Pozew o zaprzeczenie ojcostwa przez matkę dziecka – wzór

adorable-21259_1920Dzisiejszy wzór zamieszczam na prośbę czytelniczki, zniechęconej poszukiwaniem w Internecie takiego wzoru pozwu o zaprzeczenie ojcostwa, który wnosiłaby matka dziecka.

Oczywiście, wzór jest przykładowy dla hipotetycznej sytuacji, która zwyczajnie – jak i wszystko w życiu – może się zdarzyć 🙂 Jeżeli będziesz składać taki pozew, pamiętaj, by w uzasadnieniu opisać swoją historię.

Gdańsk, dnia 5.02.2016 r.

Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe

w Gdańsku

IV Wydział Rodzinny i Nieletnich

ul. 3 Maja 9A

80 – 802 Gdańsk

Powódka: Maria Wróbelek, zam. w Gdańsku, ul. Czyżyków 15/7

Pozwani: 1. Bartłomiej Wróbelek, zam. w Gdańsku, ul. Sówki 5/2

2. Małgorzata Wróbelek, zam. w Gdańsku, ul. Czyżyków 15/7

 

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa

W imieniu własnym wnoszę o:

 1. ustalenie, że pozwany Bartłomiej Wróbelek nie jest ojcem małoletniej Małgorzaty Wróbelek – córki Marii Wróbelek, urodzonej w Gdańsku dnia 31 stycznia 2016 roku, której akt urodzenia sporządzono w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku pod nr 67/2016;

 2. dopuszczenie dowodów z dokumentów wskazanych w uzasadnieniu – na okoliczności tam przytoczone;

 3. dopuszczenie dowodu z przesłuchania świadków:

  – Anny Słowik, zam. w Gdańsku, ul. Brzozowa 9/1;

  – Marii Kos, zam. w Gdańsku, ul. Czyżyków 15/6;

 4. zasądzenie od pozwanych solidarnie na rzecz powódki kosztów postępowania;

 5. ustanowienie kuratora dla małoletniej Małgorzaty Wróbelek na potrzeby postępowania.

Uzasadnienie

Powódka i pozwany Bartłomiej Wróbelek byli małżeństwem od roku 1998 do grudnia 2015 roku.

Dowód: wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2015 roku, sygn. akt II C 596/14.

Pomimo, iż wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku zapadł dopiero w dniu 15.12.2015 roku powódki i pozwanego już od miesiąca sierpnia 2014 roku nie łączą żadne więzi gospodarcze, fizyczne ani uczuciowe. W związku z rozpadem małżeństwa, powódka wyprowadziła się z mieszkania należącego do pozwanego i wynajęła mieszkanie przy ul. Czyżyków 15 w Gdańsku.

Dowód:

 • przesłuchanie stron;

 • przesłuchanie świadka Anny Słowik, zam. w Gdańsku, ul. Brzozowa 9/1 na okoliczność zawarcia umowy najmu mieszkania między nią a powódką;

   • przesłuchanie świadka Marii Kos, zam. w Gdańsku, ul. Czyżyków 15/6 na okoliczność zamieszkiwania przez powódkę i małoletnią pozwaną w lokalu

    mieszkalnym nr 7 przy ul. Czyżyków w Gdańsku.

W dniu 31 stycznia 2016 roku urodziła się Małgorzata Wróbelek. Jej akt urodzenia sporządzono w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku pod nr 67/2016

Dowód: – odpis skróconego aktu urodzenia Małgorzaty Wróbelek.

Powódka i pozwany nie utrzymywali kontaktów w tzw. okresie koncepcyjnym. Nie prowadzili wspólnego gospodarstwa, nie zamieszkiwali razem, nie spotykali się również w celach prywatnych. W trakcie tego okresu toczyło się już również postępowanie w sprawie o rozwód przed Sądem Okręgowym w Gdańsku, sygn. akt II C 596/14.

Tym samym nie jest możliwe, by pozwany był ojcem małoletniej Małgorzaty Wróbelek.

W tym stanie rzeczy powództwo jest konieczne i uzasadnione.

                                                                                                                           Maria Wróbelek

W załączeniu:

 1. 2 odpisy pozwu wraz z załącznikami;

 2. dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu w kwocie 200 zł;

 3. wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2015 roku, sygn. akt II C 596/14;

 4. odpis skróconego aktu urodzenia Małgorzaty Wróbelek.

 

Więcej o tym, jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa znajdziesz tutaj: link.

Prawa do zdjęcia należą do: linusb4

42 thoughts on “Pozew o zaprzeczenie ojcostwa przez matkę dziecka – wzór

 • 7 marca 2016 o 12:28 am
  Permalink

  Jako, że w październiku składałam właśnie taki pozew w gdańskim sądzie (rozprawa za parę dni) to dodam, że mi kazano złożyć propozycje kuratora dla małoletniej oraz zgodę wybranej osoby na bycie kuratorem. Inaczej sąd wybierze sam kuratora, obcą osobę, której trzeba będzie zapłacić (ja w sumie tak chciałam, ale babka w okienku się uparła, żeby wybrać samemu kuratora). Wybór padł na moją siostrę. Jak dostałam pismo z sądu z terminem rozprawy to ponownie kazano mi w ciągu 7 dni wskazać kuratora dla dziecka. Po telefonie do sądu, pani bardzo zdziwiona moim telefonem z oburzeniem stwierdziła, że wybrany przeze mnie kurator jest z Warszawy! 🙂 musiałam złożyć dodatkowe pismo, ze podtrzymuje mój pierwszy wybór na kuratora.

  Odpowiedz
  • 7 marca 2016 o 3:02 pm
   Permalink

   Przypuszczam, że oburzenie pani wynikało z obawy czy kurator nie mieszkający w Gdańsku stawi się na rozprawę. Rozumiem jeszcze nie tak dawno temu, gdy podróż pociągiem z Warszawy do Gdańska trwała prawie 6 godzin. Ale raz, że Pendolino to przecież niecałe 3 godziny, a dwa, że Twoja siostra na pewno też chce, by sprawa zakończyła się jak najszybciej.
   Trzymam kciuki, jeżeli będziesz miała ochotę, daj znać po sprawie jak poszło 🙂

   Odpowiedz
   • 8 marca 2016 o 11:53 pm
    Permalink

    Dam, dam. Liczę, że skończy się na jednej rozprawie. Przedstawiłam jako dowód wyniki krwi – ja i ex mamy A, a dziecko i partner B, liczę, że sądy ogarniają podstawy genetyki. Do tego zeznania i wsio. Ps. A by było śmieszniej w lutym się wyprowadziliśmy z Gdańska, więc teraz wszyscy musimy tam specjalnie przyjeżdżać na rozprawę 😀

    Odpowiedz
    • 9 marca 2016 o 12:52 am
     Permalink

     Zrobiłaś najlepsze, co mogłaś 🙂 Dowód z badania krwi jest niepodważalny, a sądy muszą ogarniać choćby podstawy genetyki (o ile mnie pamięć nie myli, w szkole średniej na biologii jest o genetyce i chyba nawet trzeba umieć wyrysować prawdopodobieństwo odziedziczenia danej grupy krwi 🙂 ). Współczuję konieczności dojazdów, mam nadzieję, że nie przeprowadziłaś się tak, jak ja – z Gdańska do Krakowa 😉
     Trzymam kciuki i czekam na relację po rozprawie 🙂

     Odpowiedz
     • 10 kwietnia 2016 o 8:24 pm
      Permalink

      Gorzej. Z Gdańska do Sosnowca 😀 Rozprawa trwała 20 minut. Bardzo przyjemna sędzina, pani prokurator pytała tylko partnera czy planujemy się pobrać. Mieliśmy ogromne szczęście, bo wychodząc z sądu okazało się, że budynek jest zamknięty – ktoś zadzwonił, że jest bomba. Gdybyśmy mieli rozprawę godzinę później to byśmy jechali na darmo..
      Od razu mam pytanie – po wyrok z pieczątką o uprawomocnieniu trzeba wysłać podanie? Jest na blogu jakiś wzór takiego podania?

 • 28 września 2016 o 10:56 am
  Permalink

  Ok, a ja mam pytanie a właściwie prośbę o pomoc w napisaniu wniosku do prokuratury w podobnej sprawie. Uplynął nam termin 6mc i teraz została nam tylko droga przez prokuratora. Wiem, że powinnam się powołać na na brzmienie art. 86 kro.
  Ja jestem mamą malucha, jesteśmy w związku z jego biologicznym tatą, ale niestety ja formalnie nadal mam męża, choć nie mam z nim żadnego kontaktu od lutego 2015.Natomiast tata maluszka jest faktycznym tata, chce być tatą itp, ale dalismy ciała z terminem w sądzie i adresem wlasciwego sądu.
  bardzo proszę o pomoc i zdrowe rady, jak to ugryźć.

  Odpowiedz
  • 28 września 2016 o 9:45 pm
   Permalink

   A czy możemy umówić się, że potraktuję Twoją historię jako podstawę do posta o zaprzeczeniu ojcostwa przez prokuratora? Post byłby za kilka dni z wzorem wniosku i wskazówkami. Co Ty na to? 🙂

   Odpowiedz
   • 17 lutego 2017 o 1:32 pm
    Permalink

    Ja mam jeszcze inny problem …
    Jestem po rozwodzie , mam syna biologicznym ojcem jest obecny partner jednak ze z domniemania jest w akcie mój były maz , który mieszkał zagranica. Poinformowałam go jak sprawa wyglada i ze musze złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Jednak ze były maz stwierdził ze mam robic co chce ma zniknąć z aktu urodzenia mojego syna podkreślił ze nie wstawi sie na sprawe sądowa bo nie bedzie jeździł tam i spowrotem wgl nie ma urlopu.
    Druga sprawa wiem ze sie przeprowadził ale nie jest mi znany adres , kontakt nam sie całkiem urwał prawdopodobnie zmienił nr telefonu badz zablokował moje polaczenia . Co zrobic ? Jak napisac ten pozew ? Czy były maz musi byc obecny na sprawie sadowej ?

    Odpowiedz
    • 20 lutego 2017 o 7:58 pm
     Permalink

     A ja mam takie pytanie: ile czasu minęło od urodzenia Twojego synka?
     Czas dla mamy na złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa to 6 miesięcy od dnia urodzenia się dziecka, jeżeli maluch jest już starszy, jedyną możliwością będzie zaprzeczenie ojcostwa przez Prokuratora.
     Jeżeli chodzi o problem z ustaleniem adresu Twojego byłego męża, zawsze można go „obejść” składając wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej (wzór takiego wniosku znajdziesz tutaj w treści artykułu: http://przepisowamama.pl/wniosek-o-pozbawienie-wladzy-rodzicielskiej-wzor/).
     Jednak by móc podpowiedzieć Ci więcej w pierwszej kolejności potrzebuję odpowiedzi na pytanie o wiek Twojego dziecka 🙂

     Odpowiedz
 • 23 listopada 2016 o 9:26 pm
  Permalink

  Witam. Mam właśnie pytanie składał ktoś może taki wniosek przez prokuratora? Ja jestem po rozwodzie i od uprawomocnienia się wyroku nie minęło 300 dni żeby obecny Partner był wpisany jaki ojciec. Z byłym mężem nie miałam nic wspólnego od 5lat a z obecnym jestem 3 lata. Dodam też że składając pozew o rozwód nie byłam nawet jeszcze w ciąży,pozew składałam w październiku,zaszłam w ciąże w lutym a wyrok zapadł w czerwcu. Obecnie mała ma roczek i nie myślałam że są jakieś terminy do złożenia wniosku o zaprzeczenie ojcostwa czyli do 6miesiąca życia dziecka. Dziękuję za odpowiedz i Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 25 listopada 2016 o 6:46 pm
   Permalink

   Witam,
   Ustawy często nie przewidują pewnych sytuacji związanych z relacjami międzyludzkimi – ot choćby tego, że można nie wnosić pozwu rozwodowego od razu po wejściu w związek z nowym partnerem (co dzieje się naprawdę często). Aby jednak wyeliminować sytuacji niezgodne z prawem, przewidują takie możliwości, jak m.in. udział prokuratora w zaprzeczeniu ojcostwa, gdy minie termin ustawowy do złożenia takiego pozwu.
   Zgodnie bowiem z art. 7 kpc prokurator może żądać wszczęcia sprawy w wypadkach przewidzianych w ustawie ( m.in. w art. 86 kro ) jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. Aby prokurator wszczął takie postępowanie, musisz złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek.
   W Twojej sytuacji będzie on wyglądał mniej więcej tak:

   Twoje dane (imię, nazwisko, adres zamieszkania) miejscowość i data

   Prokurator Rejonowy
   ……………………..

   Wniosek w sprawie wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa

   W imieniu własnym wnoszę o wszczęcie postępowania na podstawie art.86 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w związku z art.7 Kodeksu postępowania cywilnego, art. 2 i 7 ustawy Prawo o prokuraturze, poprzez wytoczenie powództwa przed sądem opiekuńczym, zgodnie z dyspozycją art.454 §2 Kpc o zaprzeczenie ojcostwa.

   Uzasadnienie

   Wnioskodawczyni i …………….. zawarli związek małżeński w dniu ……………….., zaś w dniu ……………. Sąd Okręgowy w ……… orzekł rozwód między wnioskodawczynią i …………………., W terminie ………. dni od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego narodziło się dziecko – (imię i nazwisko dziecka, data urodzenia).
   Ojcostwo męża wnioskodawczyni zostało ustalone na podstawie domniemania, że dziecko urodziło się w terminie do 300 dni od ustania małżeństwa. Jednakże w czasie prawdopodobnego poczęcia dziecka małżonkowie faktycznie ze sobą nie przebywali i nie utrzymywali żadnych kontaktów. Bezpośrednio przed rozwiązaniem małżeństwa przez rozwód wnioskodawczyni utrzymywała intymne kontakty z …………………… Natomiast domniemany ojciec w tym czasie przebywał …………………………
   Z uwagi na upływ czasu, jaki upłynął od urodzenia się dziecka wnioskodawczyni, przekraczający 6 miesięcy, do wniesienia powództwa legitymowany jest jedynie Prokurator, na podstawie art. 7 Kpc w związku z art.86 Krio.
   Mając na uwadze, że w sytuacji, gdy do Akt Stanu Cywilnego wprowadzane są dane o pochodzeniu dziecka, które nie są zgodne z rzeczywistym stanem, podważa to wiarygodność Akt Stanu Cywilnego i jest jednocześnie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W tej sytuacji mając na uwadze publiczną wiarę Akt Stanu Cywilnego wyrażoną w art.4 Prawie o Aktach Stanu Cywilnego wytoczenie wnioskowanego powództwa jest konieczne.

   Dane stron:
   Wnioskodawczyni – imię, nazwisko, adres zamieszkania.
   Domniemany ojciec – imię, nazwisko, adres zamieszkania.

   W tym stanie rzeczy niniejszy wniosek jest w pełni zasadny.
   ………………………………………..
   (własnoręczny podpis)

   Załączniki:
   1. odpis aktu małżeństwa,
   2. kserokopia wyroku rozwodowego,
   3. odpis aktu urodzenia dziecka.

   Odpowiedz
 • Odbicie: Czy Twój ojciec to Twój ojciec? – Przepisowa mama

 • 23 lutego 2017 o 12:01 am
  Permalink

  Dzień dobry – cieszę się, że trafiłam na Pani bloga.
  Mam pytanie, które mam nadzieje, nie sprawi wiele kłopotu:
  Mąż od stycznia 2016 roku przebywa w zakładzie karnym – proszę nie pytać mnie dlaczego jeszcze nie złożyłam pozwu o rozwód, ma to rzekomo pomóc mężowi w wyjściu.. nie chcę rozwijać, ale jeśli ma jemu to pomóc..
  Urodziłam 2 tygodnie temu cudownego syna – jego ojcem nie jest mąż, a mój obecny partner, który rzecz jasna chce dać mu swoje nazwisko.
  Mąż według aktualnego wyroku jeszcze kilka lat spędzi za kratkami, aktualnie przebywa w zakładzie karnym.

  Moje pytania:
  1. Pozew składam do sądu odpowiedniego na miejsce zameldowania męża, moje, czy moje aktualne miejsce zamieszkania?
  2. Logicznie – dziecko spłodzone w czerwcu 2016, mąż w zakładzie karnym od stycznia 2016, mąż nie ma zamiaru uznawać tego dziecka – czy potrzebne są jakieś dowody dodatkowe, czy to wszystko wystarczy aby zaprzeczyć Jego ojcostwo?
  3. Czy mam powołac na świadka mojego obecnego partnera? Konieczności ustanawiania kuratora raczej nie ma, bo jak sądzę, mąż zostanie doprowadzony.

  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź na moje pytania, dziękuję.

  Odpowiedz
  • 28 lutego 2017 o 2:46 pm
   Permalink

   Dobry wieczór,

   Miło mi, że cieszysz się, że tu trafiłaś 🙂 i mam nadzieję, że będziesz tu często zaglądać. Mam etap mniejszej aktywności na blogu (dużo pracy i trochę zawirowań nie tylko związanych z pracą), ale obiecuję, że od początku marca znów będzie mnie więcej 🙂

   Co do Twojej sytuacji:
   Daleka jestem od tego, by oceniać czemu jeszcze się nie rozwiodłaś. Masz prawo się nie rozwodzić. Masz też prawo chcieć pomóc człowiekowi, z którym kiedyś dzieliłaś życie. Masz prawo do posiadania tysiąca innych powodów, by było tak, jak na razie jest.
   Natomiast to naturalne, że chcesz uregulować sytuację prawną maluszka 🙂

   I tutaj odpowiadając kolejno na Twoje pytania:
   1. Pozew o zaprzeczenie ojcostwa składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, a miejsce zamieszkania to zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 k.c.). Nie sądzę jednak, by można było powiedzieć, że Twój mąż przebywa w zakładzie karnym dobrowolnie, proponowałabym więc zamiast do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego złożyć pozew do sądu właściwego dla jego miejsca zameldowania (które jak rozumiem jest zbieżne z jego miejscem zamieszkania przed rozpoczęciem odbywania kary).
   2. Fakt poczęcia dziecka w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności przez Twojego męża jest mocnym dowodem na to, że nie może on być ojcem dziecka. Możesz dodatkowo powołać świadków, którzy potwierdzą, że w chwili poczęcia dziecka pozostawałaś w związku z innym mężczyzną.
   3. Możesz powołać na świadka obecnego partnera 🙂

   W razie dalszych pytań, pisz śmiało.

   Odpowiedz
 • 28 lutego 2017 o 9:45 pm
  Permalink

  Dobry wieczór, serdecznie dziękuję za odpowiedź 🙂
  W zasadzie jest wszystko jasne dla mnie, poza dwiema kwestiami:
  1. Czy muszę powoływać tzw. kuratora dla mojej pociechy, która będzie „przedmiotem” sprawy sądowej?
  2. Mąż aktualnie przebywa w zakładzie karnym 300km od mojego miejsca zamieszkania (i co chwila zmienia zakłady, bo toczą się przeciw niemu oddzielne postępowania – jeździ po całej Polsce..), zameldowany jest 200km od mojego miejsca zamieszkania (tutaj mam rodzinę, tutaj się wychowałam) pytanie brzmi: jak rozumiem, nie mogę złożyć pozwu do sądu rejonowego właściwego dla MOJEGO miejsca zamieszkania?

  Aaa i jeszcze jedno – chciałabym, aby został sporządzony nowy akt urodzenia – po rozprawie. Wyczytałam, że to zależy od tego jak postanowi sąd, czy ja mam grzecznie o to poprosić w trakcie rozprawy, czy składa się oddzielny wniosek?

  Pozdrawiam ciepło.

  Odpowiedz
  • 5 marca 2017 o 5:18 pm
   Permalink

   Dzień dobry,
   Proszę bardzo 🙂
   Odpowiadając na nurtujące Cię pytania:
   1. tak – musisz powołać kuratora dla swojej pociechy, bo przepisy zakładają, że w takiej sprawie, jak postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa, rodzic nie może być reprezentantem dziecka,
   2. gdzie Twój mąż mieszkał przed rozpoczęciem odbywania kary więzienia? (Mam na myśli miejsce, w którym mieszkał, pracował itp., nie musi to być miejsce zameldowania). Czy była to ta sama miejscowość, w której teraz mieszkasz Ty?

   Sporządzenie nowego aktu urodzenia jak najbardziej jest możliwe (a wręcz zasadne, bo przecież po to występujesz o zaprzeczenie ojcostwa męża, by uregulować poprawnie sytuację prawną maluszka). Wystarczy, jeżeli już po ogłoszeniu wyroku udacie się z biologicznym ojcem dziecka do USC i tam przedłożysz wyrok sądu oraz wskażesz, że biologiczny ojciec chce uznać swoje ojcostwo. Wówczas uruchomiona zostanie procedura uznania ojcostwa, opisana tutaj: http://przepisowamama.pl/ojcostwo-dziecka-w-zwiazku-nieformalnym-uznanie-ojcostwa/
   Ta procedura kończy się sporządzeniem nowego aktu urodzenia dla Twojego dziecka 🙂
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
   • 17 marca 2017 o 2:44 pm
    Permalink

    „Wystarczy, jeżeli już po ogłoszeniu wyroku udacie się z biologicznym ojcem dziecka do USC i tam przedłożysz wyrok sądu oraz wskażesz, że biologiczny ojciec chce uznać swoje ojcostwo” – niestety to jest nieprawda.

    Jeżeli Sąd nie orzeknie o sporządzeniu nowego aktu, USC wpisze wzmiankę o zaprzeczeniu ojcostwa i potem o uznaniu do pierwotnego aktu. Czyli nazwisko byłego męża matki będzie się ciągnąć za dzieckiem. Sąd musi postanowić o sporządzeniu nowego aktu.

    Odpowiedz
    • 17 marca 2017 o 4:14 pm
     Permalink

     Dziękuję za poprawkę mojego błędu i posypuję głowę popiołem. Chyba mnie trochę zaćmiło, gdy odpisywałam na komentarz Kamili.
     To, co napisałaś (choć wydaje się być nielogiczne), zgadza się z obowiązującą praktyką.
     Uzupełniająco odsyłam jeszcze do treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 listopada 2002 r., SK 40/01 – „TREŚĆ AKTU URODZENIA PO ZAPRZECZENIU OJCOSTWA”.

     PS do Kamili: Wniosek o sporządzenie nowego aktu urodzenia dziecka możesz złożyć na piśmie albo ustnie do protokołu podczas rozprawy.

     Odpowiedz
     • 17 marca 2017 o 5:05 pm
      Permalink

      Nie tylko z tym się Pani pomyliła – zamieszczam dla innych, żeby nie truli Pani głowy.

      Pozew się składa w sądzie rejonowym, właściwym dla aktualnego pobytu dziecka, nie mojego męża. Pozdrawiam!

     • 17 marca 2017 o 8:20 pm
      Permalink

      A tutaj i Ty się mylisz – pozew w sytuacji, w której jest więcej niż jeden pozwany i osoby te mają różne miejsca zamieszkania, składa się w sądzie wybranym przez powoda – a więc albo właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka, albo Twojego męża. Odpisując na Twoje komentarze nie zastanowiłam się nad tym, że przy zaprzeczeniu ojcostwa pozwanym jest również Twoje dziecko. Wniosek dla mnie: nie odpisywać na komentarze, gdy głowę zaprzątają mi własne problemy (a tak niestety od ponad miesiąca jest), a sen to marzenie.
      Przepraszam, że trafiło na Ciebie, cieszę się, że znalazłaś właściwe informacje. Mam nadzieję, że w tej chwili reszta będzie dla Ciebie już tylko formalnością.
      PS Dzięki Tobie dopiszę w treści posta informację szczegółową o właściwości sądu w tej sytuacji.
      Pozdrawiam

 • 5 marca 2017 o 6:52 pm
  Permalink

  Dzień dobry 🙂 mąż pracował ostatnio niestety tam gdzie jest zameldowany. Potem wszedł w ciemne sprawy i zatrzymany został gdzieś w PL podczas gdy przeszło rok nie był obecny w miejscu zameldowania. Czy kuratorem dla mojego małego może być jej biologiczny Ojciec? Jak uważa Pani, gdzie najlepiej złożyć ten wniosek..

  Odpowiedz
  • 9 marca 2017 o 4:17 pm
   Permalink

   Dzień dobry 🙂
   Na kuratora dla malucha lepiej wyznaczyć inną osobę niż biologiczny ojciec – np. Twojego brata lub siostrę, ewentualnie kuzynkę.
   Pozew niestety przyjdzie Ci złożyć w sądzie właściwym dla męża czyli zgodnie z jego miejscem zameldowania, skoro jak piszesz, tam mieszkał i pracował zanim przeszedł na ciemną stronę mocy.

   Odpowiedz
 • 13 marca 2017 o 8:31 am
  Permalink

  Dzień dobry,
  to już mam w zasadzie ostatnie pytanie – czy informację o kuratorze dla mojego dziecka, zamieszczam w tym wniosku, który składam o zaprzeczenie ojcostwa? miłego dnia 🙂

  Odpowiedz
 • 13 marca 2017 o 8:43 am
  Permalink

  Tzn źle napisałam bo już na Pani wzorze widziała, że tam jest wpisana informacja o kuratorze – chodzi mi o to, czy wpisując te informację, podać odrazu dane kuratora w pozwie?

  Odpowiedz
  • 13 marca 2017 o 6:01 pm
   Permalink

   Możesz wskazać kandydata na kuratora dla dziecka w treści pozwu, podając jego dane personalne, adres zamieszkania, PESEL oraz numer i serię dokumentu tożsamości. Powinnaś wówczas załączyć także wyrażoną na piśmie zgodę takiej osoby na podjęcie się pełnienia tej funkcji.

   Odpowiedz
  • 17 marca 2017 o 4:17 pm
   Permalink

   I mi się zdarza napisać coś nie tak, jak powinnam. Zajrzyj do ostatnich komentarzy pod tym postem. Są skierowane do Ciebie.
   Przepraszam za pomyłkę i pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • 12 kwietnia 2017 o 10:02 am
  Permalink

  Witam 🙂 mam podobna sytuacje. Rozstalismy sie z mezem w styczniu 2015 roku. Rozowd formalnie wzielismy w lutym 2016 a ja urodzilam corcie w listopadzie 2016. Wstrzelilysmy sie w te nieszczesne 300 dni kiedy to ojcem dziecka uznaje sie meza. Traz bedziemy porzadkowac papiery i moje pytanie jest takie – czy kurator reprezentujacy dziecko musi byc wyznaczany przez sąd? Bo w artykule.tutaj widze ze jest inaczej i panie mogly same wyznaczyc taka osobe. a w sadzie w Belchatowie pewna nieuprzejma pani juz 2x powiedziala mi ze nie ma takiej opcji i musimy zapalcic 240zl za kuratora oraz 200zl za pozew. Mozliwe ze jest to poniekad wymuszanie tych oplat? czy kazdy sad rzadzi sie sqoimi prawami?

  Odpowiedz
  • 19 kwietnia 2017 o 8:51 pm
   Permalink

   Witam,
   W sytuacjach, z którymi zetknęłam się osobiście sąd zawsze uznawał osobę kuratora wskazaną w treści pozwu, a dopiero, gdy nie było takiego wskazania sam wyznaczał kuratora. Jednak każdy sąd może działać w tym względzie trochę inaczej :/ Nie wiem kim jest pani, która poinformowała Cię o tym, że nie możesz sama wskazać osoby kuratora. Czy otrzymałaś taką informację także pisemnie?
   Co do opłat sądowych – tutaj nie ma różnicowania, bo ich wysokość wynika konkretnie z treści ustawy o kosztach postępowania w sprawach cywilnych. Opłata od pozwu o zaprzeczenie ojcostwa to koszt 200 zł, opłata za ustanowienie kuratora – 40 zł, a nie 240.

   Odpowiedz
 • 1 maja 2017 o 5:25 pm
  Permalink

  Witam
  Mam pytanie do pozwu o zaprzeczenie ojcostwa.
  Czy pisząc uzasadnienie muszę podawać dowody? (np. „przesłuchanie stron”) Czy tylko mam opisać swoją historię?

  Odpowiedz
  • 2 maja 2017 o 10:13 pm
   Permalink

   Witam,
   Uzasadnienie to nic innego jak przytoczenie argumentów wskazujących na zasadność uznania Twoich wniosków przez sąd (a więc w tym przypadku na zasadność uznania, że ojcem dziecka nie jest mężczyzna wpisany w jego akcie urodzenia). Standardową procedurą jest wskazywanie sądowi w treści uzasadnienia w jaki sposób będziesz udowadniać swoją historię, jakie dokumenty załączysz na dowód swoich twierdzeń oraz kto potwierdzi pewne zdarzenia opisane przez Ciebie w piśmie (świadkowie lub same strony czyli Ty i mężczyzna wpisany w akcie urodzenia dziecka).

   Odpowiedz
 • 19 maja 2017 o 11:13 am
  Permalink

  Witam. A czy można taki wniosek do prokuratora złożyć jednocześnie z pozwem rozwodowym? Czy najpierw musi być orzeczony rozwod?

  Odpowiedz
  • 1 czerwca 2017 o 2:50 pm
   Permalink

   Witam,
   Do prokuratora możesz złożyć wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa. Prokurator nie jest związany żadnymi terminami, nie ma też wymogu, byś najpierw przeprowadziła postępowanie rozwodowe, a dopiero wówczas „prostowała” sytuację prawną dziecka. Możesz więc złożyć pozew o rozwód do sądu okręgowego oraz pozew o zaprzeczenie ojcostwa lub wniosek o wszczęcie postępowania przez prokuratora (w zależności od tego, ile czasu minęło od narodzin dziecka).

   Odpowiedz
 • 22 czerwca 2017 o 6:56 pm
  Permalink

  Witam.. ja mam pytanie…minęło już 6mcy na złożenie wniosku o zaprzeczenie do sądu. czy taki sam wniosek jak wyzej mogę złożyć do prokuratury ?? Nie jesteśmy małżeństwem nie mieszkaliśmy razem. Ustaliliśmy tylko że po narodzinach on pomoże mi wychować dziecko da mu nazwisko. Ale niestety mija 9miesiecy on mi nie pomaga na dziecko dał tylko raz pieniadze.. Klocimy się zaczął obrażać moja rodzinę wrzeszczecna mnie przy dziecku. Czy w takiej sytuacji mogę złożyć wniosek?

  Odpowiedz
  • 23 czerwca 2017 o 3:31 pm
   Permalink

   Witam,
   Pytanie podstawowe – czy mówimy o biologicznym ojcu dziecka, czy o mężczyźnie, który obiecał Ci pomoc przy dziecku mimo, że nie jest jego ojcem?
   Czy ten mężczyzna uznał ojcostwo przed Kierownikiem USC?
   Proszę o dokładny opis sytuacji, gdyż nie jestem przekonana czy to właśnie wniosek o zaprzeczenie ojcostwa (nawet przez Prokuratora) powinien być złożony w Twojej sprawie.

   Odpowiedz
   • 28 czerwca 2017 o 8:39 pm
    Permalink

    On uznał ojcostwo przed urzednikiem w USC nie jest biologicznym ojcem.

    Odpowiedz
    • 28 czerwca 2017 o 10:22 pm
     Permalink

     W takim wypadku nie jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa. Możliwe byłoby złożenie pozwu o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa.

     Zgodnie z art. 78 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. (…)”.

     Pozew taki złożyć może także matka dziecka (czyli Ty) w terminie 6 miesięcy oraz pełnoletnie dziecko (art. 79 i art. 80 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), jak również prokurator (art.86 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

     Ponieważ minęło już więcej niż 6 miesięcy od uznania ojcostwa przed Kierownikiem USC, jedyne, co możesz zrobić, to złożyć wniosek do Prokuratora o wszczęcie postępowania w sprawie o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Prokurator nie jest związany żadnym terminem.

     Odpowiedz
     • 29 czerwca 2017 o 12:47 pm
      Permalink

      Co powinien zawierać taki wniosek i co mogę zawrzeć w uzasadnieniu??

     • 30 czerwca 2017 o 9:09 pm
      Permalink

      Obiecuję wzór takiego wniosku w przyszłym miesiącu na blogu. Będzie przykładowa historyjka i wzór pisma z uzasadnieniem.

 • 1 lipca 2017 o 8:07 pm
  Permalink

  Ok dziękuję za odpowiedzi na komentarze. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 4 sierpnia 2017 o 3:52 pm
  Permalink

  Witam obiecała Pani wzór o bezskuteczne uznanie ojcostwa i co teraz minął miesiac.. Bardzo mi na tym wniosku zależy

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *