oraz zmiany, jakie nastąpiły już po tym roku. Jeżeli, tak, jak piszesz, następowały u Ciebie zmiany związane z zatrudnieniem, powinnaś te zmiany udokumentować, by organ (MOPS) mógł zaliczyć pewne dochody do dochodów utraconych (np. wynagrodzenie z 1 umowy o pracę i zasiłek dla bezrobotnych), a inne do dochodów uzyskanych (np. wynagrodzenie z umowy o pracę, którą masz teraz).

   Odpowiedz
 • 9 marca 2017 o 11:29 pm
  Permalink

  Witam serdecznie! Mam dwoje dzieci. Najmłodsza córeczka urodziła się w grudniu 2015r. Ze względu na to że jestem osobą bezrobotną (wychowuję młodszą córeczkę) w lutym 2016 roku złożyłam wniosek o świadczenie rodzicielskie. Mąż do czerwca 2016 r. pracował w Niemczech. Z tego względu ROPS rozpoczął swoje procedury. Niemcy do dnia dzisiejszego nie odpowiedzieli na wysłane zapytanie. W lipcu złożyłam wniosek 500+ na pierwsze i drugie dziecko. Męża dochód netto wynosi 2700 zł. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Kilka dni temu otrzymałam decyzję o przyznaniu mi świadczenia za okres od 1 lipca do grudnia 2016. Za wcześniejsze miesiące (od stycznia2016 do czerwca 2016)nie ma decyzji, ponieważ czekamy wciąż na odpowiedź urzędu w Niemczech. I teraz mnie zastanawia czy jak uzyskam przelew zaległego świadczenia rodzicielskiego (córeczka rok skończyła w grudniu 2016) to wpłynie to na dochód 500+ na pierwsze dziecko? Czy jestem zobowiązana to zgłosić w Centrum Świadczeń?
  Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
  • 12 marca 2017 o 10:03 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,

   Po pierwsze gratuluję, że w zaistniałych okolicznościach udało Wam się uzyskać 500+ za okres od lipca do grudnia 2016 🙂
   Po drugie mam nadzieję, że i za pozostałe miesiące zostaną Wam wypłacone pieniądze.
   Po trzecie, zadałaś ciekawe i niełatwe pytanie:
   Gdybyś otrzymywała świadczenie rodzicielskie co miesiąc przez cały rok 2016, ten dodatkowy 1000 zł wliczałby się do dochodu Twojej rodziny i wobec tego, że Twój mąż zarabia 2700 zł netto, przekraczalibyście kryterium dochodowe dla otrzymania 500+ na pierwsze dziecko. Jednak przez cały ten czas nie dostawałaś tego świadczenia, a teraz otrzymasz je w taki sposób, jakby było świadczeniem jednorazowym. W mojej ocenie wypłata całego zaległego świadczenia w formie jednego przelewu spowoduje, że organ nie będzie mógł uznać go za dochód uzyskany, chyba, że równocześnie uzna, że w tym samym momencie dochód stał się także dochodem utraconym (bo jednorazowa wypłata spowoduje, że w kolejnym miesiącu nie uzyskasz już tego świadczenia). Na tzw. wszelki wypadek zgłosiłabym jednak otrzymanie zaległego świadczenia w Centrum Świadczeń. Ustawa nie precyzuje bowiem w żaden sposób, jak traktować taką sytuację, jak Twoja.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz
   • 13 marca 2017 o 9:37 am
    Permalink

    Po przeczytaniu tej odpowiedzi mam mętlik w głowie. Przecież świadczenie rodzicielskie 500+ miało nie wliczać się do dochodu. Skąd zatem to stwierdzenie, że dodatkowy 1000 zł wliczałby się do dochodu?

    Odpowiedz
    • 13 marca 2017 o 5:53 pm
     Permalink

     Świadczenie rodzicielskie – inaczej „kosiniakowe” – wlicza się do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+. Wynika to z odesłania do art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, gdy mowa o dochodzie rodziny oraz z treści art. 2 ust. 20 g ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc tej, która wprowadziła 500+), gdzie wskazane jest, że uzyskaniem dochodu jest m.in. uzyskanie świadczenia rodzicielskiego.
     Do dochodu nie wlicza się zasiłek rodzinny, ale świadczenie rodzicielskie się wlicza.
     Problem, z którym mierzy się Czytelniczka jest trochę inny – ona to świadczenie uzyska w formie „jednorazowej zapłaty zaległości” i ja nie traktowałabym tego już jako dochodu uzyskanego, ale nie wiem jak podejdzie do tego MOPS/GOPS, bo w przepisach nie ma mowy o takiej sytuacji.

     Odpowiedz
     • 13 marca 2017 o 7:11 pm
      Permalink

      Przepraszam, rzeczywiście to ja namieszałam. Pomyliłam „kosiniakowe” z 500+ stąd to zamieszanie 🙂

     • 13 marca 2017 o 10:11 pm
      Permalink

      Uff,już się bałam, że przestaję pisać po ludzku 😉

   • 23 marca 2017 o 11:17 pm
    Permalink

    Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź! 🙂

    Odpowiedz
 • 12 marca 2017 o 1:30 pm
  Permalink

  Witam,
  Czy umowy zlecenie zawierane z tym samym pracodawca ale bez ciaglosci powinna być zgłaszane?
  Przykładowo zlecenie od 10.12 do 09.01 i drugie od 10.02 do 09.03?

  Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiec

  Odpowiedz
  • 15 marca 2017 o 9:00 pm
   Permalink

   Witam,
   W mojej ocenie przy takich umowach nie bardzo jest jak mówić o dochodzie uzyskanym i dochodzie utraconym, bo organ „zaliczając” dochód z umowy zlecenie do dochodu rodziny bierze pod uwagę dochód uzyskany w drugim miesiącu uzyskiwania dochodu, a umowy o jakich piszesz są zawierane na okres 1 miesiąca i przerwane dłuższym okresem czasu. Z tego względu umowy takie nie będą uwzględniane przez organ i nie muszą być zgłaszane, ale jeżeli chcesz mieć pewność, że nikt nie zarzuci Ci niedopełnienia obowiązku zgłaszania zmian, możesz podejść z nimi do urzędu, który wydał decyzję przyznającą Ci 500+.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
  • 31 marca 2017 o 2:50 pm
   Permalink

   Też mam taką umowę. Przedłużają co miesiąc. Z 1 strony to dobrze dla Ciebie bo dochod z umowy zlecenie nie jest doliczany do waszego dochodu. Będzie doliczony tylko wtedy gdy umowa zlecenie będzie podpisana na dłuższy okres tj.3msc. 6msc lub rok. Wtedy wyliczaja średnia z danego okresu zatrudnienia. Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • 31 marca 2017 o 2:56 pm
    Permalink

    Ewelina i nie ma znaczenia ze np. jest bez przerwy jedna po drugiej?

    Odpowiedz
 • 12 marca 2017 o 1:35 pm
  Permalink

  Bo rozumie ze nie będzie brany taki dochód pod uwagę tylko sam daj czy powinno się zgłaszac?
  No i jak nie zgłosze teraz to będzie ono widoczne na picie z 2016 to wtedy trzeba je donieść to zlecenia ? Żeby nie brali do dochodów czegoś co nie ma ciągłości

  Odpowiedz
  • 15 marca 2017 o 9:06 pm
   Permalink

   Czasem na takiej umowie wpisany jest wyższy dochód niż dochód uzyskiwany z umowy o pracę. Ale tu nie ma znaczenia dochód jako taki, tylko fakt, że między umowami nie ma ciągłości. Nie musisz ich zgłaszać.
   Dochód z tych umów będzie widoczny na PIT za 2016 rok, co nie ma znaczenia dla obecnie pobieranego świadczenia, pamiętaj jednak, że dochód za 2016 rok będzie brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do 500+ na okres od 1.10.2017 roku do 30.09.2018 roku.

   Odpowiedz
   • 15 marca 2017 o 9:18 pm
    Permalink

    Ślicznie dziękuję za odpowiedź.

    To teraz tak w następnym okresie zasiłkowym przy składaniu nowego wniosku dołączę np. Zaświadczenie od zleceniodawcy z wyszczegulnionymi okresami na jakie poszczególne umowy były zawarte oraz z lacznym przychodem z tytyłu umów zlecen za caly 2016.

    A może umowy i pit11 ze zleceń?

    Pytam bo to ostatnie zlecenie i raczej kontaktu ze zleceniodawca nie będę mieć.
    . (Ewentualnie sama umowa ale tam jest stawka godzinowa)
    I rozumie ze to wystarczy żeby dochody ze zlecenia z 2016 roku nie były brane pod uwagę.

    Czyli ci do zasady nie ma znaczenia ile było z takich zleceń zawartyn na okres krótszy niz 2 miesiace bez ciągłość zatrudnienia.

    Odpowiedz
    • 15 marca 2017 o 9:23 pm
     Permalink

     Nie będę niestety mieć już tych zleceń ☺ czyli rozumie ze ten dochód z 2016 po całości z tytułu zleceń powinien być wykluczony. Analogicznie jak ktoś przechodzi na wychowawczy z dniem np. 01.01.2017 to dochód z tytułu umowy o pracę jest dochodem utraconym/wykluczonym i nie brany pod uwagę

     Odpowiedz
     • 15 marca 2017 o 9:46 pm
      Permalink

      Tak, jeżeli rodzic decyduje się na skorzystanie z urlopu wychowawczego, jego dochód z tytułu umowy o pracę staje się dochodem utraconym i nie wlicza się do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do świadczenia.

    • 15 marca 2017 o 9:38 pm
     Permalink

     Proszę bardzo.

     Tak, można powiedzieć, że zasadniczo takie umowy zawierane na okres do 1 miesiąca, do których nie ma zastosowania ciągłość, nie są obecnie wliczane do dochodu rodziny jako dochód uzyskany. Nie wiem jak będzie od października, bo przebąkuje się co jakiś czas o uszczelnianiu przepisów.

     W Twojej sytuacji dochód z tych umów zlecenie – jeżeli nie jest i nie będzie już uzyskiwany – będzie przy ustalaniu prawa do świadczenia na okres od 1.10.2017 roku traktowany jako dochód utracony, jeżeli przedstawisz umowy oraz do każdej z nich zaświadczenie od zleceniobiorcy o okresie zlecenia i wynagrodzeniu za nie. PIT-11 będzie wystawiony 1 od jednego zleceniobiorcy, oczywiście możesz także go dołączyć, ale ważne, by zaakcentować paniom w urzędzie, że między umowami nie było ciągłości.

     Odpowiedz
 • 13 marca 2017 o 10:39 am
  Permalink

  Witam,
  nasza rodzina załapała się na 500+ od samego początku bo nie przekraczaliśmy dochodu za rok 2014 i nawet 2015. Ale moje pytanie jest następujące. Mąż jeszcze nie ma umowy na czas nieokreślony. Cały czas ma przedłużaną. I właśnie otrzymując kontunuację zatrudnienia z podwyższką nie otrzymał dokumentu: aneks do umowy ani porozumienia stron do umowy ale umowę o pracę. Czy w takim przypadku należy ją zgłosić? Czy jest to pozyskanie nowego dochodu czy traktowane jako zwykła podwyższka. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • 17 marca 2017 o 7:48 am
   Permalink

   Witam,
   Czy między umowami męża będzie kilkudniowa przerwa, czy też będą one zawierane jedna po drugiej na zasadzie ciągłości?
   Jeżeli będzie przerwa, dochód z pierwszej umowy zostanie uznany za utracony, a dochód z nowej umowy za uzyskany.
   W braku przerwy między umowami wiele organów przyjmuje, że nastąpiła ciagłość i nie traktuje tej sytuacji jako uzyskania dochodu.
   Aby jednak mieć 100% pewności jak podchodzi do tego zagadnienia organ, który wydał Twoją decyzję, powinnaś zapytaćwiczenia bezpośrednio w swoim urzędzie.
   Ja mogę podpowiedzieć jeszcze tyle,że w razie nie uznania przez organ ciągłości umów Twojego męża możesz spróbować się odwoływać ☺

   Odpowiedz
 • 15 marca 2017 o 7:47 pm
  Permalink

  Witam Mam pytanie pobieramy 500+ na pierwsze dziecko moje wynagrodzenie to najniższa krajowa mój mąż pracował z taką samą umową Teraz aneksem do umowy mam 3/4 etatu a mój mąż 1/4 etatu w sumie straciliśmy cały etat cz to jest dochód utracony?

  Odpowiedz
  • 15 marca 2017 o 10:06 pm
   Permalink

   Witam,
   Zmiana wynagrodzenia wynikająca ze zmniejszenia etatu dokonana w ramach aneksu zmieniającego to nie jest utrata dochodu, a tylko jego obniżenie. Jeżeli jednak pobierasz 500+ na pierwsze dziecko, te zmiany będą miały znaczenie przy ustalaniu prawa do świadczenia na okres od 1.10.2018 roku do 30.09.2019, gdyż wówczas będą brane pod uwagę dochody za 2017 rok.

   Odpowiedz
   • 15 marca 2017 o 10:15 pm
    Permalink

    Jeśli nie byłoby aneksu tylko nowa umowa a do starej świadectwo pracy to byłby dochód utracony z całego etatu oraz uzyskamy z częściowego etatu .

    Odpowiedz
 • 15 marca 2017 o 10:10 pm
  Permalink

  Podsumowujac przy wniosku na następny okres zasiłkowy dołączam wszystkie umowy w których jest stawka godzinowa +pit 11 (zeby wiadomo było ile z pity 37 mają odjac)

  lub zaświadczenie z wyszczegolninnymi okresami na jaki zostały zawarte wszystkie zlecenia oraz np. Zborczym przychodem + zaliczka na podatek + zdrowotna 9% (żeby wiadomo było ile z pity 37 odjac )

  Podsumowania układają wszystko
  A Lubie iść raz przy becikowe był taki cyrk ze cyba ze 4 razy tam latalam.

  Dzięki wielkie i pozdrawiam napwwno ktoś jeszcze skorzysta i tej informacji.

  P.S.
  tez mam syna z 2014

  Odpowiedz
  • 15 marca 2017 o 10:22 pm
   Permalink

   Najlepiej załączyć wszystkie umowy + PIT-11 + zaświadczenie (takie coś na kształt świadectwa pracy tylko wystawiane przez zleceniodawcę).

   Jak będziesz składać wniosek na nowy okres zasiłkowy, możemy jeszcze raz zrobić podsumowanie, żebyś mogła pójść do urzędu raz 😉 Przypuszczam, że będzie wiele pytań o wnioski we wrześniu.

   PS Super! Taki sam łobuziak, jak moja córa? 🙂

   Odpowiedz
   • 15 marca 2017 o 10:28 pm
    Permalink

    Zboj ale bardzo radosny a gada juz jak człowiek ma 2.5 roku .
    Ogolnie wiek do 3 lat jest fajny potem jak to mówię jest tylko gozej ☺

    Odpowiedz
    • 15 marca 2017 o 10:43 pm
     Permalink

     🙂 W takim razie dogadałby się bez problemu z moją małą gadułką, muszę kiedyś jakiś filmik z nią wstawić na bloga – jak zaczyna mówić, można paść ze śmiechu 😀
     Super, że Ci zdrowo fajnie się synek rozwija – to najważniejsze 🙂
     A co do wieku dziecka po 3 roku życia – wszystko przede mną :P. Na szczęście jeszcze chwilka do tej magicznej „3-ki” 🙂

     Odpowiedz
   • 20 marca 2017 o 10:53 pm
    Permalink

    Mam jeszcze jedno pytanie koleżanka ma umowy zlecenie zawierane każda na jeden miesiąc kalendarzowy
    Ma takie umowy od września 2016 najprawdopodobniej ostatni będzie w czerwcu 2017 – praca w szkole ( dostaje 500+ na pierwsze dziecko) nie zgłaszała ich.
    Czy składąc wniosek na następny okres zasilkowy (o ile nic się nie zmieni w przepisach ) mogą potraktować takie umowy jAK ciągłość?
    Wsumie to nawet nie ma uzysku bo nie ma drugiego miesiąca ale jest ciągłość np. w danych z ZUS.

    Odpowiedz
    • 25 marca 2017 o 7:21 pm
     Permalink

     Jeżeli dobrze rozumiem, są to umowy zawierane z tym samym zleceniodawcą. Czy między kolejnymi umowami jest chociaż jeden dzień przerwy?

     Odpowiedz
     • 25 marca 2017 o 7:37 pm
      Permalink

      Są to umowy zlecenie zawierane na kolejne miesiące kalendarzowe.
      U tego samego zleceniodawcy. Bez przerwy ale każda jest oddzielna umowa cywilno – prawna .
      Jak czytam o uzysku to powinien być dostarczony dochód na 2 pelen przepracowany miesiąc. Te umowy z tego co rozumie nie mają drugiego miesiąca wice zgodnie z ustawą nue ma czego dostarczać bi nue ma drugiego miesiąca.
      Dobrze myślę? Tez wyroki ostanie czytalam o dochodzie uzyskanym i tsm wszędzie jest info ze musi być drugi miesiąc.

     • 25 marca 2017 o 8:21 pm
      Permalink

      Zgodnie z ustawą za dochód uzyskany przyjmuje się wysokość nowego dochodu (który pojawił się w rodzinie po 2014 roku i jest nadal uzyskiwany) za drugi miesiąc uzyskiwania tego dochodu. Równocześnie ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci w art. 2 ust. 20 wskazuje jako jedno ze źródeł uzyskania dochodu: uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (czyli m. in. podpisanie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub założenie firmy).
      Twoja koleżanka podpisuje umowę zlecenie co miesiąc, ale z tym samym zleceniodawcą i bez żadnego dnia przerwy, co w mojej ocenie powinno podlegać zgłoszeniu do organu, który przyznał prawo do 500+. Być może organ uzna, że te umowy nie stanowią ciągłości, ale na tzw. wszelki wypadek mimo wszystko radziłabym je zgłosić.

     • 25 marca 2017 o 7:42 pm
      Permalink

      Nie ma ani dnia przerwy . Teraz ma 7 umowę zlecenie.

     • 25 marca 2017 o 8:35 pm
      Permalink

      Bez spornie wiadomo ze lepiej zgłosić.

      Jak ja zaczęłam moje zlecenie to dzwonilam na infolinię i tam powiedzieli ze zlecenie będzie brane jeśli będzie na minimum 3 miesiące umowa wtedy za drugi miesiąc jest uzysk który wpływa ma wypłatę w 3 miesiącu zlecenia.
      Ogolnie to analogicznie jest w świadczeniach rodzinnych na których ustawę 500 plus stawiali.

      Dziękuję za pomoc ☺
      Dam znać jak się sprawa potoczyła.
      Do radze ze lepiej zgłosić bo i tak to wypłynie.

     • 25 marca 2017 o 8:40 pm
      Permalink

      Proszę bardzo 😉
      Doradź zgłoszenie, oczywiście. Zgadzam się z tym, co usłyszałaś na infolinii 500+, jednak w przypadku Twojej koleżanki umowa w rzeczywistości obejmuje nieprzerwanie więcej niż 3 miesiące (choć jest rozbita na kilka umów) i może być różnie potraktowana.
      Pozdrawiam serdecznie i czekam na informację jak potoczyła się sprawa 🙂

    • 8 czerwca 2017 o 9:25 am
     Permalink

     Dzien dobry jak sie potoczyła Pani sprawa bo moja znajoma ma podobna sytuacje?????

     Odpowiedz
 • 16 marca 2017 o 7:08 pm
  Permalink

  Dzień dobry,
  w 2016 r pobierałam /do nadal/ 500+ na jedno dziecko. Po rozliczeniu PIT-ów za 2016 r mojego i męża okazało się, że nasz dochód w 2016 r. przekroczył magiczne 800 zł/na osobę. Czy powinnam to natychmiast zgłosić, żeby np. przy składaniu kolejnego wniosku nie okazało się, że pobieraliśmy to 500+ nienależni i będziemy musieli zwracać całość ? Dodam, że obecną pracę /od stycznia 2017 do czerwca 2017/ zgłosiłam. Składając wniosek we wrześniu będę bez pracy i teoretycznie 500 + będzie mi się należeć na kolejny okres, ale czy ustalając to, nie okaże się, że muszę zwrócić pobrane świadczenie w 2016 r ?? Pozdrawiam ciepło. Iza

  Odpowiedz
  • 17 marca 2017 o 9:14 am
   Permalink

   Dzień dobry,
   Do ustalenia dochodu Twojej rodziny przy ustalaniu prawa do 500 + na okres od 1.10.2016 do 30.09.2017 Brano pod uwagę dochody za rok 2014 jako bazowe oraz dochody uzyskane i utracone po tym roku. Z tego względu całkiem możliwe jest, że dochód za 2016 rok stanowi inna kwota niż za 2014 z uwzględnieniem zmian.
   Jeżeli zgłosiłaś nową umowę o pracę, nikt nie może Ci zarzucić niedopełnienia obowiązku informowania organu o zmianach, które wpływają na prawo do świadczenia.
   A w kolejnym okresie zasiłkowym,jak piszesz, dochód z Twojej aktualnej umowy o pracę stanie się dochodem utraconym, więc nie ma co się nim martwić 🙂

   Odpowiedz
 • 17 marca 2017 o 10:46 pm
  Permalink

  Witam! Czytam wszystkie wątki i w związku z wpisami o sprzedaży pola i dochodem z tej sprzedaży mam takie pytanie… Pobieram 500 plus na drugie dziecko. Przed przyznaniem świadczenia sprawdzane były dochody za 2014 r. Nic nie dostarczałam, urzędnicy sami sprawdzili dochody z pit. Jedynie napisałam oświadczenie o dochodach z ziemi rolnej i ilości hektarów w 2014 r. Sytauacja jest taka, że po zebraniu plonów (czyli w 2014 roku dochód z uprawy ziemi wliczono nam do dochodu za 2014 r.) w paźddzierniku 2014 r. mąż sprzedał część ziemi rolnej. Aczkolwiek nie zgłosiliśmy tej sprzedaży do 500 plus, bo nigdzie nie było takiego zapytania odnośnie sprzedaży nieruchomości we formularzach. I teraz zastanawia mnie: wpisałam we wniosku, że w 2014 r. posiadaliśmy 4 h ziemi rolnej tylko nie wpisałam, że w pażdzierniku 2014r. część ziemi mąż sprzedał. czyli przez 10 miesięcy 2014 r. posiadaliśmy 4 h ziemi a przez pozostałe 2 miesiące 2014r. na skutek sprzedaży posiadaliśmy 2 h. Czy miałam obowiązek zgłosić jednak tę sprzedaż? Dzwoniłam do 500 plus i pani powiedziała mi, że nie, ale mam wrażenie, ża sama nie była zorientowana w temacie. Na pewno sprzedaży ziemi nie musieliśmy wykazywać w pit i w świetle przepisów o podatku dochodowym pieniądze ze sprzedaży nie wliczały się do naszego dochodu. Czy jestem w sytuacji, że w związku z uzyskaniem pieniędzy ze sprzedaży ziemi będziemy musieli zwrócić pobrane 500 plus? Wiem, że trochę ta sytuacja skomplikowana, ale proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
  • 18 marca 2017 o 2:37 pm
   Permalink

   Witam,
   W ustawie nie ma opisanej takiej sytuacji, jak Twoja. W przypadku posiadania przez wnioskodawcę lub jego członka rodziny ziemi uprawnej przyjmuje się po prostu wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego za dany rok, określony ustawą (w przypadku okresu zasiłkowego 1.02.2016 – 30.09.2017 był to rok 2014), a ten przeciętny dochód jest wskazywany w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
   W Twoim przypadku policzono dochód za 4 ha, bo tyle wskazałaś w treści oświadczenia złożonego do wniosku.
   Nie spotkałam się z sytuacją, w której po sprzedaży części pola organ odlicza sprzedane hektary i dochód z nich, a dodaje dochód ze sprzedaży. Stoję na takim samym stanowisku, jak pani z infolinii 500+, a więc, że nie miałaś i nie masz obowiązku tej sprzedaży zgłaszać.

   Odpowiedz
   • 19 marca 2017 o 8:00 pm
    Permalink

    Dziękuję za odpowiedź. Wątpliwości moje wzbudził fakt, że na tym forum były poruszane kwestie, że zaliczano pieniądze ze sprzedaży nieruchomości do dochodu i odmawioano przyznania świadczenia. Ale tak jak już pisałam, nie mieliśmy obowiązku (a nawet nie mogliśmy) wykazać tego w pit, bo sprzedaż tej ziemi rolnej nie podlegała opodatkowaniu. Stąd urzędnicy o niej nawet nie wiedzieli z pit, a ja przy składaniu wniosku tego nie ujęłam, bo nie widziałam takiej potrzeby. Jednak teraz zastanawaił mnie fakt art. 30e o dochocie z odpłatnego zbycia nieruchomości. Nie chcę sytuacji, że będę musiała zwrócić 500 plus wraz z odsetkami tym bardziej, że pieniądze na bierząco są wydawane i po prostu miałabym ogromny problem by je oddać. Czy nasza sprzedaż ziemi rolnej ma jakiś związek z tym art.30e ? (sprzedaż nieopodatkowana bo grunty były rolne i upłynęło 5 lat od nabycia i sprzedaży-brak obowiązku składania pit-39)
    Proszę jeszcze o wyjaśnienie takiej kwestii: barano pod uwagę dochody z 2014r, teraz będzie 2016r. A gdzie rok 2015?

    Odpowiedz
    • 20 marca 2017 o 10:40 pm
     Permalink

     Proszę bardzo.
     Otrzymałam od Czytelniczek decyzje SKO w związku ze sprzedażą nieruchomości, która nie podlegała opodatkowaniu i zamieszczę ich fragmenty na blogu – może uda się jeszcze w tym tygodniu. Potwierdzają one moje stanowisko i… Myślę, że powinny rozwiać też Twoje wątpliwości 🙂

     PS Rok 2015 się zgubił. Prawda jest taka, że gdyby ustawa wprowadzająca 500+ weszła w życie miesiąc później, liczyłby się już rok 2015, bo do 30.04 wszyscy podatnicy złożyli swoje PIT-y. Ale rząd się śpieszył i w ten sposób dochody całościowe za 2015 rok organów nie interesują.

     Odpowiedz
     • 21 marca 2017 o 10:32 am
      Permalink

      Dziękuję. Będę czekać. JUż jestem spokojniejsza, że nie będę musiała nic zwracać.

 • 18 marca 2017 o 4:49 pm
  Permalink

  Witam. Bardzo proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości. Mam teraz taką sytuację, że od marca mąż dostał podwyżkę w pracy (dostał aneks do umowy) i nasz dochód przekroczy 800 zł na osobę. Czy powinnam to zgłaszać do MOPS, jak to jest traktowane? Nie chciałabym potem spłacać świadczenia z odsetkami. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 18 marca 2017 o 8:05 pm
   Permalink

   Witam,
   Podwyżka wynagrodzenia nie podlega obowiązkowi zgłoszenia, bo zgodnie z treścią ustawy nie jest dochodem uzyskanym. Takim dochodem byłoby nowe wynagrodzenie za pracę w przypadku podpisania nowej umowy. Aneks nie jest nową umową, nie musisz więc się martwić 🙂

   Odpowiedz
 • 5 kwietnia 2017 o 12:22 pm
  Permalink

  Witam, bardzo ładnie Pani wyjaśnia i pomaga swoimi odpowiedziami, więc też zapytam:
  Dochód na pierwsze dziecko 500+ liczy się za 2014. I w tym czasie mąż pracował na umowę, a ja posiadałam gospodarstwo rolne i liczone są ha przeliczeniowe. Jednak w tym roku 2017, wynikła taka sytuacja, że już nie mam tego gospodarstwa i żadnej ziemi (część oddałam w darowiźnie, a część jest sprzedana). Wg ustawy utrata ziemi to nie jest dochód utracony i nie mogę wnieść tego jako zmiany, która przecież w chwili obecnej jest odczuwalna. Czy mogę jednak coś z tym zrobić? w Świadczeniach Rodzinnych powiedzieli mi, że niestety nie uznają tego. Z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • 16 kwietnia 2017 o 7:42 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Bardzo dziękuję za słowa uznania i przepraszam, że dopiero dziś odpowiadam zarówno tu, jak i na Twojego maila – zasypały mnie wiadomości od Czytelników i własne sprawy do załatwienia na wczoraj.
   Znalazłaś się faktycznie w nieciekawej sytuacji, bo ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (a więc ta, która wprowadziła 500+) nie wskazuje jako dochodu utraconego dochodu z gospodarstwa rolnego :/ Oczywiście nikt nie może zabronić Ci złożenia wniosku o 500+, ale informacja, jaką uzyskałaś w Świadczeniach Rodzinnych jest prawidłowa – organ wyda decyzję negatywną. Odwołanie w Twoim przypadku najprawdopodobniej również zakończy się decyzją negatywną, podtrzymującą decyzję organu I instancji. Pozostaje droga sądowa i złożenie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Tu widzę maleńką szansę na wygraną i uzyskanie świadczenia, bo niewątpliwie brak dochodu z gospodarstwa rolnego to duża zmiana w dochodach Twojej rodziny (stały, trwały uszczerbek). Tu powstaje tylko jedno pytanie czy masz ochotę na przejście takiej drogi wiedząc, że szansa na wygraną jest mniejsza niż mała. Nie byłabym sobą, gdybym nie polecała walki (w końcu nic to nie kosztuje, a świadomość, że zrobiło się wszystko, co możliwe, jest ważniejsza niż sama wygrana), ale wybór oczywiście należy do Ciebie 🙂

   Pozdrawiam świątecznie!

   Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2017 o 7:00 pm
  Permalink

  Witam. Co w sytuacji gdy mąż od maja zakłada własną działalność gospodarczą (a dokładniej przechodzi na kontrakt). Jego dochód z pewnością przekroczy kryterium dochodowe 800 zl na członka rodziny. Czy tę zmianę mamy obowiązek zgłosić i zostanie nam odebrane prawo do świadczenia 500+? Świadczenie przysługuje nam od stycznia 2017 na pierwsze dziecko. Czy świadczenie będzie nam się należało do września 2017 czy już od maja zostanie odebrane? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 14 kwietnia 2017 o 8:38 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli Twój mąż założy działalność gospodarczą w maju, to będziesz musiała zgłosić to do organu, który przyznał Wam prawo do 500+ na pierwsze dziecko. Organ poprosi Cię o dostarczenie zaświadczenia/oświadczenia o dochodzie uzyskanym za drugi miesiąc uzyskiwania dochodu, a więc za czerwiec. Będziesz mogła dostarczyć ten dokument w lipcu i wówczas dochód ten zostanie doliczony do dochodu Twojej rodziny ustalonego wcześniej. Jeżeli poprzez to dochód przekroczy 800 zł/osobę miesięcznie, świadczenie przestanie być wypłacane mimo wcześniejszej decyzji przyznającej je do września 2017.
   Zgodnie z art. 18 ust. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci: „W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty.”

   Odpowiedz
 • 18 kwietnia 2017 o 9:58 am
  Permalink

  Witam serdecznie 🙂
  Jakiś czas temu pytałam czy w związku z tymczasowa zmiana stanowiska i związana z tym podwyżka muszę zgłaszać to do gopsu…a teraz chciałabym zapytać czy jeżeli stanowisko zostało utrzymane, została podpisana nowa umowa z nowym, wyższym wynagrodzeniem, które przekracza próg 800 zł/os. to muszę zgłosić się do urzędu i poinformować o podwyżce?

  Odpowiedz
  • 18 kwietnia 2017 o 7:24 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Miło mi, że wracasz na bloga 🙂
   Praktyka pokazuje, że różne GOPS-y i MOPS-y w odmienny sposób traktują nową umowę z tym samym pracodawcą – część uznaje, że mamy do czynienia z ciągłością zatrudnienia i w związku z tym nie traktuje dochodu ze „starej” umowy jako dochodu utraconego, a dochodu z „nowej” umowy jako uzyskanego, część czyni zupełnie odwrotnie.
   Zgłoszenie nowej umowy w Twojej sytuacji może okazać się zwykłą asekuracją, jednak w mojej ocenie jeżeli podpisałaś nową umowę o pracę (nawet z tym samym pracodawcą), powinnaś to zgłosić.

   Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2017 o 6:16 pm
  Permalink

  Witam. Mam takie pytanie natomist przyznali nam w tamtym roku 500 na pierwsze dziecko. W między czasie mial trzy aneksy. przez przypadek napisali mężowi świadectwo pracy którego nie mogą cofnąć i mąż z dniem nastepnym ma umoe w tej samej firmie na lepszych warunkach oczywiscie (uwzgledniajac tamte aneksy) i co teraz bo mąż dostaje premie kartalna i raz wychodzi 3000 a co trzecik misieac wychodzi 3300 i wlasnie w tym miesiacu beda brane dochody wiec 3300 na 4 przekroczy ?! Czy oni sie dopatrza ze tam byla zmiana? skoro tak naprawde ta sama firma ?

  Odpowiedz
  • 22 kwietnia 2017 o 11:27 am
   Permalink

   Witam,
   Praktyka organów administracji jest tutaj różna – część uważa taką sytuację za utratę i uzyskanie dochodu, jeżeli więc mąż otrzymał świadectwo pracy i nową umowę, to powinniście zgłosić to do organu, który przyznał Wam prawo do 500+. Organ jako dochód uzyskany przyjmuje dochód otrzymany za drugi miesiąc pracy na nowej umowie – nie wiem jaki to będzie miesiąc w Waszym przypadku, może jednak ten bez premii?

   Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2017 o 8:17 pm
  Permalink

  Nie wiem czemu ale mój komentarz a raczej pytanie nie zostało umieszczone!? Sprawa jest taka. Mamy dwoje dzieci i dostajemy 500 rowniez na pierwsze dziecko. Od maja mąż zmienia prace i początkowo przez pierwsze 3 miesiące bedzie zarabial1500 netto. Nastepnie dostanie- o ile sie sprawdzi nową umowe z 2500 netto. Moje zarobki na macierzynsim to 1400. Moje pytanie, czy skladajac nowy wniosek bedzie sie juz wliczal dochod z nowej umowy mimo ze to jest kontynuacja zatrudnienia i czy jak wróce do pracy z wyzszym wynagrodzeniem to musze to zgłaszac? Czy koniec macierzynskiego to utrata dochodu a powrot do pracy to dochod uzyskany?

  Odpowiedz
  • 29 kwietnia 2017 o 5:00 pm
   Permalink

   Witam,

   Pytania/komentarze podlegają zatwierdzeniu przed publikacją na blogu – wynika to z mojej niechęci do wszechobecnego spamu, a ponieważ niestety doba ma tylko 24 godziny, a ja ostatnio wiele na głowie – czasem trzeba poczekać kilka dni na publikację + moją odpowiedź.

   Gdy będziesz składała wniosek na nowy okres zasiłkowy (od 1.10.2017 do 30.09.2018), będzie brany pod uwagę jako bazowy dochód za rok 2016. Jednak z uwagi na zmianę pracy u Twojego męża, jego dochody z wynagrodzenia ze „starej pracy” zostaną uznane za utracone i odjęte od dochodu Twojej rodziny, a dochód z „nowej pracy” zostanie uznany za tzw. dochód uzyskany i organ doliczy do dochodu Twojej rodziny (konkretniej doliczy wynagrodzenie uzyskane za drugi miesiąc nowej pracy). W mojej ocenie będzie to dochód z najnowszej zawartej przez niego umowy o pracę – nawet, jeżeli będzie ona zawarta z tym samym pracodawcą.

   Jeżeli chodzi o praktykę organów administracji w kwestii interpretacji dochodu uzyskanego z kolejnej umowy zawartej z tym samym pracodawcą, część MOPS-ów i GOPS-ów uważa dochód z kolejnej umowy za nowo uzyskany, część wręcz przeciwnie. Dopóki nie zostanie to doprecyzowane zmianami w ustawie lub orzecznictwem sądów administracyjnych, choćby na tzw. wszelki wypadek sugeruję zgłosić organowi administracji obie kolejno po sobie umowy.

   Czy po urlopie macierzyńskim (lub rodzicielskim) wracasz do tej samej pracy? Jeżeli tak, to organ policzy Twoje dochody za ubiegły rok, nie będzie tu ani utraty, ani uzysku nowego dochodu.

   Odpowiedz
 • 7 maja 2017 o 4:30 pm
  Permalink

  Witam
  Mam pytanie…
  Od kwietnia zeszłego roku otrzymuje 500+ podczas pobierania świadczenia mąż zmienił pracę (maj 2016) na lepiej płatną przekraczamy kryteria dochodowe. Nie zgłosiliśmy tego do mops. Czy poniesiemy tego jakieś konsekwencje?

  Odpowiedz
  • 7 maja 2017 o 8:20 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli nastąpiła zmiana w postaci utraty jednego dochodu i uzyskania nowego (umowa od maja 2016), to powinnaś była zgłosić to do mops. Niezgłoszenie może (i najprawdopodobniej będzie) skutkować wydaniem decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia wraz z odsetkami.

   Odpowiedz
 • 8 maja 2017 o 10:13 am
  Permalink

  Witam, mam pytanie, od kwietnia 2016r dostajemy 500+ , od 1 stycznia 2017 mąż ma nową prace i jeszcze niestety tego nie zgłosiliśmy , wiem na 100% ze zarobki nie przekraczają normy bo są takie same jak w poprzedniej umowie, możemy mieć za to jakieś problemy, iść to zgłosić teraz czy już poczekać do składania nowych wniosków ??

  Odpowiedz
  • 8 maja 2017 o 6:44 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Jeżeli mąż ma nową umowę, to nawet, jeżeli nie powoduje to przekroczenia przez Was kryterium dochodowego, zgłoś ją jak najszybciej – choćby po to, by spokojniej spać 🙂 Część urzędów uważa, że nowa umowa u tego samego pracodawcy stanowi kontynuację zatrudnienia, a więc także ciągłość, inne jednak traktują to jako zmianę.
   Natomiast jeżeli nadal mieścicie się w ustawowym kryterium dochodowym, nie widzę powodu, dla którego miałabyś ponosić jakieś negatywne konsekwencje spóźnienia.

   Odpowiedz
 • 8 maja 2017 o 1:26 pm
  Permalink

  Może? Czyli istnieje prawdopodobieństwo że nie dopatrzą się tego w mopsie? Kurcze jak teraz to zgłoszę to będzie problem…

  Odpowiedz
  • 8 maja 2017 o 5:08 pm
   Permalink

   Prawda jest taka, że im później im powiesz, tym większy będzie problem i większa kwota do zwrotu. A w chwili obecnej, gdy organ sam otrzymuje informacje o dochodach poszczególnych członków rodziny z urzędu skarbowego, prawdopodobieństwo, że się nie dopatrzą jest znikome 🙁

   Odpowiedz
 • 9 maja 2017 o 8:31 am
  Permalink

  Witam, dostajemy 500+ na pierwsze dziecko i zasiłek rodzinny. W momencie składania dokumentów ja miałam umowę o pracę, mąż był bezrobotny bez prawa do zasiłku. W ostatnim miesiącu uzyskał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Zgłosiliśmy to do MOPS i czekamy na decyzję, czy przekraczamy próg czy nie (prawdopodobnie nie). Na decyzji o przyznaniu renty jest zapis, że jeśli mąż dostarczy jakiś tam formularz z ostatniego miejsca pracy, wysokość renty przeliczą ponownie (będzie wtedy wyższa). Czy takie podniesienie renty również trzeba będzie zgłosić? Głównie chodzi mi o zasiłek rodzinny, bo tam kryterium dochodowe jest niższe i wtedy na pewno je przekroczymy.

  Odpowiedz
  • 12 maja 2017 o 7:18 pm
   Permalink

   Witam,
   W przypadku każdego dochodu uzyskanego, który podlega zgłoszeniu w trakcie pobierania 500+ i zasiłku rodzinnego, należy dostarczyć do organu (MOPS-u) zaświadczenie o wysokości tego dochodu za drugi miesiąc jego otrzymywania.
   Jeżeli Twój mąż uzyskał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od kwietnia, będziesz musiała dostarczyć do MOPS-u zaświadczenie z ZUS-u o wysokości renty wypłaconej w czerwcu za miesiąc maj jako drugi miesiąc uzyskiwania dochodu.
   W mojej ocenie, jeżeli ze względu na dostarczenie przez męża dodatkowych dokumentów, wysokość renty ulegnie zwiększeniu, ale ZUS nie wyda nowej decyzji, to nie będzie to okoliczność wymagająca zgłoszenia. Jednak jeżeli zostanie uchylona pierwsza decyzja, a na jej miejsce wydana nowa decyzja – zdecydowanie będziesz musiała ją zgłosić.

   Odpowiedz
 • 9 maja 2017 o 10:46 pm
  Permalink

  Witam serdecznie. Obecnie pobieram świadczenie na dwójkę dzieci z racji urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy kończę równo 30 września 2017 r -wykorzystany cały- więc teoretycznie wracam do pracy. Sytuacja jest o tyle inna od poprzednio już omówionych-gdzie jasne jest zgłoszenie uzyskania dochodu po tym miesiącu-że umowa o pracę kończy mi się dokładnie miesiąc później czyli 30 października. Co mam zrobić , jeśli 500zł na pierwsze dziecko już utracę z racji uzyskania dochodu na nowy okres zasiłkowy a po miesiącu utracę dochód z racji wygaśnięcia umowy (jeśli kolejnej pracodawca ze mną nie podpisze)?Sytuacja męża nie ulega zmianie , cały czas pracuje u tego samego pracodawcy i jedynie mój dochód ma wpływ na zasiłek na pierwsze dziecko.Czy jeszcze w tym samym okresie zasiłkowym w sytuacji braku zatrudnienia ponownie uzyskam prawo do zasiłku na pierwsze dziecko /ew po jakim czasie?

  Odpowiedz
  • 11 maja 2017 o 1:43 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Jeżeli do 30.09.2017 roku będziesz na urlopie wychowawczym, to możesz spróbować złożyć wniosek o 500+ na oboje dzieci – w mojej ocenie organ powinien zażądać od Ciebie dostarczenia zaświadczenia o dochodzie za drugi miesiąc pracy po urlopie (bo będzie to dochód uzyskany), a więc w sytuacji, gdyby pracodawca nie zdecydował się na zawarcie z Tobą kolejnej umowy o pracę od 1.11.2017, zamiast takiego zaświadczenia dostarczysz do organu świadectwo pracy.
   Jeżeli zdarzyłoby się inaczej i otrzymałabyś odmowę przyznania świadczenia na starsze dziecko, to po rozwiązaniu umowy o pracę, możesz ponownie starać się o przyznanie na to dziecko świadczenia, a świadczenie powinno zostać przyznane od miesiąca listopada, jeżeli umowa o pracę wygaśnie 31.10.2017, a Ty złożysz wniosek w listopadzie. Wynika to z art. 18 ust.5 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, który wskazuje, że „W razie utraty dochodu prawo do świadczenia wychowawczego ustala się od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku”.

   Odpowiedz
 • 10 maja 2017 o 6:07 am
  Permalink

  Ale jeśli przez rok nie zorientowali się? Świadczenie mam do września… jeśli do tego momentu nie otrzymam żadnego pisma od mopsu to po zakończeniu pobierania świadczenia sprawa będzie zakończona? Czy w późniejszym terminie mogę otrzymać wezwanie o zwrocie świadczenia?

  Odpowiedz
  • 10 maja 2017 o 8:55 pm
   Permalink

   Odpowiem tak: art. 25 ust. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wskazuje, że: „Decyzja o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego nie jest wydawana, jeżeli od terminu jego pobrania upłynęło więcej niż 10 lat.”.

   Odpowiedz
 • 10 maja 2017 o 10:04 am
  Permalink

  Witam pobieramy 500+na jedyne dziecko.Mój mąż zmienił prace od 7.04.2017 r,Ma umowę o pracę na dwa miesiące,czy trzeba to zgłaszać od razu czy dopiero jak mu przedłuża na dłuższy okres?I czy nadgodziny na pasku wliczaja się w podstawę wypłaty ( podstawy ma 1700 zł plus nad godz 750zl).Czy to wlicza się w łączny dochód 2450zl na m.?

  Odpowiedz
  • 10 maja 2017 o 8:48 pm
   Permalink

   Witam,
   W mojej ocenie taka umowa nie będzie podlegała zgłoszeniu, bo organ zaliczając jako Wasz dochód uzyskany kwotę wynagrodzenia za drugi (ostatni zarazem) miesiąc pracy musiałby od razu uznać też ten dochód za utracony.
   Nadgodziny również stanowią część wynagrodzenia, jakie jest brane pod uwagę w wypadku zaliczania danego dochodu do dochodu rodziny jako tzw. dochód uzyskany.

   Odpowiedz
 • 16 maja 2017 o 9:30 pm
  Permalink

  Witam prosze o pomoc bo jestem pod sciana i nie wiem co zrobić
  Do 06.07 mam przyznane kosiniakowe. Lipiec wyplata tylko za 6 dni.
  Obecnie udalo mi sie znalezc prace i jestem w kropce bo…
  Umowe chcialam podpisac od 01.06 tak zeby nie zabrali mi kosiniakowego i 500+ (na pierwsze dziecko teraz nie przekraczam dochodu ja mam tylko kosiniakowe, maz umowa na najnizsza krajowa-miescimy sie w progu) w czerwcu tylko dopiero po pierwszym przepracowanym miesiacu czyli w lipcu ( i dla mnie chwala za to bo w lipcu dostałabym juz pensje wiec mialabym za co zyc) ALE JEST PROBLEM nowy szef chce, abym zaczela zaraz na umowe zlecenie, a od 1 czerwca podpisala umowe o prace co ja mam zrobic co mi zabiora i kiedy. A moze od razu podpisac umowe o prace ale wtedy w czerwcu nie dostane juz ani kosiniakowego ani 500+ zgadza się? Matko nie wiem co robic i czy w ogole dobrze mysle

  Odpowiedz
  • 4 czerwca 2017 o 5:47 pm
   Permalink

   Witam,
   Bardzo późno odczytałam Twoje pytanie 🙁 i nie wiem co zdecydowałaś… Nie chciałabym jednak pozostawiać Twojego komentarza bez odpowiedzi, stąd napiszę tak:
   1. Podjęcie zatrudnienia – niezależnie od formy tego zatrudnienia (czy to na umowę o pracę, czy to na zlecenie) – jest przesłanką utraty prawa do kosiniakowego – wynika to z art. 17 c ust. 9. Ustawy o świadczeniach rodzinnych „Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli:(…)
   pkt 3) osoba ubiegająca się o świadczenie rodzicielskie lub osoba pobierająca świadczenie rodzicielskie nie sprawuje lub zaprzestała sprawowania osobistej
   opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki (…)”
   2. Co do 500+ – w przypadku podjęcia zatrudnienia jako dochód uzyskany (doliczany do dochodu rodziny ustalonego wcześniej przed przyznaniem prawa do świadczenia) brany pod uwagę jest dochód za drugi miesiąc uzyskiwania tego dochodu. Jeżeli więc zdecydowałaś się na podpisanie umowy o pracę w lipcu, będziesz musiała dostarczyć nową umowę i zaświadczenie o zarobkach za sierpień (wypłaconych Ci we wrześniu). Wówczas od września świadczenie 500+ nie będzie Ci już przysługiwać w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego – wynika to z art. 18 ust. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci: „W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty.”

   Odpowiedz
 • 17 maja 2017 o 8:54 am
  Permalink

  Witam ponownie 🙂
  Mam pytanko odnośnie zapowiadanych zmian w zakresie ustalania dochodu utraconego 🙂
  Krążą pogłoski, iż nie będą uznawane jako utrata dochodu sytuacje, gdzie dochód był utracony na kilka dni i nastąpiło ponowne zatrudnienie, na tym samym stanowisku, w tej samej firmie, ale na niższym wymiarze czasu pracy (dochód o połowę niższy, a więc 500+ należy się na chwilę obecną).
  Co w przypadku gdy dochód był utracony już w roku 2016? Jak to się będzie miało do wprowadzonych ewentualnie przepisów w roku 2017? Czy w takiej sytuacji prawo nie działa wstecz i mogę „spać spokojnie”, czy też wtedy od nowego okresu zasiłkowego są nowe zasady i obowiązują mnie również, mimo iż utrata dochodu miała miejsce przed wejściem w życie nowych przepisów?
  Serdecznie z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam gorąco 🙂

  Odpowiedz
  • 31 maja 2017 o 10:01 pm
   Permalink

   Witam ponownie,
   Przyjrzałam się (choć na razie bardzo wstępnie) projektowi o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin i faktycznie pojawia się tam m.in. taki zapis odnośnie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci:
   „3a. Przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu nie stosuje się do dochodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i dochodu z tytułu wyrejestrowania lub rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli członek rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego utracili dochód z tych tytułów i w okresie 3 miesięcy licząc od dnia utraty dochodu uzyskali dochód u tego samego pracodawcy lub zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpoczęli pozarolniczą działalność gospodarczą.(…)”.
   Oznaczałoby to wyłączenie przepisów dotyczących utraty i uzyskania dochodu m.in. w sytuacji, w której dana osoba rozwiąże umowę o pracę np. w styczniu i nawiąże ponownie stosunek pracy z tym samym pracodawcą np. w marcu.
   Nie do końca rozumiem pytanie o dochód utracony z roku 2016. Przy ustalaniu dochodu rodziny do kolejnego okresu zasiłkowego będą brane pod uwagę właśnie dochody za rok 2016 i tutaj – nawet jeżeli nastąpiły u Ciebie zmiany w zatrudnieniu w obrębie jednego pracodawcy – ważny będzie (o ile zmiany w ustawie wejdą w życie) dochód za cały rok 2016. Najłatwiej będzie sprawdzić Ci wysokość dochodu na osobę miesięcznie sprawdzając swojego PIT-a.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz
 • 2 czerwca 2017 o 4:54 pm
  Permalink

  Witam serdecznie. Zacznę odrazu otrzymałem w spadku pieniądze o ktorych powiadomilem US. Czy muszę zgłosić tez to do mopsu do swiadzenia rodzinnego lub 500+.czy beda mi zabrane swiadzenia. I co jesli nie zglosze tego dziękuję

  Odpowiedz
  • 4 czerwca 2017 o 5:17 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Dochód ze spadku nie podlega zgłoszeniu podczas pobierania świadczeń rodzinnych oraz 500+, bo nie został wskazany w tzw. koszyku dochodów uzyskanych. Nie ma powodu, by z powodu otrzymania spadku miały być Ci zabrane świadczenia 🙂

   Odpowiedz
 • 8 czerwca 2017 o 1:44 pm
  Permalink

  Witam serdecznie
  Pobieram 500+ na pierwsze i drugie dziecko (rodzina 4-osobowa).
  Mąż podjął pracę 3 kwietnia 2017 ale niestety rozwiązał ją już 16 maja 2017.
  Wynagrodzenie wypłacone w maju 3750 zł (za kwiecień) i w czerwcu 1320 zł (za maj).
  Był to jedyny dochód rodziny.
  Czy informować MOPS o uzyskaniu i utracie dochodu? Jakie dokumenty ewentualnie przedstawić?
  Czy za ten jeden miesiąc będę musiała zwrócić 500+?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • 28 czerwca 2017 o 9:51 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,

   Aby odpowiedzieć na Twoje pytanie należy sięgnąć do art. 7 ust. 3. ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który brzmi tak: „W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego.”

   W mojej ocenie dochód Twojego męża nie będzie stanowił dochodu uzyskanego (w kwocie 1320 zł, bo organ brałby pod uwagę dochód tylko za drugi miesiąc pracy), bo nie ma kontynuacji jego uzyskiwania (w związku z rozwiązaniem umowy o pracę). Nie widzę też podstaw do żądania od Ciebie zwrotu świadczenia za jeden miesiąc.
   Jeżeli jednak chcesz mieć spokojne sumienie możesz zanieść do MOPS umowę o pracę męża, świadectwo pracy i zaświadczenie o dochodzie netto za drugi miesiąc pracy.

   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • 19 czerwca 2017 o 9:35 pm
  Permalink

  Witam
  Mam pytanie gdyż mój mąż miesiąc temu zwolnił się z pracy a parę dni temu wyjechał za granicę. Na umowie ma, ze okres pobytu to min 3 tygodnie a potem nie wiadomo co będzie dalej czy będzie tam praca. Proszę mi powiedzieć kiedy i co należy zawieść do MOPSu żeby nie stracić świadczeń

  Odpowiedz
  • 21 czerwca 2017 o 4:55 pm
   Permalink

   Witam,
   W przypadku uzyskania dochodu z tytułu umowy o pracę przez osobę pobierającą 500+ lub członka jej rodziny (w Twoi wypadku męża) organ (MOPS) bierze pod uwagę dochód uzyskany za drugi miesiąc pracy. W Twoim przypadku dodatkowo znaczenie ma fakt, iż jest to praca za granicą.
   Jeżeli więc umowa męża nie zostanie przedłużona po 3 tygodniach, nie zgłaszasz jej. Jeżeli zostanie przedłużona, zgłoś to, przedstaw nową umowę męża, zaświadczenie o dochodzie za drugi miesiąc pracy oraz świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Organ sprawdzi: 1. czy świadczenie powinno być nadal pobierane, czy też mąż powinien wnioskować o inne świadczenie o podobnym charakterze za granicą, 2. czy Wasz dochód po uzyskaniu nowego dochodu przez męża mieści się w kryterium ustawowym.

   Odpowiedz
 • 22 czerwca 2017 o 1:01 am
  Permalink

  A co się stanie jeśli się nie zgłosi podjęcia przez jednego rodzica pracy gdzie drugi już pracuje i wtedy na pewno by zabrali 500+? Jest możliwość żeby się MOPS dowiedział o tym w jakich sposób teraz czy za jakiś czas ?

  Odpowiedz
  • 23 czerwca 2017 o 3:21 pm
   Permalink

   Art. 20 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wskazuje, że: „1. W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego osoba otrzymująca świadczenie wychowawcze jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego to świadczenie.
   2. Osoby otrzymujące świadczenie wychowawcze, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielania, na żądanie organu właściwego lub marszałka województwa, wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego.”
   Przepis ten wyraźnie wskazuje na możliwość uzyskania informacji o dochodzie nie przekazanych przez osobę pobierającą 500+ od innych osób i instytucji (np. z urzędu skarbowego). Dotychczas nie przeprowadzono wielu takich postępowań kontrolnych, jednak choćby w przypadku składania wniosku o świadczenie (500+ lub inne) na kolejny okres lub kolejne okresy zasiłkowe, organ może uzyskać wiedzę o dochodzie, o którym nie został (choć powinien był) wcześniej powiadomiony.
   Skutkiem nie wykonania obowiązku informacyjnego poza utratą prawa do 500+, gdy dochód przekracza kryterium dochodowe jest także konieczność zwrotu nienależnie pobranego świadczenia wraz z odsetkami oraz powiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyłudzenia.

   Odpowiedz
 • 28 czerwca 2017 o 7:35 pm
  Permalink

  Błagam o pomoc!
  Pobieram od 1 kwietnia 2016 do września 2017 roku 500 + na pierwsze dziecko.
  1 Lipca 2016 roku mój mąż stracił pracę w Tesco ( pracował tam od 2008 roku bez przerw ), 3 miesiące otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych a od września podjął nową pracę. Ja pracuję cały czas w tej samej pracy. 2 dzieci.

  Do tej pory nie zgłosiłam w mopsie utraty jego dochodu, uzyskania zasiłku i uzyskania dochodu z nowej pracy.
  Dzisiaj byłam w mopsie, dowiedziałam się, że nowy dochód z nowej pracy zostanie doliczony do tego dochodu z 2014 roku i powinnam mopsowi zwrócić pieniądze otrzymywane od lipca 2016 do teraz.
  Wychodzi mi ok. 5 ooo zł !!

  Pytanie: Skoro mąż stracił dochód uzyskiwany w 2014 roku przez utratę pracy w roku 2016 – czy ten dochód będzie dochodem utraconym ?? Może Mops powinien o tym dochodzie zapomnieć??

  Co ja mam teraz robić ? Jakie kroki podjąć aby nie zwracać pieniędzy ??
  Może nie składać kolejnego wniosku o 500 + na pierwsze dziecko – a mops za rok lub dwa zapomni o sprawie ??

  Od lipca 2017 roku syn uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności. Czy ma to znaczenie dla sprawy , jak nie oddawać Mopsowi 5000 zł ??

  Błagam o pomoc !!!

  Odpowiedz
  • 29 czerwca 2017 o 5:07 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   W sytuacji, którą opisałaś mamy do czynienia zarówno z utratą dochodu, jak i z jego uzyskaniem, przy czym kolejno wyglądało to tak:
   1. utrata dochodu z wynagrodzenia za pracę w Tesco,
   2. uzyskanie dochodu z tytułu zasiłku dla bezrobotnych,
   3. utrata dochodu z tytułu zasiłku dla bezrobotnych,
   4. uzyskanie dochodu z tytułu nowej pracy.

   O każdej z tych zmian powinnaś była poinformować MOPS, jednak nie oznacza to, że którakolwiek ze zmian w sytuacji dochodowej Twojej rodziny od razu powodowała i powoduje utratę prawa do świadczenia 500+ i konieczność zwrotu pobranych pieniędzy. Pytanie zasadnicze dotyczy wysokości dochodu Twojej rodziny w czasie pobierania 500+ na pierwsze dziecko – czy w związku ze zmianami, jakie zaszły wynosił on 800 zł/osobę miesięcznie czy więcej?

   W chwili obecnej musisz poczekać na wydanie przez MOPS nowych decyzji administracyjnych – jedną z nich MOPS może nakazać Ci zwrot świadczenia, jeżeli dochód Twojej rodziny przekraczał kryterium ustawowe, a Ty tego nie zgłosiłaś. Wówczas będziesz mogła odwołać się od tej decyzji do SKO albo złożyć wniosek o umorzenie zaległości lub rozłożenie jej na raty. Nie umiem w chwili obecnej wskazać które z tych rozwiązań będzie najlepsze w Twojej sytuacji, gdyż nie wiem ile wynosił Wasz dochód od lipca ubiegłego roku aż do teraz.

   MOPS na pewno musi zastosować się do przepisów prawa, a te nakazują odliczać dochód utracony (w tym m.in. z tytułu umowy o pracę i zasiłku dla bezrobotnych) i doliczać do dochodu rodziny dochód uzyskany (m.in. z nowej umowy o pracę). Niezłożenie wniosku na kolejny okres zasiłkowy nie sprawi, że MOPS zapomni o Tobie. Już teraz MOPS wszczął postępowanie wyjaśniające. Teraz pozostaje Ci tylko poczekać na decyzję, jaka zostanie wydana. Wówczas i ja będę mogła napisać Ci coś więcej.

   Odpowiedz
 • 29 czerwca 2017 o 8:41 pm
  Permalink

  Dziękuję za szybką odpowiedź.
  Sytuacja jest znaczniej pogmatwana. Na początek dochody:
  1 ) Ja pracuję i zarabiam obecnie 1600 zł/mies na rękę. W roku 2014 pracowałam od sierpnia do grudnia i zarabiałam 1500 zł/mies na rękę. Mąż od września 2016 otrzymuje wynagrodzenie ok 1900 zł, zależy od miesiąca.
  Czy dobrze rozumiem: MOPS będzie brał pod uwagę dochód uzyskany przez męża w roku 2016 z miesięcy od września do grudnia ? ( od września podjął nową pracę).
  Czy dobrze liczę: 1600zł ( mój dochód z 2016 roku) x 12 miesięcy + 1900 zł x 4 miesiące( dochód męża w roku 2016) = 26800 zł:12 mies : 4 os = 558 zł / osobę
  Proszę o potwierdzenie, czy dobrze rozumiem zasady przeliczeń ?

  2) Mops jeszcze nie nakazuje mi zwrotu świadczeń, w chwili obecnej nakazuje donieść papiery męża tj.
  – świadectwo z poprzedniej pracy ( tesco)
  – decyzja przyznania i utraty zasiłku dla bezrobotnych
  – nowa umowa o pracę w Leroy merlin
  – pit11 z 2014 roku

  Na podstawie tych papierów dokładnie przeliczy dochody i wtedy podejmie decyzję.

  3) Jestem w mężem w trakcie rozwodu od dwóch lat ( nie mamy sądowej separacji ani rozwodu) i mój mąż na złość mi nie chce donosić tych papierów.
  Pytanie: Co się stanie, jeśli nie doniesie tych papierów?
  Czy Mops nakaże mi zwrotu świadczeń, mimo tego ?
  Czy ja mogę w jakiś prawny sposób przymusić męża, aby dostarczył papiery do mops?
  Nie mamy z mężem rozdzielności majątkowej. Czy jest możliwość, że komornik zacznie ściągać należne mopsowi pieniądze również z jego konta, jeśli na moim koncie ( na które wpływało 500 +) nie byłoby żadnych pieniędzy.
  Jakie nieprzyjemności mogą spotkać mojego męża, jeśli nie doniesie papierów do MOPS ? Zastanawiam się, jakie wyłożyć argumenty gdy będę z nim rozmawiać.

  Z góry dziękuję za pomoc 🙂
  pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 6 lipca 2017 o 12:24 am
   Permalink

   Proszę bardzo, poprzednim razem udało się z tą szybką odpowiedzią, teraz nie było niestety aż tak dobrze z moim czasem…
   Mam nadzieję, że moje odpowiedzi mimo wszystko Ci pomogą 🙂

   1. Aby na nowo obliczyć dochód Twojej rodziny po doliczeniu dochodu uzyskanego przez Twojego męża z tytułu nowej umowy o pracę, MOPS odejmie od wcześniej uzyskanej kwoty średnie wynagrodzenie miesięczne męża z pracy w TESCO i doda dochód uzyskany przez niego za miesiąc październik 2016 (drugi miesiąc pracy).
   Jeżeli Twój dochód z 2016 roku wynosił 1600 zł miesięcznie, a dochód męża za październik 2016 wyniósł 1900 zł, to dla rodziny czteroosobowej dochód wyniesie 3500:4 = 875 zł (czyli niestety więcej niż kryterium dochodowe określone w ustawie 🙁 ).

   2. Żądanie dostarczenia dokumentów, które wymieniłaś, jest jak najbardziej uzasadnione. Wszystko wskazuje na to, że MOPS zastosuje prawidłowo przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

   3. Czy posiadasz jakąś korespondencję sądową w sprawie o rozwód? Mogłabyś spróbować (przynajmniej na ten moment) wskazać w MOPS-ie, że nie jest on już członkiem Twojej rodziny w myśl przepisów ustawy, gdyż nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego.

   Nie widzę możliwości przymuszenia męża do dostarczenia dokumentów do MOPS-u, bo nawet zakładając (czysto hipotetycznie), że wystąpisz do sądu z pozwem o wydanie rzeczy (dokumentów), to nim powództwo zostanie rozpoznane, upłynie sporo czasu 🙁

   Nie wybiegałabym na razie myślą do postępowania egzekucyjnego (raz, że jeszcze nie ma decyzji, dwa, że istnieje opcja odwołania się oraz złożenia wniosku o umorzenie zaległości), ale jeżeli świadczenie zostało przyznane Tobie i jest wypłacane na oboje dzieci, to organ w razie ustalenia, że zostało ono pobrane nienależnie, po prostu przestanie wypłacać Ci 500+ na młodsze dziecko, a kwoty te przeznaczy na „spłaty zaległości”.

   Może jeżeli powiesz mężowi, że te pieniądze są na dzieci, które są tak Twoje, jak i jego, spojrzy inaczej na prośbę o dostarczenie dokumentów? 🙂

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • 2 lipca 2017 o 5:25 pm
  Permalink

  Witam . Jestem młodą mamą. Urodziłam dziecko i ubiegałam się o 500 plus i kosiniakowe . Policzyli mi i mojemu partnerowi dochód za 2015 rok . Zarabiał wtedy 1700 na ręke . A ja byłam niepełnoletnia , i moja mama pobierała na mnie 250 złotych alimentów z funduszu . Które pani z mops wliczyła jako MÓJ dochód za 2015 rok . Przyznali mi 500 plus na miesiąc a gdy tylko przyszła decyzja z przyznaniem kosiniakowego ,przyszło pismo z odmową 500 plus. I teraz moje pytanie czy to wszystko jest zgodne z prawem ? Czy mieli prawo policzyć mi alimenty na mnie z okresu gdy byłam niepełnoletnia? I dlaczego kosiniakowe przerwało mi wypłate 500 plus skoro jest to dochód uzyskany w 2017 roku ? I czy mają prawo ( zakładając że mogą policzyć mi te alimenty z funduszu które pobierała na mnie moja mama w 2015 roku) liczyć nam trzy dochody ? Czyli alimenty z 2015 roku,dochód partnera z 2015 roku i mój dochód z 2017 ? Co robić w takiej sytuacji bo ja już nic nie rozumiem …

  Odpowiedz
  • 3 lipca 2017 o 10:27 pm
   Permalink

   Witam,

   Alimenty były zasądzone na Ciebie, a nie na Twoją mamę, stanowiły więc Twój, a nie Jej dochód. Ponieważ nie były płacone przez zobowiązanego do tego ojca, wypłacał je w formie zaliczki alimentacyjnej Fundusz Alimentacyjny.
   Zaliczenie kwoty 250 zł z tytułu tej zaliczki jako Twojego dochodu za rok 2015 jak najbardziej jest prawidłowe.
   Doliczenie do dochodu kosiniakowego (które zostało Ci przyznane w 2017 roku) także jest poprawnym działaniem, gdyż jest to dochód zaliczany do tzw. dochodów uzyskanych (art. 7 ust. 3 w związku z art. 2 ust. 20 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci).
   Wiem, że to brzmi dziwnie i nielogicznie, ale… do otrzymania 500+ na pierwsze dziecko w okresie od 1.04.2016 do 30.09.2017 roku jako bazowy brany był pod uwagę dochód za rok 2014. Do tej „bazy” dodawane są dochody uzyskane później i nadal otrzymywane.
   Niestety z tego, co napisałaś, wynika, że działanie organu było prawidłowe… chyba, że partner już nie uzyskuje tego dochodu, jaki miał w 2015 roku?

   Odpowiedz
 • 5 lipca 2017 o 8:15 am
  Permalink

  Witam,jeśli do grudnia 2016 pobierałam zasiłek macierzyński a od stycznia 2017 dostawałam już tylko zasilek dla bezrobotnych przez kilka miesięcy i nie mialam żadnych innych dochodów,to czy ten dochód (zasiłek)z 2016 zostanie uznany za utracony?

  Odpowiedz
  • 5 lipca 2017 o 8:54 am
   Permalink

   Witam,
   Pobierany przez Ciebie zasiłek macierzyński stanowił świadczenie związane z zatrudnieniem lub był wypłacany już po ustaniu zatrudnienia. W obu przypadkach nastąpiła utrata dochodu – nie pozostajesz w stosunku pracy ani też nie pobierasz zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia.
   Zasiłek dla bezrobotnych także nie będzie już wliczany do dochodu Twojej rodziny, jeżeli pobierałaś go tylko przez kilka miesięcy.

   Odpowiedz
 • 11 lipca 2017 o 4:09 pm
  Permalink

  Witam, czteroosobowa rodzina. Pracuje tylko tata. W kwietniu 2016 dostał umowę o pracę na 1/10 etatu, natomiast w grudniu 2016 dostał aneks do umowy na rok ( do grudnia 2017) na cały etat, najniższa krajowa. Mam 500+ na pierwsze dziecko, czy muszę zgłosić ten aneks?

  Odpowiedz
  • 11 lipca 2017 o 9:11 pm
   Permalink

   Witam,
   Aneks nie podlega zgłoszeniu – nie stanowi nawiązania nowego stosunku pracy, a jedynie zmienia warunki już uprzednio zawartej umowy.

   Odpowiedz
 • 12 lipca 2017 o 1:28 pm
  Permalink

  Witam
  Już nic nie rozumiem:(..jeśli od m-ca lipca mój dochód przekroczy min 800 zł na osobę (ona i ono) i 1 sierpnia dostanę za m-c lipiec już wyższy dochód to powinnam jeszcze dziś to zgłosić i już w lipcu nie dostanę? 🙁

  Odpowiedz
  • 15 lipca 2017 o 5:20 pm
   Permalink

   Witam,
   A z jakiego powodu Twój dochód przekroczy 800 zł? Czy podpisujesz nową umowę (np. o pracę lub zlecenie), czy po prostu otrzymałaś podwyżkę?
   Jeżeli to podwyżka, nic nie zgłaszasz, a świadczenie pobierasz nadal 😉

   Odpowiedz
 • 16 lipca 2017 o 1:57 pm
  Permalink

  Witam
  Długo szukałam czegokolwiek co pomogłoby mi w moim problemie i myślę że udało mi się trafić w odpowiednie „miejsce” . Opiszę krótko mój problem. Otóż jestem samotną mamą , która otrzymuje alimenty na siebie i synka. Do tej pory otrzymywałam 500+ ale w kwietniu podjęłam pracę. Od kwietnia do końca maja była to praca na okres próbny na cały etat za najniższą krajową.Od 1 czerwca dostałam umowę na dwa lata na 3/4 etatu 1500 netto. Dostarczyłam do MOPR-u obie umowy i tak jak chcieli zaświadczenie o zarobkach za miesiąc maj. Niedawno dostałam pismo że wszczęto postępowanie w sprawie zasiłku a gdy poszłam do nich aby uzyskać informacje co się dzieje dowiedziałam się że utracę prawo do zasiłku rodzinnego i 500+ ponieważ w maju mój dochód przekroczył kryterium i że nie biorą pod uwagę tego że od 1 czerwca mój dochód jest obniżony bo dla nich cały czas będzie się liczył dochód z maja. Jednocześnie w sądzie toczy się sprawa o obniżenie alimentów na mnie. Czy powinnam się odwołać od tej decyzji ? Jedni mówią pisz, drudzy po co i tak nic to nie da, ale jak poczytałam to co Pani pisze to już sama nie wiem. Nie wiem nawet jak napisać takie odwołanie. Może Pani coś podpowie? Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • 19 lipca 2017 o 11:21 am
   Permalink

   Witam,
   Miło mi, że trafiłaś do mnie na bloga 🙂
   Twoja sytuacja faktycznie nie jest prosta, bo aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące 500+ nie do końca jasno wskazują jak traktować kontynuację zatrudnienia u nowego pracodawcy – czy traktować to jako utratę dochodu z pierwszej umowy i uzyskanie nowego dochodu z kolejnej, czy też uznawać istnienie ciągłości. Nowe przepisy (które jeszcze nie weszły w życie) wskazują na zasadność uznawania ciągłości, a więc w Twojej sytuacji znaczenie miałby dochód wyłącznie za drugi miesiąc pracy (maj) niezależnie od zmian związanych z umową i wysokością dochodu.
   Odwołanie jednak zawsze warto napisać – nic to nie kosztuje, a może Samorządowe Kolegium Odwoławcze uzna Twoją argumentację, że zmiana umowy łączy się z utratą dochodu i uzyskaniem dochodu w innej niż uprzednio wysokości. Innymi słowy poprzez złożenie odwołania nic nie tracisz, a możesz tylko zyskać 🙂
   Przykład odwołania znajdziesz w poście, pod którym piszemy. Myślę, że pomoże Ci także treść tego posta: http://przepisowamama.pl/dochod-uzyskany-pod-lupa-sadu/
   W razie dalszych pytań, pisz śmiało 🙂
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • 18 lipca 2017 o 8:52 pm
  Permalink

  Witam. Mam pytanie odnośnie 500+. Rodzina 2+1. Tylko maż pracuje, w roku 2016 od stycznia do lipca u jednego pracodawcy, od lipca 2016 do nadal u innego. Jeszcze w 2016 roku było pobierane kosiniakowe 1000 zł.Co będzie się wliczało do dochodu ? Kosiniakowe jest dochodem utraconym czyli zostaje dochód męża. Ale cały za rok 2016 ? Czy będzie brany tylko pod uwagę dochód od drugiego pracodawcy ( od lipca 2016 do nadal) ? A co jeśli teraz mąż straci pracę? to można od razu starać się o 500+? A jak znajdzie za powiedzmy miesiąc inną, u innego pracodawcy to jaki dochód będzie liczony?

  Odpowiedz
  • 24 lipca 2017 o 6:22 pm
   Permalink

   Witam,
   Kosiniakowe będzie dochodem utraconym, tak samo dochodem utraconym będzie dochód z pierwszej pracy męża (do czerwca 2016 roku). Dochód u aktualnego pracodawcy będzie wliczany do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+.
   Jeżeli mąż straciłby pracę (czego oczywiście Wam nie życzę), jak najbardziej możesz od razu złożyć wniosek o 500+ i otrzymać świadczenie jeszcze w tym okresie zasiłkowym (do 30.09.2017 roku).
   Jeżeli mąż zmieniłby pracę, to do programu 500+ cały jego dochód za 2016 rok (uzyskany u obu pracodawców) zostałby uznany za utracony, a nowy dochód stałby się dochodem uzyskanym, wliczanym do dochodu rodziny.

   Odpowiedz
 • 18 lipca 2017 o 10:56 pm
  Permalink

  Witam! 5 sierpnia wychodze za maz( ponownie, gdyz jestem rozwodka 🙂
  Kiedy mam zglosic ten fakt do GOPS?(pobieram 500+ na syna ktory jest naszym jedynym dzieckiem)
  Czy wyplata zostanie wstrzymana juz w sierpniu, czy dopiero we wrzesniu?

  Odpowiedz
  • 19 lipca 2017 o 9:10 pm
   Permalink

   Witam,
   Zgłosiłabym zmianę składu rodziny jeszcze w sierpniu, przedkładając odpis aktu małżeństwa. Wówczas panie z GOPS poproszą o przedstawienie zaświadczenia o zarobkach Twojego męża. W mojej ocenie dochód Twojego męża będzie dochodem uzyskanym przez rodzinę, więc zasadne byłoby zaświadczenie o dochodzie za wrzesień, ale ustawa nie wskazuje wyraźnie jak organ powinien postąpić w takiej sytuacji. Art. 18 ust. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci mówi tylko, że „W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty”. W mojej ocenie świadczenie powinno więc przysługiwać Ci jeszcze zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu. Przyznam jednak, że sama jestem ciekawa jak zinterpretują przepisy w Twoim przypadku panie z GOPS 😉

   Odpowiedz
 • 24 lipca 2017 o 7:04 am
  Permalink

  Witam mam pytanie mam przyznane 500+ od Lipca przeprowadzam się do mamy
  mama ma emeryturę czy muszę zgłosić do urzędu jej emeryturę

  Odpowiedz
  • 24 lipca 2017 o 9:13 am
   Permalink

   Witam,
   Nie musisz, bo Twoja mama nie jest członkiem rodziny w rozumieniu przepisów ustawy o 500+.

   Odpowiedz
 • 24 lipca 2017 o 10:51 am
  Permalink

  Witam,
  jesli w trakcie pobierania 500 plus przejde na urlop wychowawczy czy musze to zglaszać do MOPSu??

  Odpowiedz
  • 24 lipca 2017 o 6:01 pm
   Permalink

   Witam,
   Teoretycznie wydawać by się mogło, że przejście na urlop wychowawczy nie poprawia Twojej sytuacji dochodowej, więc zgłoszenie jego rozpoczęcia nie ma znaczenia dla pobierania 500+, jednak w praktyce jest to zmiana dotycząca dochodu Twojej rodziny i w mojej ocenie należy ją zgłosić.

   Odpowiedz
 • 25 lipca 2017 o 8:25 am
  Permalink

  Witam mam kolejne pytanie związane z 500+ mianowicie mam przyznane
  W Sierpniu chce maja córa pracować na wakacje ma 17 lat czy muszę przedstawić
  w Sierpniu jej zarobek?

  Odpowiedz
  • 28 lipca 2017 o 2:59 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli córka podejmie pracę wyłącznie na miesiąc, nie będzie ona podlegała zgłoszeniu, bo w świetle przepisów ustawy dochodem uzyskanym jest dopiero dochód za drugi miesiąc jego uzyskiwania.

   Odpowiedz
 • 28 lipca 2017 o 4:45 pm
  Permalink

  Witam .
  Pobieram zasiłek rodzinny o raz 500+ na pierwsze dziecko. Pracuje na zlecenie 600 zł netto, mąż stracił prace.Obecnie pod koniec czerwca 2017 mąż sprzedał ziemię, która posiadał więcej niż 5 lat jako darowiznę , w związku z tym nie płaci podatku dochodowego i nie ma potrzeby wykazywania tego w pit. Czy muszę zgłaszać do Mopsu fakt sprzedaży tej ziemi?Czy po zgłoszeniu stracę zasiłek rodzinny i 500+? Z góry dziękuję za udzieloną radę.

  Odpowiedz
  • 28 lipca 2017 o 8:37 pm
   Permalink

   Witam,
   Dochód ze sprzedaży nieruchomości nie został wskazany przez ustawodawcę w katalogu tzw. dochodów uzyskanych ani w ustawie o świadczeniach rodzinnych, ani w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, nie musisz więc zgłaszać tego faktu do MOPS-u. Nie ma on wpływu na pobieranie przez Ciebie zasiłku rodzinnego ani 500 + 🙂

   Odpowiedz
 • 30 lipca 2017 o 6:01 pm
  Permalink

  Witam. Ja pracuje na umowe o prace i zarabiam ok.2300zl. Od poczatku roku moj maz nie pracuje. Nie jest tez zarejestrowany w urzedzie pracy. W poprzednich latach dochody meza wynosily ok.2100zl.Mamy jedno dziecko. Czy jest szansa na 500+ w nowym okresie rozliczeniowym?

  Odpowiedz
  • 31 lipca 2017 o 10:41 am
   Permalink

   Witam,
   W takim razie od Waszego dochodu za rok 2016 będą odjęte dochody męża z pracy, w której przestał pracować wraz z początkiem tego roku. Jeżeli po odjęciu tego dochodu Wasze dochody za rok 2016 (w praktyce po prostu Twój dochód, jeżeli wciąż pracujesz u tego samego pracodawcy) będzie niższy niż 800 zł netto na osobę w miesiącu, 500+ będzie Wam przysługiwało.
   Jeżeli w 2016 roku osiągałaś dochody rzędu 2300 zł miesięcznie, powinniście mieścić się w kryterium dochodowym niezbędnym, by otrzymać 500+ od 1.10.2017 do 30.09.2018 🙂

   Odpowiedz
 • 1 sierpnia 2017 o 3:44 pm
  Permalink

  Witam
  Ubiegam sie o 500+ , prowadze działalnosc godpod ryczałt 3% , pit 28 mam pytanie czy alimenty musze podawac w zeznaniu podatkowym itp przy przekroczeniu jakiej sumy?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 2 sierpnia 2017 o 9:56 am
   Permalink

   Witam,
   Alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 lat lub są starsze, ale pobierają zasiłek pielęgnacyjny/rentę socjalną są zwolnione od podatku bez względu na ich wysokość. Alimenty na Ciebie podlegają zwolnieniu od opodatkowania przy zachowaniu kryteriów ustawowych:
   1. zwolnienie jest limitowane do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł,
   2. zwolnienie przysługuje tylko wtedy, gdy obowiązek alimentacyjny wynika z orzeczenia sądowego bądź ugody stron zawartej przed sądem.
   Oba te warunki muszą być spełnione łącznie.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 5 sierpnia 2017 o 12:21 am
  Permalink

  Witam,
  Proszę o pomoc. Otrzymuję teraz 500 + na pierwsze dziecko, rozglądam się za inną pracą, mam już nawet wstępnie 2 nagrane. W obydwu tych pracach proponują mi jako podstawę najniższą krajową ale do tego dodatkowo będzie premia uznaniowa i premia od obrotu. Mąż ma działalność gospodarczą ale póki co straty są. Proszę o informację czy te premie wliczają się do dochodu i jeżeli ewentualnie złożę wniosek w sierpniu a do podpisania umowy z nowym pracodawcą dojdzie we wrześniu będzie nam się należało 500 + ? Jeżeli miałby być brany pod uwagę tylko rok 2016 to na pewno nie przekroczymy tych 800 zł.

  Odpowiedz
  • 13 sierpnia 2017 o 9:56 am
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli planujesz zmiany w życiu zawodowym, wstrzymaj się ze złożeniem wniosku do września lub października – świadczenie na nowy okres zasiłkowy nie zostanie przyznane wcześniej niż od dnia 1.10.2017.
   Jeżeli zakończysz stosunek pracy,w którym obecnie jesteś, organ po przedstawieniu przez Ciebie świadectwa pracy, uzna dochód z tej pracy, jaki uzyskałaś w 2016 roku za dochód utracony. Doliczy jednak do dochodu Twojej rodziny dochód otrzymany za drugi miesiąc pracy u nowego pracodawcy. Jeżeli będzie to miesiąc, w którym otrzymasz premię, ona również zostanie wliczona, bo stanowi część wynagrodzenia. Jeżeli zdarzyłoby się tak, że akurat za drugi miesiąc pracy otrzymasz wyższe wynagrodzenie, a to spowoduje odmowną decyzję w sprawie 500+, możesz odwoływać się od niej do SKO, a w razie gdyby i to nie przyniosło skutku – pisać skargę do wsa. Sądy administracyjne uważają, że „(…)dla uwzględnienia dochodu uzyskanego niezbędne jest potwierdzenie, że dochód ten uzyskiwany jest w dacie przyznawania świadczenia i to w tej samej wysokości, jak w miesiącu, o którym mowa w art. 7 ust.3 ustawy. Tylko wówczas w pełni zostanie spełniona przesłanka uwzględnienia realnego poziomu dochodów potencjalnych świadczeniobiorców.(…)”. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: http://przepisowamama.pl/dochod-uzyskany-pod-lupa-sadu/

   Odpowiedz
 • 7 sierpnia 2017 o 12:07 pm
  Permalink

  Witam. Miałam umowę o pracę od 24.10.2016 do 30.06.2017. Kolejną otrzymałam od 01.07.2017 do czasu powrotu zastępowanej osoby z urlopu wychowawczego. Warunki umowy się nie zmieniły i dochód jest taki sam. Czy muszę nową umowę zgłaszać do 500+ i rodzinnego oraz czy muszę donieść zaświadczenie o dochodach?

  Odpowiedz
  • 11 sierpnia 2017 o 10:04 pm
   Permalink

   Witam,
   W tej sytuacji masz ciągłość zatrudnienia i nie musisz zgłaszać tej umowy do 500+ oraz rodzinnego pobieranych w tym okresie zasiłkowym. Jeżeli będziesz składała wnioski o świadczenia na kolejny okres (od 1.10.2017 do 30.09.2018), a umowa nadal będzie trwała – przedłożyłabym ją wraz z wnioskami, by organ wiedział, że jest ciągłość zatrudnienia i nie doszło do utraty dochodu.

   Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2017 o 7:40 am
  Permalink

  Witam:)
  Biorąc pod uwagę nasz dochód z 2016 roku mieściliśmy się w kryterium, żeby dostać 500zl również na pierwsze dziecko, jednak ja – od 1 stycznia 2017 roku zacząłem zarabiać więcej (podpisałem aneks do umowy o pracę), a żona otrzymała zasiłek rehabilitacyjny przyznany od 1 czerwca 2017 na rok. Sprawa z zasiłkiem wygląda tak, że przez pierwsze 3 miesiące żona otrzymuje 90% z pensji, która miała wcześniej (i wtedy przekraczamy „kryterium pierwszego dziecka”), a następnie ma dostawać 75% (wtedy mieścimy się w kryterium). Czy w tej sytuacji możemy ubiegać się o pieniądze również na pierwsze dziecko oraz czy ja muszę zgłaszać fakt uzyskiwana wyższych dochodów od 01.01.2017r. ? Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 9 sierpnia 2017 o 6:40 pm
   Permalink

   Witam,
   Podwyżka wynagrodzenia nie podlega zgłoszeniu do organu ustalającego prawo do 500 +,bo nie stanowi uzyskania nowego dochodu.
   Jeżeli chodzi o świadczenie rehabilitacyjne, organ przyjmie dochód otrzymany przez Twoją żonę za drugi miesiąc jego pobierania (a więc kwotę wypłaconą żonie przez ZUS w sierpniu za miesiąc lipiec) jako Wasz dochód uzyskany i tą zmianę należy zgłosić.
   Niestety zmiana wysokości świadczenia po 3 miesiącach nie będzie stanowiła utraty dochodu i nie spowoduje obniżenia dochodu Twojej rodziny tak,byście mieścili się w kryterium dochodowym 800 zł /osobę miesięcznie.
   Z informacji otrzymanych od Ciebie wynika,że :
   1.powinniście zgłosić otrzymywanie przez żonę świadczenia rehabilitacyjnego,
   2.możecie starać się o 500+ na pierwsze dziecko po zakończeniu pobierania przez żonę świadczenia rehabilitacyjnego.

   Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2017 o 9:08 pm
  Permalink

  Dobry wieczór Pani Karolino, dziękuję że mogę zadać pytanie. Pobieramy z żoną świadczenie 500+ na pierwsze dziecko. W tym roku zmieniłem pracę i w urzędzie zażądali dochodu z drugiego miesiąca u nowego pracodawcy. Dochód ten uprawniał do dalszego pobierania zasiłku 500+. Czy ma zatem znaczenie dochód z trzeciego, czwartego i kolejnych miesięcy i czy muszę zgłaszać przekroczenie dochodu w tych następnych miesiącach (między czasie umowa na okres próbny przekształciła się na umowę na czas określony)? Czy będziemy musieli oddać świadczenie jeśli w tych kolejnych miesiącach dochód wzrósł? Dochód za jakie miesiące będzie brany pod uwagę przy nowym okresie rozliczeniowym w moim przypadku? Dziękuję bardzo

  Odpowiedz
  • 9 sierpnia 2017 o 9:42 pm
   Permalink

   Dobry wieczór,
   Zmiana pracy spowodowała, iż organ dokonał utraty dochodu, jaki uzyskiwałeś wcześniej oraz doliczył dochód uzyskany z nowej pracy. Ze względu na określone zapisy ustawy znaczenie miał i nadal mieć będzie wyłącznie dochód, jaki uzyskałeś za drugi miesiąc pracy u nowego pracodawcy. Jeżeli w kolejnych miesiącach ten dochód będzie wyższy, nie musisz zgłaszać tego do organu i nie spowoduje to konieczności zwrotu świadczenia za miesiące, w których dochód był wyższy. Ewentualne podwyżki mogą jednak wpłynąć na całość Twojego dochodu za 2017 rok i zaważyć na prawie do świadczenia od 1.10.2018 do 30.09.2019.
   W chwili obecnej jednak do ustalenia prawa do 500+ na kolejny okres zasiłkowy (a więc od 1.10.2017 do 30.09.2018) znaczenie będzie mieć wyłącznie dochód za drugi miesiąc pracy u Twojego obecnego pracodawcy (oraz dochód żony za 2016 rok lub w razie jego utraty – dochód uzyskany z tytułu nowej umowy, podobnie jak u Ciebie w kwocie wynagrodzenia za drugi miesiąc pracy).
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2017 o 8:45 am
  Permalink

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Super że są jeszcze dobrzy ludzie którzy mogą pomóc (bo w urzędzie dostałem odpowiedź że „w ustawie i dokumentach ma pan wszystko napisane”)

  Odpowiedz
  • 19 sierpnia 2017 o 4:14 pm
   Permalink

   Proszę bardzo 🙂
   Panie w urzędzie zapominają o brzmieniu art. 9 kodeksu postępowania administracyjnego: „Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.” – ten przepis to jedna z zasad postępowania administracyjnego = zasada informowania stron i innych uczestników postępowania.

   Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2017 o 9:07 am
  Permalink

  W 2014 dochód byl maly i dostałem 500 plus na pierwsze dziecko. W 2016 przekraczal dochód na rodzine 2plus 1 2650 i nie zglosilem tego mopsowi. Bede musial zwrócić pieniadze które otrzymałem ? Czy oni sami to sprawdzają ? Teraz pobieram nadal i wynagrodzenie mam 3250 na rękę.

  Odpowiedz
  • 11 sierpnia 2017 o 1:34 pm
   Permalink

   Niektóre zmiany podlegają zgłoszeniu do MOPS-u i mogą skutkować koniecznością zwrotu tzw. nienależnie pobranego świadczenia, nie znając historii dochodowej Twojej rodziny nie odpowiem jednak czy i Ty byłeś zobowiązany powiadomić o jakiejś zmianie MOPS. Pytanie podstawowe to dlaczego dochód Twojej rodziny był wyższy w 2016 roku niż w roku 2014 – czy dostałeś podwyżkę, czy też Ty lub żona (partnerka) zmieniliście pracę lub uzyskaliście inne dochody?

   Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2017 o 12:51 pm
  Permalink

  Mam pytanko w trakcie pobierania świadczenia 500+ na pierwsze dziecko wyszłam za mąż a później dostałam umowę o pracę dodam że suma nie przekracza ustawowego 800 zł na osobę lecz nie zgłosiłam tego do mopsu bo nie wiedziałam że trzeba czy mogą zadać odemnie zwrotu 500 + ?

  Odpowiedz
  • 11 sierpnia 2017 o 2:13 pm
   Permalink

   Zgłoszenia powinnaś dokonać niezależnie od tego, czy zmiany powodują ustanie prawa do 500+ na pierwsze dziecko, czy też nie mają wpływu na pobieranie świadczenia. Rozumiem, że zmiany nastąpiły już kilka miesięcy temu, ale i tak radziłabym poinformować o nich organ, który wydał decyzję w sprawie 500+.
   Po zgłoszeniu przez Ciebie zmian, zostanie wszczęte postępowanie, w toku którego organ ustali czy świadczenie przysługiwało Ci w okresie po zmianach, czy też nie. Jeżeli dochód na osobę netto miesięcznie (według zasad jego obliczania wskazanych w treści ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci) nie przekraczał kryterium ustawowego, nie ma podstaw do żądania zwrotu pobranego przez Ciebie świadczenia.

   Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2017 o 3:02 pm
  Permalink

  Jeszcze jedno czy jeśli mąż płaci alimenty na swoje dzieci z poprzedniego małżeństwa to odlicza się to od dochodu ?

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2017 o 8:30 pm
  Permalink

  Witam
  Rodzina 2+2. Starsze dziecko niepełnosprawne. Otrzymuje 500+ na dwoje dzieci. O zgłaszaniu zmian pracy po wydaniu decyzji nie wiedziałam. I tak w 2016 roku zmieniłam pracę dwa razy. W 2017r również zmieniłam pracę. Teraz nawet nie wiem w jaki sposób miałabym to zgłosić (przyjść z umowami..?)I oczywiście zastanawiam się czy nie będzie wiązać się to ze zwrotem świadczenia na pierwsze dziecko.
  Dodatkowo dziecko niepełnosprawne od czerwca 2017r posiada lekki stopień niepełnosprawności (ma 16 lat- wcześniej miał orzeczenie o niepełnosprawności) Z tym dokumentem poszłam do MOPS. Nie uzyskałam informacji że ma to wpływ na 500+.
  Obecnie nie wiem na ile dzieci mam składać wniosek i czy nie będę musiała zwracać wcześniej pobranych świadczeń.

  Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2017 o 4:05 pm
   Permalink

   Witam,
   Zmiany takie, jak rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie nowego stosunku pracy podlegają zgłoszeniu do organu, który wydał decyzję o przyznaniu 500+ (w Twoim wypadku do MOPS-u).
   Jeżeli nie zgłosiłaś ich wcześniej, powinnaś zrobić to teraz (wskazując umowy oraz świadectwa pracy). Jeżeli mimo zmian w zatrudnieniu dochód Twojej rodziny (zgodnie z zasadami obliczania dochodu wskazanymi w treści ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci) cały czas nie przekraczał kryterium ustawowego nie będzie się to wiązało z koniecznością zwrotu świadczenia.
   Co do kwestii niepełnosprawności Twojego dziecka – ustawa wskazuje, że kryterium dochodowe jest podniesione do 1200 zł netto na osobę miesięcznie w przypadku niepełnosprawności
   o umiarkowanym lub znacznym stopniu – tym samym od czerwca 2017 roku Twoją rodzinę obowiązuje kryterium 800 zł netto na osobę miesięcznie (a nie 1200).
   Nie umiem odpowiedzieć na pytanie na ile dzieci powinnaś złożyć wniosek, bo nie znam sytuacji dochodowej Twojej rodziny. Podobnie z pytaniem o to, czy będziesz musiała zwrócić świadczenie. Tak, jak napisałam powyżej – jeżeli mimo zmian w zatrudnieniu dochód Twojej rodziny cały czas nie przekraczał kryterium ustawowego, nie będzie się to wiązało z koniecznością zwrotu świadczenia. Jeżeli zmiany powodowały przekroczenie kryterium, niestety – będziesz musiała zwrócić pobrane nienależnie 500+ na pierwsze dziecko.

   Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2017 o 12:35 pm
  Permalink

  Witam,
  Pobieram świadczenie 500+ na pierwsze dziecko. W lipcu br. mąż podjął nową pracę za granicą, a ja od września wracam do pracy (po macierzyńskim, który skończył się w czerwcu 2016 – do września pozostaję na wychowawczym). Czy zmiany jakie zachodzą u męża i u mnie muszę przekładać w mopsie jako uzyskanie dochodu – wówczas na pewno będzie to decyzja odmowna. za jaki okres podać zarobki męża, za sierpień 2017 i podzielić na 3 osoby?

  Odpowiedz
  • 19 sierpnia 2017 o 8:44 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli Twój mąż podjął pracę za granicą, koniecznie zgłoś to do MOPS-u – w przypadku, gdy członek rodziny przebywa i pracuje za granicą Polski niezbędne jest zastosowanie przepisów o tzw. koordynacji świadczeń – być może właściwe będzie pobieranie przez Twojego męża świadczenia podobnego do 500+ w kraju, w którym przebywa.
   Zgłoszeniu podlega każda zmiana związana z podjęciem zatrudnienia, a więc jeżeli zdecydujesz się przerwać (zakończyć) urlop wychowawczy i wrócić do pracy – także i to należy zgłosić. W pierwszej kolejności jednak poinformuj MOPS o zmianach w sytuacji męża.
   Dochód uzyskany z nowych miejsc pracy/zatrudnienia brany jest pod uwagę w wysokości dochodu uzyskanego za drugi miesiąc pracy (w przypadku Twojego męża będzie to sierpień). Od 1-ego sierpnia zmieniły się jednak zasady uznawania dochodu za utracony lub uzyskany,więcej informacji znajdziesz tutaj: http://przepisowamama.pl/zmiany-w-programie-500

   Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2017 o 6:35 pm
  Permalink

  Witam. Jestem samotną matką z jednym dzieckiem. Przez cały rak 2016 miałam umowy z pracy co mc. Czyli np; Od 2-go do 31…lub od 1-go do 30 . czyli miałam utratę dochodu. Teraz sytuacja się nie zmieniła. Pytanie jak obliczą dochód skoro nie ma u mnie 2-go pełnego miesiąca pracy. Bo podobno tak bazują teraz w obliczaniu dochodu? Czy teraz stracę 500+ . Nie wiem jak to ogarnąć.

  Odpowiedz
  • 18 sierpnia 2017 o 9:42 pm
   Permalink

   Witam,
   W chwili obecnej przy ustalaniu prawa do 500+ na nowy okres zasiłkowy (od 1.10.2017 do 30.09.2018) obowiązują nowe zasady ustalania dochodu w przypadku zawierania w 2016 roku umów z tym samym pracodawcą. U Ciebie nie będą miały zastosowania pojęcia utraty i uzyskania dochodu, bo przerwy między umowami nie przekraczały 3 miesięcy. Nie wiem od kiedy pracujesz, czy pierwszą umowę podpisałaś w 2016, czy wcześniej?
   Więcej informacji na temat zmian i nowego sposobu obliczania dochodu znajdziesz tutaj: http://przepisowamama.pl/zmiany-w-programie-500.

   Odpowiedz
   • 20 sierpnia 2017 o 7:01 pm
    Permalink

    Witam, pracuję w zakładzie od stycznia 2016. Chodzi mi o to że pani z urzędu powiedziała że chcą dochody za drugi przepracowany pełny miesiąc. Ale ja nie mam nigdy pełnego miesiąca. Jak chcą to obliczyć ile zarabiam. Wezmą dochód z pitu za 2016??? A teraz w sierpniu jaki dochod mam im przynieść?? Za który miesiąc??

    Odpowiedz
    • 21 sierpnia 2017 o 12:50 pm
     Permalink

     Witam, jeżeli pracujesz od stycznia 2016, to znaczy, że do Twojej sytuacji panie powinny zastosować art. 7 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci: „2. W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, ustalając dochód członka rodziny lub dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, osiągnięty w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten był uzyskiwany, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego”.
     Z tego, co pisałaś między Twoimi umowami są tylko kilkudniowe przerwy – w świetle nowych przepisów to nie jest utrata i uzyskanie dochodu. Jest ciągłość.
     Jeżeli panie w urzędzie upierają się, byś przyniosła zaświadczenie o dochodzie za drugi przepracowany miesiąc, poproś pracodawcę o rozpisanie dochodu za miesiąc luty 2016, bo jak rozumiem to ten miesiąc był miesiącem, w którym miałaś drugą umowę o pracę.

     Odpowiedz
 • 22 sierpnia 2017 o 7:02 am
  Permalink

  Witam,
  Zacznę od początku: W 2014 roku zatrudniona byłam na cały etat najniższa krajowa, zaszłam w ciążę i od stycznia 2015 przebywałam na l4 potem od czerwca 2015 na macierzyńskim cały rok 80%. W czerwcu 2016 kończy mi się macierzyński . Dwa miesiące pozostaje bez pracy. Należy mi się 500+ które otrzymuje do dziś. W sierpniu podpisuję umowę z dawnym pracodawcą ale tylko na pół etatu 925 brutto. Nie zgłosiłam tego MOPS bo uważałam że sytuacja nic nie zmienia. Dodam że mąż pracuje od 2010 cały czas u tego samego pracodawcy aż do dziś i w chwili obecnej to 1520 netto. Płaci również alimenty w kwocie 300 zł miesięcznie, mam na to kwity. Obecnie składam nowy wniosek i Panie z MOPS wytknęły mi że nie dostarczyłam umowy o pracę i że muszą przeliczyć na nowo. Czy w związku z tym do dochodu za 2014 dodany zostanie dochód za jeden miesiąc pracy bo mam dostarczyć zaświadczenie za jeden miesiąc? Czy będzie to liczone jakoś inaczej? Zaczynam się martwić bo obecnie nasza sytuacja jawi się kiepsko. Ja mąż i Mały. 1520+785 – alimenty. Jak to przeliczam to nie ma o co się martwić ale nie wiem jak to liczą w Mops bo naliczane są ze starych pit. Z góry dziękuję za radę.

  Odpowiedz
  • 22 sierpnia 2017 o 2:50 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli w sierpniu 2016 roku podpisałaś umowę o pracę z dawnym pracodawcą, to w świetle przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (a więc tej, która wprowadziła 500+) uzyskałaś dochód. Dochód ten powinien był zostać zgłoszony do MOPS, bo stanowił zmianę w Twojej sytuacji – niezależnie od wymiaru etatu i wysokości dochodu w kwocie, jaką uzyskałaś za drugi miesiąc pracy (za wrzesień 2016).
   Twój dochód za 2014 rok powinien w całości zostać uznany za utracony i odliczony od dochodu Twojej rodziny, zaś dochód za wrzesień 2016 doliczony jako uzyskany.
   Czy wcześniej zgłaszałaś, że mąż płaci alimenty (w treści wniosku + załączając dowody wpłat)?

   Odpowiedz
 • 22 sierpnia 2017 o 9:00 am
  Permalink

  Dziękuję za ten artykuł. Mam jednak pytanie odnośnie mojej sytuacji. Właśnie odebrałam decyzję o przyznaniu 500+ na pierwsze dziecko na okres 01.10.2017 – 30.09.2018. Do wniosku panie chciały ksero umów o pracę moje i męża, świadectwa pracy oraz PITy-11, nawet nie spojrzały na PIT-37. W tym roku otrzymaliśmy zwrot podatku z rozliczenia za rok 2016. Niestety podczas składania wniosku zapomniałam o tym wspomnieć. Czy ta zwrócona kwota była zawarta w pitach – 11? Czy jest to dochód uzyskany i nalezy go zgłosić teraz czy dopiero za rok, kiedy bedą brane pod uwagę dochody za 2017, z racji że zwrot podatku dostaliśmy w kwietniu br.

  Odpowiedz
  • 3 września 2017 o 11:52 am
   Permalink

   Proszę bardzo.
   Ulga prorodzinna, która została odliczona w PIT-37 za 2016 rok i spowodowała zwrot podatku, należy do dochodów branych pod uwagę przy ustalaniu prawa do 500+ na okres zasiłkowy od 1.10.2017 do 30.09.2018. Nie jest jednak dochodem uzyskanym, który należy zgłosić /nie zgłasza się ani wysokości odliczonej ulgi, ani wysokości otrzymanego zwrotu podatku/. Są to informacje, które zostają przekazane bezpośrednio z urzędu skarbowego, nie musisz więc martwić się, że o nich nie wspomniałaś przy składaniu wniosku – na pewno zostały uwzględnione przy ustalaniu wysokości dochodu Twojej rodziny za 2016 rok.

   Odpowiedz
   • 3 września 2017 o 12:28 pm
    Permalink

    Ulga prorodzinna odliczona za 2016 powiększa dochód za 2016 i jest widoczna dla pracowników mops.
    Natomiast ewentualna różnica odpisana od składek ZUS za 2015 będzie dołączona do dochodów za 2016.
    Analogicznie wypłacona w 2017 za 2016 będzie brana do dochodów na okres 18/19. (Nie wiem czy teraz w dochodach nieopodatkwanych się ją wykazuje chyba już też jest widoczna dla pracowników mops)

    Odpowiedz
    • 3 września 2017 o 1:19 pm
     Permalink

     Zgadza się – ulga prorodzinna powoduje zmniejszenie podatku, a często również jego zwrot, co łączy się ze zwiększeniem dochodu i jest widoczne dla pracowników urzędów obsługujących organy ustalające prawo do 500+.
     Nie rozumiem co masz na myśli pisząc o różnicy odpisanej od składek ZUS, proszę o doprecyzowanie.

     Odpowiedz
     • 3 września 2017 o 1:58 pm
      Permalink

      Jeśli ktoś ma do opisania więcej niż zapłacił podatku wówczas

   • 3 września 2017 o 12:31 pm
    Permalink

    O ile dochód z byłej pracy się utraci to ulga dodatkową odliczona od składek ZUS juz nie.

    Odpowiedz
    • 3 września 2017 o 1:21 pm
     Permalink

     Tzw. koszyk dochodów utraconych umieszczony w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w art. 2 ust. 19 obejmuje m.in. utratę wynagrodzenia za pracę i dochodu z tytułu umowy zlecenie, nie wskazuje możliwości odliczenia przez organ od dochodu rodziny jakiejkolwiek ulgi czy też otrzymanego przez podatnika zwrotu podatku.

     Odpowiedz
     • 3 września 2017 o 2:07 pm
      Permalink

      Jedynie zwrot – jeśli podatnik zapłacił mniej podatku niż miał do wykorzystania ulgi – to ta część będzie dopisana do dochodu

   • 3 września 2017 o 6:13 pm
    Permalink

    Dziękuję za odpowiedź. Nie była to odliczona ulga, jedynie zwrot nadpłaty podatku, ponieważ dziecko urodziłam w lipcu b.r. Rozumiem, że zasada działa tak samo – nie trzeba zgłaszać tego w urzędzie? 🙂

    Odpowiedz
    • 3 września 2017 o 10:14 pm
     Permalink

     Proszę bardzo 😉
     Tak, zasada jest taka sama – nie zgłaszasz w urzędzie otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku, jest to widoczne w informacjach uzyskanych z urzędu skarbowego 🙂

     Odpowiedz
 • 24 sierpnia 2017 o 7:28 pm
  Permalink

  Witam. Mam takie pytanie, pilne. W zeszłym roku otrzymałam 500+ , mąż nie pracował ja tak, pracowałam na umowę zlecenie w firmie do której mnie zleciło Adeko, w zeszłym miesiącu firma w której pracuję wzięła mnie „pod swoje skrzydła” i dała mi umowę o pracę, czyli teoretycznie nie zmieniłam miejsca pracy, kwota zarobku jest taka sama. Nie zgłaszałam tego w MOPS i pytanie czy muszę to zgłaszać skoro zarobek się nie zmienił i ewentualnie jakie są konsekwencje jeśli nie zgłoszę.

  Odpowiedz
  • 1 września 2017 o 10:46 pm
   Permalink

   Witam,
   Nie zmieniłaś miejsca pracy, ale zmieniłaś formę zatrudnienia, co ma znaczenie w świetle prawa. Z tego, co piszesz, w chwili, gdy otrzymałaś 500+ an pierwsze dziecko byłaś zatrudniona na umowę zlecenie, a więc w ramach tzw. zatrudnienia cywilnoprawnego, które później uległo przekształceniu w zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Dla organu administracji (MOPS) to konieczność uznania Twojego dochodu z tytułu umowy zlecenie za dochód utracony, zaś dochodu z tytułu umowy o pracę za dochód uzyskany.
   Zgłoś tą zmianę właśnie teraz, gdyż MOPS będzie żądał zaświadczenia o zarobkach za drugi miesiąc pracy (u Ciebie będzie to zaświadczenie o dochodzie za sierpień).
   Brak zgłoszenia może skutkować wszczęciem postępowania wyjaśniającego z urzędu (w szczególności przy składaniu wniosku na kolejny okres zasiłkowy).

   Odpowiedz
 • 28 sierpnia 2017 o 8:34 am
  Permalink

  Witam.
  Staram się powtórnie o 500 plus i zasiłek rodzinny na rok 2017/18. Pracuje dorywczo na zlecenie , dochody rzędu 500 netto, mąż stracił prace. Mam taką sytuacje: we wrześniu 2016 mąż sprzedał działkę, oraz teraz pod koniec czerwca 2017 sprzedał drugą działkę. Mąż posiadał te działki w akcie darowizny od ponad 10 lat. Czy mam obowiązek to zgłosić do Mopsu przy składaniu wniosku? Czy będzie to wliczane do dochodu przy ustaleniu do 500 plus i rodzinnego?

  Odpowiedz
  • 5 września 2017 o 10:58 pm
   Permalink

   Witam,
   Dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wlicza się do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+ na pierwsze dziecko oraz do zasiłku rodzinnego /na podstawie art. 3 ust. 1 a ustawy o świadczeniach rodzinnych w związku z art. 30 e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych/. Nie ma tu znaczenia sposób nabycia własności działek.

   Odpowiedz
 • 28 sierpnia 2017 o 4:03 pm
  Permalink

  Witam. Mąż pracuje na umowę zlecenie i na tej umowie ma tylko podaną kwotę jaką zarabia na godzinę.Jak wtedy ustalić czy należy się zasiłek czy nie? Miesięczny dochód jest różny i co najważniejsze, jednego miesiąca przekracza kryterium do zasiłku, a już drugiego nie, bo mniej godzin pracował. Czy w tej sytuacji mogą zabrać zasiłek? :/ Toż bez sensu co miesiąc dostarczać jakieś potwierdzenie ile danego miesiąca zarobił..
  I jeszcze jedno pytanie. Możliwe, że mąż niedługo dostanie umowę o pracę, w związku z tym będzie miał wypowiedzoną umowe zlecenie. Czy to wtedy będzie się liczyło jako utrata dochodu?

  Odpowiedz
  • 1 września 2017 o 12:53 pm
   Permalink

   Witam,
   Od kiedy Twój mąż pracuje w ramach tej umowy zlecenie? Jeżeli podjął zatrudnienie w ramach zlecenia w 2016 lub 2017 roku, jego dochód zostanie uznany za tzw. dochód uzyskany, jednak w zależności od tego kiedy umowa była podpisana, organ odmiennie będzie liczył jego wysokość.
   Jeżeli Twój mąż podpisał umowę zlecenie w 2016 roku, organ pobierze informację o jego łącznych dochodach za 2016 rok z urzędu skarbowego. Ta kwota zostanie podzielona przez ilość miesięcy, w czasie których została osiągnięta.
   Jeżeli Twój mąż podpisał umowę zlecenie w 2017 roku, organ przyjmie za tzw. dochód uzyskany kwotę, jaką Twój mąż uzyskał za drugi miesiąc wykonywania pracy.
   Nie będziesz musiała dostarczać do organu zaświadczeń o zarobkach za każdy miesiąc, liczyć będzie się tylko dochód za ten jeden miesiąc (drugi miesiąc zatrudnienia w 2017 roku).
   Jeżeli umowa zlecenie Twojego męża wygaśnie lub zostanie rozwiązana, dochód z niej uzyskiwany stanie się dochodem utraconym. Dochód z nowo podpisanej umowy o pracę zostanie uznany za dochód uzyskany w wysokości dochodu za drugi miesiąc pracy.

   Odpowiedz
 • 28 sierpnia 2017 o 7:19 pm
  Permalink

  Ile można czekać na moderację wpisu moderator chyba zapadł w sen zimowy!!!

  Odpowiedz
  • 1 września 2017 o 11:33 pm
   Permalink

   Moderator to równocześnie autorka tego bloga, pracująca i prowadząca zwykły dom matka trzylatki. Sen zimowy bardzo by mi się przydał, chwilowo cierpię raczej na niedospanie, od kilkunastu godzin pomiędzy licznymi obowiązkami staram się odpisać na jak największą ilość pytań, mam nadzieję, że za kilka dni liczba z ponad 200 zmniejszy się choć o połowę. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • 2 września 2017 o 10:43 pm
  Permalink

  Pff – innym odpisała, mój wppis czeka na moderację 15 dni i nic.

  Odpowiedz
  • 3 września 2017 o 10:33 am
   Permalink

   Gabrielo, w ciągu ostatnich 2 dni odpisałam na ponad 40 wiadomości i… odpisuję nadal. To wynik mojej dobrej woli, a nie obowiązku. Faktycznie nie „puszczam” wpisów bez udzielenia na nie odpowiedzi, ale może masz rację i powinnam wyłącznie moderować i nie udzielać żadnych odpowiedzi, ewentualnie zapraszać do skorzystania z odpłatnej porady prawnej.
   Rozumiem, że Twoje poddenerwowanie wynika z długiego oczekiwania na moją odpowiedź na zadane pytanie, obiecuję, że znajdę Twój wpis jeszcze dziś i na niego odpowiem.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 5 września 2017 o 2:54 pm
  Permalink

  Witam. W 2016 roku pracowałam na umowę zlecenie w miesiącach: styczeń,luty, marzec i od lipca do grudnia. W ciągu tych 9-ciu miesięcy pracy otrzymałam wynagrodzenie ok.11 tysięcy. I teraz żeby obliczyć czy nie przekroczy mi dochód musze podzielić te 11 tys.na 9 miesięcy? Proszę o pomoc. Pani w mopsie twierdzi, że kwota 11 tysięcy jest dzielona na 5 miesięcy i nie rozumiem dlaczego skoro pracowałam 9 miesięcy.

  Odpowiedz
  • 9 września 2017 o 5:05 pm
   Permalink

   Witam,
   Pani w MOPS-ie powinna potraktować dochód za umowę zlecenie za miesiące styczeń – marzec jako dochód utracony i odjąć go od 11.000 zł, jeżeli między zakończeniem jednej umowy w marcu i rozpoczęciem kolejnej w lipcu minęło więcej niż 3 miesiące. Twój dochód w rozumieniu przepisów ustawy będzie wówczas stanowić to, co zarobiłaś od lipca do grudnia podzielone przez 5.
   Jeżeli przerwa między umowami wynosiła mniej niż 3 miesiące, liczyć będzie się cały dochód, ale liczony przez 9.
   Oczywiście to obliczenie w dużym uproszczeniu.

   Odpowiedz
 • 7 września 2017 o 10:55 am
  Permalink

  Witam!
  Jestem pod wrażeniem ogromnej pracy jaką wkłada Pani w udzielanie odpowiedzi na komentarze.
  Mam pytanie dotyczące uzyskania dochodu. Pobieram 500+ na młodsze dziecko. Starsza córka ma 18 lat i dwukrotnie uzyskała niewielki dochód na umowę-zecenie. Były to umowy na jeden dzień. Jeżeli dobrze rozumiem, to taki dochód nie jest traktowany jako uzyskanie dochodu i nie trzeba tego zgłaszać? Taki dochód doliczany jest dopiero w kolejnym roku?
  Proszę mi jeszcze wyjaśnić, czy wygranie nagrody rzeczowej w konkursie, np. internetowym (która podlega opodatkowamiu i organizator odprowadza podatek) zostanie potraktowane jako dochód w następnym roku i czy trzeba w zgłosić uzyskanie dochodu?
  I ostatnie pytanie: ulga prorodzinna za 2016 jest traktowana jako dochód, a czy przy obliczaniu dochodu za 2014 rok zwrot z tego tytułu też był doliczany do dochodu?
  Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 2 października 2017 o 5:37 pm
   Permalink

   Witam 🙂
   Dziękuję bardzo za wyrazy uznania i przepraszam, że odpowiedź na Twoje pytania tak późno znajduje się na blogu.
   1. Umowy zlecenie Twojej córki zawarte w tym roku nie będą brane pod uwagę do obliczenia dochodu Twojej rodziny do 500+. Organ nie miałby jak dokonać uzysku dochodu. Nie zgłaszasz tego dochodu, ale w przyszłym roku (a właściwie w przyszłym okresie zasiłkowym) zostanie on wskazany bezpośrednio przez urząd skarbowy (w związku z opodatkowaniem umowy), choć w mojej ocenie i tak nie powinien zostać doliczony do dochodu Twojej rodziny, bo nie będzie już uzyskiwany w chwili składania wniosku.
   2. Nigdy nie zajmowałam się problematyką podatku od nagród, więc nie do końca rozumiem problem tej wygranej rzeczowej – otrzymujesz przedmiot np. płytę CD jako wygraną w konkursie, ale kto i jaki podatek odprowadza? I na jakiej podstawie? Umowa?
   3. Ulga prorodzinna powoduje zmniejszenie kwoty podatku, jaki mamy do zapłacenia. Często prowadzi to do sytuacji, w której uzyskujemy tzw. nadpłatę podatku – to właśnie ta kwota jest dochodem dla organu ustalającego prawo do 500+. Obecne brzmienie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, do której odsyła przy definiowaniu pojęcia „dochodu” ustawa pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wyraźnie wskazuje na to, że taka kwota jest dochodem. W poprzednim brzmieniu przepisów (gdy bazowym był rok 2014) nie było tak wyraźnie sprecyzowane, że kwota ta podlega wliczeniu do dochodu rodziny, jednak w praktyce organy administracji doliczały ją do niego.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz
  • 9 września 2017 o 11:00 pm
   Permalink

   Alu, odpowiem na pewno – od 1-ego września dzielnie walczę z ogromem pytań Czytelników, jest ich jednak bardzo dużo, a ja mam ograniczony czas i siły. Mam nadzieję, że uda się już jutro. Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • 10 września 2017 o 11:54 am
  Permalink

  Dzień dobry. Mam pytanie. Jestem samotna matka. Bobieralam 500 plus na pierwsze i jedyne dziecko, ponieważ biorąc pod uwagę dochód za 2014 należało mi się. Potem w 2015 i 16 zarabiają więcej więc nie złożyłam wniosku teraz w sierpniu. Od jutra zmieniam pracę. Znów moje dochody się pomniejsza i nie będę miała 800 ZL na osobę. Czy będę mogła złożyć wniosek ?

  Odpowiedz
  • 10 września 2017 o 5:36 pm
   Permalink

   Dzień dobry,
   Jeżeli zmienisz pracę, organ ustalający prawo do 500+ uzna Twoje dochody za 2016 rok za utracone, zaś dochód za drugi miesiąc nowej pracy za dochód uzyskany. Jeżeli spowoduje to, że dochód Twojej rodziny (wynagrodzenie + alimenty na dziecko) będzie niższy niż 800 zł na osobę miesięcznie, jak najbardziej złóż wniosek 🙂
   Przypominam tylko, że od tego roku samotne matki muszą wraz z wnioskiem przedłożyć wyrok sądu orzekający o obowiązku alimentacji przez ojca dziecka lub ugodę zawartą przed mediatorem lub notariuszem z klauzulą wykonalności.

   Odpowiedz
   • 11 września 2017 o 7:33 am
    Permalink

    Ja akurat nic przedstawiać nie muszę, bo ojciec dziecka nie żyje już 12 lat. Nie przyznano mam renty.

    Odpowiedz
 • 10 września 2017 o 1:06 pm
  Permalink

  Jestem wdową, matką samotnie wychowującą. Stanowimy rodzinę dwu osobową czyli ja i dziecko ( 16 lat) . Dziecko ma przyzną rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Ja w 2016r. byłam bezrobotna bez prawa do zasiłku., ale czasem udało mi się zawrzeć umowę o dzieło. Oczywiście odprowadzane są podatki do Urzędu skarbowego, jak to przy umowie o dzieło tylko podatek. Proszę mi powiedzieć czy skoro w 2016r. miałam ostatnią umowę o dzieło we wrześniu, a następną dopiero w styczniu 2017r. to możemy tu mówić o dochodzie utraconym? W lutym nie wystawiałam rachunku, ani w marcu, ani w kwietniu, ani w maju 2017r. W roku 2017r. nadal jestem bezrobotna bez prawa do zasiłku, ale w czerwcu udało mi się znowu zawrzeć umowę o dzieło. Jestem w tej chwili w trakcie składania dokumentów odnośnie zasiłku rodzinnego i dodatków do niego. Pracownik Ops, chciał ode mnie oświadczenie, że jestem pracownikiem zlecającego dzieło ( tylko na podstawie tego że „bo zlecający dzieło jest wciąż ten sam”) oraz żądał ode mnie oświadczenia że praca ma charakter ciągły? ( bo nie ma wypowiedzenia dzieła?) Weryfikował mnie pod względem wykonywania tego dzieła? Oświadczyłam, że nie mogę pisać takich rzeczy bo poświadczę nieprawdę! Pracownik Ops-u wobec tego poszedł ze mną do kierownika, bo nie chciałam napisać tego czego żąda, ale ja oświadczyłam, że nie mogę pisać czegoś co jest nieprawdą! Moja zawarta umowa o dzieło nosi nazwę „umowa o dzieło” a oprócz tego ma stosowny zapis, że ” umowa jest zawarta na czas realizacji dzieła” , oraz że ” Po realizacji dzieła, przedmiotu umowy ulega ona rozwiązaniu” Czy w ogólę muszę mieć wypowiedzenie wobec tego? Realizując dzieło wystawiam rachunek dzieło skończone zamknięte i oddaję do zlecającego dzieło. Zgodnie z zapisem ukończone dzieło rozwiązuje umowę? Oprócz tego moje dzieło, kiedy jest ukończone oddaję do zlecającego dzieło celem sprawdzenia i weryfikacji jeśli wszystko jest ok, to zgodnie z umową po 14 dniach otrzymuję wynagrodzenie. Zdarzyło mi się, że oddałam dzieło i niestety nosiło błędy, wtedy zlecający dzieło nie przyjmuje mojego dzieła a ja nie otrzymuje wynagrodzenia. Pracownik Ops twierdzi, że skoro nie ma wypowiedzenia to umowa trwa, ale umowa kończy się z dniem oddania dzieła, wystawienia rachunku czy ewentualnie zapłaty za wykonanie dzieła. Wypytując mnie o charakter pracy wobec tego stwierdził, że skoro ten sam zlecający dzieło dzwoni do mnie co jakiś czas np. raz na 3/ 4 miesiące i prosi o wykonanie następnego dzieła, to to oznacza, że ja wciąż jestem pod telefonem, dyspozycyjna? czyli jakby wciąż jestem w pracy??? Takie są stwierdzenia pracownika Ops-u. Tylko, że nikt mi nie płaci tylko za to że gdzieś tam sobie jestem i żyję przez 4 miesiące i nie wystawiam rachunków bo nie mam dzieła i wynagrodzenia. To że mam tel. przy sobie zresztą jak każdy i odbieram rozmowy tel. nie oznacza, że jestem jego pracownikiem, a już tym bardziej nie oznacza że wciąż jestem w pracy? No jak to mam rozumieć ? Co to w ogole za stwierdzenia? Nie noszę statusu pracownika, ani statusu pracownika z umową zlecenie? Zlecający dzieła ma mój tel. no chyba nikt mu nie zabroni do mnie dzwonić ? Oprócz tego zlecający dzieło kontaktował się we wrześniu 2016r. i zgodziłam się wykonać dzieło, a potem dzwonił w styczniu 2017r. i wykonałam dzieło, a teraz w czerwcu 2017r. to ja dzwoniłam bo była okoliczność czy są zainteresowani i wykonałam dla nich dzieło. Nie rozumiem też postępowania pracownika z Ops-u , który żąda ode mnie poświadczenia nieprawdy ? W jakim kierunku to zmierza/? Kierownik Ops-u pochylając się nad moją sprawą stwierdził, że jego pracownik ma rację ?, a ja absolutnie zaprzeczyłam! Tłumacząc mu w trakcie rozmowy dowiedziałam się , że wobec tego mój dochód powinien być dochodem utraconym., ale kierownik stwierdził nagle że ja jako jedyna jestem z problematyczną umową i że jest z tym zawsze tylko problem ( zeszły rok) i zaproponował mi że On mi odda te umowę i ten rachunek za styczeń a wszystko resztę podrze odnośnie tej umowy o dzieło i zaproponował że potraktujmy to tak jakby tego w ogóle nie było??? A chciał mnie rozliczyć tylko z PIT-U ZA 2016R. ??? ABSOLUTNIE nie rozumiem propozycji? Tylko ze ja z Pit-u 2016r. przekraczam niewielką kwotę wymaganego progu.Taka sytuacja, jak Pani myśli do czego dążą w moim OPS-ie? Nie otrzymuje wynagrodzenia za to że jestem ale za rezultat poprawnie wykonanego dzieła. Na co wystawiam stosowny rachunek. W zeszłym roku otrzymałam zasiłek rodzinny i dodatki do niego mimo, że przekroczyłam próg o niewielką kwotę. Zasiłek zgodnie z prawem został o tę kwotę umniejszony i otrzymałam decyzję pozytywną. W tym roku z PIT-u 2016 o prawie taką samą niewielką kwotę przekraczam próg dochodowy. Wiem, że obowiązywał przepis że dwa razy z rzędu nie można przekraczać, aby otrzymywać zasiłek, czy nadal ten przepis obowiązuje? Czy moje dochody z umowy o dzieło podlegają wobec tego potraktowaniu jako dochód utracony? Bo jeśli tak to wobec tego wyjdzie że nie będę absolutnie przekraczać wskazany próg do kwalifikacji i zasiłek będzie mi przysługiwał w pełnej wysokości. W jakim celu pracownik OPS-u żądał ode mnie takich oświadczeń? W jakim celu kierownik OPS-u składa mi powyższą propozycję? Kierownik w końcu stwierdził, że pójdzie z moją teczką do prawnika. Jak najbardziej na to przystałam! Czułam się jak na przesłuchaniu w biurze FBI, czułam się jak złodziej i oszust! Wobec zaistniałej sytuacji zdaję sobie sprawę, że napisanie takiego oświadczenia, które absolutnie jest nieprawdą! spowodowałoby iż owy dochód byłby dochodem uzyskanym. Ponieważ zostało by to potraktowane jako ciągłość , nie wiem jako praca na zlecenie, za wynagrodzenie miesięczne nie wiem, miałam wrażenie że zaraz mi udowodnią iż jestem pracownikiem zlecającego dzieło, a ja nawet o tym niewiem. Przypuszczam, że moja zgoda na propozycję kierownika ops-u, również pozbawiłaby mnie prawa do zasiłku rodzinnego, bo przekraczam z pit-u za 2016r. po raz drugi pod rząd niewielka kwote. Moja sytuacja jest taka jak opisuję nie jestem niczyim pracownikiem, nie mam ciągłości, czasem wykonuję umowę o dzieło, a wierzcie mi wolałabym mieć spokojną umowę o pracę na etat, a nie prosić się o umowę o dzieło raz na kilka miesięcy i patrzeć że nie ma co do gara włożyć. Po za tym mam wrażenie że w moim ops-ie tak jak wyżej Pani opisała również nie stosują się do art. 9 kodeksu postępowania administracyjnego:
  „Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego.
  Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu
  nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.”
  Raczej mam wrażenie, że bardzo im zależy aby działać na moją niekorzyść ! Bardzo proszę o radę, komentarz o informację. Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
  • 10 września 2017 o 10:41 pm
   Permalink

   Czytałam Twój komentarz dwukrotnie i wciąż mam w głowie jeden znak zwielokrotniony oczywiście – !!!
   Takie działanie, z jakim się spotkałaś jest po prostu karygodne.
   1. Masz rację, że nie złożyłaś żadnego oświadczenia, w którym poświadczyłabyś nieprawdę.
   2. Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie stanowi nawiązania stosunku pracy (nawet przy zleceniu, a tu mamy umowę o dzieło). Fakt, zdarzają się sytuacje, w których umowa cywilnoprawna ma wszystkie cechy stosunku pracy i wówczas powinno się wystąpić do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy. Nie widzę do tego podstaw w Twoim przypadku. Osoba, która zleca Ci wykonanie działa może dzwonić do Ciebie w dowolnym czasie i z dowolnymi sprawami, nie świadczy to bynajmniej o istnieniu stosunku pracy. Możecie się choćby zwyczajnie przyjaźnić czy lubić.
   Cechy stosunku pracy to:
   – konieczność osobistego świadczenia pracy przez pracownika – nie można świadczyć pracy w ramach stosunku pracy za pośrednictwem innej osoby,
   – odpłatność pracy – pracownikowi należy się wynagrodzenie odpowiednie do rodzaju, ilości i jakości wykonywanej pracy. Niedopuszczalne jest świadczenie pracy nieodpłatnie,
   – podporządkowanie pracownika pracodawcy w procesie wykonywania pracy – polega ono na obowiązku wykonywania poleceń przełożonego dotyczącego organizacji i przebiegu całego procesu pracy. W praktyce oznacza to prawo pracodawcy do wyznaczania pracownikowi zadań oraz określania sposobu ich wykonania, wskazywania miejsca i czasu wykonywania pracy, jak również określania sposobu zachowania się pracowników w pracy,
   – ciągłość świadczenia pracy – pracownik zobowiązuje się nie do wykonania określonego dzieła, lecz do wykonywania pracy w sposób ciągły. Nie chodzi tutaj o jednorazowe wykonanie konkretnej czynności, lecz o staranne działanie w procesie pracy,
   – ponoszenie przez pracodawcę, a nie przez pracownika ryzyka, które wiąże się z funkcjonowaniem zakładu pracy.
   Tak sobie myślę, że chyba wrzucę na bloga tabele porównujące umowę o dzieło z umową o pracę – może urzędnicy z Twojego OPS-u powinni zobaczyć zestawienie i różnice.

   3. Umowa o dzieło jest umową rezultatu, w chwili, gdy dzieło zostaje wykonane i wydane zlecającemu dzieło umowa ta wygasa. Wygaśnięcie wyłącza konieczność wypowiedzenia umowy.
   4. Jeżeli między Twoimi umowami o dzieło z 2016 roku było więcej niż 3 miesiące przerwy, stosuje się pojęcia i zasady dochodu utraconego i uzyskanego (między wrześniem a styczniem są 4 miesiące z tego, co mi wiadomo 😉 ).
   5. Nic mi nie wiadomo, byś nie mogła przekroczyć o kilka złotych progu dochodowego w kolejnym okresie zasiłkowym. Jedynie w przypadku, gdy wysokość zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami przysługująca danej rodzinie, ustalona zgodnie z zasadą ”złotówka za złotówkę” jest niższa niż 20,00 zł, świadczenia te nie przysługują.
   6. Jeżeli w Twoim OPS-ie robią takie mecyje i próbują przymusić Cię do napisania oświadczeń niezgodnych z prawdą, wyślij wniosek wraz z załącznikami listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Poczekaj na decyzję, a jeżeli będzie negatywna (najprawdopodobniej niestety z tego, co piszesz), prześlij ją do mnie – chcę zobaczyć taką „perełkę” – i oczywiście odwołuj się.
   Widzę tu o wiele więcej naruszeń niż tylko art. 9 kpa. Kodeks etyki urzędnika to w Twoim OPS chyba jest na indeksie ksiąg zakazanych 😉
   Pozdrawiam serdecznie i czekam na wiadomość, jak toczy się dalej Twoja sprawa.

   Odpowiedz
 • 11 września 2017 o 7:25 pm
  Permalink

  Witam serdecznie,
  razem z Narzeczonym czekamy na narodziny naszego synka (został jeszcze miesiąc) i zastanawiamy się, czy 500+ nam się należy. Dochód za 2016 rok był niewielki (oboje jeszcze studiowaliśmy)- u mnie wyniósł on w cały 2016 r. 6000 zł, u Narzeczonego 0zł, jednak w marcu rozpoczęłam umowę o pracę (2000 zł brutto), a Narzeczony od lipca (3000 zł brutto). Które dochody będą rozpatrywane przy wniosku? Kompletnie nie wiem w jaki sposób to obliczyć. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • 13 września 2017 o 2:33 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   W Waszym przypadku podjęcie pracy w 2017 roku oznacza uzyskanie dochodu = Wasze wynagrodzenia za drugi miesiąc pracy (u Ciebie za miesiąc kwiecień, u Twojego narzeczonego za miesiąc sierpień) zostaną dodane do dochodów za 2016 rok lub całkowicie zastąpią dochód za 2016 rok (jeżeli dochody uzyskane przez Ciebie w 2016 roku mieszczą się wśród dochodów wskazanych w ustawie w tzw. koszyku dochodów utraconych). Obawiam się jednak, że przy Waszych aktualnych zarobkach świadczenie 500+ niestety nie będzie Wam przysługiwać 🙁
   Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
 • 11 września 2017 o 9:07 pm
  Permalink

  W tym roku sprzedalismy mieszkanie. Czy to jest dochod uzyskany?

  Odpowiedz
  • 13 września 2017 o 2:29 pm
   Permalink

   Nie – dochód ze sprzedaży mieszkania nie jest wskazany w katalogu dochodów uzyskanych (art. 2 ust. 20 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci).

   Odpowiedz
 • 12 września 2017 o 10:44 am
  Permalink

  Witam.
  Spodziewamy się narodzin dziecka w listopadzie 2017 :-).
  Jak należy obliczyć dochód na osobę jeżeli jeden z małżonków pobierał zasiłek dla bezrobotnych przez 6 miesięcy w 2016r. i utracił do niego prawo w sierpniu 2016?
  Czy w takim przypadku należy zsumować przychód/dochód małżonków z tytułu pobierania zasiłku czy należy uznać za dochód utracony i wpisać 0?
  Czy do dochodu wlicza się zwrot podatku z tytułu ulgi na dziecko za 2016?
  Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
  • 13 września 2017 o 2:18 pm
   Permalink

   Witam,
   Dochód z tytułu pobieranego zasiłku dla bezrobotnych to dochód utracony.
   Zwrot podatku z tytułu ulgi na dziecko za 2016 wlicza się do dochodu rodziny.
   Pozdrawiam i trzymam kciuki za Twój dobry koniec ciąży i za maluszka 🙂

   Odpowiedz
 • 13 września 2017 o 8:34 am
  Permalink

  Dzień dobry. Jesteśmy 3-osobową rodziną z dzieckiem niepełnosprawnym. Mam pytanie do zasiłku rodzinnego. W połowie sierpnia mąż zmienił pracę ( u poprzedniego pracodawcy wynagrodzenia są utracone). Do końca września ma pracować na umowę zlecenie, na umowie kwota 2430 netto wg przepracowanych godzin w miesiącu. Jednak mąż był chory 2 dni we wrześniu już za co nie będzie miał zapłacone. W październiku ma otrzymać umowę o pracę z tą samą kwotą. W Mopsie mam przedstawić zaświadczenie o zarobkach za miesiąc wrzesień, które będzie wiadomo niższe (choroba) i nie przekroczy progu dochodowego 764 zł oraz przedstawić umowę o pracę. Jednak zarobki z października będą wyższe. Czy Mops będzie brał pod uwagę wysokość wynagrodzenia z umowy o pracę?
  Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz
  • 24 września 2017 o 8:22 am
   Permalink

   Dzień dobry,
   MOPS będzie brał pod uwagę wyłącznie dochód otrzymany za drugi miesiąc pracy (wrzesień 2017), inne miesiące oraz wysokość wynagrodzenia za pracę wskazana w treści umowy nie są brane pod uwagę /w razie wątpliwości odsyłam do art. 7 ust. 3 i 3a ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci/.
   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 • 13 września 2017 o 7:19 pm
  Permalink

  No cóż wiem że czasu jest mało ale na inne pytania opublikowane daleko po mnie są odpowiedzi a moje już zostało zapomniane, a nie będę się powtarzać idę stąd szkoda czasu
  .

  Odpowiedz
  • 13 września 2017 o 9:10 pm
   Permalink

   Alu,
   Sprawdziłam dokładnie i wiesz, co znalazłam? Moją odpowiedź na Twoje pytanie – zamieszczoną tutaj 1.09. Może przeczytaj dokładnie komentarze jeden po drugim, by ją odnaleźć, jeżeli nie masz na to ochoty/czasu, poniżej wklejam treść odpowiedzi z 1.09.:
   „W odpowiedzi do ala.
   Witam,
   Nie zmieniłaś miejsca pracy, ale zmieniłaś formę zatrudnienia, co ma znaczenie w świetle prawa. Z tego, co piszesz, w chwili, gdy otrzymałaś 500+ an pierwsze dziecko byłaś zatrudniona na umowę zlecenie, a więc w ramach tzw. zatrudnienia cywilnoprawnego, które później uległo przekształceniu w zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Dla organu administracji (MOPS) to konieczność uznania Twojego dochodu z tytułu umowy zlecenie za dochód utracony, zaś dochodu z tytułu umowy o pracę za dochód uzyskany.
   Zgłoś tą zmianę właśnie teraz, gdyż MOPS będzie żądał zaświadczenia o zarobkach za drugi miesiąc pracy (u Ciebie będzie to zaświadczenie o dochodzie za sierpień).
   Brak zgłoszenia może skutkować wszczęciem postępowania wyjaśniającego z urzędu (w szczególności przy składaniu wniosku na kolejny okres zasiłkowy).”

   Odpowiedz
 • 15 września 2017 o 11:10 am
  Permalink

  witam ja tez musze oddac 500 poniwaz gdy z pania wypełniałam druk w tamtym roku zgłosiłam ze pracuje od niedawna kobieta nie poprosiła o zadne dokumety ktore miałam ze soba w formularzu nie poinformowała ze trzeba to zaznaczyc ,teraz musze oddac.Nie mam dowodów tylko to ze maz był wtedy ze mna.Bylismy zdziwieni ze nie poprosiła dokumentów,ale pomyslelismy ze składki z zus wystarczyły.

  Odpowiedz
  • 15 września 2017 o 1:41 pm
   Permalink

   Witam,
   Jak rozumiem wypełniałaś wniosek z panią urzędnik, na co masz świadka w osobie męża. Czy otrzymałaś już decyzję nakazującą zwrot świadczenia? Czy planujesz się od niej odwołać?

   Odpowiedz
 • 15 września 2017 o 5:38 pm
  Permalink

  Witam,

  Mam takie pytanie. Mąż jest aktualnie na wypowiedzeniu, ponieważ będzie likwidacja firmy do tej pory pracuje na umowę o pracę, ja do września 2017 nie pracowałam byłam z dzieckiem w domu. Z tego tytułu zostało przyznane nam świadczenie 500+ już w ubiegłym roku i teraz na kolejny okres ponownie. Jednakże we wrześniu 2017 ja podjęłam pracę na umowę zlecenie a mąż niedługo traci pracę co teraz?

  Odpowiedz
  • 4 października 2017 o 9:24 am
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli podjęłaś nową pracę na zlecenie, musisz zgłosić to do organu, który przyznał Ci 500+. Do dochodu Twojej rodziny zostanie doliczony dochód za drugi miesiąc zlecenia (czyli wynagrodzenie za październik).
   Jeżeli mąż zakończy stosunek pracy, także musisz to zgłosić. Nie wiem kiedy kończy się okres wypowiedzenia Twojego męża, ale gdy już otrzyma świadectwo pracy zgłoś to – organ odliczy dochody Twojego męża od dochodu Twojej rodziny.

   Odpowiedz
 • 20 września 2017 o 2:19 pm
  Permalink

  Witam. Składając wniosek było nas 3 (ja, maz i syn) na osobe wychodziło 622 zł. Decyzja do wrzesnia 2017r. Od 1 lutego mąż podjął drugą pracę na cały etat na najniższą krajową czyli 1460 zł. Jak podzielić teraz tą kwotę aby móc się dowiedzieć czy przekraczamy kwotę 800 zł na osobę ? Dodam iż 12 lipca na świat przyszła nasza córeczka i jest nas teraz czwsórka. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 22 września 2017 o 6:18 pm
   Permalink

   Witam,
   W chwili składania wniosku na poprzedni okres zasiłkowy (od 1.04.2016 do 30.09.2017) brano pod uwagę dochody za 2014 rok wraz z późniejszymi zmianami.
   Obecnie pod uwagę brane są dochody za rok 2016 oraz zmiany,jakie nastąpiły w trakcie lub po tym roku. Czyli w Waszym przypadku dochody za rok 2016 uzyskane z informacji urzędów skarbowych oraz zmiana w postaci dochodu uzyskanego od lutego 2017.
   Czy zgłosiłaś podjęcie nowej pracy przez męża w lutym? Jeżeli dobrze zrozumiałam od lutego Wasze dochody są wyższe, co może spowodować uznanie przez organ, że świadczenie począwszy od kwietnia było pobrane nienależnie 🙁
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 20 września 2017 o 8:17 pm
  Permalink

  Witam, jestem matka samotnie wychowujaca dziecko. Przysługuje mi 500+. Po urodzeniu dziecka (rok temu) nie zgłosiła w urzędzie stanu cywilnego ojca i w akcie urodzenia ojciec jest nieznany. Uznała ze będzie to dla dobra dziecka ponieważ jego ojciec miał problem z alkoholem. Teraz sytuacja się poprawiła. Ojciec dziecka dotknął dna i zmienil swoje życie i w związku z tym chcielibyśmy aby ojcostwo zostało uznane. Wiem ze po uznaniu ojcostwa nasze dochody będą przekraczaly kryterium i nie będzie nam się należało 500+. Moje pytanie brzmi: czy uznanie ojcostwa zadziała również wsteczne i ops każe zwrócić pieniądze bo nie miałam załączonych alimentów?
  Prosze o pomoc i pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
  • 21 września 2017 o 6:16 pm
   Permalink

   Witam,
   Cieszę się, że życie Twoje, Twojego dziecka i jego ojca wraca na właściwe tory 🙂
   Jedna z podstawowych zasad prawa mówi o tym, że prawo nie działa wstecz. Uznanie ojcostwa przez ojca Twojego dziecka nie wpłynie na czas, w którym nie figurował on w akcie urodzenia dziecka jako jego ojciec. Nie będziesz więc musiała zwracać pobranego świadczenia.
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • 21 września 2017 o 11:41 am
  Permalink

  Dzień dobry, czy podobne zasady obliczania dochodu w programie 500+ tj.utrata czy uzyskanie dochodu (dochód za drugi miesiąc pracy) obowiązują przy ustalaniu świadczeń rodzinnych takich jak opieka w czasie urlopu wychowawczego? Dziękuję

  Odpowiedz
  • 22 września 2017 o 3:47 pm
   Permalink

   Dzień dobry,
   Tak, zasady obliczania dochodu rodziny do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami są tożsame z zasadami ustalania dochodu do programu 500+.

   Odpowiedz
 • 23 września 2017 o 5:21 pm
  Permalink

  Dzień Dobry,

  Otrzymaliśmy wraz z córeczką i mężem odmowę przyznania środków 500+ na bieżący okres ale zastanawiamy czy aby na pewno urząd prawidłowo obliczył dochód naszej rodziny za rok 2016.

  Nasza sytuacja wygląda następująco:
  Moja działalność gospodarcza jest zawieszona w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem, zawieszenie miało miejsce w 2014 roku i trwa do dziś.
  Mąż prowadzi działalność gospodarczą od 2013 roku, z początkiem lipca 2016 została ona zawieszona a jej wznowienie nastąpiło dopiero w bieżącym roku czyli 2017.

  W związku z powyższym, urząd dokonując obliczeń wziął pod uwagę dochód męża z działalności gospodarczej osiągnięty w 2016 roku który następnie został podzielony przez ilość miesięcy w których był uzyskiwany czyli przez 6 a następnie aby otrzymać wynik na osobę podzielił to przez 3 osoby.
  Zastanawiamy się czy urząd wykonał obliczenia prawidłowo dzieląc dochód za 2016 rok przez 6 miesięcy w których ten dochód był uzyskiwany? Są przecież zawody które w związku ze swoją specyfiką są prowadzone tylko przez część roku, a następnie rodzina przez resztę roku utrzymuje się za pieniążki zarobione w trakcie tych kilku miesięcy.

  W uzasadnieniu niestety nie podano podstawy prawnej, może znajdzie się osoba która posiada odpowiednią wiedzę i jest w stanie wyrazić swoją opinię w naszej sprawie.
  Z góry dziękuję 🙂

  Odpowiedz
  • 24 września 2017 o 7:57 am
   Permalink

   Dzień dobry,
   Organ oparł się w Twojej sytuacji na zapisie art. 7 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci: „W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, ustalając dochód członka rodziny lub dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, osiągnięty w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten był uzyskiwany, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego”. Podzielenie dochodu męża przez 6 jest więc teoretycznie zgodne z przepisami i prawidłowe. Ale…
   Jeżeli dobrze rozumiem przerwa w prowadzeniu działalności przez Twojego męża była dłuższa niż 3 miesiące. W tej sytuacji rozważałabym czy zasadne jest branie pod uwagę jego dochodu za 2016 rok, czy też organ nie powinien przyjąć dochodu za drugi miesiąc działalności po jej wznowieniu.
   Czy Wasze aktualne dochody mieszczą się w kryterium dochodowym ustalonym ustawą? Jeżeli tak, od kiedy?
   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
   • 10 października 2017 o 11:35 am
    Permalink

    niestety, wg mnie to jest to samo źródło dochodu, czyli „jest uzyskiwany w okresie na jaki ustala się świadczenie”, czyli złożenie wniosku

    Odpowiedz
    • 10 października 2017 o 9:11 pm
     Permalink

     Skłoniłeś mnie do odświeżenia sobie wpisu. Jak rozumiem myślisz o tym, że dochód z działalności męża nie był zawieszony w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i w związku z tym nie ma możliwości uznania go za dochód utracony, a następnie ponownie uzyskany. I masz rację. Tylko, jeżeli mąż zawiesił działalność w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, organ mógłby zastosować przepisy o dochodzie utraconym i uzyskanym.
     Natomiast zauważ, że zapytałam jaka jest aktualna sytuacja dochodowa w tej rodzinie. Mimo literalnych zapisów ustawy, zdarzają się sytuacje, w których świadczenie jest przyznawane w związku z wyrokami wsa w konkretnych indywidualnych sprawach 😉
     Ponadto złożenie wniosku jest czynnością jednorazową, okres, na jaki ustala się świadczenie to okres zasiłkowy – aktualnie w przypadku 500+ trwa od 1.10.2017 do 30.09.2018.

     Odpowiedz
 • 23 września 2017 o 10:31 pm
  Permalink

  Witam, a jak ma się prawo do 500+ i zasiłku rodzinnego i kredytu gotówkowego? Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym czyli mój dochód został uznany za utracony, mąż pracuje na umowe o prace, pobieramy 500+ na pierwsze dziecko i zasiłek rodzinnny. Chcemy wziąć kredyt gotówkowy na mały remont mieszkania i obiło mi się o uszy, że wtedy kwota kredytu zostanie doliczona do dochodu. Czy mogłaby mi pani wyjaśnić jak to jest? Będe bardzo wdzięczna.

  Odpowiedz
  • 3 października 2017 o 8:32 pm
   Permalink

   Witam,
   Kredyt gotówkowy nie stanowi dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych, do której odsyła ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (ta, która wprowadziła 500+). Jeżeli zdecydujecie się na kredyt gotówkowy, jest to tylko i wyłącznie Wasza sprawa, nie zgłaszasz tego do organu, który przyznał Ci 500+ i zasiłek rodzinny.

   Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 10:22 am
  Permalink

  Dzień dobry!
  Chciałabym prosić o informację odnośnie 500+ na pierwsze dziecko w sytuacji gdy mąż 30.09.2016 utracił pracę (ściślej rozwiązał umowę ale w tych wszystkich formularzach jest tylko hasło utrata dochodu z tytułu utraty pracy…), A od 3.10.2016 ma założoną działalność gospodarczą.. pani w urzędzie poinformowała mnie przy okazji składania wniosku o becikowe że w takiej sytuacji brany powinien być pod uwagę dochód męża z drugiego miesiąca prowadzenia działalności (który księgowa wyliczyła na niespełna 500zl), dodając do tego mój dochód nie przekraczamy kryterium 800zl. Ale to sytuacja z 11.2016. jeśli po tym czasie mąż osiagalby wyższy dochód to mamy kiedy to zgłaszać? Chodzi mi o to że jeśli np teraz złożyłabym wniosek na następny okres rozliczeniowy i brane są pod uwagę zarobki z 2016, to jak to się ma do sytuacji z 2017r. I jak to policzyć??? Kiedy mam sprawdzać czy przekraczamy ta kwotę? Od razu liczyć każdy miesiąc 2017. Ja mam stały dochód, ale mąż w zależności od miesiąca raz ma wyższy raz niższy.. dość spory dochód miał w sierpniu 2017 jednorazowo i przez taki dochód na pewno przekroczylibysmu ta kwotę 800zl na osobę. Ale nie wiem kiedy i co się zgłasza. Przepraszam jeżeli nie jasno jest to napisane, ale ten urzędowy język i zawiłości rozliczeniowe to dla mnie czarna magia 🙂

  Będę zobowiązana za wszelką pomoc i radę.
  Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
  • 3 października 2017 o 5:57 pm
   Permalink

   Dzień dobry,
   Rozumiem Twoje pytanie – dotyczy ewentualnego podwyższenia dochodu z tytułu działalności męża.
   Nie zgłaszasz do urzędu obniżenia ani podwyższenia dochodów z działalności.
   Organ w zależności od tego, jakiego okresu dotyczy wniosek (o którekolwiek ze świadczeń) weźmie pod uwagę bądź dochód z drugiego miesiąca prowadzenia działalności bądź łączny dochód męża z działalności za 2016 rok podzielony przez ilość miesięcy, w jakich był on otrzymywany (w przypadku działalności od października 2016 roku byłoby to dzielenie przez 4).
   Wyższe dochody będą wykazane w Waszych PIT-ach i mogą zaważyć na prawie do świadczeń, ale dopiero w kolejnym roku zasiłkowym (od 1.10.2018 do 30.09.2019 roku w przypadku 500+ oraz od 1.11.2018 do 31.10.2019 roku w przypadku świadczeń rodzinnych).

   To dość duże uproszczenie, ale z tego, co piszesz, nie masz powodu, by martwić się dochodem za sierpień 2017 roku, bo na razie nie będzie on w ogóle badany przez organ administracji (i tak, jest to zgodne z przepisami ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i ustawy o świadczeniach rodzinnych:) ).

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 3:39 pm
  Permalink

  Witam mam pytanie a mianowicie takie czy jak w tym miesiącu tzw. we wrześniu zakupiłam samochód za 14 tysięcy to czy Mops może wliczyć to w dochód i mogę stracić 500 plus na pierwsze dziecko? Czy Mops będzie interesował fakt że zbierałam na auto ponad 3 lata kupiłam bo muszę czymś dojezdzać do pracy pozdrawiam i czekam na odpowiedz

  Odpowiedz
  • 2 października 2017 o 9:30 pm
   Permalink

   Witam,
   Zakup samochodu nie stanowi uzyskania dochodu w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. MOPS nie wliczy go do dochodu Twojej rodziny, nie wpłynie on w żaden sposób na Twoje prawo do 500+ na pierwsze dziecko.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 10:33 pm
  Permalink

  Tak, przerwa była dłuższa niż 3 miesiące, natomiast aktualne dochody nie mieszczą się w kryterium dochodowym.
  Nie mniej dziękuję serdecznie za opinię:)

  Odpowiedz
  • 26 września 2017 o 10:20 pm
   Permalink

   Proszę bardzo 🙂
   Szkoda, że dochód za drugi miesiąc po wznowieniu działalności nie był niższy 🙁

   Odpowiedz
 • 26 września 2017 o 1:01 pm
  Permalink

  Dzień Dobry!
  Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu następującej sytuacji. Jesteśmy rodziną 2+2, jedno dziecko niepełnosprawne. W kończącym się właśnie okresie zasiłkowym pobieraliśmy 1000 zł gdyż nasz dochód na osobę w 2014 r. wyniósł 1199 zł (!). Jednak w marcu 2016r. mój pracodawca „podzielił” mój etat na dwie firmy: w dotychczasowej mam odtąd 9/10 etatu a w spółce-matce 1/10. Finansowo nic się nie zmieniło bo łączne zarobki są takie jak przedtem w jednej firmie. Jednak teraz w MOPSie wyszło że nie zgłosiłem uzyskanego dochodu bo w marcu 2016 podjąłem nową pracę i nie ma dla nich znaczenia że w poprzedniej firmie zmniejszono mi zarobki a w drugiej zarabiam tyle o ile zmniejszono mi w tamtej. W związku z tym mamy oddać nienależnie pobrane świadczenie – 8000 zł. Słabo mi się zrobiło! Doliczono mój dochód z firmy-matki z kwietnia 2016 czyli 235 zł. do dochodu z 2014, czyli 1199+235, 235 podzielono przez 4 osoby czyli 1199+58=1257. Więc przekroczyliśmy limit o 57 zł. Czy na pewno pracownik MOPS dobrze liczył? W przepisach jest że dolicza się dochód z miesiąca następującego po uzyskaniu przychodu, stąd niby ten kwiecień (rozdział 2, art.7, pkt.3). Czy te śmieszne 235 zł. zawyżą nam dochód za 2014 rok aż o tyle? Nie dzieli się tego jeszcze przez 12? Co można zrobić, odwoływać się czy zrobić korektę PITa za 2014 r., tak by uzyskać niższy dochód? Wiem że te nieszczęsne 235 zł zawyżą limit 1200 ale aż o tyle?!, nie podoba mi się to przeliczenie w MOPSie. Bardzo prosimy o pomoc, pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 28 września 2017 o 6:38 pm
   Permalink

   Dzień dobry,
   Faktycznie ciężki orzech do zgryzienia, bo jeżeli dobrze rozumiem poprzez dodanie do dochodu Twojej rodziny dochodu uzyskanego za kwiecień 2016 roku doszło do absurdu w postaci dodania drugi raz tego samego dochodu.
   Obliczenia MOPS-u są teoretycznie zgodne z literalnym brzmieniem przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (art. 2 ust. 20 ustawy), ale dochód, jaki zostaje uznany za uzyskany i dodany do dochodu Twojej rodziny jest równoważny dochodowi uzyskiwanemu w ramach umowy zawartej uprzednio z tym samym podmiotem, a więc staje się cud i Twoje dochody się rozmnażają.
   Obowiązkowo odwołaj się od decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia.
   Co do korekty PIT, można ją zrobić w ciągu 5 lat od złożenia deklaracji i oczywiście także na tym oprzeć treść odwołania. Proponuję jednak, byś najpierw spróbował za pomocą e-deklaracji rozliczyć PIT bez uwzględniania ulgi na dzieci i zobaczył jaką wysokość dochodu uzyskasz. Wzór na obliczenie dochodu z PIT znajdziesz tutaj: http://przepisowamama.pl/najwazniejsze-pytania-o-500/
   W razie dalszych pytań, proszę o kontakt na przepisowamama@gmail.com
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 29 września 2017 o 4:40 pm
  Permalink

  Witam.Mam pytanie,dostałam umowe na okres probny na cały etat i przez to straciłam swiadczenie 500+na pierwsze dziecko,po skonczeniu okresu probnego pracodawca dał mi kolejna umowe ale tym razem na 3/4 etatu czy teraz odzyskam 500+?

  Odpowiedz
  • 29 września 2017 o 7:03 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli między umowami nie było co najmniej trzymiesięcznej przerwy, organ po zmianie przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci uznaje ciągłość umowy. Pytanie jednak kiedy zawarłaś pierwszą umowę – w 2016 czy 2017 roku? Od tego zależeć będzie sposób w jaki organ doda go do dochodu Twojej rodziny.

   Odpowiedz
 • 1 października 2017 o 12:22 am
  Permalink

  Witam.
  Czy 19-letnia córka z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wlicza się doskładu rodziny jako „dziecko niepełnosprawne” i podwyższa kryterium dochodowe do 1200 zł? Nigdzie nie mogę na ten temat nic wyczytać?
  Czy mogę zwócić część ulgi na dziecko za 2015r aby obniżyć dochód ?

  Odpowiedz
  • 2 października 2017 o 9:36 pm
   Permalink

   Witam,
   Art. 5 ust. 4 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wskazuje, że ” Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie
   wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko (…) jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1 200,00 zł.”, art. 2 ust. 9 wskazuje, że gdy mowa o niepełnosprawnym dziecku „(…) oznacza to dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.”, a art. 2 ust. 16 wskazuje, że gdy mowa o „rodzinie – oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dzieci, które ukończyły 25. rok życia,legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub
   specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna (…)”.
   Biorąc pod uwagę łącznie wskazane przeze mnie powyżej zapisy ustawy twoja 19 – letnia córka z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wlicza się do składu rodziny, a tym samym powoduje, że kryterium dochodowe dla Twojej rodziny jest podwyższone do 1200 zł netto na osobę miesięcznie.
   Odpowiadając na drugie pytanie – oczywiście, w ciągu 5 lat od złożenia PIT możesz dokonać korekty i zwrócić część ulgi na dziecko, obniżając w ten sposób dochód. Przypominam, że dla aktualnego okresu zasiłkowego bazowym jest rok 2016.

   Odpowiedz
 • 4 października 2017 o 2:35 pm
  Permalink

  Chciałąbym się dowiedzieć czy rejestracje w urzedzię pracy trzeba zgłaszać do mops przy staraniu się o 500+ na pierwsze dziecko? Nie pobieram żadnych zasiłków z urzedu pracy.

  Odpowiedz
  • 10 października 2017 o 11:07 pm
   Permalink

   Nie, samej rejestracji nie zgłaszasz. Zgłoszeniu podlega wyłącznie zmiana, jaka ma wpływ na wysokość dochodu Twojej rodziny lub na jej skład.

   Odpowiedz
 • 5 października 2017 o 7:53 am
  Permalink

  Witam
  Złożyłam w sierpniu wniosek o 500+ ale niestety nie przyznali. Wiec mam pytanie a mianowicie poprzednio dostalam świadczenie bo byly brane dochody za 2014 a chodzi o pierwsze i jedyne dziecko a teraz sa brane pod uwage dochody za 2016 i chodzi o to ze do pazdziernika nie pracowalam a od pazdziernika podjelam prace a narzeczony pracowal caly czas lecz w pazdzierniku rowniez zmienili prace oboje mamy umowy o prace on w listopadzie dostal niecale 1500zl a ja niecale 2200 i na podstawie tego nie otrzymalismy tym razem swiadczenia bo pani w mopsie powiedziala ze oni podzielili ten dochod na 3 miesiace a nie przez 12 i teraz czy powinnam dostac swiadczenie czy tez nie??

  Odpowiedz
  • 5 października 2017 o 9:04 pm
   Permalink

   Witam,
   W przypadku świadczenia na ten okres zasiłkowy brane pod uwagę są dochody za 2016 rok lub jeżeli dochody te nie są już osiągane, dochody uzyskane w 2017 roku.
   Jeżeli zarówno Ty, jak i Twój narzeczony podjęliście nowe zatrudnienie w 2016 roku, organ wziął pod uwagę dochód osiągnięty z tych miejsc pracy łącznie w 2016 roku i podzielił przez ilość miesięcy, w jakich dochód był uzyskiwany. Jest to zgodne z art. 7 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci: „W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, ustalając dochód członka rodziny lub dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, osiągnięty w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten był uzyskiwany, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego”

   Odpowiedz
 • 5 października 2017 o 10:56 pm
  Permalink

  Witam , mam dwa pytania. Pobieramy 500+ od 12/2016. Decyzja byla wydana do 09/2017. W czerwcu 2017 maz zostal obiety zwolnieniem grupowym. W sierpniu 2017 zlozylam kolejny wniosek na kolejny okres. Poinformowalam Pania o szykujacej sie zmianie. Pani kazala mi zlozyc wniosek i pozniej poinformowac o zmianie pracy przez meza. Teraz od 10/2017 podjal nowa prace na okres probny do 12/2017. Wiem juz ze bedzie wydawana kolejna decyzja i bedzie wziety dochod tylko za 11/2017. Natomiast co dalej … gdy umowa zostanie przedluzona np o kolejne np 3 miesiace z wiekszym wynagrodzeniem to mam znowu to styczniu /2018 zglaszac i znowu beda mu przeliczac dochod? Czy np jak dostanie wyzsza premie np 1000 pln czy np dofinansowanie w 80% za rozpoczecie studiow podyplomowych i wtedy dostanie np 2000 zwrotu to tez to mam zglaszac ?

  A drugie pytanie brzmi :

  Jestem od 9/2016 na url.wychowawcz. 500+ zostalo przyznane do 09/2017. Zadnych dochodow nie uzyskuje. Natomiast ostatnio kolezanka z pracy powiedziala mi ze mamy srodki pieniezne z ZFSS dostepne na platformie gdzie moge nimi dokonywac platnosci. Musze otrzymac login od przelozonego i moge z tych srodkow korzystac. Czy w tej sytuacji musze ten fakt zgladzac jako jakies dodatkowe srodki i wtedy ma to wplyw na decyzje 500 + ktora byla wydana w 01/2017 z wyplata za 12/2016 bo wniosek skladalam w grudniu?
  Ja sie tam jeszcze nie logowalam i szczerze mowiac nie wiem jaka tam jest kwota.

  Prosze o informa cje i dziekuje

  Odpowiedz
  • 9 października 2017 o 12:49 am
   Permalink

   Moj wpis oczekuje od dluzszego czasu na moderacje. Nie wiem czy cos zle zaznaczylam i nie uzyskalam jeszcze odpowiedzi ? Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • 9 października 2017 o 8:34 pm
    Permalink

    Wszystko zaznaczyłaś dobrze, po prostu zatwierdzam wpisy przy równoczesnym udzieleniu odpowiedzi. Jest ich bardzo dużo i gdybym stosowała inną zasadę, zwyczajnie nie byłabym w stanie na nie odpowiadać.
    Myślę, że już powinnaś widzieć swoje pytanie i odpowiedź, jakiej udzieliłam 😉
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • 9 października 2017 o 8:32 pm
   Permalink

   Witam,
   Odpowiadając kolejno:
   1. Jeżeli mąż podpisze kolejną umowę z tym samym pracodawcą po zakończeniu umowy, na podstawie której jest zatrudniony obecnie, organ nie będzie traktował tego jako uzyskania nowego dochodu, gdyż między umowami nie będzie co najmniej 3-miesięcznej przerwy. Znaczenie będzie wciąż miał dochód za listopad 2017 (drugi miesiąc pracy).
   2. Nie zgłaszasz zmian w wysokości dochodu, który już został doliczony do dochodu rodziny jako tzw. dochód uzyskany = premie, nagrody, podwyżki, dofinansowanie studiów w trakcie trwania umowy nie będą miały wpływu na prawo do świadczenia podczas tego okresu zasiłkowego (1.10.2017 – 30.09.2018).
   3. Środki pieniężne z ZFŚS mogą stanowić dochód zwolniony od podatku, w tej sytuacji w mojej ocenie nie powinno się zaliczać ich do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do 500+ jako niewskazanych wyraźnie w treści art. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Na pewno nie będą one traktowane jako dochód uzyskany w ubiegłym okresie zasiłkowym, bo takiego dochodu nie ma w tzw. koszyku dochodów uzyskanych, wskazanych w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

   Nie jestem specjalistką od podatków, jednak art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że: „Wolne od podatku dochodowego są: (…) wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (…)”.

   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 6 października 2017 o 7:16 pm
  Permalink

  Witam,
  moje pytanie jest odnośnie zmiany (podwyższenia) zarobków. Otóż pracodawca dał mi podwyżkę od 1.10. Czy ten fakt muszę zgłaszać do MOPS-u w spr 500+ i zasiłku rodzinnego? Dodam, że mam umowę-zlecenie na czas nieokreślony, a z dniem 1.10 otrzymałam aneks do umowy, gdzie jest informacja o zmianie wysokości stawki godzinowej.
  Obecnie mam przyznane świadczenia na dwoje dzieci, więc kryterium dochodowe jest istotne.
  Z informacji, które tutaj prześledziłam, wynika że to nie jest „uzyskanie dochodu”, ale chciałam się dowiedzieć w tym konkretnym przypadku jak to jest.
  Serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • 9 października 2017 o 8:44 pm
   Permalink

   Witam,
   Podwyżka wynagrodzenia nie jest okolicznością powodującą uzyskanie dochodu, nie wymaga zgłaszania i nie wpływa na prawo do świadczenia przyznanego na okres zasiłkowy 1.10.2017 – 30.09.2018 dla 500+ oraz 1.11.2017 – 31.10.2018 dla zasiłku rodzinnego. Podwyżka sprawi jednak, że Twój łączny dochód za 2017 rok będzie wyższy, a to z kolei może wpłynąć na prawo do świadczeń na kolejny okres zasiłkowy.
   Pozdrawiam serdecznie 😉

   Odpowiedz
 • 8 października 2017 o 4:44 pm
  Permalink

  Witam. Proszę o odpowiedz.Jestem osobą niepracującą.Byłam na ubezpieczeniu meża. Złożylismy wniosek na 1 dziecko na nowy okres 2017/2018. W miedzyczasie zarejestrowałam się w urzędzie pracy i przeszłam na ubezpieczenie UP. Stąd moje pyatnie. Czy muszę zgłaszać rejestracje do mops?

  Odpowiedz
  • 8 października 2017 o 8:55 pm
   Permalink

   Witam,
   Jeżeli nie uzyskałaś dochodu z tytułu zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, nie musisz nic zgłaszać do MOPS. Zgłoszeniu podlegają tylko te zmiany, które wpływają na wysokość dochodu na osobę w rodzinie (a więc zmiany w składzie rodziny i uzyskanie/utrata dochodu).

   Odpowiedz
 • 9 października 2017 o 8:29 am
  Permalink

  Dzień dobry Pani Karolino, czy kryterium dochodowe dla celów uzyskania prawa do zasiłku rodzinnego zwiększa się od 1 listopada tego roku z kwoty 674 zł do 754 zł czy odstąpiono od planów jego zwiększenia?

  Odpowiedz
  • 9 października 2017 o 6:32 pm
   Permalink

   Dzień dobry,
   Niestety nie podwyższono kryterium dochodowego dla świadczeń rodzinnych 🙁
   Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 674 zł, a w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności- 764 zł.

   Odpowiedz
 • 10 października 2017 o 2:22 pm
  Permalink

  Pani Karolino
  prosze o pomoc, bo nie wiem co zrobić.
  Pobierałam 500+ od wrzesnia roku 2016 jako matka samotnie wychowujaca (na reke 1600 umowa zlecenie) od czerwca mam 1900 na reke. Nie zgłosiłam tego do Opieki Społecznej.
  Pytanie: Iść i zgłosić, że zapomniałam? Czy zostawić to tak jak jest? I czy bede musiała im zwrócić za 4 miesiące?

  Odpowiedz
  • 10 października 2017 o 9:39 pm
   Permalink

   Moja Imienniczko,
   Jeżeli w czerwcu otrzymałaś podwyżkę wynagrodzenia w ramach umowy zlecenia,na podstawie której jesteś zatrudniona, nie miałaś obowiązku zgłaszania tej podwyżki do Opieki Społecznej. Podwyżka wynagrodzenia nie powoduje utraty prawa do 500+ 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *