Zatrudnienie niani – jak dopełnić formalności?

maribu

Stało się. Podjęliście decyzję o zatrudnieniu niani. Teraz czas na dopełnienie formalności.

Czeka Was:

 1. podpisanie umowy uaktywniającej (wzór i omówienie znajdziesz tutaj),
 2. zgłoszenie niani (i siebie) do ZUS,

a nianię także dopełnienie obowiązków wobec urzędu skarbowego (tak, dobrze rozumiesz – na rodzicu zatrudniającym nianię nie ciąży obowiązek odprowadzania podatku z tytułu umowy uaktywniającej, ale o tym za chwilkę 😉 ).

W jaki sposób zgłosić nianię do ZUS-u?

W ciągu 7 dni od dnia podpisania umowy jeden z rodziców musi wypełnić i złożyć w ZUS-ie (osobiście lub za pośrednictwem poczty) dwa formularze:

1. ZUS ZFA – dzięki niemu rodzic stanie się dla ZUS płatnikiem,

2. ZUS ZUA  – dzięki niemu niania zostaje zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

lub

ZUS ZZA – jeżeli niania równocześnie pracuje na cały etat, a Twoim dzieckiem będzie opiekować się np. tylko wieczorami po pracy i w weekendy – w ten sposób zgłaszasz nianię do ubezpieczenia zdrowotnego.

Pod swoim wypełnionym zgłoszeniem (ZUS ZFA) musi podpisać się rodzic.

Pod zgłoszeniem niani (ZUS ZUA lub ZUS ZZA) muszą podpisać się rodzic i niania.

Przykłady wypełnienia formularzy ZUS ZFA, ZUS ZUA oraz ZUS ZZA załączone w odrębnych plikach powyżej pochodzą ze strony internetowej ZUS-u: www.zus.pl. Formularze ZUS ZUA i ZUS ZZA nie obejmują zgłoszenia niani do ubezpieczenia chorobowego.

Jak rozliczać składki na ubezpieczenie niani?

Rodzic musi rozliczyć składki niani na odpowiednich formularzach (osobiście lub za pośrednictwem poczty) do 15-ego dnia miesiąca następującego po miesiącu zatrudnienia niani, a więc gdy umowa zostanie zawarta w lutym, rodzic musi rozliczyć składki do 15-ego marca.

Te formularze to:

 • ZUS DRA – deklaracja rozliczeniowa ( tutaj znajdziesz wzór wypełnienia i omówienie),
 • ZUS RCA – imienny raport miesięczny – jeżeli zgłosiłeś/zgłosiłaś nianię do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego ( tutaj znajdziesz wzór wypełnienia i omówienie)

lub

ZUS RZA – jeżeli zgłosiłeś/zgłosiłaś nianię tylko do ubezpieczenia zdrowotnego (tutaj znajdziesz wzór wypełnienia i omówienie).

Jeżeli wynagrodzenie niani z tytułu umowy uaktywniającej nie przekracza kwoty tzw. najniższej krajowej (obecnie 2000 zł brutto), w następnych miesiącach ZUS będzie tworzył te dokumenty sam. Jeżeli wynagrodzenie będzie wyższe, niestety przybędzie Ci dokumentacji do wysyłania, bo co miesiąc trzeba będzie wysyłać formularze rozliczeniowe do ZUS.

Dla tych rodziców, którzy zdecydują się na wyższe wynagrodzenie dla niani, polecam zapoznanie się z poradnikiem dostępnym na stronie ZUS, a tu dodam tylko tyle, że w przypadku, gdy wynagrodzenie to będzie wyższe, rodzic będzie płatnikiem składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki ponad kwotę minimalnego wynagrodzenia.

Uwaga! Ponowne złożenie dokumentów wymagane jest także wtedy, gdy niania za dany miesiąc pobierała zasiłek chorobowy.

Rodzic ma obowiązek informowania ZUS o:

 • każdej zmianie mającej wpływ na opłacanie składek (a więc o zmianie wysokości wynagrodzenia niani, ale także np. o ewentualnym podjęciu przez nią innej pracy)
 • rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy uaktywniającej.

Obowiązek wyrejestrowania niani z ZUS

W przypadku, gdy umowa uaktywniająca wygaśnie lub zostanie rozwiązana, rodzic musi w ciągu 7 dni od tego zdarzenia wyrejestrować nianię z ubezpieczeń. Służy do tego formularz ZWUA.

Czy zatrudnienie niani należy zgłosić do urzędu skarbowego?

Rodzic zatrudniający nianię nie jest płatnikiem podatku dochodowego z tytułu zawartej z nią umowy uaktywniającej, co oznacza że:

– nie zgłasza zatrudnienia niani do urzędu skarbowego,

– nie ciąży na nim obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanego niani wynagrodzenia, 

 • nie ma obowiązku sporządzenia i przekazania niani lub organowi podatkowemu (Naczelnikowi urzędu skarbowego) deklaracji i informacji podatkowych PIT-11 czy PIT-4R.

Dla niani przychód z tytułu umowy uaktywniającej będzie tzw. przychodem z innych źródeł, który będzie ona wykazywać w formularzu PIT-36. Niania nie musi (choć może) wpłacać zaliczek na podatek dochodowy. Powinna jednak pamiętać o tym, by posiadać dokumenty potwierdzające wysokość uzyskanego przychodu oraz wysokość odprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Składki może więc opłacać za rodzica ZUS, niania sama opłaca podatek. Minimum formalności i kosztów po stronie rodzica. Gdzie tkwi haczyk? W czasie, na jaki może zostać zawarta umowa uaktywniająca i w warunkach, jakie muszą spełniać rodzice i dziecko. Jeżeli Twoja pociecha chodzi do żłobka albo ma więcej niż 3 latka (nie więcej niż 4 jeżeli nie dostała się do przedszkola), niestety nie będziesz mógł/mogła zawrzeć umowy uaktywniającej.

Jeżeli jednak spełniasz wszystkie kryteria i chcesz zatrudnić nianię, mam nadzieję, że posty na blogu jeszcze bardziej Ci to ułatwią 🙂

Prawa do zdjęcia należą do: maribu

 

 

 

23 thoughts on “Zatrudnienie niani – jak dopełnić formalności?

 • Odbicie: Jak zatrudnić nianię – umowa uaktywniająca – omówienie i wzór – Przepisowa mama

 • 10 lutego 2017 o 10:31 am
  Permalink

  Nie miałam pojęcia o tym, że przy zatrudnieniu niani jest do załatwienia tyle formalności 😮 Dobrze, że tak wszystko skrupulatnie opisałaś, na pewno się przyda’:)

  Odpowiedz
  • 10 lutego 2017 o 6:31 pm
   Permalink

   Miło mi to słyszeć (w sumie: czytać 🙂 ).
   W sumie jest podobnie, jak przy zawieraniu innych umów będących podstawą zatrudnienia – dużą różnicą jest opłacanie składek przez ZUS w przypadku, gdy wynagrodzenie niani jest niższe niż najniższa krajowa i to, że niania sama odprowadza podatek.

   Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2017 o 12:49 pm
  Permalink

  Super artykuł, właśnie bijemy się z myślami czy faktycznie taką umowę zawierać. Wchodzi tu w grę podatek jaki moja Mama musiałaby odprowadzać co miesiąc.. Wesoło będzie także przy rozliczeniu rocznym kiedy to ja jako pracodawca będę musiała wystawić mamie PIT 😉 czy któraś Mama już to przerabiała?

  Odpowiedz
  • 14 kwietnia 2017 o 7:18 pm
   Permalink

   Dziękuję 🙂 Myślę, że jak najbardziej zawierać. Wiem, że zawarcie umowy z własną mamą brzmi troszkę jak science – fiction, ale myślę, że to fajne rozwiązanie.
   Co do PIT – nie wystawiasz PIT-a, co więcej: nie zgłaszasz zatrudnienia mamy jako niani do urzędu skarbowego ani nie pobierasz zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanego niani wynagrodzenia. W treści posta znajdziesz więcej informacji na ten temat, a gdyby i tego było mało – pisz śmiało w komentarzu albo na mojego maila.

   Odpowiedz
 • 11 czerwca 2017 o 1:35 pm
  Permalink

  Rozimiem,ze prosto ide do ZUS,składam podpisany przez ze mnie i mamą wniosek ,na przykład na 2000 zł. Wtedy ile mam zaznaczyć godzin żeby się nikt nie czepiał ze jest za mało,lub za dużo. pod koniec roku nie muszę ani ja ,ani mama rozliczać żadnego PITa?dobrze zrozumiałam? ??dziękuję

  Odpowiedz
  • 15 czerwca 2017 o 5:11 pm
   Permalink

   Tak, możesz osobiście przejść się do ZUS lub wysłać pocztą 2 wnioski: ZUS ZFA (ten podpisujesz tylko Ty) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA – w zależności od tego, czy Mama oprócz opieki nad wnukiem jeszcze gdzieś pracuje (ten podpisujesz i Ty, i Twoja Mama).
   Robisz to w ciągu 7 dni od dnia podpisania umowy.

   Co do PIT-a: nie masz obowiązku sporządzenia i przekazania ani Mamie, ani do urzędu skarbowego PIT-11 czy PIT-4R.
   Mama jednak będzie musiała wykazać dochód w PIT-36, który składają wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych do 30.04 każdego roku.

   Aby składki za zatrudnienie Twojej Mamy jako niani zapłacił ZUS wynagrodzenie nie może przekroczyć najniższej krajowej (obecnie 2000 zł miesięcznie brutto).

   Odpowiedz
 • 10 lipca 2017 o 5:35 pm
  Permalink

  Witam, mam pytanie.. Na sierpień chce podpisać umowę z niania bo dziecko jest w trakcie zmiany przedszkola jedna umowa kończy się z końcem lipca druga zaczyna od września. Kwota to 600 zł jak wygląda rozliczenie niani ze skarbowka, bo rozumiem że ja tego nie robię tylko ona sama, poza tym niania ma umowę zlecenie i elastyczny grafik że może zajmować się moim maluchem kilka razy w tygodniu, jak to ugryźć.? ZUS sam opłaci jej składki a skarbowka jak obliczyć kwotę i jakie dokumenty są potrzebne.?

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2017 o 9:26 pm
  Permalink

  Witam, czy umowę uaktywniającą powinni podpisać oboje rodzice, czy wystarczy że stroną umowy będzie jedno z nich. Rodzice pozostają w związku małżeńskim, nie mówimy tutaj o rodzicu samotnie wychowującym dziecko. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • 2 września 2017 o 6:18 pm
   Permalink

   Witam,
   W mojej ocenie umowę powinni podpisać oboje rodzice niezależnie od tego, czy pozostają w związku małżeńskim, czy nie. Stroną umowy są bowiem oboje, a nie jedno z nich.

   Odpowiedz
 • 3 września 2017 o 11:37 am
  Permalink

  Dzień dobry 🙂 właśnie wypisuje druki do ZUS-u i nie wiem czy wybrać ZUA czy ZZA, jeśli niania jest na emeryturze? Wydaje mi się, że ZUA, ale pewności nie mam…pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • 3 września 2017 o 4:01 pm
   Permalink

   Dzień dobry 😉
   Jeżeli niania podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu – wypełniasz formularz ZUS ZUA, jeżeli podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu – wypełniasz formularz ZUS ZZA. Niania będąca na emeryturze, dla której zawarta z Tobą umowa będzie stanowiła jedyne źródło zatrudnienia, będzie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu = wypełniasz formularz ZUS-ZUA.
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • 3 września 2017 o 5:32 pm
  Permalink

  Witam, właśnie dowiedziałam się o możliwości zatrudnienia babci jako nani. Wróciłam juz do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Na razie w opiece radzimy sobie na zmiany z mężem. Czy po powrocie do pracy mogę jeszcze załatwic wszystkie formalnosci związane z zatrudnieniem babci jako niani?

  Odpowiedz
  • 5 września 2017 o 2:39 pm
   Permalink

   Witam,
   Tak, oczywiście, jeżeli tylko spełniacie warunki niezbędne do zatrudnienia niani w ramach tzw. umowy uaktywniającej jak najbardziej możecie zrobić to już po Twoim powrocie do pracy 🙂
   Te warunki (do spełnienia łącznie) to:
   – zatrudnienie rodziców (obojga lub rodzica samotnie wychowującego dziecko) na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. na umowę zlecenie) lub prowadzenie działalności gospodarczej,
   – dziecko nie jest umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym, nie zostało objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna oraz nie jest objęte wychowaniem przedszkolnym łącznie z okresem adaptacyjnym;
   – rodzice nie pełnią funkcji rodziny zastępczej zawodowej;
   – żaden z rodziców dziecka nie pobiera zasiłku macierzyńskiego w związku z przebywaniem na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim albo z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym (niezależnie od tego z tytułu urodzenia którego dziecka przysługują);
   – żaden z rodziców dziecka nie korzysta z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej zawartej z osobą bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym.

   Odpowiedz
 • 20 września 2017 o 1:49 pm
  Permalink

  dzień dobry
  Mam pytanie, a jak wygląda zgłoszenie do ZUS niani, która pracuje gdzieś indziej na 1/2 etatu. Czy taka niania może być zatrudniona na umowę uaktywniającą ?

  Odpowiedz
  • 22 września 2017 o 7:53 pm
   Permalink

   Dzień dobry,
   Nie widzę przeszkód, by osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu stała się stroną umowy uaktywniającej (nianią). W zależności od wysokości jej wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, będzie ona podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy uaktywniającej lub nie. Warto więc sprawdzić czy zarabia ona mniej czy więcej niż 2000 zł brutto.

   Odpowiedz
 • 1 października 2017 o 5:12 pm
  Permalink

  Witam czy rozliczenie roczne podatku niani odbywa sie tylko na pit 36, czy jezeli zawsze rozliczala sie razem z malzonkiem i nadal by tak chciala mozna to zrobic na pit 37? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 3 października 2017 o 8:25 pm
   Permalink

   Witam,
   Niania rozlicza się poprzez złożenie PIT-36. Jeżeli chce rozliczyć się z małżonkiem, może to zrobić, ale na PIT-36.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 2 października 2017 o 8:52 am
  Permalink

  Witaj ,mam pytanie.Ze względu na nietypowe zapotrzebowanie na opiekę(nieregularny grafik pracy rodzica)jak określić czas opieki nad dzieckiem?czy można się spodziewać kontroli ZUS w miejscu opieki?I co jeśli się okaże że np. tego dnia dziecko jest pod opieką rodzica a nie niani

  Odpowiedz
  • 3 października 2017 o 7:49 pm
   Permalink

   Witam,
   Proponuję w treści umowy umieścić zapis typu: „Opieka sprawowana będzie zgodnie z harmonogramem ustalanym każdorazowo przez strony na podstawie miesięcznego grafiku pracy rodzica. Harmonogram stanowić będzie integralną część niniejszej umowy.”
   Taki zapis wyklucza ewentualne zarzuty o niewłaściwy sposób wykonywania umowy, także ze strony ZUS.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 12 października 2017 o 12:26 am
  Permalink

  Nie działają linki do wzorów ZUS DRA i ZUS RCA! Bardzo fajny poradnik, dzięki niemu mam co najmniej 2 godz. snu więcej i pewność, że się nie pomyliłam w formularzach. Dzięki!

  Odpowiedz
  • 13 października 2017 o 7:51 pm
   Permalink

   Proszę bardzo 😉 Cieszę się, że mogłam pomóc. I dzięki wielkie za uwagę odnośnie działania (czy raczej nie działania) linków – już wstawiłam aktualne 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *