Kosiniakowe a świadczenie pielęgnacyjne

Virvoreanu Laurentiu baby-2032302_1920Polityka prorodzinna od kilkunastu miesięcy większości Polaków kojarzy się wyłącznie z 500+. Nagłośnione medialne świadczenie od kwietnia ubiegłego roku wypłacane jest rodzicom dla ponad 3,5 milionów dzieci.

Także w 2016 roku – po cichu, bez szumu i rozgłosu medialnego – pojawiło się inne świadczenie prorodzinne – świadczenie rodzicielskie, oznaczające możliwość pobierania kwoty 1000 zł miesięcznie przez okres 52 tygodni od narodzin dziecka przez mamy nie posiadające prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Gdy pierwszy raz pisałam o „kosiniakowym” (tutaj), nie były jeszcze znane szczegółowe zasady jego przyznawania, a zapisy ustawy można było interpretować różnorodnie.

Przykładowo nie wiadomo było czy świadczenie będzie przysługiwać mamom, których mężowie/partnerzy uzyskują stałe dochody. Okazało się, że tak, że przysługuje. Przysługuje również (w formie wyrównania do kwoty 1000 zł) mamom, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek macierzyński w kwocie niższej niż 1000 zł.

Czy przysługuje również mamom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne?

Ustawa o świadczeniach rodzinnych w art. 27 ust. 5 mówi o tym, że w przypadku zbiegu uprawnień do świadczenia rodzicielskiego („kosiniakowego”) i świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi przysługuje tylko jedno z tych świadczeń – to, które rodzic sam wybierze.

Powołując się na w/w przepis organy administracji w całej Polsce wydają decyzje odmowne w sytuacji, gdy o świadczenie rodzicielskie występują mamy pobierające świadczenie pielęgnacyjne na inną pociechę. Część rodziców wnosi od tych decyzji odwołania (z których część zostaje uwzględniona przez Samorządowe Kolegia Odwoławcze), część walczy również w sądach administracyjnych.

Co właściwie oznacza „zbieg uprawnień” wskazany w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych? Czy chodzi o zbieg uprawnień przysługujących rodzicowi na 1 dziecko? Czy może w przypadku, gdy rodzic pobiera świadczenie pielęgnacyjne na starsze dziecko, a wystąpi z wnioskiem o przyznanie „kosiniakowego” na nowo narodzone maleństwo, powinien otrzymywać także 1000 zł miesięcznie przez rok czasu?

Sądy administracyjne stanęły na stanowisku, iż rodzice pobierający świadczenie pielęgnacyjne na jedno dziecko nie mogą być pozbawieni prawa do świadczenia rodzicielskiego na drugie dziecko, zaś działania organów administracji w zakresie wydawania decyzji odmownych są niezasadne.

Wojewódzki sąd administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 13.07.2016 roku, sygn. II SA/Bd 617/16 wskazał wyraźnie, że:

„W żadnym przepisie ustawodawca nie wprowadził ograniczenia w związku zbiegu uprawnień do świadczenia rodzicielskiego i do innych świadczeń przysługujących na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych w przypadku różnych dzieci.

Za całkowicie nietrafione należy uznać stanowisko organów wywiedzione w oparciu o przepis art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Prawo do przyznania jednego ze świadczeń na skutek zbiegu uprawnień na podstawie wyboru osoby uprawnionej nie dotyczy sytuacji, gdy mamy do czynienie z wychowywaniem lub opieką nad różnymi dziećmi.

Przepis stanowi bowiem o zbiegu uprawnień, które nie mogą być rozpatrywane bez badania przesłanek uprawnień w przypadku świadczenia rodzicielskiego i świadczenia pielęgnacyjnego. Tak jak w przedmiotowej sprawie matce przysługują odrębne uprawnienia z osobna w stosunku do każdego dziecka.”

W wyroku tym wojewódzki sąd administracyjny wskazuje także, że gdyby ustawodawca miał zamiar ograniczyć prawo rodzica posiadającego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na jedno dziecko do uzyskania prawa do „kosiniakowego” na drugie dziecko, wprowadziłby do ustawy odpowiednie zapisy (tak jak wprowadził zapis o braku uprawnienia do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego dla matki, która w czasie tego urlopu korzysta ze świadczenia rodzicielskiego). Skoro takiego zapisu nie ma – brak jest powodu, by odmawiać rodzicom prawa do „kosiniakowego” tylko z tego względu, że pobierają świadczenie pielęgnacyjne na inne dziecko.

Wojewódzki sąd administracyjny w Bydgoszczy w w/w wyroku wskazał też, że: „(…)Podkreślić należy, że świadczenie rodzicielskie i świadczenie pielęgnacyjne są uprawnieniami przyznawanymi w stosunku do sprawowania opieki nad konkretnym podmiotem. (…) Wobec powyższego, organy orzekające w sprawie naruszyły przepisy prawa materialnego, tj. art. 17c 9 pkt 4 w zw. z art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, poprzez błędną ich wykładnię.”.

Również wojewódzki sąd administracyjny we Wrocławiu podziela takie stanowisko. W wyroku z dnia 23 sierpnia 2016 roku sygn. IV SA/Wr 158/16 sąd ten wskazał, że: „Wskazany w art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych zbieg uprawnień do określonych w nim świadczeń ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zbiegiem uprawnień w sensie podmiotowym zarówno co do osoby sprawującej opiekę lub wychowanie jak i osoby wymagającej opieki.

Przepis art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych dotyczy prawa do przyznania jednego ze świadczeń rodzinnych na skutek zbiegu uprawnień na podstawie wyboru osoby uprawnionej w sytuacji wychowania lub opieki nad tym samym dzieckiem, a nie dotyczy przypadku, gdy mamy do czynienia ze biegiem uprawnień z tytułu wychowania lub opieki nad różnymi dziećmi.”

Cóż to oznacza dla rodziców pobierających świadczenie pielęgnacyjne na jedno dziecko i występujące z wnioskiem o „kosiniakowe” na drugie dziecko? Oznacza to, że nawet w wypadku uzyskania decyzji odmawiającej im przyznania świadczenia rodzicielskiego powinni o to świadczenie walczyć. Do czasu bowiem, gdy przepisy nie zostaną zmienione, świadczenie to jak najbardziej im przysługuje.

Jeżeli jesteś takim rodzicem i potrzebujesz pomocy w napisaniu odwołania od negatywnej decyzji lub skargi do sądu administracyjnego – napisz do mnie.

Edit: Od 1-ego sierpnia tego roku w ustawie o świadczeniach rodzinnych nastąpiły pewne zmiany – i niestety nie są to wyłącznie zmiany kosmetyczne. Zmiany te objęły m.in. treść art. 27 ust. 5 ustawy, stąd od 1-ego sierpnia nie ma możliwości równoczesnego pobierania świadczenia pielęgnacyjnego i tzw. kosiniakowego (świadczenia rodzicielskiego) – nawet wówczas, gdy miałyby one być przyznane na inne osoby :(

Prawa do zdjęcia należą do: Virvoreanu Laurentiu

18 thoughts on “Kosiniakowe a świadczenie pielęgnacyjne

 • 11 maja 2017 o 7:54 pm
  Permalink

  witam bardzo prosze o kontakt e-mail,mam kilka pytan odnosnie tej sprawy.w zeszlym roku odmowiono mi swiadczenia wlasnie przez to ze na starszego syna pobieram swiadczenie pielegnacyjne,czy jest szansa o wywalczenie kosiniakowego po uplywie takiego czasu??

  Odpowiedz
  • 12 maja 2017 o 7:12 pm
   Permalink

   Witam,
   Odpowiedź na Twojego maila właśnie została wysłana.
   Tutaj informacyjnie dodam tyle, że niestety nie widzę szansy na zmianę decyzji, jaka zapadła w ubiegłym roku i była decyzją odmowną :(

   Odpowiedz
  • 17 sierpnia 2017 o 11:35 am
   Permalink

   Witam poprosilabym o emeila ,mam problem Z napisaniem odwolania , chodzi o to ze pobieram specjalny zasilek.opiekunczy na dziadzia , i rowniez chcialabym pobierac swiadczenia rodzicielskie na syna . Jak to napisac?

   Odpowiedz
 • 15 maja 2017 o 10:35 pm
  Permalink

  Witam. Proszę o pomoc w napisaniu odwołania w sprawie odmowy przyznania mi tzw. kosinakowego z powodu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na starsze dziecko. Ostateczny czas złożenia odwołania mija w najbliższy piątek dlatego też bardzo proszę o pomoc.

  Odpowiedz
 • 23 maja 2017 o 11:00 am
  Permalink

  Witam proszę o kontakt w sprawie kosiniakowego i zasiłku pielęgnacyjnego które pobieram panie w Mopsie po złożeniu wniosku straszą ze dostane kosiniakowe a zabiorą zasilek pielegnacyjnyy

  Odpowiedz
  • 25 maja 2017 o 7:16 pm
   Permalink

   Witam,
   Panie w MOPS-ie powinny wstrzymać się ze swoimi opiniami do czasu, gdy otrzymasz decyzję w sprawie kosiniakowego i zdecydujesz co chciałabyś zrobić dalej. Jeżeli świadczenie pielęgnacyjne jest pobierane na inną osobę niż dziecko, na które chciałabyś uzyskać kosiniakowe, to w chwili obecnej – bez zmiany przepisów – sądy administracyjne stoją na stanowisku, że masz prawo pobierać oba świadczenia.
   Poczekaj na decyzję w sprawie kosiniakowego, jeżeli decyzja będzie negatywna (a na 99% taka będzie), odwołuj się od niej, a jeżeli znów otrzymałabyś decyzję odmowną – zostaje jeszcze możliwość zaskarżenia decyzji organu II instancji do sądu administracyjnego i jak na razie nie spotkałam się z sytuacją, w której wsa nie uznałby takiej skargi.

   Odpowiedz
 • 23 maja 2017 o 4:50 pm
  Permalink

  Dzień dobry. Obecnie od 2013 roku pobieram świadczenie pielęgnacyjne na babcię. W listopadzie tego roku urodzę dziecko. Na Pierwsze dziecko pobieram z OPS tylko 500 +. Innych świadczeń nie pobieram. W OPS już mi zapowiedziano iż na kosiniakowe mam nawet nie składać dokumentów o mi się nie należy, z powodu pielęgnacyjnego na babcię. Czy faktycznie tak jest ? Z góry dziękuje za odp. Pozdrawiam Dorota

  Odpowiedz
  • 25 maja 2017 o 7:20 pm
   Permalink

   Dzień dobry,
   Jeżeli świadczenie pielęgnacyjne jest pobierane na inną osobę niż dziecko, na które chciałabyś uzyskać kosiniakowe (a tak jest, bo pobierasz świadczenie na babcię), to w chwili obecnej – bez zmiany przepisów – sądy administracyjne stoją na stanowisku, że masz prawo pobierać oba świadczenia. Nie wiem jednak co będzie w listopadzie, jakiś czas temu pojawiła się informacja o planowanych zmianach w ustawie o świadczeniach rodzinnych i może zdarzyć się, że niestety, ale kosiniakowe nie będzie Ci przysługiwać.
   Na razie jednak nowych przepisów nie ma, OPS-y wydają w 99% decyzje odmowne, ale w wyniku odwołania/ skargi do sądów administracyjnych, świadczenie mimo postawy OPS-ów dość często jest przyznawane. O tym, co będzie dalej na pewno będzie na blogu, ale gdy przepisy wejdą już w życie 😉
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • 20 lipca 2017 o 11:15 am
  Permalink

  Dzień dobry. Złożyłam wniosek o Kosiniakowe. Dostałam odmowną decyzję z powodu pobierania świadczenia opiekuńczego na babcie. Chciałabym prosić o napisanie odwołania do SKO, bo naprawdę nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 23 lipca 2017 o 10:04 pm
  Permalink

  Witam. Pobieralam przez 3 miesiące świadczenie rodzicielskie gdy przyszła decyzja ze starostwa że mam przyznane na drugie dziecko świadczenie pielęgnacyjne to pani w Mopsie powiedziała że jedno z tych świadczeń musi mi wstrzymać. Wstrzymane mam świadczenie rodzicielskie. I tu mam pytanie. Czy od uchylenia tej decyzji a uchylone byka w maju 2017 r. Mogę jeszcze jakoś odzyskać to świadczenie.? Może powinnam złożyć nowy wniosek na świadczenie rodzicielskie. Proszę o podpowiedź.

  Odpowiedz
  • 24 lipca 2017 o 9:56 am
   Permalink

   Witam serdecznie,

   Niestety jest już po terminie na złożenie odwołania (14 dni od otrzymania decyzji), a jeżeli ponownie złożysz wniosek o przyznanie świadczenia, otrzymasz informację, że sprawa została już załatwiona poprzez wydanie decyzji i ponowne jej rozpoznanie jest niemożliwe.
   Można by spróbować powołać się na art. 145 § 1 k.p.a. i wnosić o wznowienie postępowania (” W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli:(…)
   5) wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję, (…)”.
   Szanse bardzo, bardzo maleńkie, ale to jedyne, co mogę zaproponować w Twojej sytuacji, zważywszy na przekroczenie terminu oraz na fakt, że jest już projekt ustawy, która spowoduje, że rodzic nie będzie mógł równocześnie pobierać obu świadczeń (mimo, że dotyczą one innych dzieci).
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • 3 sierpnia 2017 o 5:09 pm
  Permalink

  Witam serdecznie chciałam prosic o poradę w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego.Przedłużalam orzeczenie syna w kwietniu ,w maju dostalam decyzje bez pt 7,który uprawnia do swiadczenia pielęgnacyjnego.Odwołałam sie i przypadkiem dowiedzialam o kosiniakowym a w pazdzierniku tamtego roku urodzila nam sie córeczka wiec zalatwilam sobie swiadczenie rodzicielskie.24 lipca przyszla decyzja o przyznaniu pt 7 wiec w ten sam dzien pojechalam do Mopsu zlozyc dokumenty na to pani mi powiedziala ze nie ma wnioskow bo od 1 sierpnia zmieniaja sie przepisy i mam przyjsc po tej dacie ale odrazu mam napisac rezygnacje z kosniakowego,i tak zrobilam i ze wyrownania za 3miesiace pielegnacyjnego nie dostane bo bralam kosniakowe .Bylam u darmowego radcy ,pytalam w innych Mopsach dowiedzialam sie ze panie musza przyjac wniosek i nie musze rezygnowac z kosniakowego .Dwa dni puzniej wydrukowalam sobie wnioski i zawiozlam do Mops skladajac rowniez pismo ze jednak nie chce rezygnowac z kosniakowego .Dzisiaj 3sierpnia dostalam pismo ze pielegnacyjnego nie dostane chociaz sie kwalifikuje,bo wnioslam o kontunuacje kosniakowego,co teraz zrobic odwolywac sie ,czy najpierw zrezygnowac z rodzicielskiego,czy nalezy mi sie wyrownanie za te 3miesiace pielegnacyjnego ?jak napisac to odwolanie zeby chociaż zwrócili mi te pielegnacyjne ,bardzo prosze o pomoc bo tak sie poplatalo ze niewiem co robić.Dorota

  Odpowiedz
  • 6 sierpnia 2017 o 8:13 pm
   Permalink

   Witam serdecznie,
   Faktycznie panie w MOPS-ie wprowadziły Cię w błąd, na skutek którego napisałaś oświadczenie o rezygnacji z prawa do świadczenia rodzicielskiego. Czy pismo, które złożyłaś w MOPS-ie wyjaśniające, że nie chcesz rezygnować z kosiniakowego zawierało jakieś sformułowanie wskazujące na to, że odwołujesz wcześniejsze oświadczenie woli z powodu wykrycia przez Ciebie, że zostało ono złożone pod wpływem błędu?
   Czy masz kopię tego pisma? Czy byłaby szansa, byś wysłała do mnie scan decyzji i kopię swojego pisma na maila (przepisowamama@gmail.com)? W zaistniałej sytuacji na pewno musisz złożyć odwołanie od decyzji odmawiającej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, dodatkowo być może także inne pisma, ale najłatwiej byłoby mi „ogarnąć” tą Twoją poplątaną sytuację widząc korespondencję z MOPS-em.

   PS Widzę maila od Ciebie, tam także wkleję odpowiedź :)

   Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2017 o 10:14 pm
  Permalink

  Witam,

  Niedawno urodziła się nam druga córka a na pierwszą moja partnerka pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Zamierzamy podjąć takie kroki jak opisano powyżej aby otrzymać kosiniakowe, czyli złożyć wniosek a w przypadku odmowy iść do sądu.
  Nie udało mi się dowiedzieć się w Internecie jednoznacznie , czy przepisy obowiązują po staremu, czy też zapowiadane zmiany weszły w życie.
  Czy autorka bloga lub ktoś z czytelników zna odpowiedź?

  Odpowiedz
  • 11 sierpnia 2017 o 3:21 pm
   Permalink

   Witam,
   Zapowiadane zmiany weszły w życie 1-ego sierpnia 2017 – jeszcze dziś zamieszczę o tym informację pod tym postem. Pytanie jednak kiedy urodziła się Wasza druga córka, może byłaby szansa powalczyć o zastosowanie w jej przypadku uprzednio obowiązujących przepisów i uzyskać prawo do świadczenia choćby w części.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *